Že by za tím stálo realistické zhodnocení konkrétních potřeb a nákladů? To snad nemyslíte vážně :-)) Když jste byl naposledy na úřadě, vypracovával Vám úředník nějaké složité tabulky a grafy v Excelu? Nebo Vám vytvořil nějaký dokument ve Wordu, který by nešel napsat na psacím stroji? Asi těžko. MS Word se tam z velké části používá na naprosto primitivní záležitosti, a ty podstatné věci řeší informační systém (předpokládám, že v Německu to mají stejně). Tudíž koupě MS Office pro všechny úředníky nemůže být nic jiného než gigantické plýtvání, většině by naprosto stačil LibreOffice.
Realisticke by bylo zvolit par testovacich stroju, upgradovat na nich prastare Openoffice, na dalsich par testovacich strojich nahodit Libreoffice a teprve, kdyz se ukaze, ze to jinak nejde, nakoupit MS Office. To se patrne nestalo, dost mozna proto, ze nekdo chtel tu tlustou obalku. Jinak nevidim duvod, proc byl tak zakladni a logicky krok vynechan.
Klídek...
Dopřejte mu trochu té radosti. Má strašný strach, že jednou po něm na jeho dosavadním teplém místečku budou chtít, aby něco znal, případně se něco nového naučil(dosud mu stačilo klik, klik, klik - reinstall, klik, klik, klik reboot, .... a ženský na úřadě ho strašně obdivujou, jak jim umí "spravit" tiskárny). A tak taková, sebemenší zpráva potěší.
Tihle chlapci řvou v těchto diskusích nejvíc. Děsí, jak kolem nich obchází strašidlo RedHatu, SUSE nebo Oraclu nebo.... Pěkných pár jsem jich za svoji bohatou kariéru v IT u zákazníků potkal :-)
Myslím že zneužití standardizačního procesu společnostmi Sun, IBM a dalšími bylo již dostatečně probráno v minulých diskusích :). Každopádně pokud Berlín musí podporovat i OOXML, tak mu upgrade na poslední verzi LibreOffice nepomůže, protože jeho autoři nebyli schopní slušně implementovat důkladně popsaný formát.
Dalším problémem může být i to, že dokumenty ve formátu ODF často nejsou podle ISO standardu, a jde o směsku různých draftů a vendor extensions. Ona kompatibilita mezi jednotlivými implementacemi ODF není (resp. nebyla) nic moc.
"nebyli schopní slušně implementovat důkladně popsaný formát" - ano, už tu o tom byla řeč, OOXML je narychlo splácnutý dokument s 6x větším počtem stran, než ODF. Byl schvalovaný velmi narychlo, za účelem udělat ve standardizaci co největší zmatek, protože z toho Microsoft žije. A i když ve standardu ODF zatím není úplně vše, dokumentace určitě nikdy nedosáhne počtu stran OOXML, protože ODF vytvořili lidé k tomu, aby jej jiní lidé mohli implementovat.
A ještě něco - nebýt ODF, nevěřím, že by někdy vznikl OOXML. Ono neustálé měnění .doc a .xls formátů se Microsoftu velmi líbilo, a nikdy by s tím nepřestal, kdyby nemusel.
Ano, o tom již byla řeč. MS měl první XML formát pro Word v roce 2000, a v roce 2002 XML formát pro Word. V roce 2004 MS zakládal komisi v ECMA, v roce 2005 byla založena a měla první 2000 stránek od MS. V roce 2006 vyšel první public draft, 4000 stran, půl roku na to byl přijat standard ECMA 376. Do konce roku 2008 byl standard přijat u ISO. Nic nebylo schvalované na rychlo.
Vlastní fast track proces je u ISO naprosto běžný, ECMA je tu právě proto aby k němu připravovala specifikace, a v daném případě byl zcela na místě.
Ad neustálé měnění .doc a .xls formátů - ale ale. MS Office používá COM Structured Storage, a změny byly minimálně od verze 6 inkrementální. S formáty trochu zahýbal přechod na Unicode, jinak to byl jen mírný pokrok v mezích zákona :)
Jasne, korupceeeeeeee.... jakmile nekdo zvoli jine reseni nez linux, tak to musi byt zaplacene
To ze Open Office nedokaze korektne otevrit zadny slozitejsi soubor nez text a par obrazku s tim nema vubec nic spolecneho, to vlastne vubec nevadi, ze.
Nebo snad dokonce nekdo potrebuje makra a vbs skripty - to urcite musel zaplatit primo Bill Gates :-)
Teď používám verzi LO Verze: 4.1.6.2, a zatím jsem na žádné problémy nenarazil. To rozbíjení textu souvisí s největší pravděpodobností s tím, že nepoužíváte (nebo máte špatně vytvořené) styly a pod. Jestli se Vám chce, hoďte nějaký dokument na Uložto.cz nebo někam, třeba zjistím, kde je chyba. Nicméně na úřadech by bohatě stačila i verze LO 3.
To ano, ale je otázkou, co ten (cituji) anonymní srab :-) myslel tím rozbitím dokumentu. Lidé tím označují cokoliv. Příčinou může být, že používá mezerník místo stylu s odsazením, nebo používá na každé straně ruční zalomení a podobné prasárny, a pak i nepatrná změna v nové verzi programu může vyvolat velké změny v dokumentu. Zatímco naopak správně vytvořený dokument přežije třeba i automatickou změnu fontu, pokud na cílovém počítači původní font chybí. Proto jsem chtěl, aby poslal odkaz na dokument, ale ono nic...
Opakuji že layoutu dokumentu má zůstat zachovaný v otevření na libovolné instalaci a na libovolné vyšší verzi. Ten samý dokument má prostě všude vypadat stejně. A to i když jsou stránky zalámané ručně, je použitý mezerník místo odsazení atd. Koukněte na MS Word, kolik má compatibility options právě za účelem zachování layoutu při otevírání starších dokumentů.
Samozřejmě že správně napsaný dokument používá styly, a v případě změny textu, fontu apod. má vypadat konzistentně (včetně referencí typu "vizte stránku X"). Jenže lidé píšou dokumenty špatně, a s tím se nedá nic dělat.
Ano, layout dokumentů Wordu se měnil podle tiskárny ještě ve verzi 95. Bylo to nutné díky tehdejším tiskárnám s nízkým rozlišením. Jinak by Word tisknul jako ET Klasik, s nesprávnou velikostí mezer mezi písmeny, která mlátí do očí. Uživatelé tuhle vlastnost dali MS pěkně sežrat, a soudě podle zdejších diskusí z toho někteří mají trauma dodnes (zvlášť profíci co mají dokumenty nebo šablony "zděděné" z Wordu 95, a neznají compatibility options Wordu).
MS Office má zpětnou kompatibilitu, tzn. novější verze SW otevře soubory ze starší verze SW. Dopředná kompatibilita, tj. starší verze SW otevře soubory z novější verze SW, se obecně realizuje dost špatně, protože při psaní verze X jaksi nevíte, co bude umět verze X+n. MS Office má pouze částečnou dopřednou kompatibilitu.
Můžete popsat postup, jak ten problém reprodukovat?
A ze to rikas loliku zrovna ty, kdyz M$O nejsou schopny zachovat layout ani na stejny verzi opic bezicich na jinym stroji. Natoz otevrit po sobe dokument v jiny verzi opic.
U OO/LO se mi neco takovyho jeste nikdy nestalo (cimz netvrdim, ze prase neni schopno vygenerovet natolik zmrsenej dokument, kterej se rozpadne)
Jeronýmku, už jsem se na to ptal, ale rád otázku zopakuji. Jak konkrétně docílím toho, aby se mi dokument rozpadnul? Pro začátek můžete popsat postup pro stejný stroj a stejnou verzi MS Office. Pokud nevíte, klidně stačí pro MS Word 2010 a 2013, případně pro starší verze. Ono si to stačí vyzkoušet, a každý hned ví.
A už MS Office umí otevřít třeba .xls obsahující makra v jiné jazykové verzi než byl vytvořen? A ty kecy o závislosti formátování na použité tiskárně. Už sw na Commodore Amiga uměl zachovat layout stránky bez ohledu na použité tiskárně, tak si nechte tyhle pindy na jindy. Často debatujete docela k věci, ale dneska tu máte buď náhradníka, nebo máte špatnej den. ;-)
Ad otevřít třeba .xls obsahující makra v jiné jazykové verzi než byl vytvořen - to uměl Excel pokud vím odjakživa, současné verze to umí zcela jistě.
Ad kecy o závislosti formátování na použité tiskárně - tady zjevně vy kecáte o něčem o čem nemáte ponětí. Pokud používáte vektorové fonty, jejich velikost vychází na každém zařízení jinak, protože nemůžete mít písmeno 'm' široké 8.42 bodu, a navíc musí být symetrické (takže ho v důsledku musíte mít široké třeba 7 bodů). Pokud budete "prostě" zaokrouhlovat, tak budete mít buď nerovnoměrné mezery mezi písmeny, nebo nasázíte písmena vedle sebe tak velká jak vyjdou, a řádka vám vyjde o pár centimetrů kratší než si představujete. Pokud dostatečně zvýšíte rozlišení (nebo používáte monospace fonty), tak vás to moc netrápí; ani jedno ovšem nebyl případ Wordu a jehličkových tiskáren.
Aaaa mr zvastal, kterej nema poneti, ze velikost pismen se rozhodne neudava v px, a to nikdy. Njn, to je tak, kdyz nekdo nema o sazbe ani tu paru, kterou jakous takous o tom mam i ja, kterej sem to videl z rychliku. Loliku, kdyz reknu, ze pisu na A4, tak sem schopen naprosto kdykoli zcela exaktne spocitat, jake pismeno bude kde umisteno. A zobrazeni na monitoru prizpusobim tomu, aby to odpovidalo.
Navrch vubec nejde o mezery (apropos, uz ta vase hruza umi slitky?), to co se rozjebe (a to naprosto totalne) je prave rozmisteni ruznych vlozenych objektu, klidne se presunou na uplne jiny stranky, do uplne jinych odstavcu ... obzvlast povznasejici jsou pak ruzne poznamky pod carou, ktere jsou na jine strance nez komentovany text.
Neskutecnou radost pak udelaji pozustatky deleni slov uprostred radku, ktere proste word neumi zlikvidovat jinak, nez nahrazenim znaku ... lol.
... no proste kraasaaaa nebeskaaa.
Vy se zase předvádíte jako naprostý ignorant. Velikost písma se v typografii neudává v pixelech. Nicméně monitor i tiskárna jsou rastrová zařízení, pracují s pixely, a vyrastrované písmeno tedy logicky musí mít nějakou velikost v pixelech. Šíře vyrastrovaného písmene v pixelech liší od toho co exaktně spočítáte. Nelze mít písmeno 'm' široké 8.24 pixelu, protože nemůžete adresovat 0.24 pixelu. Navíc to písmeno musí zůstat symetrické, takže nelze použít prosté zaokrouhlení.
https://www.microsoft.com/typography/hinting/h1a.gif
Tenhle rozdíl mezi ideální a reálnou šíří písmen vede na řádku ke kumulované chybě. Pokud máte 'm' široké 7 pixelů místo ideálních 8.24, tak máte písmeno o 18% užší. Když písmeny 'm' zaplníte řádek, chyba je už 3.7 cm. Přitom se tahle chyba liší podle konkrétního rozlišení, ve kterém text rastrujete. V nižších rozlišeních je tak velká, že nelze docílit layoutu, který nemlátí do očí. Buď máte řádky kratší než jste exaktně spočítal (což vypadá otřesně, zvlášť při zalomení do bloku), nebo máte nerovnoměrné mezery mezi písmeny (což je opět otřesné, takhle tisknul třeba ET Klasik na 9-jehličkových tiskárnách).
Proto editory jako Word a WordPerfect používaly v době jehličkových tiskáren jiný přístup: spočítaly jak široká jsou písmena na konkrétní tiskárně, a provedly layout podle těchto hodnot.
Taková změna layoutu dokumentu samozřejmě vede k jinému zalomení řádek, a liší se pak i počty řádků v odstavcích. Tahle změna layoutu se pochopitelně kumuluje od začátku dokumentu, takže po pár stránkách vypadá layout stránky často úplně jinak.
Pokud je uživatel prase a špatně ukotví objekty, zalomí stránku zabušením do entru, vloží ručně reference typu "vizte stranu 73", ručně vloží poznámky pod čarou do patičky stránky, ručně rozdělí slova použitím pomlčky apod., bude dokument samozřejmě vypadat příšerně.
Word 97 už layout podle tiskárny by default nepoužívá, protože běžné tiskárny v té době měly dostatečné rozlišení, aby rozdíl mezi ideálním a reálným layoutem nemlátil tolik do očí.
Nicméně z důvodu zpětné kompatibility Word umí dodnes provádět layout podle tiskárny, pokud otevírá dokumenty Wordu 95. Příslušnou compatibility option je možné "zdědit" i při uložení dokumentu do nové verze formátu DOC/DOCX, případně ji "zdědit" ze šablony, která kdysi na začátku pocházela z Wordu 95.
BTW nevím proč to vlastně píšu. Zkušenost jasně ukazuje, že složitější věci "dycinky" nepochopíte.
To uměl MS vždy. Zřejmě máte na mysli makra, kde je část programu jako text. Tedy něco jako:
Worksheets(1).Cells(1,1).Formula = "=sum(B1:B10)"
Tohle když spustíte na českém Excelu, tak můžete mít problém. V opačném stavu (použijete české funkce a otevřete to na anglickém officu) budete mít problém s jistotou. Důvodem je fakt, že MS Office umí překládat názvy funkcí atd., ale nehrabe do textů. Podobně s ním zamávají středníky a čárky jako oddělovače.
Osobně nechápu, proč se MS rozhodl názvy funkcí lokalizovat a proč v zápisu formulí respektuje jazyková nastavení.
Co se Commodore Amiga týká, tak tu mám dodnes. A při tisku jsem měl problém. Buď jsem použil textový mód a pak to tisklo rychle, ale lámalo to na papíře úplně jinak, než jak to ukazoval editor, nebo jsem tiskl v grafice, ale pak to byla jedna strana 3 minuty kraválu.
Lokalizace názvů funkcí vypadá jako dobrý nápad, protože nelze čekat, že uživatelé lokalizované verze budou umět anglicky. Nicméně já anglicky umím, a z těch českých názvů funkcí se mi dělají pupínky. Ale stejně mám všechen SW z praktických důvodů angličtině, takže mě to tolik netrápí.
Jazyk vzorců se dá změnit, a v makrech také není problém, jak jsem linkoval. Za mě je to spíš o výchozím nastavení jazyka funkcí. A je velká otázka, jestli uživatelům namlátit do hlavy názvy těch pár funkcí v angličtině, nebo je překládat. Velké procento zákazníků jsou obchodníci s rohlíky, specialisté na marketing zubních past, hygienici telefonních aparátů :) a podobní, kteří angličtinu v životě neviděli. Jestli jste někoho viděl u aktivity "áverááge závorka, ccoúnťííf, úúper, tymme", tak asi víte o čem mluvím.
Vlastnost Formula je interpretována vždy tak jako v americkém Excelu. Lokalizované názvy funkcí (a oddělovače a spol.) se používají v property FormulaLocal.
Otázka je, od kdy to Excel umí. Ve verzích 2003-2013 je to v dokumentaci. Dokumentaci starších verzí na webu MS už není, ale v nějakém zapomenutém MS KB article jsem našel referenci na FormulaLocal i pro Excel 95-2000.
http://msdn.microsoft.com/en-us/library/office/ff838835(v=office.15).aspx
http://msdn.microsoft.com/en-us/library/office/ff838851(v=office.15).aspx
http://support.microsoft.com/kb/508699/de
Nikoliv. To nejsou podklady pro tisk, to je dokument. Podléhá formátování. Když mám jinak nastavené fonty než autor, tak se mi dokument zobrazí jinak. Pokud změním nastavení stránky (ano, i dnes jsou lidé co si to nastavují), tak se změní i výsledek. Máme ve firmě lidi, kteří jako první změní okraje stránek na velmi široké (cca 2cm vlevo a 8cm vpravo*) a pak si stěžují, že se jim cizí dokument rozsypal. Používání stylů pomáhá, ale ne úplně, někdy je prostě text delší a tak obrázek přepadne na další stránku apod.
Paradoxně jsou to lidé, co nejvíce bazírují na formě, takže si pak stěžují, že na konci strany 5 je prázdné místo, zda by nešlo obrázek na straně 6 zmenšit tak, aby se vešel na stranu 5.
*) Nechápu proč to dělají. Původně jsem si myslel, že si po pravém okraji píší poznámky, ale nepíší. Zabijí skoro plovinu plochy A4 bílým sloupcem. Změní okraje, stisknou CTRL+A a pak v toolbaru tlačítko pro zmenšení fontu (možná dvakrát). Titěrná nudle. Ale alespoň pak poznáte jejich dokument na první pohled.
Na cca 5 rokov starom MSO nie je vobec nic zle (MSO 2010 bol releasnuty pred 4,5 rokom).
Nie len, ze tam nebude problem s kompatibilitou, ale tento 5 rokov stary balik moze po funkcnej stranke hocikedy sutazit s najaktualnejsim LibreOffice. LibreOffice je produkt, ktory dokaze konkurovat skoro bylucne iba zriadovacou cenou (nulovou). Inak nic proti nemu.
V letech 2008 až 2010 jsem musel v práci používat MSO2007 na tvorbu dokumentace. Word byl úplná sračka ve srovnání s Writer z konkurenčního OpenOffice. Jediné spolehlivé vkládání obrázků ve Wordu bylo to výchozí (tuším vložit jako znak). Po marném boji využíváním rámců, jsem pochopil, proč někdo z mých předchůdců ve Word dokumentech vkládal obrázky do tabulek (jediný spolehlivý způsob připoutat popisek k obrázku). Naproti tomu, Writer s použitím rámců (pro text i obrázky) se blížil k úrovni DTP. Pouze Excel převyšoval Calk. Ovšem, kolik lidí takto vyžívá tabulkový procesor (na vše ovšem existují mnohem lepší nástroje). Navíc, MSO pod Wine není zcela 100% (hlavně makra), MSO 2013 nelze ani aktivovat. Takže si ten slavný MSO strčte do prdele. Až se jednou přiblíží LibreOffice, můžeme o tom diskutovat, ale dnes je to stále sračka, navíc k tomu musí být licence pro Windows.
> vložit jako znak... vkládal obrázky do tabulek ... jediný spolehlivý způsob připoutat popisek k obrázku...
Riesenie:
Paragraphs > Line and Page Breaks > Keep with next
Takze toto bombasticke tvrdenie padlo. Co sa tyka wine, tak ho proste na MSO nepouzivajte. Ked mate platformu, kde MSO nebezi, tak si tam spustajte balik, co tam mate.
Tak nad tym onanuj cely rok, ked chces aby text obtekal spolocny objekt a nechces na to pouzit najjednoduchsi sposob.
Ked som robil v LaTeX-u, tiez som ten obrazok a popis musel nejako zlepit (\begin{wrapfigure} atd). V pripade WYSIWIG editora pouzijem co mam a o ziadnu tragediu nejde.
Kolko mas takych obrazkov v dokmente, ze sa s tym trajdas cele poobedie? 5? 10? Ak je ich viac, co je to za zazrak?
Kde to bombastické tvrzení padlo? Word je prostě stračka, která se nedokáže DTP systémům přiblížit. Write tohle dokáže.
Co si Juro za debila? Nikdy si asi nezažil praxi. Microsoft stále ještě nevydal verzi MSO pro operační systémy využívané inteligentními uživateli PC (jako je Linux, BSD). Proto použití Wine je jedinou možnosti jak MSO na takových OS provozovat. Je spousta státních institucí, které nutí daňové poplatníky k nákupu licencí MSO, popřípadě i Windows (brácha k tomu v práci ještě před lety kupoval i Win4Lin), jenom k tomu, že požaduje vyplnění formulářů v dokumentech pro Word, či Excel (stačí když do toho dají nějaké makro, se kterými si OpenOffice/LibreOffice neporadí). U nás v práci to byly celé roky např. formuláře pro Grantovou agenturu ČR.
Já nevím, zda to, že stát nutí občany kupovat kvůli komunikaci s ním Windows a MS Office je fašismus (myslím, že to slovo znamená něco jiného), já bych to spíš označil za svinstvo. Že to jde jinak ukazuje třeba ministerstvo financí, formuláře EPO2 fungují docela dobře (možná by to chtělo rychlejší servery nebo spojení). Ale třeba taková ČSSZ s tím jejich formulářem v PDF, který zřejmě jinde než na Windows nevyplním (nezkoušel jsem Reader pod Wine) - tak ta by se měla stydět. Bohužel tam asi nikdo neví, co to stud je.
Bohužel počítače zdarma neexistují (alespoň o nich nevím), tudíž to, že si občané musí pořídit počítač za peníze beru jako fakt, s kterým se nedá nic dělat. V této oblasti ale funguje dobře konkurence, tudíž není potřeba kupovat si předražený šmejd. Ale operační systém a kancelářský balík mohou mít lidé zdarma, mělo by být tudíž povinností státu dát jim tuto možnost. Zejména pak v případě, kdy alternativou je předražený produkt soukromé firmy s dominantním postavením na trhu.
Počkejte, jak že se s tím nedá nic dělat?
V případě A si občan musí koupit počítač za spoustu peněz, aby mohl komunikovat se státní správou. A podle vás je to prostě OK.
V případě B si musí koupit nepoměrně levnější MS Office, což je ale veliký problém.
Samozřejmě technicky je možné s úřady komunikovat jak bez MS Office, tak bez počítače. Když ale státní správa požaduje MS Office a počítač, vidím oboje jako úplně stejný problém.
Jak jsem řekl - v případě elektroniky mám na výběr, mohu nakupovat za tržní cenu, a pokud bude formulář pro komunikaci se státem webový, mohu jej vyplnit i na levném tabletu s Androidem, jehož cena bude nižší (!!!) než cena Windows + MS Office. A to nepočítám to, že i k těm Windows s MS Office si musím koupit hardware.
Podle toho, co píšete, se zdá, že Vy ty Windowsy a MS Office máte zadarmo, a snad ani nejste daňový poplatník, jinak by Vás to muselo štvát taky?
MS Office si také můžete koupit kde chcete (dokonce ve více edicích), cena je samozřejmě tržní.
Ad jinak by Vás to muselo štvát taky - vy máte počítač, takže vás zjevně neštve nutnost si počítač pořídit. Já mám počítač s Windows a MS Office, takže mě neštve nutnost si to pořídit. Faktem ale zůstává, že se státní správou se dá v některých situacích komunikovat jen za použití drahého vybavení (ať už je to HW a/nebo SW), a to je špatně.
Ty lichotnik. Praxe mam 16 rokov. Ludi, ktori neovladaju zakladne funkcie, napr. nevedia spojit obrazok s popisom ale mudruju o tom, odporucam proste brat s nadhladom.
Odporucam oddelit 2 veci - funkcnost SW produktu a problemy vlastnej statnej spravy. Cely tvoj problem by riesil jeden zavazny predpis, ze formulare musia byt v XML a ze statna sprava musi publikovat ich schemu a vizualizacnu transformaciu. To je problem ludi, ktori u vas riadia informatizaciu a nie MS.
Donedávna jsem používal MS Office 2003 a naprosto bez problému, 11 let stará verze a fungovala skvěle. Pak jsem byl ale nucen přejít na MS Office 2013 (zejména kvuli tomu, že balík obsahuje MS Publisher). V něčem jsou novější Officy lepší, v něčem horší, každopádně jsou 5× větší :(
1. upgrade to last stable openoffice or libreoffice != migrace
2. neni technicky mozne aby narazili na problem s kompatibilitou pokud by otevirali otevrene formaty v last stable open source office
mozna jednoduse nikdo nic nevyzkousel, ale zaloboval dodavatel uzavreneho kancelarskeho baliku aby se mohli otevirat uzavrene binarni zprasene formaty zpetne nekompatibilni i mezi sebou....
Mi office nefunguje, napr kdyz to napojili na teamer a upradovali mi na novou verzi, ale ne tu nejnovejsi, to je shit, kde je zase vse jinak, tak se mi to zacalo sekat ... vse od M$, ale predtim to jelo, nejaka nekompatibilata a oficilni vyjadreni ... windows XP nejsou pdoporovany ;-)))
Zvazuji nasadit do virtualu w2003, nejelpsi desktop od M$ a nebo to dokurvit pres linux a LibreOffice cizm se obcas bude hroutit zase tej jejich slavny server ....
Zajimave je, ze free linuxova varianta sharepointu a jeho sdilene dokumenty nema problemy zadne a to s nicim ;-))))
Za me je LibreOffice lepsi, nebot je konsistentni ve vyvoji a zpetne kompatibilni.
Office neni kompatibilni vubec, nejdrive pocestili nazvy fci, aby je pak vratili, taze CZ dokument v EN office neotevrete a naopak, pak to zmenili a dali vse mezinarodne, presto kompatibilita nahoru neexistuje a vse semusi prepisovat.
Na druhou stranu, kdo pouziva aplikace v kancelarskem baliku, si ani nic jineho nezaslouzi, v nasi firme ofice a sdilene sajrajty konci, prechazi se na webove dokumenty ala google_doc na zakladni sdileni dokumentu a na ukladani dat se testuje opensource reseni, nebot vsichni uz maji dost zamknutych dokumentu a nakazene chache reseni od M$, kde je treba vse nahodne restartovat.
Vetsina tymu si proto jiz davno zaridila svoje wiki a svoje uloziste dokumentu na linuxu, nebot to co predvadi M$ je neurzitelne.
Ceka se, ze se M$ v maximalni mire odrizne, nebot diky konkurenci jsme draze neefektivni diky produktum M$, ktere nejsou tak levne, jak se rika, ono usetrit par milionu Euro a zaroven zvednou spolehlivost se vyplati, proze ani pro 20.000 desktopu a k tomu velka sakala serveru neni levna zalezitost ... a to uz toho ted u nas bezi pres 80% na Linuxech a Unixech.
Ad Office neni kompatibilni vubec, nejdrive pocestili nazvy fci, aby je pak vratili, taze CZ dokument v EN office neotevrete a naopak - pokud hovoříte o dokumentech MS Excelu, tak je to naprostý nesmysl. Funkce se zobrazují v jazyce ve kterém máte MS Office, bez ohledu na to v jaké jazykové mutaci MS Office byly napsané. Běžte si to vyzkoušet.
BTW pokud uvidíte nějaké funkce s cizojazyčnými názvy, zřejmě jde o moduly psané ve VBA. Tamní funkce mají jeden originální název. Samozřejmě pokud VBA projekt odstřihnete, tak funkce nebude fungovat.
Ad vsichni uz maji dost zamknutych dokumentu a nakazene chache reseni od M$ - to není moc popisné. Co konkrétně máte na mysli?
Ad kdyz to napojili na teamer - na co že to napojili?
Ad webove dokumenty ala google_doc - hmm, dobrou chuť :)
Jeronýmku, když už lžete, nedělejte to tak okatě. Běžte si vytvořit soubor v anglickém Excelu, do polí A1 a A2 dejte nenulová čísla, do pole A3 vzorec =SUM(A1:A2), do A4 vzorec =AVERAGE(A1:A2), uložte to, a pak soubor otevřete v českém Excelu. Co se stane? Každý si to může zkusit a ihned vidět, že kecáte.
Kde byla řeč o makrech? Ale když o nich začínáte, tak můžete pokračovat tady:
http://www.root.cz/zpravicky/berlin-opousti-openoffice-nasadi-balik-od-microsoftu/519084/
Doufam, ze mate pravdu Nicmene zustava porad jeden problem. Clovek, ktery umi programovat Oppice v anglicky hovorici firme, bude po prechodu do francouzsky nebo cesky hovorici firmy v prdeli, jak Bata s drevakama a to, ze umi francouzsky nebo cesky mu nepomuze.
Dale si nejsem jisty, ze to tak je vzdy. Mozna, ze se to zmenilo, ale drive treba Exel v cestine mel VB anglicky, zatimco francouzsky Exel mel VB francouzsky. Mozna, ze ted uz Exel ma VB cesky.
BTW, zajimalo by mne, proc nemuzu mit VB v jakesi lokalni jazykove mutaci a tez v anglictine, kdyz se jedna jen o to, jak se to zobrazuje. Vzdyt by stacilo natahnout jiny soubor s nazvy funkci, ktery navic jiz nekde existuje a staci ho pridat pro pripad, ze by to uziatel chtel pridat. Predstavte si, jak mate treba ve firme vyvojare, ktery dela desne projekty ve VB a vy ho pozadate, aby vam sfoukl male makro do Exelu. On rekne, ze no problem, kamo, pak sedne k Exelu a spadne ze zidle, nasledne stravi pul dne na Google, aby vam napsal makro, ktere by jinak mel za deset minut.
Prominte, ale tohle jsou tak strasne hovadiny, ze to mohli vymyslet jen v MS. MS je jediny, kdo preklada programovaci jazyky do loklnich jazyku. Prdstavte si, co by lidi rekli, kdyby dospele programovaci jazyky mely take jazykove mutace. To by snad zacali radsi psat v brainfucku, kde jazykova mutace nehrozi.
Příkazy VBA jsou vždycky v angličtině. Pokud makro vkládá do sheetu funkce, mělo by to dělat v angličtině, a samozřejmě nastavovat vlastnost .Formula. Jinými slovy ve francouzském Excelu by mělo bez problému fungovat Selection.Formula="=AVERAGE(A1:A3)". Pokud chcete lokalizovaný název funkce, můžete použít vlastnost .FormulaLocal.
Pochopitelně také nemůžete spoléhat na defaultní jména sheetů, souborů apod. Například Sheets("Sheet1").Whatever stojí na nesprávném předpokladu, že se první sheet jmenuje Sheet1. Ve francouzském Excelu se bude jmenovat Feuil1. Sheets(1).Whatever bude fungovat v každém jazyce.
Jazyk názvů funkcí zobrazovaných uživateli se mění s default language for Office programs. Ve starších verzích MS Office nebylo dodávané MUI, ale MS nabízel ke stažení DLL s anglickými názvy funkcí.
Souhlas, většinou je to hlavně o tom, jestli programátor ví, co dělá. Nicméně neplánuje MS přidat možnost psát makra i v jiných jazycích? Třeba takový Python nebo JavaScript by nebyl od věci, nepohrdl bych ani C#. VB6 je v dnešní době natolik mimo, že člověk zvyklý psát v moderních jazycích má pěnu u huby, když v tom musí chvíli pracovat.
Vazne neumis pouzit google?
http://www.teachexcel.com/excel-help/excel-how-to.php?i=224851
nebo
https://stackoverflow.com/questions/13247771/excel-macro-inserting-internationally-valid-formula-during-run-time
A jsou toho samo tisice ...
Co se slvy tyce, tu urcite dostali obrovskou, ale na dalsi verzi uz nebude ;-))
Jsem zvedav co se stane, az urednici uvidi ten monster fail s M$ Oppice 2013 a zjisti, ze maji male monitory ;-))
Krom toho se v tom uz nikdo nevyzna a prinasi mnoho novych chyb a nekomapibilit ve slozitem formtovani ze starsich verzi ;-)))
Co se dokumentu tyce, je to blbost, VBS nikdo v tak velke organizaci nepouziva, max pro svoje ucely, ale to same muze delat v LibreOffice se stbilnim API, ktere se imrvere nemeni a zachovava doprednou kompatiilitu, tedy ze nova vreze bez problemu spusti to, co ta stara.
Dulezite dokumenty maji prece urady v DB, XML a vyplnuji je pres aplikace ;-))
Dokazete si predtsavit, ze pouzivate Exel jako klienta pro SQL DB a mate tam makra, kdy vam jina verze office, ketra se tam nejak dostane, napr. pres VPN z domu domrvi data, protoze nekompatibilita ? .... o tom zde totiz ti chytrolini, co bahajuji M$ Office mluvi ;-)))
No a to, ze neotevrou ve starem OO dokumenty je logicke, ve wordu 6.0 tohu uz taky moc neotevrete ;-))), presto jej muzete pouzivat v uzavrenem prosterdi.
Tvarit se zde, jak je M$ Office bezchyb je zaslepenost, ma mnohem vice probelmu mezi verzemi, nez OO/LibreOffice. Ja uz jsem napr. delal se StarOffice na OS/2 (predchudce OO) a pak na Linuxu, byla to doba, kdy M$ Office stal balik !!
Pote co M$ svoji nekompatibilitou zlikvidoval veskerou konkurenci totiz svuj SW brutalne zrazil o nasobky.
Pak prisla free varianta, pote co uz i StarOffice zavrel kram, mimochodem M$ vyhradal jak StarOffice, ak AmiPro i Lotus123, kdyz si tahle Nemecka firma rekla, ze kdyz ma odejit tak zecti a kdyz je M$ znicil, tak nez vse zahodit, tak svuj multiplatformni balika radeji dame vsem zdarma.
M$ se OO tak dlouho vysmival, az musel v CR podplatit vladu, nebot po osamostatne se nam zde mnodili OO a jejich varianta od Software602 se sablonami v takove mire, ze byla pozice dojne kravy ohrozena. M$ musel jen disky OO zase snizit ceny Office, nebot at si rika kazdy co chce, je to konkurence jak remen.
Vzdyt vetsina lidi nechce M$ Office ani za ty 2.000 za home verzi, proze ma OO/LO zdarma a bohate jim postacuje.
Vlastne windows se da pouzivat levne taktez jen diky OSS, nebot bez nich byl i kavlitni prehravac placeny, dnes velka skupina lidi pouziva free aplikace ve vsech OS ... dokonce i kvalitni browser je zdarma ;-))
Ad urednici uvidi ten monster fail s M$ Oppice 2013 a zjisti, ze maji male monitory - malé monitory na co? Ribbonu se dá triviálně nastavit automatické schovávání.
Ad VBS nikdo v tak velke organizaci nepouziva - to byste se divil.
Ad pouzivate Exel jako klienta pro SQL DB a mate tam makra, kdy vam jina verze office, ketra se tam nejak dostane, napr. pres VPN z domu domrvi data, protoze nekompatibilita - a proč by se to mělo stát?
Ad ze neotevrou ve starem OO dokumenty je logicke, ve wordu 6.0 tohu uz taky moc neotevrete - v Office 2000 otevřete formáty Office 2013. Samozřejmě to má svá omezení, ale otevřete je.
http://products.office.com/en-us/microsoft-office-compatibility-pack-for-word-excel-and-powerpoint
Ad M$... musel v CR podplatit vladu - to je silná doměnka :), nebo máte nějaké konkrétní informace?
Ad OO/LO zdarma a bohate jim postacuje - jasně. Sice mají SW srovnatelný tak s Office 97, a neotevřou běžné dokumenty, ale jina fajn ;)
Ad dokonce i kvalitni browser je zdarma - když MS zařadil do OS kvalitní browser zdarma, dostal za to na popud konkurentů mastnou pokutu. Totéž když si dovolil zařadit přehrávač multimédií, kvůli kterému dodnes musí nabízet edice "N" bez multimédií, které koupilo jen pár lidí omylem. Ale Velká Komise se nažrala pokuty, a s nesmyslností rozhodnutí si zjevně nikdo nedělá hlavu.
Ad OO/LO zdarma a bohate jim postacuje - jasně. Sice mají SW srovnatelný tak s Office 97, a neotevřou běžné dokumenty, ale jina fajn ;)
On urednik potrebuje neco vic? A umi urednik vyuzit alespon ty Oppice 97?
Totéž když si dovolil zařadit přehrávač multimédií, kvůli kterému dodnes musí nabízet edice "N" bez multimédií, které koupilo jen pár lidí omylem.
Myslite, ze jsou na svete vazne masochisti, kteri pouzivaji Windoze Media Player s jeho inteligentnim interfacem a inteligentnim vubec uplne vsim?
Ad urednik potrebuje neco vic? - nejlepší jsou rychlé soudy o tom co úředník potřebuje, samozřejmě bez znalosti věci.
Ad edice "N" a masochisti, kteri pouzivaji Windoze Media Player - mýlíte se. Edice N nejsou očesané jen o WMP, ale také o všechny kodeky, MTP (a tedy veškerou synchronizaci s MTP zařízeními), přehrávání obsahu chráněného DRM, vzdálené přehrávání obsahu, Media Center, DVD Maker, podporu TV, Sensor and Location Platform atd. Ta edice vynucená Velkou Komisí Moudrých je naprosto nesmyslná, a nejspíš ji nikdy nikdo nekoupil. Naposledy se u WinXP prodalo asi 1500 kusů distributorům, kteří je podle všeho neprodali.
"Sice mají SW srovnatelný tak s Office 97" - jistě, LibreOffice je v některých věcech pozadu, možná tak na úrovni MS Office 97. Nicméně vzpomeňte, jaké to bylo slávy, když vyšly MS Office 97. Jak Microsoft jako vždy prohlašoval, že je to skvělý software, a že práce v něm půjde úplně sama. Takový je dnes i ten LibreOffice. Já ale doufám, že v některých ohledech se LO vyvíjet nebude, například takový ribbon by měl zůstat jen jako "vychytávka" Microsoftu.
Co potřebuje úředník? Samozřejmě - není úředník jako úředník. Nějaký vedoucí nebo ředitel může využít i ten MS Office, ale cpát MS Office úředníkům na přepážky, to je výsměch nám, pracujícím lidem, kteří poctivě platí daně.
Nějaký vedoucí nebo ředitel může využít i ten MS Office,.....
Tak to bude s nejvetsi pravdepodobnosti ten, ktery o tom vi nejmene a radky ukoncuje enterem, jak na psacim stroji a jeste mu tam schazi ta velka paka, kterou na tom psacim stroji kdyzi mel. A i kdyby to byl tezky borec, tak z duvodu kompatibility s Oppicemi svych podrizenych bych mu posledni Oppice necpal.
Myslel jsem samozřejmě ty ředitele, kteří jsou na svém místě kvůli svým schopnostem, ne ty, kteří dostali místo od strany místo trafiky...
Pokud by měl tento ředitel / vedoucí nejnovější MS Office, tak by byl kompatibilní se svými podřízenými, kteří by používali LibreOffice. Nejnovější MS Office zvládá ODF formát, tudíž by všichni pracovali v něm, a to 1%, co by nešlo uložit do ODF, by si ředitel / vedoucí uložil do microsoftího formátu.
MS také prohlašoval, že Win95 jsou dobrý nápad. Neměli by proto ti úředníci jet na Windows 9x? ;)
Ad ribbon - pro OO/LO zatím vhodný model UI zjevně nenašli.
Ad cpát MS Office úředníkům na přepážky - při práci na přepážce moc využití pro (jakýkoliv) office nevidím. Jenže to je jen malá část práce státní správy.
https://www.youtube.com/watch?v=sX6hMhL1YsQ (není to ze státní správy, jinak to ale sedí)
Chápu tu krásu klasického menu. Mít menu ve čtyřech úrovních je prostě skvělé. Insert/Image/Scan/Select Source, jo! Tools/Macros/Organize Macros/Python... vyžaduje to Javu, ale menu je pěkné.
Teď vážněji. Do klasického menu se zjevně nedají pořádně naskládat ani funkce LibreOffice, natož MS Office. Ideální je mít dvě úrovně menu, protože se s ním dá snadno pracovat. Třetí úroveň jednak není moc vidět, a pak se v ní dá pohybovat jen pomocí chirurgicky přesné práce s myší (kterou zvládnete vy a já, ale pro méně zkušené uživatele je to celkem problém). A pokud použijete čtvrtou úroveň menu, je bez pochyby jasné, že máte špatný interface a musíte s tím něco udělat. Navíc se klasické menu nedá ani náhodou používat na tabletu, což je dneska celkem problém.
Tak jsem si pustil LO Writer a nemuzu tam ta ctyrurovnova menu masivne rozsirena uplne vsude najit. Zda se, ze priklad, ktery jste zminil, je jediny, zbytek se zda byt kompletne na dvou urovnich. Ctyrurovnova menu jse asi meli v MSO pred Ribbonem nebo co.
Jinak argument s tabletem je dost mimo. Na tom se kancelarsky balik da pouzivat jen nejvetsim usilim a tak by vam mel stacit editor srovnatelny s MS Write s tim, ze si to pak doma pastnete do dospeleho kancelarskeho baliku a naformatujete. Na tabletu vam interface sezere tolik mista, at uz s Ribbonem nebo bez, ze uz skoro neni kde psat, jakakoliv menu, jsou pak opruz a je jedno, kolik maji urovni. Samozrejme, pokud pouzivate dvacetipalcovy table, tak to mozna jo. Akorat by mi pripadalo chytrejsi s sebou tahat 13" notebook.
Těch čtyřúrovňových menu je tam několik. Ke zvýšené obtížnosti používání bohatě stačí tři úrovně, čtyři jsou už extrém. Kam budou asi v LibreOffice umisťovat nové funkce, pokud zůstanou u klasického menu?
Ad s tabletem... se kancelarsky balik da pouzivat jen nejvetsim usilim - uživatelé iPadu si zjevně myslí něco jiného. Za šest týdnů stáhli 27M kopií MS Office. Osobně s použitím Office na 8-12" displayi nevidím problém, zvlášť pokud máte externí klávesnici. Mě Ribbon zabere na výšku 140 pixelů, což je jen 13% výšky běžné FullHD obrazovky.
http://www.techtimes.com/articles/6943/20140514/microsoft-office-ipad-office-for-ipad-word-for-ipad-excel-for-ipad-powerpoint-for-ipad-27-million-downloads-teched.htm
Mozna je jich tam nekolik, rozhodne to neni vetsina menu a spise to budou funkce, ktere nepouzivate kazdych pet minut.
Nevim, jaka je typicka velikost displaye tabletu, ale kdyz uz u toho mate i externi klavesnici, tak uz to neni tak uplne tablet. Kdyz uz s sebou tahate i klavesnici, tak mys navic by vam usetrila nervy s jakymkoliv menu, i kdyby to mel byt ribbon. A jeden kram navic uz je celkem lhostejny.
Ad rozhodne to neni vetsina menu - to není. Nicméně jak jsem psal, i tři úrovně menu se myší používají dost špatně. LibreOffice má 34 větví menu ve třetí úrovni, a několik málo ve čtvrté (ty nejsou na první pohled vidět, procházet se mi je nechce). Ribbon je proti tomu pohoda. Všechno vidíte na pár kartách, mezi kterými přecházíte točítkem myši. Navíc je ribbon výrazně lépe organizovaný.
Ohledně tabletu: použití myši je úplně zbytečné, pokud má aplikace rozumný interface. A mimochodem myš je velmi nevhodná pro použití kdekoliv mimo velký stůl. Letadlo, autobus, loď, pohovka, postel, auto - tam všude je dotekový display daleko lepší než myš. Zkuste týden používat laplet (konvertibilní tablet), a pochopíte.
To jste ale ve verzi s menu napoprvé absolvoval také, ne? Ruku na srdce, na pár věcí jsem se musel ptát pana Google, protože v tom menu jsem to za boha nemohl najít.
Proto jsem si také vždy ty důležitější ale zapadlé funkce tahal do extra toolbaru, nově do quickbaru.
Na co možná narážíte je fakt, že sice naučit se ribbon je pro nové uživatele snadnější, než naučit se menu, ale drtivá většina lidí už menu umí a přeučit se na ribbon je pro ně peklo. Přidejte k tomu fakt, že méně než 1% firem pak investuje do školení vlastních uživatelů a proto to lidé dost často používají blbě. Já absolvoval školení až po skoro roce utrpení s Office 2010, ale bylo plné "aha" a "jo takhle" a nakonec jsem jen nadával, že nebylo dříve. Kolega to komentoval slovy: "celé roky zatloukáme hřebíky kamenem. Teď nám dali kladivo, ale to je na nic. To kovové zebe do ruky a tím tenkým koncem toho dřívka se hřebík skoro nedá trefit, natož s nějakou silou. Zlatej šutr."
Vždyť o tom se tam píše. Úředník nepotřebuje nic víc, než Oppice 97. Jenže lidi mu tam posílají novější verze a jemu se to správně neotevře.
Je vidět, že jsou to němci. Stát se to u nás, tak vás úředník s novou verzí pošle někam a bude trvat na tom, ať mu to dodáte v té jediné správné verzi. Ovšem s tím, že sám neví, jaká to je, protože ho to nezajímá. Prostě dodejte a modlete se, aby se to otevřelo.
Ale on Microsoft nedostal pokutu za to, že dával něco zdarma, ale proto, že nedal na výběr. Je to stejné, jako bych přišel do široko daleko jediného řeznictví pro 10 deka šunky, a řezník mi dal podmínku: buďto musím koupit 10 deka šunky společně s 1kg bůčku, nebo nic. Co s tím?
1.) Budu o hladu.
2.) Koupím vše dohromady, ale bude mi z toho zle.
3.) Koupím vše dohromady, bůček vyhodím, ale přijdu o peníze, protože ten bůček taky něco stojí, i když je "zdarma".
Asi by se Vám něco takového taky nelíbilo. Jistě budete namítat, že v případě internetového prohlížeče si lidé mohli nainstalovat dodatečně jiný prohlížeč. Ovšem to ve skutečnosti žádný výběr nebyl, protože lidé jsou od přírody líní, a tohle byla pro většinu velká překážka. Ale jakmile byl výběr již při instalaci Windows, používání Firefoxu raketově stouplo. Takže o Evropské komisi si můžeme myslet cokoliv, ale v tomhle případě uživatelům rozhodně pomohla.
Nemyslím že by výrobce musel dávat na výběr. MacOS, Solaris, HP-UX, distra Linuxu, telefony s Androidem i iOS, PlayStation - prakticky všechno se dodává s vestavěným browserem. V některých případech si můžete nainstalovat jiný browser, v jiných to nejde (třeba na PlayStation). Není to nic proti ničemu.
Ad jakmile byl výběr [browseru] již při instalaci Windows, používání Firefoxu raketově stouplo - mýlíte se. Web browser choice screen se zobrazuje od března 2010, a jen v Evropě (EEA, HR+CH). Podíl MSIE padá minimálně od začátku roku 2009, v Evropě i USA, zcela zjevně nezávisle na web browser choice screen.
http://gs.statcounter.com/#desktop-browser-na-monthly-200807-201409
http://gs.statcounter.com/#desktop-browser-eu-monthly-200807-201409
Windows také nikdy neměly monopolní postavení. Dominantní postavení samozřejmě ano. Ale nevidím smysl toho aby všichni dodávali OS s browserem, a zrovna právě MS se to zakazovalo, protože... prostě proto.
Zahrnutí MSIE do Windows nemělo žádný vliv na možnost si nainstalovat jiný browser. "Nápravné" kroky, jako zavedení web browser choice screen, neměly zjevný vliv na rozšíření browserů. Motivace je zjevně jiná: (nad)stát se mohl nažrat mastné pokuty, přestože nad jeho rozhodnutím zůstává rozum stát.
U WMP je to rozhodnutí ještě komičtější. Multimediální technologie se opět běžně dodávají s každým OS, a opět nikdo nebrání uživatelům v instalaci dodatečných kodeků. Vynucená verze Windows bez WMP se jmenovala "N", aby pokud možno zákazník nevěděl o co je chudší. Přesto si ji prakticky nikdo nekoupil. A opět to nemělo žádný jiný smysl, než na úspěšnou firmu uvalit extra "daň".
Nevim, jak v pripade WMP, ale co se tyka browseru, jiste by byvalo lepsi, ponechat MS, aby nadale deformovali trh browseru, mrsili standardy a privadeli k silenstvi webove vyvojare, kteri by dnes museli vymyslet obchcavky okolo IE bugu pro kdovi kolik verzi a jejich SP. Pocitam, ze dnes by se uz nenasel jediny vyvojar, ktery by jeste mel vlasy.
Ehm, jaký trh browserů, když jsou zdarma? Mršení doporučení (nikoliv závazných standardů) započala organizace W3C, když přijala box model, který byl v rozporu s tím co browsery dělaly. A že IE uměl věci které nikdo jiný nedělal? Netscape úplně stejně zaváděl nové vlastnosti browseru, které nebyly popsané W3C.
Jako "dycinky" nevíte o čem mluvíte. V době MSIE4 a Netscape 4 používaly oba box model později známý jako traditional (nebo Internet Explorer) box model. Ve W3C si ale usmysleli, že do specifikace dají "W3C box model". A to přesto že ten W3C box model je naprosto nelogický, běžně používané browsery implementovaly něco úplně jiného, a změna znamenala rozbít zpětnou komptabilitu webu. Netscape svůj browser upravil, a MS si nechal "tradiční" - tedy smysluplný - box model.
Na webu označím text, Ctrl+C a Ctrl+V šoupnu do Wordu. Okamžitě a střelhbitě mám informace zkopírované v původní podobě.
Toto je v Open/Libre Offfice nedostupné - a není to bug, nýbrž feature, jak jsem pochopil na učených disputacích geeků. Obrázek se nedotáhne, uloží se pouze odkaz.
Pro účely jednoduché archivace, zpracování mimo připojení na síť atp. je to špatně.
A to je důvod, proč je pro mne řešení jiné než Microsoftí nepoužitelné.
Nemůže být třeba i toto i pro někoho jiného (třeba Berlín) zásadní otázka?
Nevím, jestli se to nedá vyřešit v nastavení (to zkusím vyzkoumat), ale v každém případě - když máte hotový dokument, vyberete Úpravy -> Odkazy... -> Ctrl+a (vyberou se všechny odkazy) a rozpojit odkaz. Tohle uděláte jen jednou na konci tvorby dokumentu, takže si myslím, že to není taková překážka. Naopak mně se zdá výchozí nastavení LibreOffice v pořádku, nechci, aby mi soubory zbytečně bobtnaly, a pokud chci archivovat, je to takhle snadné...
I když velikost souborů je dnes menší problém než dříve, stále je to dobrý důvod, proč defaultně ukládat jen odkazy. Jestliže dokument s odkazy má velikost jen několik desítek kB, může mít stejný dokument s uloženými obrázky i několik desítek nebo stovek MB. Lidé by se tudíž měli naučit dobře zvažovat, zda vytvářet a zasílat dokumenty s obrázky, nebo jen s odkazy, jestliže rozdíl velikostí (a časů potřebných k ukládání, zálohování, zasílání e-mailem atd.) je řádový. Pokud se to lidé naučí, bude se to chovat přesně tak, jak budou očekávat, a bude po problému.
Je to podobný problém jako s přímým formátováním. Sice se ví, že je to špatné, a že by vše mělo být formátováno pomocí stylů, ale nikdo nemá tu odvahu, aby zrušil, nebo alespoň defaultně skryl ikony přímého formátování, protože by to samozřejmě narazilo na velký odpor většiny uživatelů, co dokumenty patlají stejně jak před 15-ti lety.
To je samozřejmě na zvážení, jak stabilní je zdroj těch obrázků, a podle toho obrázky nechat v dokumentu jako odkazy, nebo je do dokumentu uložit. Když mi ale dojde několika MB reklamní dokument (i vyžádaný) s obrázky, které by klidně mohly být umístěné na jejich firemním webu, kde snad mají naprostou kontrolu, tak si říkám - proboha proč. A pokud něco takového přijde více lidem, jsou z toho GB zbytečně zaplácaného prostoru na disku mail serveru. Takže si pořád myslím, že LibreOffice to má nastavené správně.
Tohle nebylo tak úplně o úřadech, tam se těch obrázků samozřejmě moc nepoužívá. Ale rozdíl velikosti dokumentu s vloženými obrázky nebo jen s vloženými odkazy bývá větší než 10-ti násobek, spíše 100-násobek nebo více, a je tedy dobré se nad tím zamyslet. LibreOffice k tomu svým výchozím nastavením vybízí, zatímco MS Office podporuje výrobce disků.
Z hlediska vetsiny uzivatelu je rozdil ve velikosti jaky? Naprsto irelevantni. A z hlediska pouzitelnosti je rozdil ve funkcnosti jaky? Obrovsky.
Default by nemel zlikvidovat vas dokument, pokud jste zrovna offline nebo ma nejaky server odstavku (pokud je clovek ochoten akceptovat tohle, tak uz je na uvazni nejake cloudove reseni).
1. Operace paste má do dokumentu vložit obsah clipboardu, nikoliv odkaz na obsah.
2. Mezi dokumentem a obrázkem na webu jaksi nemáte referenční integritu. Obrázek lze z webu odstranit, nebo ho modifikovat/nahradit, i když je linkovaný do nějakého dokumentu. Nemluvě o tom, že obrázek na webu má typicky pod kontrolou někdo jiný než tvůrce toho dokumentu. Z toho důvodu srovnání dokumentů a DB pokulhává.
3. Obrázky mají na webu často dost krátkou životnost. Dneska vložíte do dokumentu graf, zítra tam není. V horším případě tam bude graf s jinými čísly, nebo fotka nahého dítěte.
4. Odkazy v dokumentech vedoucí na obrázky na webu se dají používat pro zjišťování kdo dokument otevřel. Proto před downloadem linkovaných obrázků (minimálně MS Office) zobrazuje uživateli varování.
5. Diskový prostor je dneska směšně levný. MS Office také při ukládání by default obrázky ořeže o neviditelné části (to co uživatel ořízl nástrojem crop), a v případě potřeby provede resampling na nastavené maximální ppi (od 96 po 220 ppi, default 220 ppi, lze to vypnout).
1. "Operace paste má do dokumentu vložit obsah clipboardu" - tak to v LO funguje, při kopírování z HTML stránky je v clipboardu HTML kód s odkazem na obrázek.
2. Je na člověku zvážit, zda se odkazuje na stabilní zdroj, a pokud ne, lze odkazy velmi lehce vyměnit za obrázky uložené v dokumentu.
3. Stejné jako bod 2., je na člověku zvážit, kam se odkazuje.
4. Jak jsem napsal, je jednoduché vyměnit odkazy za obrázky.
5. Diskový prostor je levný, proto s ním budeme plýtvat? Leckdo se dneska snaží trochu šetřit životní prostředí (to co z něj zbylo), stavět ekologická datacentra, a takovéto myšlení to dost maří...
1. Což je úplně na nic. Uživatel ze svého hlediska kopíruje kus stránky z browseru, nikoliv HTML kód.
2., 3., 4. V naprosté většině případů není akceptovatelné, aby dokument linkoval na zdroj obrázků, který nemá autor dokumentu pod kontrolou. I logo firmy linkované z webu té firmy může být po příští aktualizaci webu úplně jinde. Dokument by měl obsahovat všechno potřebné k tomu, aby se dal zobrazit i za delší dobu.
5. LOL. Linkováním obrázků sice dostanete soubory které za měsíc nebo za rok budou vypadat úplně jinak, ale zachráníte planetu :). Možná by se to na prvním místě chtělo zamyslet, proč používáme jako office formáty XML, které je tak neskutečně ukecané.
Pokud chci uložit do dokumentu přesně to, co vidím v browseru, můžu použít rozšíření browseru, které mi udělá screenshot celé stránky nebo výřezu (třeba výborné Abduction! ve Firefoxu), a je po problému.
Pokud chci dokument uchovat delší dobu (nechci odkazy), stačí mi 3x kliknout a jedna notoricky známá klávesová zkratka. Toť vše.
"To je samozřejmě na zvážení, "
Ano, pánové z LO to zvážili a učinili rozhodnutí. Pokud jste myslel, že to rozhodutí má udělat uživatel podle konkrétního zdroje, tak to už je horší.
Jinak miluji, když mi přijde dokument, kde se mi zobrazí přeškrtnutá kolečka a varování, že dokument se odkazuje na jiný server a zda si přeji povolit stahování souborů i z jiných serverů, než odkud přišel dokument. Tak nějak se pak cítím bezpečněji a méně sledován, když se nějaký server dozví, že ten dokument čtu.
V LO chybí možnost nastavení změny tohoto chování, to je pravda. Já bych klidně napsal vývojářům, ale nenapíšu, protože mi to nevadí. Pokud Vám toto brání v používání LO, můžete jim napsat Vy - jak jinak se mají dovědět, že Vám toto vadí? Je to o tom, zda se chcete zapojit, nebo platit. Vy jste si asi vybral placení za MS Office - v pořádku.
Teď si asi nerozumíme - já psal o tom, jak nahradit ve Writeru odkazy obrázkama uloženýma v dokumentu. Pokud v prohlížeči vyberu část stránky s obrázkem a umístím do Writeru jako HTML, tak samozřejmě obrázek v dokumentu nebude (tedy bude, ale jen jako odkaz). No a potom samozřejmě zvážím, jak "stabilní" je zdroj, na který se odkazuji, a podle toho buď použiju "Rozpojit odkaz", nebo, pokud mi na dokumentu moc nezáleží a nechci ho uložit (archivovat) na delší dobu, uložím jen dokument s odkazem.
Nechápu, jak sem můžete psát takto zasvěceně a s takovým nekritickým nadšením, když zjevně MS Office příliš nepoužíváte. Osobně jsem viděl už dost dokumentů, které vypadaly jinak mezi jednotlivými verzemi Office, a to od verze 2003 výše. Netvrdím, že to byl drastický rozdíl, ale do kategorie "rozhozené formátování" to rozhodně patřilo.
Negování faktů působí na reálné uživatele těchto produktů poměrně hodně křečovitě a zoufale, tak se nedivte, že tu Vaše příspěvky vyvolávají podráždění. Pokud to samozřejmě není úmysl...
Jak jsem psal, dodejte mi pls konkrétní postup, jak takového chování docílím.
Pokud se layout dokumentu změní, je za tím buď layout podle tiskárny (což je compatibility option pro Word 95 - může být zděděná z nějaké šablony nebo dokumentu pro Word 95), nebo změna fontu (na cílovém počítači chybí font, nebo je tam font stejného jména s jinou metrikou). Pokud znáte jiný případ kdy se layout změní, sem s ním.
The reason for the change was to simplify the exchange of data with other agencies.
Because there are so many "significant problems", which applies both to the communication of the Senate administrations in Berlin among themselves, as well as for other federal and state agencies.
Odkazovany clanek je sice hodne strucny, ale ty duvody jsou myslim jasne. Na jinych uradech pouzivaji jine formaty (zrejme ruzne verze MS Office) a berlinsky financak ma problemy s jejich oteviranim, protoze OpenOffice neni 100% kompatibilni (zvlast ta stara verze). Mozna ani posledni stabilni verze z letoska neni zcela kompatibilni pro cteni a ukladani, proto nebyl upgrade ani jako varianta.
Misto aby nemecka vlada vyhlasila ODF a PDF jako standardni komunikacni formaty pro urady, vraci se do doby temna zavislosti na proprietarnim reseni jednoho komercniho subjektu. Kdyby neexistovaly vyse uvedene otevrene formaty a nebyly k dispozici vyzrale svobodne implementace, dalo by se to pochopit. Ale dneska ??
JJ, dovolil jsem si to zmínit už posledně, že toto bude ten největší a "nej-reálnejší" problém.
Asi je hezké, když si jeden úřed v jednom městě řekne, že se vykašlou na proprietární formáty a začnou používat něco z Open Source, ve chvíli, kdy jim ostatní (běžný občan, jiné úřady, ...) pořád ještě posílají (a očekávají) dokumenty v těch odvržených formátech, šance, že někde něco neklapne je hodně vysoká.
A ruku na srdce, vážně dá někdo ruku do ohně na 100% kompatibilitu mezi těmi formáty?
Tak jestli mi pamet slouzi, tak v Nemcich uz davno vyhlasili ODF jako jeden z oficialne schvalenych komunikacnich formatu statni spravy. Cili nevidim duvodu, proc by nekoho v Berline melo zajimat, ze nejaky cifrspion z financaku neumi neco otevrit. To at si tam resi oni, napriklad jim nikdo nebrani, aby vedle svych oblibenych MS Oppice meli nainstalovany i OO/LO. Cili v Berline mohli upgradovat svou trapne zastaralou verzi OO a na ostatni se vykaslat, ve skutecnosti je nic k prechodu nenuti. Pokud ano, zajimalo by mne, jake duvody to skutecne jsou, protoze by mohly byt odlisne od udavanych.
ad berlin - ms nasadil dumpingovou cenu, to je jasny
ad lolel - tvoje proslovy tady mi pripominaj projevy zafacovanejch islamskejch zmrdu - staci si dosadit koran = ms deployment guide a misto fotky chomejnyho ti visi na zdi gates - a kecy uplne stejny, to se neda cist, bleju
Ad bleju - myslím že jiný musí blejt, když čtou "ms nasadil dumpingovou cenu", bez jakéhokoliv zdroje té informace. Tak "je to jasný", nebo je to vaše ničím nepodložená domněnka?
A i kdyby to snad byla pravda, nepřipadá vám OpenOffice/LibreOffice *zdarma* jako zatraceně divoká dumpingová cena? Uvědomte si, že společnost Sun Microsystems investovala do koupě a rozvoje OpenOffice v přepočtu miliardy korun. Podle vás není dumping, když někdo zaplatí za produkt miliardy, a pak ho rozdává zdarma?