Nevím, jestli se problém řeší na správném místě. Možná by bylo užitečnější, kdyby se prostě značkovala kompatibilita a použila se nejnovější možná knihovna (+ možnost ruční volby).
Je to popsáno tak, že máš třeba dvě apliace. Dejmetomu Foo a Moo. Moo chceš stabilní, protože testovací verze padá. Ale chceš testovací verzi Foo, protože umí něco víc a nepadá. Jenže obě chtějí knihovnu SuperLib. Bohužel testovací verze Foo potřebuje tetovací verzi SuperLibu a Moo s testovací evrzí nedokáže soužít. Takhle můžeš mít dvě verze SuperLibu a funguje obojí.
Ale jenom tam, kde Ti to Gentoo pripravi (pokud si to neudelas sam od piky). Tady se zda, ze to jde pro vsechny (pripravovat sloty v Gentoo pro vsechny balicky bych delat nechtel).
Gentoo se snazi vytavret sloty pro hlavni vetve. Pokud chces danou vetev jeste rozvetvit, zkopiruj si ebuild a zmen si slot z napr. SLOT="2" na SLOT="2.1" a mas to. Neni v tom vubec zadna veda.
1. verzovani symbolu primo ve .ELF souborech. Tzn, klidne je mozne aby existovala knihovna libjpeg.so, ktera by byla kompatibilni s libjpeg6a i libjpeg6b a kazdy program by v ni nasel ty "spravne" symboly podle toho se kterou verzi byl kompilovan.
3. pak tu mame ruzne -compat baliky v ruznych ditribucich.
A nakonec tu mame novy balikovaci sw, ktery dela skoro to same.
Proc lidi porad dokola vymysleji kolo, misto toho aby si precetli nejaky standart, aby mohli vyuzit vsech jeho vlastnosti? To jako byli lidi pred 5ti lety uplny idioti a nenapadlo je, ze neco takovyho bude potreba?
Tak to o tom verzování symbolů jsem nevěděl. Je to zajímavé.
Každopádně domnívám se, že to samo o sobě asi nestačí. Protože, pokud bychom měli nějakou rozsáhlou knihovnu, není nutné aby si nesla nutně kompatabilitu přes n verzí. Nepříklad GTK+ 1, 2, 3, nebo KDE 1, 2, 3, 4.
Ale jinak souhlasím, že už těch řešení toho samého je privela.