Hlavní navigace

Vlákno názorů ke zprávičce Bitcoin roste, těžaři po dlouhé době dosáhli kompromisu od robotron - Hrozne nemam rad spekulace, nikdy jsem ty veci...

  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 21. 7. 2017 16:17

    robotron (neregistrovaný)

    Hrozne nemam rad spekulace, nikdy jsem ty veci neprozival a nechtel delat, nechtel obehrat nikoho ani v casinu, ani na burze. Priznam se ale, ze myslenku BTC povazuju za genialni (snad jeste lepsi by bylo pouzivat jako platidlo jakesi poukazky na energii, to snad i jednoho dne prijde). A diky tomu uz si leta rikam, jak zajimavy by bylo BTC mit. Ale porad jsem se tomu vyhejbal, 1. lenost, 2. spekulace smrdi.

    Prvne jsem o BTC slysel v Ceskem rozhlase (!) cca 2011. Uz tehdy jsem si rikal, ze ten navrh pro omezeni inflace je vybornej. Ze ja vul jsem tehdy neco nekoupil nebo nenatezil ;-) Ale co uz. Dnes jsem se rozhoupal a pred chvili poslal kamsi 2kKc, tak uvidime, jestli dorazi kus mince do penezenky. Pokud ano, snad si hned objednam z Vysociny med primo od vcelare, nejblizsi to produkt k mani z BTC mereno zemepisnou vzdalenosti.

  • 21. 7. 2017 17:52

    Jiří Eischmann

    Bitcoin je jenom měna, i když by v budoucnu mohl podporovat i smart contacts. To, co chceš po BTC, dnes umí Ethereum. To má svoji nativní měnu Ether, ale na tom jejich blockchainu si můžeš vytvořit klidně vlastní. Hromada startupů tam vydává a prodává svoje tokeny a získává tím finance. A to často v takové rychlosti, že byli schopní získat 30 milionů dolarů za 30 sekund. Bitcoin to celé začal, ale dneska jsou mnohé blockchainové technologie dál. Ethereum se dnes Bitcoinu blíží celkovou kapitalizací a objemem obchodů už ho některé dny i překonává. Nicméně tipec mu můžou zatnout regulatorní orgány. Ono je sice výrazně rychlejší sehnat peníze přes ICO na Ethereu než přes úpis akcií, dluhopisů nebo hledání individuálních investorů, ale nikdo tam neřeší od koho ty peníze jdou, jak jsou ty tokeny právně vymahatelné... Až regulatorní orgány prohlásí tokeny za cenné papíry a budou po nich požadovat ty samé povinnosti, bude po jednoduchosti :)

    Mimochodem deflační měna může znít laikovi jako skvělý nápad, ale pro ekonomiku to moc dobré není. V ekonomice mají být zvýhodňovaní ti, kteří podnikají, investují, riskují, protože to vytváří ekonomickou aktivitu, ne sezení na penězích. A Bitcoin právě to sezení na penězích podporuje. Vidím to sám na sobě. Bitcoiny prakticky neplatím. Proč já bych si utrácel bitcoiny, když budou mít s největší pravděpodobností v budoucnu větší hodnotu.

  • 21. 7. 2017 20:45

    Prezdivka (neregistrovaný)

    Citace: "Mimochodem deflační měna může znít laikovi jako skvělý nápad, ale pro ekonomiku to moc dobré není. V ekonomice mají být zvýhodňovaní ti, kteří podnikají, investují, riskují, protože to vytváří ekonomickou aktivitu, ne sezení na penězích. A Bitcoin právě to sezení na penězích podporuje. Vidím to sám na sobě. Bitcoiny prakticky neplatím. Proč já bych si utrácel bitcoiny, když budou mít s největší pravděpodobností v budoucnu větší hodnotu."

    Pamatujete si krizi pred takovymi 9-6 lety? Ti, kteri ji rozpoutali a byli za ni zodpovedni uvazovali prave tak jako vy. Navic, proc by mena nutne musela byt hned inflacni nebo deflacni, proc se nemuze pohybovat na +- stejne hodnote?
    Nicmene, pokud uz bych nemohl mit stabilni menu, ale musela by byt bud inflacni nebo deflacni, rozhodne bych si vybral deflacni. Kdyz by bylo nejhure, "tisknutim penez" z te menu muzu vzdycky udelat zimbabwsky dolar, ale ze zimbabwskeho dolaru byste chtel udelat deflacni menu jak?

  • 21. 7. 2017 21:37

    robotron (neregistrovaný)

    Ja si myslim, ze hlasovani vetsinou vypocetniho vykonu o tom, jestli bude inflace nebo deflace, je velmi rozumna alternativa k ostatnim menam.

    Asi by bylo lepsi rovnou pouzivat komoditu kWh misto BTC, ale k tomu zrejme jeste lidstvo dospeje. Vyhodou oproti zlatu je, ze energie se neustale vyrabi a spotrebovava, tudiz by slo pomerne ucinne odhalovat neseriozni "penezni ustavy", ktery by si chtely udelat vejvar na tom, ze budou prodavat nekryty kWh. (Samozrejme vim, ze komoditni trh s elektrinou a plynem existuje, ale zatim zkratka neni tak snadno pristupnej, jako prave treba BTC.)

  • 21. 7. 2017 22:57

    Jiří Eischmann

    "Pamatujete si krizi pred takovymi 9-6 lety? Ti, kteri ji rozpoutali a byli za ni zodpovedni uvazovali prave tak jako vy. "

    To by mě opravdu zajímalo, jak problematika ideálního vývoje cenové hladiny souvisí s rozpoutáním finanční krize před 10 lety :-)

    Pro ekonomiku jsou důležité především stálé ceny. Tedy aby se míra inflace pohybovala v rozumném pásmu od 0. Většina ekonomů se shodne, že mírná inflace je pro ekonomiku ideální. Dlouhodobá deflace má na ni řadu negativních dopadů: odrazuje od spotřeby, znesnadňuje dlužníkům platit dluhy, zvyšuje reálné úrokové míry, což má dopad na investice, má dopad na zaměstnanost, protože platy jsou směrem dolů hodně nepružné atd. Nejčastější cílová míra inflace u centrálních bank jsou 2 %. Pořád to je v pásmu blízkém 0, takže se dá hovořit o stálých cenách a zase to není tak blízko, aby hrozil pád do deflace.

    Centrální banka nikdy inflaci netrefí přesně, protože tam je prostě příliš mnoho proměnných. Pokud by tedy cílila na 0, tedy naprosto stálou cenovou hladinu, bude výsledná inflace oscilovat kolem 0 a ekonomika bude statisticky polovinu času v pásmu deflace.
    Mimochodem nulová inflace a stálá cenová hladina neznamenají, že se netisknou peníze. To by ta ekonomika musela být pořád úplně stejná, tedy nesměl by se měnit její výkon, ani rychlost oběhu peněz. To je nereálná představa. Proto taky není Bitcoin vhodný jako účetní měna. Jako alternativní měna a aktivum je super, já mu fandím a taky v něm mám docela dost peněz, ale nejenže je z principu deflační, ale tím, že vývoj jeho peněžní zásoby nijak nereflektuje vývoj ekonomiky, také nemůže zajistit stálost cen.
    A jak udělat ze zimbawského dolaru deflační měnu? Velice jednoduše: omezíte zásobu peněz, čehož dosáhnete např. výrazným zvýšením úrokových sazeb, výrazným zvýšením požadavků na rezervy v bankách atd. Skok z >1000% inflace do deflace by měl samozřejmě naprosto devastující dopad na ekonomiku, takže i když se podaří dostat měnovou politiku pod kontrolu, dělá se to postupně, to ale neznamená, že by to nešlo rychle.

  • 22. 7. 2017 1:59

    Prezdivka (neregistrovaný)

    Citace: "To by mě opravdu zajímalo, jak problematika ideálního vývoje cenové hladiny souvisí s rozpoutáním finanční krize před 10 lety"

    No kdyz vas to opravdu zajima, tak ja vam opravdu dam nejaky link. Mimochodem, Sichtarova neni sama, kdo tohle tvrdi a kdybyste chtel, najdete uvahy na toto tema i na jinych serverech.
    http://sichtarova.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=610511

  • 22. 7. 2017 11:31

    Jiří Eischmann

    Já osobně si nemyslím, že nízké úrokové míry byly primárním důvodem krize. Primárním důvodem byla nízká averze bank k riziku (dávaly hypotéky i těm, kteří byli na hraně při nízkých úrokových mírách) a hlavně to, jak se financovaly (že se zabalovaly do cenných papírů, které nereflektovaly jejich rizikovost). Samozřejmě nízké úrokové míry tomu do určité míry vytvořily podmínky, ale nízké byly i v řadě jiných zemí, kde se hypoteční trh nezhroutil.
    Nicméně nedá se říct, že v otázce inflace bych s tím článkem nesouhlasil. Ona nikde nepíše, že mírná inflace není zdravá, jen, že není nutné vždy tlačit na pilu s deflačním cílem (v případě ČNB 2 %) a krátkodobá deflace nemusí ekonomice uškodit, což je za určitých podmínek pravda, třeba když je způsobená výrazným poklesem ceny importované komodity (např. ropy). To je ale úplně něco jiného než mít dlouhodobě deflační měnu a navíc měnu, jejíž peněžní zásoba se vyvíjí zcela odtrženě od vývoje ekonomiky, což by znamenalo docela výraznou nestálost cen.

  • 22. 7. 2017 12:08

    Prezdivka (neregistrovaný)

    Myslim, ze jsme si ted lepe vyjasnili vzajemne pozice a vratli bych se na zacatek k tomu, na co jsem reagoval.

    Citace: "Mimochodem deflační měna může znít laikovi jako skvělý nápad, ale pro ekonomiku to moc dobré není. V ekonomice mají být zvýhodňovaní ti, kteří podnikají, investují, riskují, protože to vytváří ekonomickou aktivitu, ne sezení na penězích."

    Kdyz se to prezene se zvyhodnovanim tech, kteri podnikaji, investuji, riskuji ... tak konce byvaji hodne neslavne. Myslim si, ze pokud ma deflace zaklad v rostouci ekonomice (toto neni pripad bitcoinu) a je vysledkem "prirozeneho behu udalosti", snazit se to "zlomit za kazdou cenu" je hodne spatny napad. Dale si myslim, ze idealni je mit stabilni menu, ktera nema velke vykyvy (deflaci je mozne zmirnovat, ale jak jsem zminil vyse, nedelat to "nasilne"). Pokud by ale stabilni meny nebylo mozne dosahnout a musel bych si vybrat mezi inflacni menou a deflacni menou, rozhodne a zasadne bych si vybral deflacni variantu. S tou se da podle meho nazoru mnohem lepe pracovat nez s variantou inflacni. Kdyz mate inflaci, tu uz umele zregulujete o dost hure nez deflaci. Navic vami zminovana ekonomicka aktivita v deflaci nezmizi, jen bude proste nizsi.

    Osobne nechapu tu zatvrzelost ekonomu proti deflaci. V historii bylo uz mozno videt nekolik krizi, ktere byly zpusobeny inflaci (nebo spise tim, co tu inflaci zpusobilo, coz souvisi s to prehnanou podporou ekonomicke aktivity). Ale nemohu si vybavit zadnou krizi, ktera byla zpusobena deflaci (nebo tim, co tu deflaci zpusobilo).

  • 22. 7. 2017 13:05

    robotron (neregistrovaný)

    S tou deflaci brzdici ekonomiku to jsem ochoten pripustit pouze jako kratkodobej a spise psychologickej ucinek. A to jeste vyvolanej predevsim tim, ze na ten stav nejsou lide dlouhodobe zvykli.

    Mimochodem, vite, kolik stoji mlynsky kolo z detske rikanky? Spravne: 4 rynsky; ocividne mela i deflacni resp. vuci ostatnim vice sizenejm platidlum mene inflacni mena mezi lidma respekt a kazdej ji chtel.

    Pokud chce nekdo investovat 1Kc, aby mel za 10 let 10Kc, tak zrovna tak muze dnes investovat 1BTC, aby mel za 10 let 0.1BTC (pokud za 10 let vzroste BTC stonasobne, je to to samy). To ze to v tom clovek, kteryho zmate sleva Billa Bonus Clubu mozna na prvni pohled nevidi, se snad ekonomu a investoru tykat (tolik) nebude. A kdyz jo, budou blbi a to nam nevadi.

  • 24. 7. 2017 10:39

    Jiří Eischmann

    "S tou deflaci brzdici ekonomiku to jsem ochoten pripustit pouze jako kratkodobej a spise psychologickej ucinek. A to jeste vyvolanej predevsim tim, ze na ten stav nejsou lide dlouhodobe zvykli."

    OK, předpokládejme, že se nám podaří lidi, kteří jsou po tisíciletí zvyklí na růst, předělat a nebude jim vadit, že každý rok dostanou "odebráno" a politici se budou hádat, o kolik se mají důchodcům snížit důchody, a deflace je celkově z ekonomického hlediska OK. Jak chcete s Bitcoinem, jehož vývoj peněžní zásoby je zcela odtržený od ekonomiky, zajistit stálé ceny? Stálé ceny jsou věc, na které se shodnou snad všichni, že je věc důležitá pro dobré fungování ekonomiky. S Bitcoinem budou ceny nestálé, protože peněžní zásoba je de facto fixní, ale výkon ekonomiky, rychlost oběhu peněz a tedy poptávka po penězích se mění a s tím budou při fixní peněžní zásobě skákat i ceny.
    Bitcoin je super, pokud funguje jako alternativní aktivum a platidlo, jako zlato. Ale i když platíte zlatem, tak stejně přepočítáváte do nějaké fiat měny, protože se v účtuje v oné měně. Dokud to tak bude fungovat i s Bitcoinem, tak je všechno v pořádku. Pokud se Bitcoin stane základní účetní měnou, tak budou lidi z výsledků hodně překvapení.

  • 24. 7. 2017 11:01

    robotron (neregistrovaný)

    Za svuj zivot a sdelene zkusenosti otce a deda jsme alespon u nas doma zvykli naopak na ceny vyrazne nestale. Jestli v nejake pohadkove zemi maji ceny stale (dcera za 40 kokosovejch orechu), tak jim to preju, ale nedovedu si moc predstavit, jak to v Evrope nastolit.

    peněžní zásoba je de facto fixní, ale výkon ekonomiky, rychlost oběhu peněz a tedy poptávka po penězích se mění a s tím budou při fixní peněžní zásobě skákat i ceny</strong => tohle by znamenalo rozdil oproti stavajici promennosti cen jen za predpokladu, ze by se "vykon ekonomiky" menil vyrazne rychleji, nez se meni dnes hodnota penez.

  • 24. 7. 2017 11:50

    Jiří Eischmann

    OK, moje chyba. Měl jsem mluvit o cenové hladině, ne o cenách. Jednotlivé ceny se samozřejmě mění, ale cenová hladina je u nás (a v řadě jiných států) stálá (průměrná roční míra inflace je u nás za posledních 10 let cca 2 %, což lze považovat za stálou cenovou hladinu). Navíc centrální banka má jasně stanovený inflační cíl, který se jí v průměru daří docela naplňovat, takže je tam i určitá prediktibilita.

    Jinak abych se přiznal, tak myšlenku v druhém odstavci jsem příliš nepobral. Hodnota peněz je dána jejich nabídkou a poptávkou po nich. Nabídka je u Bitcoinu prakticky neměnná. Poptávka je potom determinovaná výkonem ekonomiky, rychlostí oběhu peněz atd. Vy dáváte "že by" mezi veličiny, z nichž jedna do značné míry determinuje tu druhou.

  • 24. 7. 2017 12:14

    robotron (neregistrovaný)

    Ale ano, mel jsem na mysli "cenovou hladinu". Kupuju maslo za 50,- a chleba za 43,-. To jsou cisla, ktera se za 20 let promenila hodne. Jestli je to 2% za rok, nebo jiny cislo -- nevim, ale jiste je, ze clovek se musi porad podvedome adaptovat. Pokud je tohle pro nekoho "stala cena", jasne, je stalejsi, nez kdyby to bylo 500% za den. Ale k tomu se vaze ta druha pulka: necht mame idealizovanou menu "BTC budoucnosti", jehoz zasoba bude presne konst. a poptavka po penezich se bude menit dle vykonu ekonomiky. Odkud se bere domnenka, ze to bude vyrazne vetsi zmena, nez vyvoj kurzu Kc(s)/spotrebni_kos za posledni desetileti?

  • 24. 7. 2017 13:31

    Jiří Eischmann

    "Odkud se bere domnenka, ze to bude vyrazne vetsi zmena, nez vyvoj kurzu Kc(s)/spotrebni_kos za posledni desetileti?"

    O tom jsem přesvědčen. Upravovat peněžní zásobu vývoji a potřebám ekonomiky, i když se centrální banka rozhodne mírně přestřelovat a nikdy nebude mít ideální množství dat o ekonomice, bude vždycky přece jenom blíže ideálnímu výsledku než na to rezignovat úplně.

    Ostatně stačí se podívat do historie. Přečtěte si něco o zlatých deflačních krizích ve středověku, kdy se v určitých obdobích velmi snížila produkce zlata (a stříbra) v evropských dolech, tedy peněžní zásoba byla prakticky fixní, a jaký to mělo dopad na evropskou ekonomiku a cenovou hladinu.

  • 24. 7. 2017 10:11

    Jiří Eischmann

    Krize byly způsobené nekontrolovanou inflací. Já tady tvrdím, že nejlepší pro ekonomiku je mírná inflace, která je stále v pásmu toho, co se dá považovat za stálé ceny a přitom dostatečně daleko od deflace, vy mi tu pořád předhazujete případy, kdy se centrální banky očividně tímto pravidlem neřídily.
    Problém deflace je v tom, že na rozdíl od inflace způsobuje problémy už v mírné formě, tedy pár procent pod nulou. Proto jsou ekonomové vůči ní zatvrzelí. Dopady deflace na ekonomiku a lidi jde docela pěkně pozorovat třeba na Řecku.

  • 24. 7. 2017 12:43

    Martin P.

    Krize byly způsobené nekontrolovanou inflací... ....opravdu způsobené? Tedy byly jejich příčinou? hyperinflace v dobách krize jsou možná průvodním jevem , nebo doprovodným jevem, ale né příčinou.

  • 24. 7. 2017 13:12

    Jiří Eischmann

    Ano, máte pravdu. Inflace je důsledek, ne příčina. Způsobené to je nekontrolovaným nárůstem peněžní zásoby. Nicméně jinak se na tom mém tvrzení nic nemění. Ekonomiky, kde je nastavený inflační cíl na mírnou inflaci jako třeba u nás posledních 20 let, se do takovýchto problémů nedostávají.

  • 22. 7. 2017 3:27

    Lael Ophir

    Ad A jak udělat ze zimbawského dolaru deflační měnu? Velice jednoduše: omezíte zásobu peněz... - samozřejmě máte pravdu, včetně dopadnu na ekonomiku. Ihned se mi vybavilo tohle:
    “Tím nám ovšem také vznikl menší problém v důsledku vysoké míry dostupnosti listu,” pokračoval řečník, “což znamená, že současný běžný kurs je něco kolem tří opadavých lesních za jeden arašíd z lodi.”
    Dav začal znepokojeně reptat. Pracovník v řídícím aparátu je pokynem ruky utišil.
    “Abychom tedy problém vyřešili,” pokračoval, “a účinně revalvovali list, zahájíme rozsáhlou odlistňovací akci, a... éé... spálíme všechny lesy. Myslím, že všichni souhlasíte, že je to za daných okolností jediné rozumné řešení.”

    Adams holt uměl napsat krásně ironizující a kousavá přirovnání.

  • 23. 7. 2017 2:55

    ZZZ (neregistrovaný)

    Která ovšem naprosto nic neříkají o podstatě problému. Jó, takhle se halt přesvědčujou lidi...