Nerikam, ze je spatne ze existuje prvni siroce dostupna "pouzitelna" deska s Risc-V. Nicmene jsem toho nazoru, ze dokud nebude nejaka skutecne pridana hodnota, tak se v "enthusiast" trhu jednoduse neuplatni. A v busniessu to plati dvojnasob, ale tam se ta pridana hodnota da udelat jinak.
Co je cilovka? Podle me lide, kteri se chteji naucit lowlevel Risc-V, a pak ti co chteji "hracku". Uplne nechapu, proc kdyz existuje hotovy design neudelaji naopak desku aby byla co nejlevnejsi. Tusite nekdo duvod? Nebo proc Sifive neprodava nejaky jednoduchy Linuxove pouzitelny R-V SoC (fyzicky IC, ne IP!), aby to cinan mohl frkat do svych desticek pro ali/ebay ?
proc Sifive neprodava nejaky jednoduchy Linuxove pouzitelny R-V SoC (fyzicky IC, ne IP!)
To by k tomu museli:
1) napsat dokumentaci
2) poskytovat podporu
Taky se divim vsem vyrobcum (muzem zacit u amd/nvidia/intel a pokracovat pres vsechny diry sveta kde se delaj nejaky cpu/soc), proc nepusti na volnej trh jen komponenty - a at si to dalsi vrstva techniku/obchodniku namixuje do opravdu konkurencne schopne implementace.
Doposud je vse neskutecne drzeno na uzde - vyrobci hw i sw neskutecne brzdi praktickou pouzitelnost vlastnich vyrobku. Takze nakonec to dopada tak, ze ja se zdraham investovat do neceho, co je takto umele omezene.
Clovek aby si pomalu zacal stavet vlastni fab a kompletni toolchain :-)
Podle meho nazoru oboji nemusi byt tak velky problem, podivam-li se jak to resi nekteri 'strelci' zejmena z Asie, a to i velke firmy typu MediaTek.
Dokumentace muze byt tragicka (viz ten Mediatek) a support nulovy (zajimalo by mne jestli treba Samsung vubec odpovi na technicky dotaz k nejakym svym SoC :) ). Nebo Intel kdyz jim poslu nejaky kus x86 kodu 'nechodi mi to' ;-).
Nezpochybnuji, ze oni nejaky duvod maji, jen ho uplne nevidim, udelat advokata R-V je myslim pro ne velmi vyhodne.
Ještě bych dodal, že zatím není úplně atraktivní dělat masovou výrobu aplikačních SoC RISC-V, protože se vyvíjí příliš rychle. Kolega správně poukázal, že SoC ve zprávičce má paritu sotva s 2xCortexem A55. Je to ještě v plenkách, potenciál je obří.
U mikrokontrolerů je situace jiná, tam je dosažená úroveň CPU už uspokojivá. RV začínám potkávat ve vyvíjených produktech, byť třeba jen v podružné roli vedle silnějšího Ačkového Cortexu (např. jako platform controller na desce, kde by takovou roli dřív zastával čip s Cortex-M4).
Ve většině případů je to GD32VF103, což je drop-in náhrada za populární STM32F103. STM má teď obří problémy uspokojit poptávku a když jste firma která dělá série jen po tisících, tak jste bez šance se k většině STM32 letos dostat.
Jedna CZ/SK firma dělá IoT přístroj s něčím malým od SiFive, a já letos budu navrhovat něco s ESP32 S2 (Xtensa a RISC-V v jednom pouzdře) nebo ESP32-C3 (jen RISC-V), až se dá dohromady paperwork.
18. 1. 2021, 19:33 editováno autorem komentáře
Nějak mi přijde, že jsou všechny tyhle desky pořád na stejné brdo. Z hlediska interoperability je to pořád systém na sd kartě nebo eMMC, 4 usb, wifi/bt, ethernet, hdmi, gpio a šlus.
Už by se konečně mohla objevit nějaká deska s nativní podporou sata nebo m.2 a ideálně pcie. Vím, že tuhle převratnou novinku má rpi 4 compute module, ale ten se nedá sehnat za rozumnou cenu po 1 kuse...