Taky to jasně a srozumitelně zdůvodnili, např :
"Agrese Ruské federace vůči Ukrajině dlouhodobě doprovází dezinformační kampaň v řadě internetových médií, která využívají českou národní doménu. Protože se tyto informace cíleně nezakládají na pravdě a prokazatelně podněcují k šíření vykonstruovaných fám, sdělení a nestability ve společnosti, rozhodli jsme se po konzultacích s nejvyššími představiteli státu tato výrazná dezinformační internetová média zablokovat,"
A jsem si jistý, že to nakonec soud bude řešit. Akorát to rozhodnutí bude dobré jen jako precedent, jak by se mělo postupovat v případě nějaké příští války. Ta současná skončí dřív než nějaký soud vůbec začne.
Takéto zdôvodnenie je vágne a nepostačujúce.
Čo je potrebné v zdôvodnení? Máme na to podrobný návod v judikatúre Európskeho súdu pre ľudské práva... a to práve v prípade, kde Rusko blokovalo webovú stránku: http://www.pravnelisty.sk/clanky/a1062-blokovanie-webovych-stranok-a-jeho-mozny-rozpor-s-judikaturou-europskeho-sudu-pre-ludske-prava
Ale pokud někdo něco blokuje, mělo by přinejmenším být jeho povinností, pokud už ne elementární slušností, to jasně a srozumitelně zdůvodnit.
Což se stalo.
Druhá věc je, že tohle by měl řešit soud.
Soud řeší spory. Tady se postupuje podle obchodních podmínek odsouhlasených oběma stranami. Na soud by došlo teprve tehdy, pokud by jedna strana měla pocit, že druhá strana jednala v rozporu s odsouhlasenými podmínkami.
Ptal jsem se na to, zda bys dokázal sám za sebe každé to vypnutí odůvodnit, když to obhajuješ. Nevím, co je na tom absurdního, od roku 1990 jsme považovali za default, že svoboda slova je zaručena a každý měl sám za sebe posuzovat, co jsou (cituju) sračky a prostě je nečíst. Svoboda slova pro Tebe zjevně není tak zásadní, abys měl potřebu u každého jejího ohrožení zkoumat, zda je pořád zaručena, s tím umím žít.
Možná nás čeká méně svobodná spočnost než dosud, i to se může stát. Třeba nebude povoleno kritizovat nějaké rozhodnutí EU, islám apod., ať už prostřednictvím zrušení české domény nebo na férovku prostřednictvím zákonů omezujících svobodu slova a soudními příkazy.
2. 3. 2022, 06:49 editováno autorem komentáře
Tak za sebe jsem proklepl pár a nenarazil na žádný náznak toho, že by to blokování byl nějaký úlet. Minimálně v dnešní extrémní situaci.
Chtít zdůvodnění ke každému je absurdní proto, že generování sraček je jednodušší než jejich ověřování. Takže chtít ověřovat každou je taktika lhářů a manipulátorů, jak lidi přehltit. Je to vlastně druh obstrukcí a odporné zneužití toho, že druhá strana má jen omezené množství času.
Uvidíme, co se bude dít dál. Každopádně u nás fungují organizace, které to budou řešit, tenhle "guerilla blocking" se doufám nestane normou: https://www.sosp.cz/stanovisko-k-blokovani-domen/
Tak zareagujte pro jiné.
Nejde o to, "pro koho" reagovat. Na některé "diskutéry nereaguju jenom proto, že by zase spustili kanonádu keců, které už jenom číst je za trest, nehledě na to, že jejich "debatování" nikdy nemá charakter společného hledání nějakého východiska. Chybí respekt k pravdě, k oponentovi i ke kultuře celého diskusního prostoru.
Je hezké, že mají způsob, jak se člověk domůže vrácení domény (možná). Jenže otázka zní, jak dlouho to bude trvat a kolik to bude stát. Protože, podle posledních informací, to vypnutí má být dočasné, snad na 30 dní. Vůbec nemluvím o tom, že se vláda odmítá přiznat k tomu, že CZ.NIC o vypnutí přímo požádala. Celý incident nyní podle mě nemá charakter sporu mezi CZ.NIC a jednotlivými vlastníky domén, ale spor se vede o svobodu slova a různé její aspekty.
Sorry, s Tebou fakt debatovat nebudu. Pokud by se snad našel někdo, kdo v této debatě nebude tak provařený jako Ty nebo Jirsák, rád na podobnou otázku zareaguju.
A přesně takhle nakonec skončí každý obhájce neomezené svobody slova. Prohlásí, že někoho prostě poslouchat nebude – tedy svobodu slova absolutně popře. Protože svoboda slova neznamená svobodu mluvit, ta je k ničemu. Svoboda slova znamená svobodu být slyšen. Pokud byste snad chtěl tvrdit, že to tak není, připomínám, že debatujete o blokování dezinformačních webů. Autoři těch webů mohou na svůj web dál publikovat, co chtějí – svobodu mluvit mají dál. To, co je omezené, je dosah jejich publikování – to, kolik lidí může ten publikovaný obsah číst. Omezena je tedy jejich svoboda být slyšen.
Tak dlouho jste hájil to, že nikdo nemá být blokován, až jste sám dva lidi zablokoval.
Jenže on píše, že s tebou debatovat nebude, ne že tě poslouchat nebude, a to je taky jeho právo.
Právě v tom spočívá svoboda projevu, vyberu co nebo koho poslouchat chci a koho ne.
Všeobecně se mi tyhlety nové móresy vůbec ale vůbec nezamlouvají a je šumák, co ty dotyčné weby říkají, o ty tady v zásadě vůbec nejde. Kdo je číst chce, cestu si najde i nyní, kdo nechce, stejně je nečte.
A tady je mozna ta zakladni chyba. Svoboda projevu (slova) neni a nikdy nebyla uplne neomezena - a to uz od 9.ledna 1990. Prectete si prosim ten text Listiny zakladnich prav a svobod, prectete si ho cely a v souvislostech - nemuzete vytrhnout jednu vetu z kontextu cele listiny, protoze se vam argumentacne hodi.
Ptal jsem se na to, zda bys dokázal sám za sebe každé to vypnutí odůvodnit, když to obhajuješ.
To jste ale nepochopil princip fungování lidské společnosti, která je založená na důvěře a delegování. Abych věděl, co se děje na Ukrajině, nemusím tam fyzicky být a všechno sám sledovat (ani nemůžu, musel bych být na tisících míst najednou). Ale spoléhám v tomto na novináře DeníkuN, Respektu, ČT, ČRo – protože z dřívějších zkušeností vím, že se na jejich zpravodajství mohu spolehnout.
A stejné je to i s tou blokací domén. Já nemusím sám za sebe umět zdůvodnit blokaci každého toho jednotlivého webu. Nemusím ani znát ty weby na seznamu, nemusím dokonce ani vědět, které weby tam jsou. Prostě jen důvěřuji lidem, kteří stojí za tím rozhodnutím – protože vím, že dělají svou práci poctivě, nesnaží si ji zjednodušovat, a vyznávají stejné základní hodnoty jako já, jako demokracii a svobodu.
Nevím, co je na tom absurdního, od roku 1990 jsme považovali za default, že svoboda slova je zaručena
Ano, to platilo a stále to platí. Žádná svoboda ale není neomezená, protože naráží na jiné svobody.
každý měl sám za sebe posuzovat, co jsou (cituju) sračky a prostě je nečíst
Tuhle naivní představu měl někdo možná ještě začátkem devadesátých let. Pokud někdo v roce 2022 stále ještě neví, že tohle prostě nefunguje, lidé (žádní lidé) na to nemají kapacitu – tak je to vlastně jen důkaz, že na to lidé opravdu nemají kapacitu.
To, co popisujete, je totiž velmi neracionální. Když byste potřeboval operaci slepého střeva, budete se raději operovat sám za sebe, nebo to necháte na zkušeného chirurga? Jsem přesvědčený, že to druhé – protože je to profesionál, který se tomu věnuje dlouhodobě a umí to, v ideálním případě to umí dobře. Vy jste to nedělal nikdy (pokud nejste chirurg), neumíte to a pravděpodobně byste to nezvládl.
Proč si teď najednou myslíte, že byste o blokování domén měl vědět víc, než skupina lidí, kteří se správou domény TLD včetně obchodních podmínek a blokování domén zabývají spoustu let? Proč si najednou myslíte, že toho o kyberbezpečnosti státu víte víc, než CSIRT?
Svoboda slova pro Tebe zjevně není tak zásadní, abys měl potřebu u každého jejího ohrožení zkoumat, zda je pořád zaručena, s tím umím žít.
To zase něco podsouváte. Třeba pro mne je svoboda slova stejně zásadní, jako jiné svobody zaručené LPS. U každého jejího ohrožení zkoumám, zda je pořád zaručena. A v případě blokování dezinformačních webů jsem dospěl k tomu, že stále zaručena je. Výsledkem zkoumání totiž může být to, že svoboda zaručena není, ale nepočítáte s variantou, že výsledkem zkoumání může být i to, že svoboda stále zaručena je.
Možná nás čeká méně svobodná spočnost než dosud, i to se může stát.
A nebo nás čeká svobodnější společnost, když budeme moci o věcech svobodně diskutovat (místo abychom se utápěli v moři lží).
Třeba nebude povoleno kritizovat nějaké rozhodnutí EU, islám apod., ať už prostřednictvím zrušení české domény nebo na férovku prostřednictvím zákonů omezujících svobodu slova a soudními příkazy.
To už zase vymýšlíte extrémy, které nijak nesouvisí se současnou situací. To je jako kdybyste z toho, že je nařízeno po silnici jezdit vpravo, odvozoval, že třeba nebude povoleno opustit území kraje, protože obojí je přece omezení svobody pohybu.
Váš způsob uvažování je v některých ohledech dosti úsměvný.
Když to zkombinuju se skorumpovaným českým politickým prostředím, nabobtnalou byrokracií, naprosto zvůli typického českého úředníka, který se staví do pozice poloboha, tak dojdu k názoru, že váš způsob uvažování je nejen úsměvný, ale přímo naivní či dokonce nebezpečný.
A vite, ze me je to jedno? :-) Kremlboti samozrejme maji "svou pravdu". Tady se realne uz ale bavime o tom, ze jsou subjekty obhajujici odpalovani raket na civilni cile v Ukrajine, protoze... blablablaba. To uz neni zadna akademicka debata o tom, ze potirate nejaky mensinovy politicky nazor... nebo snad chcete tvrdit, ze ty letajici rakety, co odstavily TV vysilac v Kyjeve a co obhajuje Kreml jako soucast udajne denacifikace Ukrajiny jsou v poradku? :P Prominte, ale vyplachete si v ustech...
Likvidace televizních vysílačů je zcela běžná součást vojenských/ochranných operací. Můžeme připomenout třeba zničení televizní věže v Bělehradě. Shodou okolností také během "mise NATO na ochranu kosovských obyvatel" (nepřipomíná to něco? ;-) )
https://cs.wikipedia.org/wiki/Avalsk%C3%A1_televizn%C3%AD_v%C4%9B%C5%BE
No v čom presne sa líšite od "kremlobotov"? Pokiaľ si myslíte, že ste na tom morálne lepšie, hlboký omyl, ste rovnaký a nemáte nárok stáť na vyššom morálnom stupni a kázať z neho.
A vysielač.... v Belehrade to bol legitímny cieľ, lebo "šíril propagandu". Pokiaľ meriame rovnakým metrom, je rovnako legitímny aj v Kyjeve. Bohužiaľ. Precedens nastavili naši spojenci, keď sa vám to nepáči, sťažujte sa u nich.
Naopak, tomu se obvykle říká "precedens" a pokud to tedy považujeme za správné v situaci X, není problém to považovat za správné v situaci X+1 (další okolnosti zůstávají v podstatě stejné, ochrana vzbouřeného obyvatelstva, které bydlí asi tak 300 km daleko)
Historie dvacátého století je historií situací, o kterých se po patnácti či více letech řeklo: ano, chápeme, jaké pohnutky k tomu vedly, ale z dnešního pohledu je to nepřijatelné a taková situace se nesmí opakovat. Válečné reparace uvalené na Německo po 1. světové válce, Mnichovská dohoda a zabrání Sudet, vyhnání Němců z ČSR po válce, rozdělení na západ a východ – abych jich jmenoval alespoň pár.
Takže ne, to, že něco proběhlo v situaci X, neznamená, že se z toho nemáme poučit a říct, že příště se to tak dělat nesmí.
Nehledě na to, že za posledních 40 let jedinými precedenty, kdy nějaký stát obsadil území jiného státu s cílem si jej přivlastnit nebo jej alespoň ovládnout, byly vždy situace, kdy někoho napadlo Rusko. Na to podporovatelé Ruska rádi zapomínají, resp. to zkoušejí srovnávat s nesrovnatelným, kdy nějaké státy zasáhly na cizím území kvůli ochraně lidských práv lidí žijících na tom území, a cílem nikdy nebylo to území trvale ovládnout nebo ho dokonce připojit ke svému území. Pořád se tváříte, že nevidíte rozdíl v tom, když slyšíte ve vedlejším bytě řev, vpadnete tam a zabráníte opilému muži zabít jeho vlastní ženu – a pak zavoláte policii, která muže vykáže a žena tam normálně dál žije. A na rovinu tomu stavíte situaci, kdy vtrhnete do bytu, vyhodíte z něj jeho majitele a začnete ten byt sám obývat (a demolovat). To jsou dvě naprosto rozdílné situace, ta první je v pořádku a ta druhá není.
Nehledě na to, že za posledních 40 let jedinými precedenty, kdy nějaký stát obsadil území jiného státu s cílem si jej přivlastnit nebo jej alespoň ovládnout, byly vždy situace, kdy někoho napadlo Rusko
To je lež, ba přímo dezinformace. Příkladem mohou být Irák a Afghnanistán, Jemen, polovina Kypru obsazená členem NATO Tureckem, které ještě ke všemu nedávno obchodovalo s Islámským státem. O současné střední Africe ani nemluvím, co dělala Francie v Lybii, o tom se ani nebavím. Dále tady máme Izrael, ale to uznávám, to je tak sporné, že lepší to vynechat. Mimochodem všechno bez mandátu OSN - stejně jako nyní Rusko. Radši nevzpomínám SAE, ti klidně rozřežou v Turecku (NATO) novináře, nebo co to tam k čertu prováděli ...
2. 3. 2022, 17:58 editováno autorem komentáře
@Danny
Když se podíváte, tak např. ta první (1386) byla přijata měsíc po začátku invaze do Afghanistánu a to se tam ještě píše, že až na dalším setkání projednají odsouhlasení předchozí žádosti o nasazení "security-force".
A to se ani nebudeme bavit o tom, jak dlouho tam před začátkem přesunovali techniku.
Ale mezinarodni spolecenstvi to nakonec posvetilo. Zatimco soucasna invaze Ruska byla dnes OSN odsouzena. Jen hlupak nevnima rozdil.
To je lež, ba přímo dezinformace. Příkladem mohou být Irák a Afghnanistán, Jemen,
Mohl byste také jmenovat ty státy, které uvedené státy obsadily (tj. stát se stal jejich územím) nebo je trvale ovládají jako protektorát?
polovina Kypru obsazená členem NATO Tureckem
Kolik je podle vás 1974 a 40? A který rok je podle vás teď?
O současné střední Africe ani nemluvím
Nemyslím si, že by tam bojoval stát proti státu. Ale OK, dáváte Rusku za vzor SAR.
co dělala Francie v Lybii, o tom se ani nebavím
To je v pořádku, já jsem psal o tom, kdy nějaký stát obsadil území jiného státu s cílem si jej přivlastnit nebo alespoň ovládnout. O vojenské intervenci na ochranu civilního obyvatelstva na základě mandátu OSN nebyla řeč – válka vedená Ruskem není ani na ochranu civilního obyvatelstva ani na základě mandátu OSN.
Mimochodem všechno bez mandátu OSN - stejně jako nyní Rusko.
Tak všechno ne, že… Ale všimněte si, že já jsem ve svém komentáři, na který reagujete, o OSN nic nepsal, takže je trochu zbytečné s tím polemizovat.