Teploty pod limitem kdy se cpu zacne omezovat nemaji absolutni vliv na vypocetni vykon. Nebo si autor plete tepelni vykon / prikon? :)
Jako cokoliv do 4-5W lze "uchladit" na te desce o plose cca rozmeru dlane. Ono se nejedna o chlazeni, jako spis o predavani tepla do okoli (heat dissipation).Zde se hodi prislovi - Co te nepali, to nehas :)
Tak vám se zdá 85°C jako teplota pod limitem? Nevím, kolik má limit RK3588, ale Raspberry Pi 3 mělo thermal throttling od asi 70°C a Raspberry Pi 4 od asi 80°C.
Já mám s prakticky stejným procesorem doma Radaxa Rock5B a byla možnost to koupit s chladičem a ventilátorem. Bez alespoň pasivního chladiče bych to vůbec nepustil a už vůbec bych na tom nepouštěl testy.
https://www.root.cz/zpravicky/radxa-rock5-model-b-s-rockchip-rk3588/
Jinak "cokoliv do 4-5W lze uchladit na ploše rozměru dlaně" je trochu nepřesné. RK3588 má TDP 12W a pasivní chladič velikosti dlaně by to patrně zvládl, ale zde to bylo úplně bez chladiče, tedy plocha jen kolem 4cm².
No u tohoto RK3588 je absolutní limit teploty přechodu taky 125°C. Je to dané křemíkem a technologií. Tady se nebavíme o ničení CPU, ale o tom, jak to CPU při vyšší teplotě kolem 80°C začne samo snižovat frekvenci (thermal throttling), aby se právě zabránilo zničení. Toto snížení frekvence pak ovlivní benchmark.
Není Orange jako Orange. Podpora se dělá pro daný SoC. Ty s tou špatnou podporou jsou od čínského Allwinneru, který neumí vydat dokumentaci a ignoruje GPL. Klasicky vydá kernel na android a pak ho bastlí na Linux a nevydá zdrojaky. Pak vydává linuxové obrazy s jedním zastaralým kernelem. Vývoj kernelu ale není levná záležitost. Na GPU řešení pro jejich SoC dlouho nebyl driver než se toho ujal "nadšenec" a programátor, který si to dal za úkol. Ale nechal si to crowdfundingem zaplatit.
Situace s Rockchip je lepší.
Pro ty, které to zajímá: Raspberry-Pi se 4GB RAM stojí s dodáním cca 1800 Kč, ale není k dostání. Orange Pi 5B se 4GB RAM a 32GB eMMC pak asi 2800 Kč (dodání do 14 dnů). Výkon Orange je nesrovnatelně vyšší, ale nemá dobrou SW podporu (GPU, zabržděný NVMe). SW se zlepší za rok až dva (opensource drivery do oficiálního jádra), ovšem použitelné to je. Taky má krátké GPIO (26 místo 40 pin). Viz třeba https://www.magazinmehatronika.com/en/orange-pi-5-review/ (typ bez eMMC a Wi-Fi)
Dostupnost a ceny malin jsou teď úplně mimo. Kámoš prodával 4B 4GB s uvolněným slotem pro SD kartu. Asi nějaká výrobní vada, prostě odpadl. Bylo ho třeba připájet, což rozhodně není pro každého. On to vyřešil tak, že našel pozici, ve které to funguje a přilepil to tavným lepidlem, ale to se při větším zahřátí maliny mělo tendenci uvolňovat.
Chtěl to dát na Bazoš za 400Kč, tak jsem mu říkal, ať zkusí Aukro, že tipuji větší hodnotu. Někdo to i v tomto stavu vydražil za 2 200 Kč plus cca 70Kč doprava.