Jestli tomu správně rozumím, tak uživatel Apple je osoba s vyššími příjmy, takže kromě dědiců a rentiérů se jedná o lidi na vyšších pracovních místech, manažery. Jakkoliv sami mají na to, aby si nějakou akcii koupili, však zatím nepochopili, že obchodní firma pracuje pro zisk. Proto kupují mnohonásobně dražší přístroje a tvoří jakousi blíže neurčenou komunitu / sektu, jejímž účelem je (...a tady nevím co?).
Ano?
Zhruba tak nejak. Delali na to nejaky vyzkum, pri kterem zjistili, ze pri ohlaseni noveho vyrobku Apple dochazi u iOvci k aktivaci stejneho mozkoveho centra, jako u nabozenskych posuku ve stavu nabozenskeho vytrzeni. Z toho lze vyvodit, ze applismus je na urovni nabozenstvi. Ostatne jen magor ze sekty by stal nekde celou noc nebo i dele jen kvuli tomu, aby si mohl rano koupit novy ajFoun nebo ajPad, protoze normalni clovek vi, ze staci par dni az tydnu pockat a bude to bez fronty k dostani uz i v zelinarstvi.
Ano, to je mozne. Ale asi k nemu prilis casto nedochazi u priznivcu vyrobcu nejakych zarizeni. Nebo jste slysel napriklad o vzniku tranzu u uzivatelu vyrobku Miele, kteri pak stoji celou noc na to, aby si mohli koupit novou lednicku a starou honem odvezt do frcu? Ja tedy ne, kdyz si nekdo koupi lednicku, obvykle se ji snazi pouzivat dokud vrci.
Problem je v te socialni identifikaci. Nejspis pouze iOvce si ji vytvareji podle druhu vyrobku, ktery uzivaji. Uzivatele vyrobku jinych firem obvykle rozhoduji spis podle parametru jako pomer kvalita/cena.
Chovani podobne chovani iOvci vidite tak leda ve francouzskych ghetech, kde clovek musi mit boty od X, gate od Y...., aby vypadal jak debil, totiz desne khuul.
To si nemyslím, že je úplně pravda. V táboře příznivců Androidu se také najdou takoví, kteří chtějí mít nejnovější ROMKU hned po vydání, rootují, zkoušejí vše možné i nemožné a z telefonu se jim stal středobod vesmíru.
Apple jen dokázal tuto skupinku (která je ve skutečnosti poměrně malá) dostat před krámy a udělat si z toho marketing na druhou.
Aha. Vy znate v tabore Androidu skupinu, ktera se upina na vyrobky urcite znacky, od ktere ma veskery HW vcetne vysavace? To pri roztristenosti trhu Androidu asi neni mozna. A pro to, aby chtel clovek nejnovejsi ROM, jsou na Androidu dobre duvody. Uzivatel doufa, ze to zalepi nejake katastrofalni diry, kterymi Android neustale oplyva a v pripade alternativnich ROM je tu take skutecnost, ze v nich nebyva veskery ten crapware, ktery do nich davaji vyrobci founu a ktery vam zabira misto, i kdyz to nehodlate pouzivat. Nekteri vyrobci jsou tak zdatni, ze vam z uloziste telefonu jsou schopni ponechat jen par GB, vetsina je zabrana srackami, kterych by se clovek rad zbavil, kdyby to slo. U alernativni ROM je sance, ze vam z flashe zbyde vetsi kus pro vas.
Že to dokázal Apple nakoncentrovat pod značku je jednoznačné. To je snaha každého, kdo vytváří brand, aby se mu toto podařilo - je to vlastně jediný důvod, proč existují značky.
Každý výrobek se dá popsat kvantifikovatelnými ukazateli (parametry) a pak jakostními. Zejména to, "jaké" to zboží je, jaký vytváří dojem, jakou sociální identifikaci, ..., se z podstaty věci nedá přímo změřit. Lze jen, jak jste psal, měřit důsledky a snažit se k nim zpětně přiřadit příčiny.
Je jasné, že u Androidu není žádná značka, pod kterou by se dalo davové šílenství podřadit, snad kromě samotné značky Android. Ale ta skupina existuje. U Miele jsou jedinci, (šílenci?), kteří co pět let kupují to nejlepší do domácnosti, protože na to prostě mají, a chtějí mít pocit, že mají domácnost nejtišší, nejčistší, nejúspornější (heh, při té ceně?), ...
Že to dokázal Apple nakoncentrovat pod značku je jednoznačné. To je snaha každého, kdo vytváří brand, aby se mu toto podařilo - je to vlastně jediný důvod, proč existují značky.
Ucelem znacky byvalo posklytnout zakaznikovi urcitou referenci kvality. To uz dnes neplati, dnes uz je to jen o image. Vsechny founy jsou z Ciny, vsechny lednicky z Polska atd. A uvnitr v podstate stejny kram. Uz jsem dokonce i videl notebooky, ktere byly zvenku plne stejne, lisily se jen stitkem "vyrobce".
Je jasné, že u Androidu není žádná značka, pod kterou by se dalo davové šílenství podřadit, snad kromě samotné značky Android. Ale ta skupina existuje.
Vazne? Kde? Ze bych si je treba sel vyfotit, jak stoji frontu celou noc, protoze na trh prijdou founy s poslednim Androidem.
U Miele jsou jedinci, (šílenci?), kteří co pět let kupují to nejlepší do domácnosti, protože na to prostě mají, a chtějí mít pocit, že mají domácnost nejtišší, nejčistší, nejúspornější (heh, při té ceně?), ...
Nevim, jestli kazdych pet let, ale smutna skutecnost je takova, ze pet let je casto zivotnost tehlech vyrobku. A to jsou ty, ktere jsou pry kvalitni, protoze ty nekvalitni lidi vyhazuji hned po zaruce, protoze navsteva opravare kazdy mesic se prodrazi.
To je ono! Vy za kvalitu považujete živostnost, odolnost výrobku.
Ale kvalita (jakost) je cokoliv, co se nedá změřit, ale zákazník ocení.
V případě Applu je kvalita nejen v životnosti (ta je i tak nadprůměrná, na dnešní bídu), ale i v ergonomii a v neposlední řadě v image. To vše zákazníci oceňují.
Ad Miele, souhlas.
Kvalitu ve smysly vlastnost tu nediskutuju, pouze kvalitu ve smyslu jakost. A ohledne te image: jsou founy, ktere vypadaji podstatne lepe, nez ajFouny, treba nektere Samsungy maji dost povedeny design. Takze pokud nekdo chce oslnovat dekorativnim predmetem, kterym lze i telefonovat, lezt na Internet a delat jine veci, tak u Apple nevybral nejlepe.
Kvalita a jakost jsou synonyma, ale rozumím, co myslíte.
Samsung má spousta lidí hodně rádo, hodně lidí ho má ale zafixovaný jako nadupaný korejský plast. Osobně se mi líbí třeba řada A, ale nemám zase rád jejich software, který s Exchange serverem funguje jen subobtimálně. (Ano, Apple, ten se nechytá prakticky vůbec.)
Apple má jednu velkou výhodu, a tou je celý jejich ekosystém, který mnohým přijde nedokonalý, že mu spousta věcí chybí, ale i tak je nejkomplexnější ze všech.
Sám nemám rád ani Apple, ani Samsung, ale znám spoustu lidí, kterých si vážím, co ano.
http://www.slovnik-synonym.cz/web.php/slovo/kvalita
To je dosti omezene, nebere to v uvahy vsechny vyznamy, ani to, ktery u kazdeho ze slov je prevazujici.
Tím si nejsem jist. Vždy se říkalo kvalitní zboží, i jakostní zboží. Kvalitativní ukazatele jsou o tom JAKÉ to zboží je.
Ale je možné, že to někdo vnímá v posunutém významu, to se v jazyce stává. Jsem sice z Moravy, ale už dlouho jsem v Praze. Možná i proto vnímáme každý ta slova jinak.
Jojo, takhle nějak začínají války. Ještě že máme Vánoce.
Omyl. Vacsina ludi z apple komunity to vnima ako symbol ze na to maju, aj ked v skutocnosti nemaju.
Ludia ktori sa vypracovali na nejake vyssie miesto zvedsa poznaju hodnotu svojich penazi, preto premyslaju nad tym co za svoje peniaze dostanu.
Vacsinu ludi krorych poznam a vlastnia ajfoun, zdaleka nepracuje na pozicii na ktoru sa citia a na ktoru rozhodne ani nemaju.
Zvedsa si pri nich spomeniem na studentku v tramvaji ktora do ajfonu zo sekacu vysvetluje ze tu pracu nezobrala preto ze sa jej za 22k neoplati ani vstat z postele a pritom z nej spod toaletky za cca 6 stoviek citit zapach prepaleneho oleja.
Na automatickou převodovku nadávají také (prakticky) jen ti, kteří s ní nikdy nejezdili, nebo na ni nemají.
Mam hodne najeto s obojim, takze plne chapu, kam mirite: Produkty Apple by meli pouzivat hlavne lidi ve mestech a lidi, kteri se z duvodu blbosti nebo telesneho postizeni nejsou schopni naucit zachazet s nicim jinym.
na automatickou prevodovky take nadavaji ti, co proste CHTEJI RADIT MANUALNE ;-)
stejne jako na iPhone nadavaji ti co proste CHTEJI MIT MOZNOSTI ZMENY
bacha na to, takovehle kecy co mas o tom kdo ma a kdo nema pravo hodnotit neco, co je v rozporu s tim co pozaduje/chce/uznava je znamka toho ze ses psychopat ;-)
Na apple ma kazdy, zalezi len na tom aky model chce a ci chce novy (nie zo sekacu). Ide skor o to co konkretny jedinec mysli pod pojmom kvalita. Ked uz personifikujeme porovnanie na prevodovky ak by som mal mat automat ktory zaradi max trojku tak to radsej rucnu na ktorej zaradim sestku a za trojstvrtinovu cenu...
Nehodnotím lidi, jako socka či nesocka. Někdy se opravdu divím, že někteří lidé nemají vysoké příjmy a přesto spoří na drahou elektroniku, ale je to holt jejich věc. Spousta národa zase musí mít vlastní kvádr prostoru v činžovním domě, ve kterém se nedá vlastnické právo pořádně uplatňovat, přesto dál "kupují byty". Ani tomu nerozumím, ale nemám potřebu to hodnotit nijak dál, jako že jsou např. debilové či socky. Nemyslím si to totiž.