Aspoň někdo, nedávno jsem se ptal Vultru, zda by mi nedal slevu, pokud bych na některých strojích nepotřeobval IPv4.
Nedal (teď to sice AWS řeší tím, že defacto zdraží služby, ale to je detail).
Další problém byl v tom, že stroje, které nemají IPv4 nemají ani IPv4 internet. Mají jen IPv6. Což je blbý, pokud se vaše stroje připojují na IPv4 internet.
Sice je krásné pozorovat nadšené hýkání všech zdejších IPv6 hujerů, ale bylo by dobré upozornit, že ke zpoplatňování dochází hlavně proto, že o IPv4 naopak je zájem a tím, že adres není dostatek, jejich cena pro poskytovatele roste což se celkem logicky nutně musí dříve či později projevit tímto způsobem.
Pokud je na trhu neceho nedostatek, cena zakonite jde nahoru a to pomerne rychle. Ale ze adresy brzo dojdou se vedelo uz v roce 1993-1994. To je obdobi, kdy vznikly RFC popisujici CIDR a NAT coby prvni obezlicky... a prvni IPv6 RFC nasledovalo uz v roce 1998. S ohledem na stale rostouci pocet pripojovanych zarizeni musi byt i malemu diteti jasne, ze jednou adresy dojdou a ze ty obezlicky vznikle pred triceti lety celou vecnost proste nevydrzi.
A ano, ten nedostatek IPv4 adres na sve penezence bude citit vic a vic - ono to nikdo moc neresil mimo jine i proto, ze zavedeni IPv6 stalo penize navic, zatimco IPv4 se na vydajove strance neprojevovalo. Ale to se postupne meni, ze? A bude hur... :D
No ve skutecnosti prave uz https://datatracker.ietf.org/doc/html/rfc1519 (zari 1993) - takze tech 30 let letos oslavime ;-) CIDR vznikl jako prvni reakce na to, ze adres neni mnoho a class-B adresy realne dochazely. Uz tam mate zminku, ze IPv4 adresy jednou asi dojdou. Proste prvni snaha, kterak ten konec oddalit... a NAT nasledoval v kvetnu 1994, motivaci ke vzniku byly opet dochazejici IPv4 adresy. Prvni "semi-finalni" IPv6 RFC jste zminil, ale i to melo sveho predchudce v podobe https://datatracker.ietf.org/doc/html/rfc1550, kde se pozadavky na "nastupnicky" protokol v prosinci 1993 objevily...
No ono zase bojovníkům za IPv4 a proti IPv6 celkem sklapne až IPv4 vypne jeden velký hráč, protože se mu nebude chtít platit a udržovat složitou infra, když třeba 90% přípojek bude podporovat IPv6. Pak budou brečet a nemyslím si, že ta doba je nějak daleko. Přijde mi, že hlavně v ČR na to operátoři naprosto prdí nebo jsou totálně neschopní s tím něco udělat.
Touto myslenkou se chlacholi predevsim ti, co se o zavedeni IPv6 moc nesnazi :-) Ale ono az ten ubytek bude v rovine statisticke chyby, tak se budou ti zpatecnici jeste hodne divit. Ono v drevnich dobach takto v sitich bezne koexistovalo IPX s IP(v4), az proste jednoho se doslo k tomu, ze uz IPX k nicemu potreba uz neni.
Ale treba takove USA je stejnou metrikou kolem 48% a takova Francie dokonce na 30%, Nemecko na 33%. Pak do toho prijde moderni Cesko, kde jsme pod prumerem na 77%... a i takove Madarsko se svymi 44% je dal nez my. Specificky v zemich, co jsou ne az tak daleko cile se to, ze nektera sluzba cilena primarne na konkretni lokalni trh nebude dostupna po IPv4 stat muze a vas to bude stvat... protoze si kvuli tomu z pohodli domova neobjednate sluzbu treba v te Francii ci Nemecku.
Otázka do pranice: Kolik za ty "drahé" IP adresy bude platit třeba takový Ford, který má pro sebe celé jedno Ačko?
Ono se v ARIN service regionu neplati? ;-) Ale jdete vy brepto... i drzitele legacy adres odvadi prislusny baksis regionalnimu registru ve svem service regionu.
Já jsem nepsal, že neplatí, já jsem se ptal kolik. No, ale z vaší odpovědi se to dalo najít. Je to $64k za rok. AWS by si za stejný objem účtoval $725M, tedy více jak 11 tisíckrát víc (sic!)
Takže ten váš omyl byl skoro pravdivý - Ford v tomhle porovnání opravdu neplatí skoro nic.
9. 8. 2023, 19:43 editováno autorem komentáře
S tim se smirte, ze komercni cena IP je nasobne vyssi nez to, co plati stavajici drzitele svym RIR. Tak to proste je a s tim neudelate nic. Treba Deutsche Telecom drzi neblahe pameti analogicky /12 blok a kolik za to plati do RIPE si najdete na webu :-) Ale kdyz budete chtit rozjet svuj startup, sveho ISP... tak ale neni kde brat. Takze bud se postavite do rady ve waiting-listu a nekdy mozna vyhrajete nejakou /24 (ale platit budete od prvniho dne i kdyz zadnou IPv4 nedostanete)... nebo oslovite nejakeho brokera a za cenu maleho rodinneho domku si par adres koupite.
AWS dela jen to, ze sve zakazniky nuti nedostatkovymi adresami setrit. Ono jinak nez pres penize toho docilit nejde, pokud mate IPv4 "v cene" a na fakture se to nikde neprojevi, tak jako zakaznik tim nadevsi pochybnost plytvat neprekvapive budete...
Smlouva se uzavrela v dobe, kdy podminky byly nejak nastavene. To, ze se okolnosti okolo v mezicase zmenili jeste samo o sobe nezaklada pravo jednostranne smlouvu zmenit jen proto, ze byste z toho treba chtel vytriskat vic ;-)
Asi by se vam nelibilo, kdyby u smlouvy s fixaci na urcite obdobi najednou prisel smluvni partner s tim, ze vam to nasobne zdrazi, protoze se mu zda, ze platite malo. A je fuk, jestli se tady bavime o hypotece, energiich, najmu... nebo cemkoliv jinem. Ty pravidla plati vsude stejne.
Z toho, co psal jistý Danny včera v 19:24 jsem pochopil, že i Ford platí roční poplatek za držení. A doteď tu nikdo nebyl schopný říct jediný důvod, proč by se ten poplatek nemohl zvednout, aby lépe reflektoval vzácnost IPv4 adres. Možná něco zásadního přehlížím, ale mě to přijde jako velmi logický krok v téhle situaci.
Ne, plati rocni poplatek za nejake sluzby okolo. To jste nepochopil. A i kdyby platili standardni service fee dle velikosti, porad by platili radove min (k cemuz musi existovat pravni titul), nez o kolik vas skasne AWS. Vase predstava, ze touhle cestou si neco zlevnite ci neco vytriskate pusobi komicky.
Ale ja vam poradim... prejdete na IPv6 a tyhle problemy z kategorie kde (na to) vzit vas trapit nebudou ;-) Snazite se osedlat skoro mrtveho kone - kde uz tricet let se vi, ze vecne to nevydrzi stejne jako 32bitovy unix timestamp, ze :-)
Aha, to musíte říct tomu Dannymu co psal ten včerejší příspěvek, z něj to vypadalo, jako že je to platba za ty IPv4 adresy, asi to formuloval špatně. Nicméně pořád nevím, proč ten poplatek není možné zvednout - ta organizace si přece ty ceny může určovat dle libosti, stejně jako AWS, ne?
Tu část o AWS a nějakém skasávání mě, nebo zlevňování, nebo co to píšete nepochopil - já AWS vůbec nepoužívám. A žádného koně taky nemám a nesedlám, mimochodem.
Prostě, někteří lidé se tu radovali, že se konečně do ceny IPv4 adresy (poplatku za její používání) promítne její vzácnost. Tak mi přišlo logické, že by bylo lepší to promítnout do všech adres - to by přece mělo mnohem větši účinek. A zajímalo mě, proč se tak neděje. Ale nic konkrétního jsem se nedozvěděl - jen obecné "nejde to" nebo "dělalo se to tak vždycky" (ale u AWS "dělalo se tak vždycky" z nějakého důvodu neplatí (?)). No nic, vypadá to, že tady se odpovědi nedoberu, maximálně dalších zmatených a protiřečících si příspěvků :-/
Cteni uci v prvni tride zakladni skoly. Ja psal, ze se ARINu plati v reakci se pry neplati vubec nic - ale zkratku, ze to je platba zrovna za IP jste si tam vlozil vy sam.
Pokud mate (historicky) nejak napsanou smlouvu a ta smlouva navyseni nepripousti, tak tu platbu proste nezvednete, pokud jedna ze smluvnich stran nechce - cemu nerozumite? Tak to proste ve svete, kde se uznavaji smlouvy chodi. Pokud mate s bankou zafixovanou vysi urokove miry k uveru, tak vam ji banka take nemuze svevolne zvednout jen proto, ze v CNB zrovna zvedli zakladni urokovou sazbu. To zvyseni postihne primarne smlouvy nove, ze? ;-)
A ono taky jedna vec je tu platbu do RIR zvednout a druha vec je to, jak ty penize smysluplne utracet. RIR jsou organizace rizene svymi cleny (coz jsou organizace, co ty adresy drzi) - a ti rozhoduji, kolik se bude platit a co se s temi vybranymi penezi udela. Vybirat penize jen proto, aby se vybraly jaksi smysl uplne nedava. RIR (tzn. ARIN, RIPE, APNIC, AFRINIC, LACNIC) nejsou komercni organizace zalozene za ucelem zisku - narozdil treba od takoveho AWS.
Takže ten váš omyl byl skoro pravdivý - Ford v tomhle porovnání opravdu neplatí skoro nic.
Tak to je snad celkem normální, že se ve velkém platí podstatně méně než po jednotlivých kusech. Zkuste si třeba od toho Fordu koupit auto po jednotlivých součástkách, také zaplatíte mnohem víc, než když si ho koupíte v celku. A za 1Gb/s připojení neplatím (zdaleka) stokrát víc, než za kolik bych pořídil 10Mb/s.
Kvízová otázka: kdo je způsobilý dát vám věrohodnou odpověď?
Co vám můžu ale říct naprosto jistě, je to, že 2^24 IPv6 adres bude jak jednodušší získat, tak levnější provozovat než 2^24 IPv4 adres.
Ale především nechápu smysl tohoto směru diskuse. Early adopters mají prostě nějaké historické výhody. Firmy a organizace, které si zarezervovaly v dřevních dobách Internetu "áčkový" rozsah, ho holt získaly snadno a levně, dnes už to tak snadno ani levně nejde. Stejně tak se v počátcích bitcoinu daly bitcoiny získat řádově levněji než dnes. Nebo pozemky na nově osídlovaných územích. Také se ale klidně mohlo stát - a v mnoha jiných případech i stalo - že by se takový statek nakonec ukázal zcela bezcenným.
Predpokladam, ze se to tyka dynamickych adres, protoze staticka ip4 je zpoplatnena davno.