Mně by bohatě stačilo kdyby RPi nebo Pine64 mělo víc RAM. Ty 4GB už zní dobře, ale mít to 8GB, tak už ho mám dávno na stole.
Mimochodem, RAMdisk do USB s kapacitou řekněme 2-4GB co bych si namountoval jako swap sehnat stále nejde, že? Klidně stačí aby to žralo DDR nebo DDR2 paměti, rychlost USB 2.0 je dostatečná a RPi by pak lítalo jak blesk.
"Mně by bohatě stačilo kdyby RPi nebo Pine64 mělo víc RAM. Ty 4GB už zní dobře, ale mít to 8GB, tak už ho mám dávno na stole."
To je problém architektury 4GiB ti sežere 32bit adresovací sběrnice. Pro víc bitů už musíš reimplementovat všechny ty AXI/AMBA, jejich interconnecty a adresní dekodéry periferií. Přidat jeden drát pro 8GiB (=33bit) by bylo dost nekonvenční, takže by se IMO nejspíš zvýšilo rovnou na 48 nebo dokonce 64bitů. To je dvojnásobná plocha vodičů na křemíku.
"Mimochodem, RAMdisk do USB s kapacitou řekněme 2-4GB co bych si namountoval jako swap sehnat stále nejde, že?"
Jakákolik USB 3.0 flashka ti bude swapovat rychlejc. A pro kapacitu 4GB je můžeš kupovat dost na to, aby byla životnost stejná jako u RAMek.
"rychlost USB 2.0 je dostatečná"
Není. Budeš rád za 30MBps. To ti zalaguje celou správu virtuální paměti.
To, ze se prida jede drat je docela bezne. Resp realne mas stejne nejake adresni rozsahy, a optimalizator "mrtve" adresni draty vyhazi. Logisky to pak sice je 64b adresa, ale fyzicky tam ty draty jsou.
A docela bezne se dalaji i opravdu zvlastni veci - např. v Cechach (Asic centrum) maji pro nektere sve aplikace in-hose 15b procesor.
AMBA/AXI infrastruktura se kupuje hotova, to snad nikdo neimplementuje sam. Dekodery v HDL se naimplementuji jednoduše v ramci syntezy, zadna rucni prace s tim neni. Naprostou vetsinu prace uz odvadl ARM/Cadence jako dodavatel IP.
Jj ale musí se to testovat. A i když některý bity vypadnou optimalizací syntézy, tak pořád musíš rozšířit DMA deskriptory (u MIPS SoC se kterým jsem si hrál je normální mít DMA engine pro každou periferii) a předělat drivery aby s těma novejma deskriptorama operovaly. Tím že se zvětší délka deskriptoru tak může najednou dojít k nepředpokládané race condition.
Nehledě na to, že ty lokálně slepené IP občas vypadaj dost šíleně (u MIPSu se kterým jsem si hrál byl takhle PCIe řadič).
"Není. Budeš rád za 30MBps. To ti zalaguje celou správu virtuální paměti."
I tak si dovolím tvrdit, že třeba na netbooku byla vzdáleně připojená RAM po 100Mb/s síti výrazně rychlejší než hrabání na rotační disk. Kdoví jestli těch 100Mb/s vůbec přes switch prolezlo, už tehdy byl nějakej nemocnej.
Kupovat flashku abych na ni swapoval je mi ale docela proti srsti.