Když někdo napíše řekněme účetnictví nebo skladové hospodářství, a nalinkuje u toho nějakou GPL knihovnu (byť by třeba měla jen funkci int AddNumbers(int a, int b)), tak musí uvolnit kompletní zdroják své aplikace. Za takovou "svobodu" vám autor aplikace pěkně poděkuje :). Můžete argumentovat že účetnictví bez supportu je k ničemu, ale ten support může poskytnout kdokoliv, a nebude mít žádné náklady s vývojem. A přestavte si jak se na GPL dívají třeba autoři her, kteří do nich investují spoustu peněz (třeba GTA V stálo 5.3 miliardy Kč), které mohou získat zpátky výhradně prodejem hry. Podle FSF by měli uvolnit zdroják. Co myslíte že jim na to autoři her řeknou?
Knihovny jsou sice někdy licencované pro LGPL, ale řada je jich jen pod GPL, a FSF coby autorita nejvyšší doporučuje uvolňovat knihovny právě pod GPL, s tím že to má autory aplikací nutit uvolňovat jejich kód. Tolik ke svobodě pro autory aplikací.
http://www.gnu.org/licenses/why-not-lgpl.html
Ad povinnost nabídnout ostatním tu samou svobodu je úplně běžná součást každého právního řádu - vysvětlíte mi to na konkrétním příkladu?
Ad věta tzv. svobodný kód ve skutečnosti jejich svobodu omezuje je z vašich úst jakožto propagátora uzavřeného software, který neumožňuje ani to, přinejmenším úsměvná - o mé práci nic nevíte, takže bych to na vašem místě nechal být. Nemám nic proti svobodě autorů licencovat svoji práci jakkoliv uznají za vhodné, klidně jako beerware :). Ale co se mi nelíbí je mluvit o svobodném kódu, a přitom upírat lidem svobodu s ním nakládat dle vlastního uvážení. Licence BSD (a nakonec i LGPL) dává lidem daleko více svobody, než GPL.