Pre google a facebook to bude rana. Znici im to totiz ksefty, kedy oni sukromne data uzivatelov predavali. Po tomto kroku si ich ale kazdy jednoducho prelomi a precita. To znamena dost vyrazny zasah do ich ziskov, takze to urcite nepustia globalne. Len by ma zaujimala definicia silnej sifry v zakone. A je potom vobec potrebne mat sifrovanie? Naco potom je https?
"Len by ma zaujimala definicia silnej sifry v zakone"
Jak znám anglo-australsko-kanadské legislativce, tak to bude na posouzení soudce nebo policistů. Něco jako britský zákon, který umožňuje poslat za mříže člověka, o kterém se policisté domnívají, že zná heslo k údajně zašifrovanému souboru (lze aplikovat i na hesla k facebukům a podobně). Mimochodem, zapomenuté heslo není omluva.
No, možná snad agentům imperialismu. Zatím se to používá spíš proti náckům, kteří ve skutečnosti nejsou nácci, a rasistkám, které jen citují oblíbenou písničku svých čerstvě zemřelých přátel.
Každopádně síla šifrování je úplně irelevantní, když už může britská policie takhle dokonale číst myšlenky. Australská zřejmě takhle daleko ještě nepokročila.
BTW, sarkasmus už taky začínají na vysokých školách v anglosféře zakazovat, protože se může dotknout některé z chráněných skupin.
Takové zákony nemají ani v Číně, tam jednají individuálně. Navíc by mě zajímalo, jak takto šifrovanou komunikaci poznají a jak za to budou trestat konkrétního člověka? Když třeba tady Franta odjede do Austrálie s mobilem s Telegramem tak jak vláda pozná, že ho použil? A jak pozná, že to byl právě on, kdo ho použil?
Toto pravidlo stejně terorismu nezabrání. Lidé, kteří tohle plánují, si většinou najdou cestu, jak komunikovat bezpečně. A já jako občan mám právo s někým v soukromí mluvit; proč ne na internetu?
@ Václav Čermák
Tak z určitého pohledu, v určité části, by jim to pomoct i tady na tom poli mohli. Ono je to otázkou poptávky. Kdyby tu, nebo někde jinde , bouchlo 50 bomb denně, tak se nikdo ani ptát nebude.
Spíš by mě tak nějak zajímalo, jestli nejdou zavést jiné modely veřejné a neveřejné komunikace tak aby to složkám za určitých tvrdých pravidel* umožnilo efektivně konat a naopak jim neumožnilo páchat ... Chci tím v podstatě říct že se změnily požadavky, tak jestli není potřeba změnit model komunikace by default, nikoliv na tento stávající roubovat podobné novinky ... Nevím ale jaký, nejsem nejchytřejší hlava.
* uvědomuji si že toto je základní idealistický kámen
Když už mají dostatek zákonodárců, kteří si myslí, že po zákazu silného šifrování ho kriminálníci a teroristé přestanou používat, tak proč je nenapadlo raději rovnou zakázat kriminalitu a terorismus?
Prostě logika jak prase - kriminálníci porušují zákon. Tak přidáme nový zákon a...? No já bych čekal, že budou porušovat i ten nový. Ale v Austrálii si asi dost lidí myslí že ne, že ten nový už porušovat nebudou. Že si ty bandy řeknou "hele chlapi, loupit, unášet lidi a občas někoho zavraždit, to jako ještě jo. Ale používat zakázané šifrování? To ne kluci, teď s tím už budeme muset fakt přestat, to už by bylo přes čáru!"
Tj, to je krasne videt trebas prave v GB. Po zakazu noseni nozu (to jako fakt, dohledej si), stoupla nasilna kriminalita (prepadani lidi) jen v Londyne behem nesice o cca 40%. Protoze kazdej spravnej lupic zna zakony dobre a tudiz vi, ze ten poctivej blbec u sebe uz nesmi mit ani rybicku.
Ale tak o tom to prece neni. Je to o tom, ze "kdyz mu neprokazeme trestny cin protoze pred nama svinak schoval dukazy za sifrou, zavreme ho aspon za to, ze ty dukazy zasifroval, hlavne ze si sedne". Takze pokud ma jit o odstrasujici efekt, tak maximalne ve smyslu "je jedno jak sikovne to udelas, stejne te zavrem".
Na "collateral damage" se bohuzel v ramci "vyssiho dobra" nehledi a zejmena zabejcenej byrokrat v kombinaci s vymahanim takoveho nesmyslu nadela casto nenapravitelnes skody, protoze k soudu se nechodi pro spravedlnost ale pro rozsudek viz
https://falkvinge.net/2012/07/12/in-the-uk-you-will-go-to-jail-not-just-for-encryption-but-for-astronomical-noise-too/
Ak budem chciet dostat niekoho do basy, tak mi staci na jeho pocitac/USB kluc nakopirovat nieco z /dev/random a nasledne upozornit prislusne urady. Bolo by zaujimave urobit nieco podobne voci politikom, ktori dany zakon schvalili, inspirovat sa mozu napriklad touto akciou:
https://www.wired.com/2008/03/hackers-publish/
Prakticky vzato není. Dej sem číslo paragrafu, kde je napsáno "zkazuje se krást" nebo "zakazuje se znásilňovat" nebo "zakazuje se odpalovat baťoh výbušnin v letadle". Jenom jsou nastavený pravidla, že když tě chytí, zabaví ti vercajk, se kterým to děláš a pošlou tě do basy, ale nikdo ti to výslovně nezakazuje. Nechávají čistě na tobě, jestli riskneš postih, nebo ne...
jenze svet neni cernobily.
asi predpokladaji, ze pokud bude silne sifrovani zakazane, tak bude mene rozsirene v beznych programech, a tedy prumerny terorista s IQ tykve bude pouzivat nedostatecne sifrovani. ti chytrejsi teroristi se samozrejme zabezpeci lip, ale uvaha asi je ze je lepsi chytit aspon 2 hloupe, kdyz uz nelze chytit vsechny.
Kdyz zakazete silne sifrovani a napichnete se nasledne na sifrovanou komunikaci, nastanou dve situace:
a) rozlousnete to, pak je to ok a nikdo vas nezasije pokud samozrejme neporusite jine zakony nebo
b) nelousknete to, pak jste terorista, seberou vas a zavrou. je na vas se pripadne obhajit
"Nevinným totiž nelze vládnout. Stát má jednu jedinou pravomoc – zatočit s tím, kdo překročí zákon. Jenže když není dost pachatelů, musí si nějaké obstarat. A tak začne stavět mimo zákon kde co, až už není možné normálně žít, aniž by se člověk proti něčemu neprovinil. Národ poctivců není nikomu k užitku. Z takového nic nekouká. Stačí ale schválit pár zákonů, které nelze ani dodržovat, ani vymáhat, ani objektivně vykládat, a rázem máte národ provinilců. A těm už vládnout lze."
Ayn Rand - Atlasova vzpoura
Lidi, kteri nejsou uplne vylizani zacnou asi docela rychle ochranou soukromych dat pres airgap. Mit druhy pocitac uz dnes neni zas az tak drahe.
Mail bezi stejne nesifrovane. A ohledne ebankingu - platebni karty jsou naprosto nezabezpecene a pouziva je cely svet i kdyz staci znat cislo cizi karty a jde z ni ukrast i penize, ktere tam nikdy nebyly. Tak nevim. Ovce budou pouzivat ebanking dal, banky budou mlzit a lidem se znalosti problemu nezbyde, nez se vratit do 20 stoleti.
Jenom si neumim predstavit provozovat v Australii softwarovou firmu, ktera bude delat neco zavisleho na sifrovani, coz uz je dneska v zasade cokoliv, co nebezi lokalne. Asi je ceka odliv SW firem.
UK? Todle jeden z důvodů proč chce jít ven z kulatého chaosu. A taky samozřejmě kvůli Irům a jejich danění z celé EU, které vrhá špatnou pověst. Když UK ven, irové přijdou o peníze z firem...
DE to nevím, ale tam bych se nedivil. Už teď je tam co se týče IT průser a sledování... (myslím tím torrenty a neoprávněné sledování, jeden soud tuším někdo vyhrál, že nebyl informován o sledování)
USA? Možná jen pár států, možná ani to ne. Ten postoj k tomu je stejnej jako u nás.
Ty krávo, argumenty provázející ten schvalovací proces bych fakt chtěl vidět. Troy Hunt musí musí vzteky skákat z útesu rovnou mezi žraloky. Jak nemohlo nikoho napadnout, že ti skutečně "zlí" si můžou dostatečně neprůstřelné šifrování splácat okolo OpenSSL, GNUTLS a spol. doslova za pár minut a nikdo jim v tom nezabrání? Dnešek vejde v platnost jako mezinárodní den hackerů. Ten jen doufejme, že se touhle hovadinou neinspirují i jinde.
Troy Hunt se ve skutečnosti vzteká spíš kvůli tomu, že jak média, tak vlády opakují věci, které v tom zákoně doopravdy nejsou ... https://twitter.com/troyhunt/status/1084909513981943808
Doufal jsem, že se někde vynoří i nějaké nebulvární informace k tématu. Ten úryvek, který jakoby znemožňuje zavádění plošných zranitelností je jednak IMHO neznemožňuje a druhak je technicky neslučitelný s praxí. V tom zákoně se mj. píše, že plošná opatření cílené proti konkrétní osobě zavádět *lze* a dokonce *nemusí* být známa totožnost té osoby. Logiku za tím sice chápu ale působí to na mě dost gumově. Pokud nevím, kdo je cíl, jak zajistím, že nezasáhnu omylem někoho jiného? Technický problém vidím v tom, že tohle např. u end-to-end šifrování stejně nebude fungovat. Pokud neměli v Austrálii doteď nějakou doopravdy bezzubou legislativu ohledně cíleného monitorování elektronické komunikace, nic podobným opatřením IMHO nezískali.
Uz sa tesim na pokracovanie :) Australia nam to vsetkym ukaze. Najskor sa urcite opru do facebooku a socialnych sieti. Medzitym banky zrusia vsetky internet bankingy a bankove aplikacie v mobiloch. To iste poistovne a ostatne financne institucie. Potom pridu na rad prehliadace a https stranky. Nakoniec sa zisti, ze novy mobil sa da zamknut odtlackom alebo scanom duhovky. Tieto zariadenia taktiez su nepriatelske z pohladu sledovania- takze do kosa. Dalej kryptomeny: tam je to jasne. Politik, nepoliik, v australii sa to musi vymazat z internetu :D No a nakoniec domace wifi. V nastaveni bude max WEP :D A ked vas chytia s WPA2? No mozte namietat, ze je to uz prelomena ochrana, ale pan policajt vam povie, ze so svojim pajserom sa tam nedostane= silna sifra, a ste v base :) :)
PS: Neviem ako sa to bude brat pri roznych heslach, ktore sa posielaju ako hashe. Bude sa musiet taktiez pouzivat hash, co sa da prelomit?
Alebo mam napad. Vlady by si mohli spravit API, kde by im vsetci priamo posielali vsetky potrebne data. Tym by sa to vyriesilo.
tohle pripomina sifrovany prostor uvnitr sifrovaneho prostoru.
ted se mi to nechce googlit, ale existuje moznost zasifrovat disk a kdyz chteji vysetrovatele heslo,
tak jim date heslo do 1 urovne, kde nebude nic zas tak tajneho.
pak je druhe heslo do 2 urovne a tam uz lze mit schovane tajne veci.
Expert nic nepozna. Protoze trebas prave truecrypt ti do toho hidden volume klidne zapise - z pohledu ty navnady je to volny misto. A celej disk obsahuje matematicky nahodny data, tudiz se proste neda nijak (matematicky) dokazat, jestli to je prazdny misto nebo ne.
Samo, da se usuzovat - trebas z toho ze navnada obsahuje prilis stara data souboru/neaktualni system/... ale to neni dukaz, jen domnenka.
Pochopitelne pokud treba spouzivas luks, tak tam primo vidis klice na disku.
To před zákonem nejspíše nepomůže, protože to bude také ilegální. Můj názor je, že se to spíše bude obcházet steganografií. Prostě cílem bude poslat silně zašifrovanou zprávu, ze které nepůjde poznat, že jde o zašifrovanou zprávu. Čili provést silné šifrování a výsledný zašifrovaný soubor vložit do nějakého multimediálního formátu.
"Ahoj Pepo, tady máš to video z dovolené."
https://en.wikipedia.org/wiki/Steganography
jestli to takhle půjde dál, tak může být jakýkoliv multimediální soubor označen za soubor obsahující zašifrovaná data. A to máte hned jedno porušení zákona za šifrování a druhé za odmítnutí sdělení, jak to rozšifrovat. Že to jsou jen videa z dovolené bude jen výmluva sprostého podezřelého.
Hazel jsem to uz vejs, ale tady je to presne k tematu :)
https://falkvinge.net/2012/07/12/in-the-uk-you-will-go-to-jail-not-just-for-encryption-but-for-astronomical-noise-too/
Ve Francii potrebujes na drzeni zbrane povoleni Ministra vnitra. Tudiz tohle https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/teroristke-utoky-v-parizi.A151113_222750_zahranicni_fka se zcela jiste nestalo, nebo to ministr povolil, zadna jina moznost neni ... ;D
Austrálie nezakázala silné šifrování.
https://www.zdnet.com/article/whats-actually-in-australias-encryption-laws-everything-you-need-to-know/
Tahle část je důležitá:
"A notice must not have the effect of "(a) requesting or requiring a designated communications provider to implement or build a systemic weakness, or a systemic vulnerability, into a form of electronic protection; or (b) preventing a designated communications provider from rectifying a systemic weakness, or a systemic vulnerability, in a form of electronic protection"."
Čtu tady hodně názorů.
Zakázat neprůstřelné vesty (obranný prostředek) není to samé, jako zakázat neopláštěné střely, nebo jiné střelivo způsobující extrémní devastaci (tj. útočný prostředek).
V minulosti postupně vstupovaly v účinnost zákony proti praní špinavých peněz. Mezi ně patří i to, že centrální banka má plný přehled o úplné historii majitelů a disponentů účtů. Hotovostní operace nad určitou částku jsou protizákonné (byť jim nejde zabránit, tak běžný občan by s tím neměl mít problém).
U šifrování je zde kontroverze v tom, že zastánci a odpůrci se nejsou schopni shodnout, jestli slouží k ochraně (soukromí), nebo k útoku (na hodnoty společnosti).
Ve skutečnosti šifrování je jako oheň: dobrý sluha, ale zlý pán. Oheň smíme mít v kamnech, v krbu, ale musíme vymetat komín. Rozdělávat oheň v lese, nebo za sucha a větru se nesmí.
Věřím, že většina z nás by si přála mít šifrování za dobrého sluhu. Chránit naše soukromí - protože i přesto, že nepácháme nic protiprávního, nechceme, aby nás někdo šmíroval. Na druhé straně je stejně legitimní požadavek na to, aby šifrování nebylo zneužíváno k trestné činnosti, a ta, aby byla co nejlépe odhalována a prokazována.
Takže rozhodnutí o šifrování, jeho síle, je otázka čistě politická. Jeden má názor takový, druhý má názor opačný. Tyto názory se mohou střetnout jako témata ve volbách a výsledek se pak promítne do legislativy.
Osobně si myslím, že většině z nás jde hlavně o to, aby naše e-maily nebo bankovní pokyny nesledoval náš soused, nebo náš ISP, nebo nějaký útočník po cestě. K tomu stačí i střední síla šifrování. Pokud chce stát rozšifrovat naši komunikaci, bude na to potřebovat soudní rozhodnutí, podobně jako je potřeba na sledování, či odposlechy. Stejně jako sledovačky a odposlechy mohou být zneužity, může být, samozřejmě, zneužito i rozšifrování dat. Ale to už je zase trestný čin někoho jiného.
Nelze zabránit tomu, aby někdo nerozdělal oheň v lese. Nelze zabránit nikomu, aby nenabil samopal zakázaným střelivem a nevystřílel stanici metra. Ale můžeme v zákonech stanovit, co považujeme za správné a co za špatné.
Tento názor je nesmyslný hned ze dvou důvodů.
1) Zákazem šifrování teroristi a zločinci nepřestanou šifrovat, takže to nic nepřinese.
2) Stát lidi vystaví nebezpečí prolomení komunikace s bankou, zveřejnění lékařských zpráv, a.t.d.
A každý, kdo se bude chtít bránit zločincům se sám stane zločincem nebo přinejmenším sprostým podezřelým.
Podstata zločinců je ta, že porušují zákony. Ovce možná skloní hlavu a "střední sílu" šifrování jak píšeš přijmou, ale zločinec/terorista se na to vy*ere a bude si šifrovat tak, jak uzná za vhodné. V zákoně může být napsáno co chce, ale reálný svět to ovlivňovat nebude.
Měřit náhodnost dneska není problém (ať už anténou z atmosféry nebo focením lávových lamp) a s dostatečně velkým zdrojem náhodnosti a s dnešními úložnými kapacitami není absolutně žádný problém šifrovat tabulkou, což se nedá - opakuji NEDÁ - rozšifrovat.
Přirovnáváš k soudnímu rozhodnutí o sledování nebo odposlechu. Ale žádné z těch soudních rozhodnutí tě nenutí nijak aktivně spolupracovat. Na rozdíl od rozhodnutí soudu vykecat heslo (zdravím do VB).
Podstata zločinců je ta, že porušují zákony. Ovce možná skloní hlavu a "střední sílu" šifrování jak píšeš přijmou, ale zločinec/terorista se na to vy*ere a bude si šifrovat tak, jak uzná za vhodné. V zákoně může být napsáno co chce, ale reálný svět to ovlivňovat nebude.
To není podle mě pravda. Praxe ukazuje, že velká část zločinců stále používá mobilní telefony, které se dají odposlouchávat. Nosí miliony v krabicích, takže se dají odsledovat a chytit. Samozřejmě, takovou chybu patrně neudělají světová esa, ale průměrní čučkaři ano. Sednou k cizímu PC, a to, když nebude speciálně upravené, tak neumožní silné šifrování. Atd. atd.
Stanovit hranici zákonem je úplně stejné, jako u těch bezhotovostních operací, jako u ohně, jako u drog. Nezabrání to páchání trestné činnosti, ale nastaví to měřítka.
A ano, ten, kdo nerespektuje zákon stanovující povinnost platit bezhotovostně, stejně jako ten, kdo bude nezákonně šifrovat, stejně jako ten, který si koupí zakázané střelivo, je opravdu potenciálně podezřelý. Když se k tomu přidá důvod (tj. vznikne z potenciálního podezření tzv. důvodné podezření), stává se z věci případ pro Policii.
> To není podle mě pravda. Praxe ukazuje, že velká část zločinců stále používá mobilní telefony, které se dají odposlouchávat. Nosí miliony v krabicích, takže se dají odsledovat a chytit. Samozřejmě, takovou chybu patrně neudělají světová esa, ale průměrní čučkaři ano. Sednou k cizímu PC, a to, když nebude speciálně upravené, tak neumožní silné šifrování. Atd. atd.
Takže zakážeme to, co velká část zločinců stejně nedělá, aby se dozvěděli o tom, co by dělat mohli a necháme Darwina, ať se s tím vypořádá. Genitální nápad. Navíc jsem měl pocit, že tyhle zákony "míří" "hlavně proti teroristům", a mezi teroristy ti hloupější a méně opatrní... vyhynuli.
Takže zakážeme to, co velká část zločinců stejně nedělá, aby se dozvěděli o tom, co by dělat mohli a necháme Darwina, ať se s tím vypořádá. Genitální nápad. Navíc jsem měl pocit, že tyhle zákony "míří" "hlavně proti teroristům", a mezi teroristy ti hloupější a méně opatrní... vyhynuli.
To že LZE odposlouchávat (telefon, data) přeci v právním státě neznamená, že se tak bude dít AUTOMATICKY a NEKONTROLOVANĚ.
Opravdu nechápu paranoiu lidí, kteří si myslí, že tajné služby tu budou louskat komunikaci každého joudy jen proto, že je to technicky možné. Stejně jako nyní neodposlouchávají všechny telefony a nevyužívají záznamy o tom, kdo, kdy, komu, odkud a kam telefonoval aby "preventivně" tipovali zločince.
Posledním odstavcem jste to skoro jakž takž zachránil, ale i tak...
Šifrování není - třeba na rozdíl od toho samopalu - žádný útočný prostředek. Je to pouze preventivní mechanismus stejně jako třeba zámek na dveřích. Tím, že něco zašifruji, ničemu neškodím. Žádnou zvláštní zákonnou úpravu ohledně šifrování IMHO nepotřebujeme. Přistupovat k informacím, k nimž nemám oprávnění je trestné už dávno, viz třeba listovní tajemství. Lidé zodpovědní za skutečný rozvoj internetu ale věděli, že pouhé "ne, nesmíš!" na bezpečné internetové transakce fakt stačit nebude. Místo toho vymysleli RSA, HTTPS a další technologie, díky kterým můžeme po internetu nakupovat, přijímat citlivé a úřední dokumenty atp. Až doteď to fungovalo. Je sice pravda, že zamčené dveře na rozdíl od AES256 prolomíte beranidlem. Na druhou stranu tím beranidlem prolomíte reálně jedny dveře za minutu zatímco na internetu vysosáte gigabyty citlivých dat za pár sekund. Činnost beranidla (a ani ten nástroj samotný) jen tak nezamaskujete zatímco nějaký bot může někde skrytě sniffovat měsice, aniž by to kdokoliv zaznamenal. Proto si na dveřích vystačíme se zámkem, kdežto na internetu potřebujeme kryptograficky silné šifry.
Co si představujete pod pojmem "středně silná šifra"? Že zavedete nějaké omezení délky klíče nebo komplexnosti algoritmu? To je hezké ale hardware se vyvíjí bleskovým tempem, takže "středně" silná šifra dnes bude slabá šifra zítra. Pronajmout či postavit si nějaký clustřík na prolamování těch "středních" šifer nebude pro kyberzločince žádný problém - když si je budou moci zaplatit vlády a bezpečnostní složky, oni to dovedou taky, protože kyberzločin je dnes masivní byznys hodný nějakých investic.
politický rozhodnutí možná, ale hledá se rovnováha. Pokud budu mít na jedné misce váhy 10M lidí, kteří chtějí jenom to, co jim zajišťuje Listina základních práv a svobod schválená OSN (tj, soukromí a omezení zásahů do něj na minimum), k tomu 0,5M právnických osob, kterým jiný zákon přikazuje vyvinout maximální úsilí k zamezení úniku informací a potřebují legitimně před číňanama chránit svoje know-how a na druhé 10 fousatých baťůžkářů se zavazadlem plným TNT, který chytu kvůli tomu, že stát poruší práva 10,5M právnických a fyzických osob, tak je to trochu vychýlený z rovnováhy, nemyslíš?
Mezi teroristy počítám nejenom ty, co odpálí pumelici, ale i ty, kdo z toho profitují. No a to jsou jak novináři, tak i ti, kdo se živí šmírováním a prodejem technologií pro šmírování. Tyhle by měli zavřít do báně za těma baťůžkářama.
Sám jste napsal, že šifrování je jen nástrojem. Ale o způsobu použití nástroje rozhodují uživatelé, ne ten nástroj!!! Takže nemá smysl zakazovat onen nástroj, který jde využít, nebo zneužít, ale má smysl určit, co je dovoleno a co není, a to nejlépe bez ohledu na samotné nástroje, kterými to bude činěno!!!
Takže jste se zařadil jen mezi další prosťáčky, kteří si myslejí, že zákazem nástroje vymýtíte jeho zneužití či samotný nelegální cíl. Lidé jako vy, když se dostanou k moci, stávají se škůdci!
Jednodušší by bylo, kdyby každý musel policii nebo jíným orgánům pravidelně dokazovat svou bezúhonost, a v případě že by orgána nepřesvědčil, šel by automaticky do vězení. Tím by byla ve vězení většina populace a líp se bránilo terorismu a kriminalitě, a protože by neměl nikdo internet, tak by se zabránilo i dětskému pornu.
Přirovnání k listovním zásilkám: Listina základních práv a svobod nám garantuje právo na listovní tajemství. Právo sice není absolutní, třeba celníci mají právo rozbalovat zásilky, ale vemte si jak by bylo absurdní kdyby vznikly zákony, které:
1) Nařizují posílat dopisy jen v takových obálkách, které se dají určitými přístroji dobře zrentgenovat.
2) Nařizují nezavírat soukromé dopisy do nedobytných trezorů nebo do trezorů, které při nesprávném otevření dopisy zničí.
Hlavně ten druhý zákon by byl hodně absurdní a v počítačovém světě je stejně absurdní a hloupé zakazovat silné šifrování.
Kdyby to právo na soukromí bylo absolutní, tak by se pak nemohly provádět třeba domovní prohlídky stanovené soudem. Takže cílem toho práva v Listině je, aby toto právo na soukromí bylo narušováno jen vyjímečně. Pokud by v Austrálii plánovali odposlouchávat komunikaci jak na běžícím pásu, tak to by bylo porušením základního práva na soukromí bez ohledu na Australské zákony.
Za komunistů se dopisy prosvěcovaly IR zářením, a to s koordinovaným posunem lampy a citlivého materiálu, takže se daly separovat obrazy jednotlivých vrstev poskládaného papíru (asi jako při RTG tomografii). Dozvěděl jsem se to kdysi zcela mimochodem, když jsem sháněl citlivý materiál pro IR fotografii. Jak se čtou dopisy nyní, nevím.
Obrana proti tomu byla ta, že se dopis naskládal do "harmoniky" co nejjemnější. Pak se blbě držela jedna vrstva papíru v rovině a když se dopis moc zmáčkl, tak se zase slévaly vrstvy.
Za soudruhu se dopis uplne normalne rozlepil. A pokud sis na to dal trebas pecet, tak se dal rozriznout a pak slepit tak, ze laik to nemel sanci poznat. Pripadne se ti (v davnejsich dobach) mohlo stat, ze ti dopis prisel rozdelanej, z 1/2 zacernenej v uredni obalce s tim, ze podle §xyz bla bla bla ... (tykalo se samo korespondence smerem na zapad).
A klidne ti na tom zacernili, ze tvymu bratrancovi sezrala urodu mandelinka, protoze to byl prece ten kapitalistickej brouk a tudiz zcela urcite nezral kapitalisticky brambory.
A5cf4B47se74S1cvbWf0OZq54d7fgkh24sLO4cdew1JJk365dmErd8bKtz9mwquT7ecxoZTR478L2erts5SDNV4gwmo6xsHH35ztvbsw4936FKOId457BAT11asny6lopHZd78wdsJDHZEI5se5XCVs4ddfo54sSDEF24bmni010CdesSE454s5w65swmfkOIUUZDd2edqdC41BZeiuzla478BVsw2154Wss4w71Adew4d8KLSf21WS1546D3dmhjezuDS47Sswvb10swW
Tak, a teď nemůžu do Austrálie. Doufám že Australané nepožádají o mé vydání … :-)
To by také mohli zakázat letadla, protože by s nimi teoreticky mohli letět teroristi :) No vyloučit se to nedá.
Hloupost je nekonečná.
Předpokládám, že na to tlačí NSA, protože má strach, že s tím šmírováním to v budoucnu půjde hůře a hůře.
A ty v tomto ohledu nejzkorumpovanější státy v tomto ohledu jdou NSA na roku.
Podobně je to s těmi nepodloženými obviněními Huawei. Nějací kašpárci v USA zavelí, že je to bezpečnostní riziko a všichni uplacení šmejdi na celém světě to začnou opakovat, jako kdyby ani neměli vlastní hlavu a logický úsudek a hlavně konkrétní důkazy.