Hardware dobrý, ale ten systém, z toho by se člověk zvyklý na Linux osypal. To je snad ještě horší než Windows. Máme doma jeden macbook M1, ale použitelné je to jen pro děti na pouštění nějakých pohádek, nebo domácí výuky a i tak se mohu někdy osypat.
Škoda, že neexistuje něco, kde by jádro mohlo zůstat originál z MacOs, ale Gui a další věci aby více jako freebsd nebo linux. Spouštět nativní aplikace pro MacOS by se také mohli někdy hodit, ale spíše jen výjimečně.
Hardware dobrý ale ten systém je přesně důvod proč manželka macy používá. Asi tak. Ono je to velice subjektivní.
Ta moje měla nedávno možnost si vzít Maca jako pracovní nástroj, dostala ho na vyzkoušení na nějaký ten týden a neskamarádila se s tím, bude to vracet a zůstává u Woken (dělá převážně s nástrojema, co lezou do různých databází a na servery s linuxem se všelijakým tím hamparádím, co taky leze do databází, tedy asi nic, co by nešlo překonat, ale už fakt, že si při zadávání přihlašovacího hesla nejde zobrazit, co člověk zadává, je velký špatný).
To holt my ajťáci máme tendenci čím víc tomu hovíme, si to přizpůsobovat svému naturelu. Nebo ajťačky. A někomu holt macOS sedne, někomu ne. Proto já mám výhodu, maje v rodině v péči stroje samejch humanitně založenejch příslušnic, jim nasazuji co mi zrovna vyhovuje. Takže všude v baráku je už pár let Mageia, tu s KDE, tu s LXQt, tu s LXDE.
Manželka je také humanitně zaměřená a od té doby, co používá jablka, pořídit ji počítač s Windows, tak s ním ledatak dostanu po hlavě. Takže ani humanitní orientace sama o sobě neznamená nic.
Je to o zvyku. Nehodlám si ale zvykat na MacOS, abych měl pak problém když někde Mac nebude.
Já používám velké monitory a i3wm. Sice se tam něco na ten způsob dá dostat také, ale nestojí to za ty všechny podivné komplikace jen abych docílil základní funkcionality, kterou mám na Linuxu bez práce. A všechny ty drobné nesmyslné komplikace, když chcete dělat něco trochu jinak.
To je fakt, že jakmile jsem nucen dělat s Linuxem, tak prskám, jak tak neproduktivní systém může ještě v 21. století existovat.
Linux je tak dobrý jak dobře si ho umíte zkonfigurovat. Naopak MacOS cílí spíše na masy, které moc moudrosti nepobraly a tak vše musí být hlavně naoko jednoduché, pěkné a blbuvzdorné. Šikovnější lidi pod MacOS jsou spíše okrajová záležitost.
Z Windows se osypat mohu také, ale MacOS mi přijde snad ještě horší i když vše se obvykle dá nějak obejít i když nic příjemného to není.
Není nic horšího než indický Windows 11. Doteď je zabugovaná i nabídka Start a panel aplikací (starší Windowsy jsou docela v pohodě).
Možná to bude pro vás překvapením, ale ne pro každého je životním a pracovním cílem konfigurace operačního systému k obrazu svému. A proto práce v Linuxu tak neproduktivní.
Tom5: mozna te to prekvapi, ale nekteri si radi prizpusobuji pracovni nastroje aby jim co nejlip slouzily.
K: (... proto se většina moderních prostředí snaží napodobit macos ;-)). Ne, vůbec mě to nepřekvapuje. Naopak je to dost pravidlem, že Linuxoví uživatelé (někdy si říkající admini) si jen hrajou s nastavením, mění WM každý 1/4 rok a distribuci každý rok a pořád zkoušejí něco nového a k práci se dostanou málo kdy. Asi ani nevědí co jim vyhovuje a nevědí co chtějí. Proto ta špatná produktivita... (Ok. Trochu to přeháním, ale jen trochu...). S OS se dají dělat i jiné věci než jen vim a bash (ah pardon, tento týden zsh ;-)).
Tom5: jasne, uz chapu, jsi presvedceny o svoji pravde, protoze jsi to tak videl u 3 kamaradu. Ale to ti staci, aby jsi vynasel sve soudy typu "je dost pravidlem".
To já nedělám. Používám i3wm a KDE a nemám potřebu nic měnit.
Nechápu proč by měl někdo používat nějaký jiný než dlaždicový správce oken. Přetahovat okna myší nebo klikat na ikonky fakt nemám zapotřebí, jen to zdržuje.
Že to nechápete? Z toho si nic nedělejte. V linuxové komunitě nejste bohužel výjimka, co nechápe potřeby většiny uživatelů ;-)
No vtip je v tom, že BFU často netuší, že by byl mnohem produktivnější, kdyby používal tiled window managaer, protože je prostě zvyklý na něco jiného.
Navíc pokud pracujete jen se dvěma okny, je to celkem jedno. A takto začínají všichni. Problém to začne být až máte otevřených podstatně více oken.
Podobně je to např. s používání velkých monitorů. I takový BFU, kterému by to podstatně zvýšilo produktivitu (jako např. účetní) si velký nebo více monitorů nepořídí, protože nechce vyčnívat z davu a učit se něco nového, když bylo dobré zároveň změnit i window managera.
A navíc jeho operační systém profi použíti moc neusnadňuje. To ale vede k tomu, že většina BFU si vystačí s mobilním telefonem, protože rozdíl v produktivitě není tak výrazný jaký by mohl být. Displeje počítačů mají často horší rozlišení než mobilních telefonů! Takže nejen výrobce OS a ale hardware nakonec prodělají gatě. Ale jsou příliš hloupí na to aby to viděli.
Vaše teorie o efektivitě jde bohužel proti praxi téměř 50 let existence tiled wm. Asi jako teoretická efektivita Dvorak klávesnice, která také v praxi není efektivnější, jak pravidelně dokazují závody...
Zavody neukazuji co by to prineslo prumernym. Jen ukazuji co dokazou ti nejlepsi.
Ale libi se mi jak mas na vsechno svuj pevny nazor ktery perfektne ukazuje tvuj omezeny rozhled. Takhle ucelove ze sebe delat trotla jednim prispevkem za druhym, to uz chce hodne velke zaniceni.
Vzhledem k tvojí absenci racionální argumentace a neschopnosti vyvozovat logické závěry a tvé čistě emocionální reakci se sklony k primitivní osobním útokům, což jen potvrzuje, co tu už bylo řečeno, považuji tuto diskusi z mé strany za ukončenou.
Kdybys argumentaci povazoval za ukoncenou, tak bys na me nereagoval.
Me reakce nejsou ciste emocionalni, vzdy jsem ti napsal nebo naznacil proc povazuji tvuj nazor za uplne mimo. Ale kdyz vidim tvoji schopnost 'mit patent na rozum', tak si nemohu ty emoce odpustit :)
V těch svých 3 komentech aktuálního vlákna (mentální cvičení - proč ne 4?) jsi toho racionálního moc nepředvedl :-) Faktem je, že linuxáři moc empatičtí nejsou. Ale co já se vám do toho budu motat. Běžte si to vyřídit na dvorek.
5. 11. 2024, 08:22 editováno autorem komentáře
Ech. Potrebujes to po lopate? Prosim.
1,
Tom5: "Možná to bude pro vás překvapením, ale ne pro každého je životním a pracovním cílem konfigurace operačního systému"
Na to reaguji: "mozna te to prekvapi, ale nekteri si radi prizpusobuji pracovni nastroje aby jim co nejlip slouzily."
Cimz poukazuji na to ze to co Tom5 shazuje jako zivotni cil je doopravdy treba jen prizpusobeni nastroje. Urcite existuje par lidi co ktere je toto zivotni cil. Ale to neni duvod opomenout ten zbytek kteri si jen konfiguruji nastroj. Neboli Tom5 si vybral jen uzkou skupinu a podle ni odsuzuje zbytek.
2, Tom5 "...je to dost pravidlem, že Linuxoví uživatelé ... si jen hrajou s nastavením... a k práci se dostanou málo kdy.... S OS se dají dělat i jiné věci než jen vim a bash "
Na to reaguji: "...protoze jsi to tak videl u 3 kamaradu. Ale to ti staci, aby jsi vynasel sve soudy typu "je dost pravidlem"."
Cimz podle me i pomalejsim musi dojit, ze tu ukazuji na chabost tvrzeni Tom5. Ma nejaky verohodny pruzkum ze linuxaci si jen hrajou s nastavenim a k praci se dostanou malokdy? Nema. Proto ironicky poukazuju na jeho hypoteticke tri kamarady. Prestoze Tom5 zadny pruzkum nema a nezna, pise obecny soud "je dost pravidlem", a nedokaze tvrzeni zalozit na zadnem faktu.
3, Tom5 "...Asi jako teoretická efektivita Dvorak klávesnice, která také v praxi není efektivnější, jak pravidelně dokazují závody..."
Na coz reaguji: "Zavody neukazuji co by to prineslo prumernym. Jen ukazuji co dokazou ti nejlepsi."
Hernajs, co je tady k nepochopeni? Vykony a metody zavodniku jsou na hony vzdalene od bezneho uzivatele. Argument Tom5 je tedy uplne mimo. Vyhodnost dvorak klavesnice ukazal uz sam Dvorak, udelal dost testu a podrobny pruzkum.
MaT: tak ted mi podrobne rozepis, kde ti chybi racionalni argumentace. Uznavam ze byla casto hodne ironicka, ale byla. Alespon nevynasim nesmyslne absolutni soudy typu "kazdy linuxak", jak tu trapne predvadel Tom5. V kazdem pripade jsem toho predvedl mnohem vic nez ty.
He he. Třeba to je tím, že se lišíme v definici pojmu racionální argument. Vymyslené nesmysly typu „3 kamarádi“ nebo špatná práce s logickým kvantifikátorem mezi ně rozhodně nepatří ;-)
Ok, beru ze ironie asi nespada pod "racionalni". Ale v tom pripade predpokladam ze nesouhlasis ani s vyroky Tom5. Nebo ano?
7. 11. 2024, 13:02 editováno autorem komentáře
Tohle není pravda. Jak dlouho jste pracoval na macOS? Že tak hodnotite? Macos stojí na BSD a je dost možné na něj nahlížet jako na další verzi Unixu anebo další distribuci linuxu s vlastni verzí gui, které má specifické ovládání, aby bylo jednoduché i pro negeeky. Ale to neznamená, že si tam nemůžete nacpat midnight commander a psát masochisticky v čistém VI.
Yoda: Pochybuju, že ten člověk vi, o čem píše. Vi je ještě krása (navíc je všude, na rozdíl od vim). Zkuste ale ed :-) . Jenže když máte pomalou/nespolehlivou komunikační linku, tak moc alternativ není. Navíc rozdíl 55kB ed vs. 3MB (+ libs) vim.basic je v embedded světě občas znát ;-)
Ale to neznamená, že si tam nemůžete nacpat midnight commander a psát masochisticky v čistém VI.
Tohle dnes lze říct díky nejrůznějším vrstvám abstrakcí a překladů o prakticky jakémkoliv systému. Nakonec i ve Windows můžete používat MC nebo vi. Liší se jen v tom, jak rychle a pohodlně se k nim dostanete a jestli se s tím nepracuje přes ruku.
Tak v MC se pracuje přes ruku v každém systému, protože je to MC ;-) a pustit ho v terminálu příkazem mc, asi bude stejné všude. Ale jinak i ten quick launch field, co je dneska v každém systému resp. GUI prostředí, v podstatě zavedl MacOS...
Tou snadností myslím to, že je ten nástroj předinstalovaný nebo že ho nainstaluju jedním příkazem a do minuty ho mám k dispozici, aniž bych se musel otravovat nastavováním něčeho, přidáváním nějakých dalších zdrojů softwaru. No a tím přes ruku myslím to, že ten nástroj jede, ale protože je typicky dělaný pro nějakou linuxovou distribuci, ta integrace se zbytkem systému v určitých aspektech skřípe, pokud běží jinde.
jedním příkazem a do minuty ho mám k dispozici, aniž bych se musel otravovat nastavováním něčeho, přidáváním nějakých dalších zdrojů softwaru.
Tak to se dost omezujete. Na debianu bez přidání zdroje nepoužijete žádný driver od nvidie, alsa-tools, ani virtualbox či docker, nebo mám pocit ani zfs, pár HW, protože nebudete mít firmware (bluez atd.). To jsou všechno contrib nebo non-free repa...Vývojáři nebo admini se málokdy spokojí s obsolete verzí nástroje, který je součástí standardní distribuce... Tohle určitě není standardní požadavek.
Naopak já bych zase chtěl, abych mohl pokračovat v psaní a příp. odeslat SMSky z notebooku. Nebo poslat jednoduše kolegovi nebo synovi soubor aniž bychom si museli vytvářet nějakou síť nebo být připojeni na Internetu. Chci si notebook připojit přes mobil na Internet v čekárně u doktora aniž bych ten telefon hledal v batohu. Chci si také ztlumit na telefonu zvonění, aniž bych ho hledal a chci, aby se automaticky „odtlumil“(TM), když od toho doktora odejdu...
Asi každý považujeme za praktické jiné věci... :-)
BTW na MacOSu: brew install mc
Musíte mít pochopitelně nainstalovaný homebrew, k čemuž vám dopomůže opět jeden příkaz.
No a tím přes ruku myslím to, že ten nástroj jede, ale protože je typicky dělaný pro nějakou linuxovou distribuci, ta integrace se zbytkem systému v určitých aspektech skřípe...
Nojo, fragmentace linuxu....Tady je výhoda MacOSu zřejmá. Co je dělané pro MacOS běží na MacOSu :-)
no, mam to zrovna naopak - na chvile , kdy opoustim windows, a presouvam se k macosu, se vylozene tesim.
dela se s tim neskutecne dobre.
tak prechod z Windows bude vzdycky zmena k lepsimu, i kdyz pujdes na macOS, ale z Xfce nemam potrebu prechazet nikam ;-)
Ono to jde hodně doupravit, tak aby práce byla hodně podobná jako na nějakém Linux distru. Balíčkovací systém s repozitáři známých aplikací atd. Já ho jednu dobu používal dost pracovně a vpodstatě jsem dělal to samé jako kolega, co měl linux desktop.
31. 10. 2024, 08:18 editováno autorem komentáře
Funguji 4 monitory out of the box. PD na libovolnem a neresim. Vydrzi to dlouho na baterce. Porad nefuni.
Ma to sve mouchy - leskly displej je hnuj a klavesnice spatna a placata. Chybi trackpoint. No ale pokud to ma clovek jako prenosnou workstation kterou obcas odpoji na meeting/cestu tak porad lepsi nez win pecko.
Nechápu linuxáky, co si stěžují na macOS. Není ve většině hlavních distribucí výchozí GNOME a nekopíruje GNOME macOS? Občas tak, že je "papežštější než papež".
Nepopírám, že gnome shell nekopíruje trochu design, ale to je tak všechno. Když jsem si pučil v práci mac, že ho zkusim, tak jsem bojoval s ovládánim. Nabindoval jsem si zkratky na plochy, nějakou temnou magií se mi podařilo na aktuální ploše zobrazit pouze (pozor, jednotlivá) okna, ale pak jsem jednou při online meetingu zmáckl maximalizaci u okna s meetem, což, jak mi posléze bylo vysvětleno, neni maximalizace ale focus mode, a ve chvíli, kdy jsem se z plochy s videocallem přepl jinam a pak jsem se chtěl přepnout zpátky.. on ten focus mode nejenže otevřel novou plochu a tam přesunul to moje maximalizovany okno, takže se mi nešlo přepnout zkratkou zpátky, ale ony se zkratky na focusmodem vytvořenou plochu ani nevztahují. Chápu, že lidi, kteří primárně používají myš, asi moje problémy nemají. Ale já považuji myš za pomalou a primárně se všude, kde to jde (plochy, okna, v browseru prvních 9 tabů) přepínám v drtivý většine na klávesnici a to, jak je macosx nastavenej, je pomalýýýý...
Primárně používám klávesnici.
MacOS se dá pohodlně používat klávesnicí.
Exposé jsem se shodou okolností naučil právě na MacOS (a teď vyžaduju všude).
Problém u MacOS je v tom, že má ty zkratky jinak. Sice logicky a všechno, ale prostě jinak jak jste zvyklí.
Používám primárně také klávesnici a problémy s ovládáním nemám. Na unixu jsem docela dlouho používal EMACS a navzdory vtípků o množství zkratek (esc-meta-alt-control-shift) mi přijde, že MacOS těch klávesových zkratek používá ještě víc.
Mimochodem nelze tvrdit, že klávesnice je rychlejší. Na něco je rychlejší myš/trackpad.
Mám pocit, že tohle tvrdí jen lidi, kteří obě prostředí viděli jen z rychlíku. GNOME má možná podobnou základní filozofii, takže na první pohled vypadá podobně, ale jinak se používá dost odlišně. A to až tak, že já jakožto člověk, který GNOME používá denně posledních 18 let, jsem v macOS ztracený, přijde mi to neintuitivní a přeplácané. Věřím tomu, že někdo, kdo 20 let používá macOS, to bude mít přesně naopak.
31. 10. 2024, 19:13 editováno autorem komentáře
Já mám zase opačný problém, kdy mi Gnome přijde moc uskákané. Snažili se napodobit Mission Control z MacOS, ale nějak moc to lítá. Ne, že by se to nedalo používat, ale bude to chtít ještě pár updatů, než to vyladí..
Gnome je hrůza. Ale naštěstí mám volbu je nepoužívat.
Možnost volby na MacOS mi dost chybí.
Lepší je KDE nebo i3wm, který umí fungovat společně s KDE. Je ale pravda, že většina Linuxáků zamrzne na Gnome a tím pádem ztrácí velkou část výhod, co může Linux nabídnout.
Mně třeba vyhovuje používat GNOME, protože to mám jako v macOS: přepínání aplikací, složky mezi soubory a vizuální podoba UI. A zároveň jde GNOME nastavit pro "windowsáky".
Vsechno je hruza. GNOME, MacOS i Win. U macu to trpim protoze je stabilni a nelze do nej nacpat hromady korporatniho hnusu co destabilizuji os k nepouzitelnosti.
Nemusim resit ze nefunguje x/wayland, ze neni kompatibilni config noveho gnome, nefunguje prepinani grafik v kombinaci se sleepem.
Pouzitelne se mi jevi wmaker, xfce a stare Kde. Mam rad nudny desktop. Kraviny jako komba virtualnich ploch pres sve 4 monitory neresim. Co nevidim neexistuje.
31. 10. 2024, 22:30 editováno autorem komentáře
Já jsem se rozhodl zkusit MacBook Pro s M2 v práci, protože ten hardware vypadá úžasně. Ale tak zabugovaný a nestabilní systém aby člověk pohledal. Samovolné restarty (dle bt to svazuje nějaký divný paket na síti, končí v nDNS resolveru), divné bugy, kdy se kurzor pohybuje, pod ním to reaguje, ale nebere kliknutí. Dřív jsem musel tlačítkem vypnout, teď vím, že stačí jen zaklapnout, uspat a znovu probudit. Po poslední update neustále crashuje aplikace kalendáře...
:-) Jako že fakt vaše jediné vysvětlení toho chování je, že je to zabugovaný a nestabilní systém? Jako fakt? Žádná žárovka neblikne?
Tak pokud se chová nestabilně a jsou v něm bugy, tak jak jinak to nazývat než zabugovaným a nestabilním systémem?
Moje rodina je mixed OS poplatná době. Manželka a já WIN (protože PC platforma byla levnější), mladší dcera čistě IOS (protože plnotučný počítač je pro boomery) a starší dcera komplet iMac svět. A to z toho důvodu, že jako mláďata jsem je odmítl k win připustit, a celé mládí strávily na Mintu. Z toho vyplývá okřídlené: co se mládí naučíš, v dospělosti použiješ nejsnáze.
31. 10. 2024, 17:55 editováno autorem komentáře
A dá se to nějak pověsit na/za ten monitor? Protože tak jak se to válí vedle toho monitoru na stole (na obrázku), to přece vůbec nedává smysl.
Kdo by se chtěl nechat zlákat cenou 17500 a vyzkoušet to tady mám varování, že přechod bude mnohem těžší, než linux<->win. Dalo by se o tom napsat dizertačku, ale dám sem jen pár věci ohledně klávesnice a myši protože jsou nejvtipnější.
Pořadí kláves ve spodní řadě je na mac klávesnici jiné (a navíc se jinak jmenují). Win klávesnicí si moc nepomůžete - většina zkratek (ale ne všechny) jsou jiné. Takže nekopíruje ctrl+c ale command (tedy super)+c. Nesmíte se nechat zlákat a přemapovat to jinak to rozbije věci jinde a budete se stejně vracet a přeučovat. Při pokusu o ovládání windows přes RDP nebo ve virtuálu (který přes parallels funguje naprosto excelentně a rychle BTW) zažijete skutečné inception protože oba ty softy se snaží změny kompenzovat, ale oba trochu jinak, takže za chvíli nebudete vědět kde jste ;-)
Mac klávesnice má klávesu delete, ale ta dělá backspace (ne, to není vtip). Skutečný del tam není (má dvouklavesovou zkratku). Pokud použijete win klávesnici, tak se bude del chovat v editoru dle očekávání, ale smazat soubor se tím nedá, to byste chtěli moc. Klávesa enter se nezanoří do vybraného adresáře. Klávesa delete (tedy backspace) se z adresáře nevynoří.
Shift+5 nenapíše % ale něco jiného a to i na win klávesnici, kde tam to % na klávesnici vyobrazeno. % je na klávese napravo od nuly.
Klávesa home/end v editoru přenáší na začátek/konec souboru nikoliv řádku. Pro programátora smrtelná věc. Musíte se přeučit na dvouklávesovou zkratku. Pokud to totiž přemapujete, tak přestanou fungovat věci jinde (shift+end pro označení všech souborů od aktuálně zvoleného do konce třeba).
Zmáčknutí klávesy capslock funguje v 50 % případů (je tam "ochrana proti náhodnému stisku").
Kolečko myši scrolluje opačným směrem. Dá se změnit, ale mění se tím i směr na trackapdu, který je defaultně správně.
Kolečko myši nescrolluje lineárně (posun o X zoubku neposune o X jednotek ale dle rychlosti scrollování). Pokud jste zvyklí scrollovat rychle a přesně, tak se dostanete podstatně dál, než jste čekali a to vás donutí scrollovat pomalu. Dá se změnit 3rd party softem. Má to háček. Některé softy to interně kompenzují (třeba hlasitost ve vlc) a pak to tam je překompenzované, což je super nasírací.
Mac myš nemá prostřední tlačítko, výklopné kolečko, dodatečná tlačítka. Pokud ty věci na své myši máte, tak ani tak často nebudou fungovat dle očekávání protože se s nimi nepočítá. Navíc je to soft od softu jiné.
Na klávesové zkratky, které přenášejí na konkrétní virtuální plochu zapomeňte. Sice existují, ale aplikace na fullscreenu si vytvoří novou virtuální plochu čímž změní pořadí dalších ploch...
A takhle by se dalo pokračovat ještě hoooodně dlouho :-)
31. 10. 2024, 06:28 editováno autorem komentáře
Mam v pameti zazitek, kdy se soudruhum z ms vycital trojhmat ctrl+alt+del ... a macu to byl snat sedmichmat jabko+ctrl+ ... a mazala se tim nejaka konfigurace. (tenkrat rada oficielniho supportu, kdyz ten kram odmital nabootovat - stejne to nepomohlo)
Jinak pro cokoli od jabka plati, ze pokud to chces pouzivat, musis (ne muzes, ale musis) mit od jabka vsechno, vcetne splachovadla, a musis se smirit s tim, jak to (ne)funguje. Protoze narozdil od pc si proste nemuzes neco nekde prenastavit, presne jak pises, pak to prestane fungovat vsechno.
Pokud se tedy smiris s tim, ze to neumi ani zakladni trivialni veci (a tim, ze si za to 3x priplatis), tak to bude nefungovat celkem uspokojive.
To jsou zase moudra...
Mám mac laptop, k tomu Dell klávesnici a myš, tak jak u desktopu s Linuxem. Přemapoval jsem pár kláses abych měl layout, na který jsem zvyklý v Linuxu a na práci mi to stačí.
Jo, ten OS je jiný, ale lidi co používají jen mac těm zase přijde jiný Windows nebo Linux.
Ten HW je fakt rychlý, z tohoto pohledu není co vytknout a jít do ARMu byla ta nejlepší volba, co Apple udělal.
Pokud chcete vyvíjet pro LinuxARM nebo WindowsARM, kupte si HW od Apple a virtualizujte, nic rychlejšího a cenově dostupného prostě neexistuje.
31. 10. 2024, 13:02 editováno autorem komentáře
Hmm 3x? To mi nejako nevychadza…
Apple macbook M4 -1899€
DELL Latitude 5440 - 1309€
Lenovo Thinkpad P14 s gen4 - 1579€
Ten příspěvek je dost zavádějící. Ano, MacOS má svoje specifika (del, chybějící Ctrl+x), ale zase to není tak hrozné.
Že něco mažu Bkcp a ne Del mi opravdu nepřipadá divné, zejména u kompaktního NTB jako je můj Macbook Air M1.
Ta myš třeba je ukázka zavádějící informace. Apple Mouse si nebude běžný člověk k macu kupovat, zejména pokud má trackpad. A pokud si to 1 % uživatelů koupí, tak zjistí, že absence kolečka nahrazuje skrolování po povrchu myši. Já ji měl doma...
Pokud chci tlačítka, není problém si koupit myš tlačítkovou.
Já denně přecházím mezi Linux, MacOS a Win 10 (sežazeno podle času u toho stráveného) a nemám s tím absolutně problém. Naopak kvituji, že MacOS se snaží být poměrně konzistentní, což Windows rozhodně nejsou. Pro mě je utrpení W11 a proto se bráním přechodu z 10.
Abych MacOS jen nechválil - v některých ohledech, jako je snaha o bezpečnost, jdou nesmyslným směrem. Musím potvrzovat i připojení USB zařízení, opravdu?
Tak Magic Mouse toho bez kolečka a tlačítek umí víc než 90% myší s mrakem funkcí...
Někteří lidé u ní mají námitky proti ergonomii (moc nízká), to je reálné byť individuální, ale pokud někdo kritizuje absenci kolečka, tak to je prostě nesmysl ukazující, že vůbec netuší, která bije. Ono to je plně nahrazeno plně dotykovými zády včetně možností rozlišení gest více prsty a za mne to je daleko lepší než kolečko.
On přeci nepsal o tom, co je z toho lepší a jak to má kdo skvělé, to může být velmi subjektivní (neřekl bych, že to někdo nepochopil), ale jak problematické může být přecházet mezi systémy (zvlášť když třeba používáte oba tak nějak souběžně).
Já třeba už dlouhé roky používám víceméně všechny zmíněné systémy, primárně kvůli podpoře různých aplikací a systémů, tak přecházím pořád a ne jen mezi svými počítači. Tzn. není praktické si přizpůsobovat systém, i když k tomu existují existují cesty (např. separátní směr scrollování je Scroll-Reverser), přizpůsobit se musím já :)
I když znám ty nativní paradigmata ovládání, tak mi to fakt chvíli trvá (třeba půl hodiny, hodinu), než se adaptuju a dělám nevědomky spousty chyb. Bohatě třeba stačí, že poměrně intenzivně používám klávesnici, jsou tam posunuté ty modifier klávesy a jiné zkratky v na skákání v textu (místo zmíněného home, je třeba pak nejbližší ekvivalent ctrl+a, +e). Totéž také s tou dynamikou skrolování.
Takže ano, pokud máte jediný systém, je to asi v pohodě pro většinu lidí, zvyknete si. U Linuxu pak navíc platí, že je tam mezi jeho uživateli asi největší podíl lidí, co si to totálně přizpůsobují. Může tam být fakt velká variabilita v těch DE, nebo správcích oken. Takže jestli někdo dělá denně třeba s dlaždicemi v Xmonad, Sway a má třicet svých akcelerátorů o kterých už ani nepřemýšlí, tak pak i pár minut s jakýmkoliv jiným systémem (ať už MacOS, Win nebo i třeba v rámci Linuxu KDE) bude působit značné utrpení :)
Já ale nikde nepsal, že nemá kolečko, přečte si to pořádně. Psal jsem i o scrollování, tak mi není moc jasné, jak jste si mohl myslet, že se jedná o základní funkci kolečka. Výklopné kolečko má třeba MX Ergo S, S3 má dokonce horizontální kolečko pro horizontální scrollování, které je tak ještě pohodlnější. A náhradu v podobě gesta na magic mouse to nemá. A nekretizuju vlastně nic, jen upozoňuji na rozdíly a tím obtížnost migrace.
31. 10. 2024, 09:40 editováno autorem komentáře
Za mne je tedy Magic Mouse něco, kde design zvítězil na plné čáře nad použitelností. Dotyková záda – teoreticky hezká věc, umožní mnohem víc věcí, než tlačítka a kolečka. Můžete rozpoznávat gesta různých směrů, různý počet prstů. V praxi to ale vázne na tom, že tu myš musíte nějak držet – takže reálně jsou ty možnosti gest velmi omezené, a jediné gesto, které lze celkem bez problémů udělat, je to napodobení vertikálního kolečka. Možná lidé s drobnější rukou těch gest zvládnou víc.
No a pokud by někdo stále pochyboval a myslel si, že se při návrhu Magic Mouse myslelo na použitelnost – i poslední verze má pořád nabíjecí konektor zespodu. Takže myš při nabíjení nemůžete používat. Prostě je to bráno jako designový doplněk, ne jako něco, co potřebujete k práci.
Jako uzivatel. Ty zkratky na macu byvaji v appkach nelogicky. Jo a chybi mixing audio zarizeni. Tedy nelze nahravat v jedne appce a poustet audio v druhe. Je na to treba 3rd party hack nebo to hnat pres DAC.
Vysvetluji si to tak ze jablko jsou stejni zk. vlastnici prav jako Sony.
31. 10. 2024, 13:17 editováno autorem komentáře
On totiž Apple v minulosti už s vlastníky práv hudby prohrál (nemohl mít MIDI). Takže se asi jistí, co kdyby.
No nevím, k tomu jak už tady bylo vytýkáno nelogické Home/End a nekonzistentní klávesové zkratky.
Já zase když vlezu do jekékoliv nativní aplikace na macOS, zmáčku Ctrl+A, tak jsem na začátku řádku, když zmáčknu Ctrl+E jsem na konci řádku. Tohle snad funguje v jakémkoliv texboxu na macOS, v Terminálu i v LibreOffice.
Samozřejmě mohou existovat aplikace, které si GUI kreslí samy a tam to fungovat nemusí, pokud to autor nenaimplementuje.
Jinak viz "Document Shortcuts" https://support.apple.com/en-us/102650.
Jako klávesové zkratky jsou v macOS úplně jiné a je to hodně o zvyku, ale zrovna nekonzistentnost klávesových zkratek bych macOS-u vůbec nekritizoval, spíš naopak.
Za naprosto geniální považuju, že o klávesové zkratky se by-default stará systém, tj. programátor aplikace se o ně vůbec nemusí starat, maximálně nadefinovat výchozí. Všechno ostatní zařídí systém! Pokud na akci existuje položka v menu, dá se k ní přiřadit kl. zkratka v nastavení systému.
V neposlední řadě v nabídce Nápověda můžete jednoduše vyhedávat položky nabídek, pokud nevíte, kde je nabídka zanořená, ale víte (alespoň částečně) jak se jmenuje můžete ji vyhledat. To opět za vás udělá macOS, jako programátor o tom vůbec nevíte.
Běžně koupitelné NVME SSD je něco jako běžný prací prášek? I v PC je jich několik form faktorů. V Mac Studio jde NVME vyměnit, v ostatních Macách je třeba ho přepájet. Lidi na Youtube zvládají i RAMky, které jsou řádově složitější než storage. Pak samozřejmě máš možnost připojit disk externě (lze i plný výkon přes Thunderbolt). A vzhledem k tomu, že Apple je spotřebka, tak většina uživatelů tohle neřeší - vybere při koupi, pak prodá (cena klesá pomaleji než u PC) a koupí nový.
31. 10. 2024, 23:23 editováno autorem komentáře