Od Ubuntu jsem šťastně odešel, takže i když se mi myšlenka líbí, nemyslím, že canonical je firma, které by se něco takového mohlo povést.
Viděli jste v těch záběrech někoho, kdo by skutečně pracoval? Já tam viděl pouze designéry jak se dohadují o barvě, ale nikdo neměl na stole osciloskop ani žádný jiný náznak, že by se mohl zabývat elektronikou. Vyhrožoval, že je to jejich práce, ale nakonec si budou muset stejně objednat někoho z mobilní branže, kdo to ve skutečnosti navrhne celé kromě té krabičky.
Vůbec cpát 4 GB RAM do mobilu, jenom aby na tom běhalo Ubuntu je komedie ve stylu M$. Pamatujete doby, kdy bylo Ubuntu krásně plynulé i na Intel Atom a 1GB RAM?
> Vůbec cpát 4 GB RAM do mobilu, jenom aby na tom běhalo Ubuntu je komedie ve stylu M$.
Ale vobec nie. Ta masina ma byt schopna bezat ako pracovna stanica a mobil sucasne. Takze 256, radsej ale 512MB na Android, ~300MB na Ubuntu (tolko mi tu cista instalacia zabera), gigabajt na desktopovy prehliadac a zrazu zostava 2GB na realnu pracu. Na masine s flashdiskom, kde zo vsetkeho najmenej budes chciet swapovat.
Plus je teda RAM v poslednej dobe docela lacna.
Myslím si, že Canonical musí mít celkem jasnou představu o množství svých uživatelů, protože vidí, kolik lidí aktualizuje Ubuntu. Z toho si můžou udělat odhad jestli bude akce aspoň trochu úspěšná - jestli je 32 000 000 realistických aspoň trochu.
Kromě toho, Mark Shuttleworth je člověk, který si za 20 000 000 dolarů koupil let do vesmíru, tak třeba na to taky přispěje, zajímalo by mně (pokud o tom uvažuje), jakou si dal hranici.
Dalším cílem je získat "hlas lidu", tj. ukázat všem výrobcům mobilů, že lidi stojí o opensource technologie. Ukázat, že je chtějí natolik, že ty peníze dají. Respektive, že je chtějí natolik, aby zaplatili takovou sumu.
Osobně jsem penízky nedal, ale uvažuju, že pošlu těch 20 dolarů.
Souhlasím s vámi. Nicméně pokud by to dopadlo tak, že se objeví nějaký velký investor (ať už Shuttleworth nebo někdo jiný), který to dorovná, tak se to gesto, jak lidi touží po FOSS mobilu, zneváží. Osobně na takovýhle mobil ale čekám (vize Canonicalu mi přijde v tomto ohledu správná) a kdybych měl volných 600 babek, tak bych jim je včera už poslal.
Mimochodem, design toho mobilu je parádní.
Skoro bych se vsadil, že Shuttleworth koupí počet telefonů pro zaměstnance Canonical a víc ani ťuk :) pokud to chápu správně tak, když se kampaň nepovede, peníze se vrátí zpět lidem, takže celkem o nic nejde. Jenom o to, jestli bych ten telefon chtěl nebo ne. Tím pádem dávat 20 dolarů asi nemá moc smysl, protože to mi pak nedají ten telefon. Takže otázka zní, jestli ten telefon chci, nebo ne. A nějaký čas na přemýšlení ještě zbývá, ...
Tak koukám, že skutečná situace je zcela jiná. Vybráno $5.7M. Perky jsou:
$675 - 1250 / 1250 rozebráno
$725 - 281 / 1250 rozebráno
$775 - 1 / 1250 rozebráno
$780 - 0 / 4500 rozebráno
$830 - 16 / neomezeno
$1400 - 90 / 2000 rozebráno (to je bundle po 2 kusech)
$10000 - 4 / 50 rozebráno
$80000 - 0 / 50 rozebráno (to je ale bundle po 100 kusech)
Takže rozebráno zatím jen 1728 kusů a $1.187M. Dále je tam $40K v příspěvcích po $20. Zbytek je tedy v příspěvcích menších než $20. Zajímavé.
Každopádně stále tam je dost mobilů k mání za $725. A za $830 ho může mít každý. Koukám, že situace se za dobu, co jsem to psal, trochu změnila. Stále někdo přispívá.
Jenže ono se dost často u crowsourcingu dělá to, že se nabídne určité omezené množství za lepší cenu, aby se tím první den vybudil počáteční hype. To není nic nenormálního (a my nevíme, jestli těch 600 doalrů není třeba už pod cenou). Navíc trend se po prvním dni vždycky začně drasticky propadat, nikdy to nejde lineárně. Největší počet je vždycky první dva tři dny a pak až zase v závěru. Doporučuji se podívat na nějaké grafy na Kicktraq.com.
Ono je spoustu zajímavých technologií. Je ovšem otázka, jestli se dokáží taky prosadit. Canonical mne některými svými kroky taky docela naštval, ale nedá se mu upřít, že kolem Ubuntu se vytváří hype podobný Applu. Tohle samo o sobě se mi nemusí líbit, ale pokud z toho nakonec bude profitovat GNU/Linux jako takový, je to podle mě dobře.
Podle mě je Canonical hlavní příčina proč se GNU/Linux na desktopech více nerozšiřuje a výhledově nerozšíří.
Používal jsem Ubuntu od verze 5.04 a už tehdy to bylo velmi dobře použitelné. Po osmi letech je Ubuntu ve stavu, kdy ho prakticky není možné ve firmě na desktopu snadno použít (přešli jsme na Mint s MATE). Obrovské nároky Ubuntu na HW brání nasazení na starší počítače, na kterých končí podpora Windows XP, a kde je aktuálně obrovský potenciál.
Co mohli udělat:
Vzít hotové komponenty a postavit alternativu k Exchange, k tomu Evolution místo Outlooku a poskytovat placenou podporu.
Dotáhnout prakticky bezchybné a kompletní GNOME, např. do menu přidat možnost přetahovat položky pro snadnou úpravu menu, tak jak to umí Windows 95-XP, aby se nemusel používat Alacarte. Pokročilejší editor témat.
Udělat více témat vzhledu. Kompatní variantu pro malé displeje. vzdušnou pro velké displeje s jemným rozlišením, nekolik barevných variant. A ne jedno s barvami, které ukazují na nějakou duševní poruchu grafiků, a k tomu několik škaredých a neudržovaných.
Kde prasili a prasí stále více:
Setrvale odpudivý výchozí vzhled. Ignorování Tango projektu, který vytvořil konzistentní vzhled pro použití napříč platformami.
S Redhatem zabili GNOME2. Zavedli Unity, který vyhovuje pouze zlomku původních uživatelů. Použití Compizu, který je zbytečně náročný na grafickou kartu a efektivně tak odříznul všechny bez relativně nové grafické karty.
Míchání QT knihoven a kódu do původně čistě GTK distribuce, což zbytečně zvyšuje nároky na RAM (nemám nic proti QT ani KDE).
Vytvoření Miru místo aby použili Wayland.
Neustálé výměny aplikací.
Protlačování debilních mono aplikací.
Neustálé změny přihlašovacího manažeru.
Nejsou backportovány aplikace jako Firefox a LibreOffice v LTS verzích.
V poslední 12.04 strašlivé závislosti mezi balíky, které dříve nebyly.
Šmírování uživatele ve vyhledávacím dialogu.
Možná celé Ubuntu v pozadí financuji korporace typu Microsoft, Apple, Google. Bohatě se jim to vyplatilo. Nikdo je nemůže obvinit z monopolu atp.
Že jde udělat krásnou, lehkou a hned po instalaci funkční distribuci ukazuje např, Mint a Bodhi. Kupodivu to zvládně pouhá hrstka geeků.
Vidím to velice podobně. Ubuntu mělo dobře našlápnuto na firemní nenáročný desktop s placenou podporou. O ten posledními verzemi spolehlivě přišlo, nikdo se nebude každé dva roky přeškolovat. Trh s mobilními platformami je našlapaný konkurencí, zatímco na firmy peče už i MS. BYOD a vše v cloudu bude ještě hodně dlouho ve firmách minoritní způsob práce (naštěstí).
No, osobně jsem taky trochu zklamaný vývojem Ubuntu .
Nároky na HW jsou co půl roku vyšší a vyšší .
Novinky/vylepšení jsou jsou přinejmenším diskutabilní - na Unity se zvyká těžce, ale nakonec to je jde (na Gnome Shell jsem si nezvykl). Software center je katastrofa .
Nechat umřít Evolution mi přijde velmi nešťastní ,
Rozjedou pěknou synchronizační službu One, ale klient je dost katastrofa (pomalý, pomalý, pomalý....).
Opuštění Waylandu je asi racionální tah - výhoda Miru je , že je jen pro Unity a nikoliv pro Gnome, KDE,..., což značně zjednodušuje vývoj.
Nepřijde mi moc pochopitelné připojovat telefon jako desktop - opravdu to nahradí desktop? Je to zajímavý proof of concept, ale využitelné to asi moc není. I té holce se to na tom videu seká.
Na druhou stranu ten ten telefon je fakt hezkej a i to UI předvedené na obrázcích je sexy. Samsung by mohl něco okoukat .
No a pak jsou lidi jako ja a par dalsich kterym se Unity i vychozi cerne theme moc libi. Tazkze generalizovat kolika lidem to vyhovuje si myslim ze neni objektivni. Mate je asi dobry pro ty kdo dnes konci na XP. Ja mezitim dal nejaky 2-3 roky na W7 a Unity je mi vyrazne blizsi nez mit dole se 3 zapnutyma aplikacema plny panel. RAM je dneska sokoro zadaco, nevidim v tom problem.
Mir? Kdyz jim to vyjde bude to super, v opacnym pripade muzu jet na 12.04 jeste hezkou radku let spokojene. I kdyby canonical umrel tak security updates se nekdo ujme. Me se to libi, ja chci jedno Ubuntu od telefonu pres tablet a desktop po server.
IMHO uz nektere desktop aplikace backportuji, ale vzhledem k PPA me to nejak netrapi.
Smirovani? Vypnout to lze na par kliknuti.
Z mých známých nevyhovuje Unity nikomu, cca 20 zcela rozdílných lidí. Obecně uživatel nemá rád velké změny, především když k nim není žádný důvod. Zajímalo by mě jak vysvětlíš desítkám lidí, že prostředí, na které si zvykli, je najednou pryč. To prakticky nelze ve firmě provést, nedá se na tom stavět.
Mít panel dole je samozřejmě nesmysl, protože ovládací prvky jsou v horní části oken. Stačí se podívat do historie, první Xeroxy měly menu nahoře, stejně tak MacOS, GEM ap. Panel dole zavedl M$. Dva výchozí panely v GNOME, kdy je jeden dole a druhý nahoře je taky ergonomická lahůdka. Uživatel nestále jezdí kurzorem a očima nahoru a dolů. Nejlepší je IMHO jeden panel nahoře.
Zbytečné plýtvání RAM samozřejmě problém je. Poraď mi jak přidám RAM do mašiny, která podporuje jen 4GB RAM a má plné sloty. A že je takových počítačů spousta, protože výrobci takto vyrábějí záměrně. Mám si kvůli frikulínům kupovat nový PC? Chci počítač s bleskovou odezvou, ne moloch. U notebooku více RAM zbytečně zkracuje běh na baterii.
Podle mě nedává smysl mít/chtít stejné ovládací prostředí na zcela rozdílných zařízeních s jiným účelem použití. Na desktopu mám plnohodnotnou klávesnici a myš a nepotřebuji dotykové ovládání. Na malém počítači (smartphonu) je dotykové ovládání z nouze cnost, protože pořádnou klávesnici k dispozici nemám - delší psaní je extrémně neefektvní. Na serveru je mocný textový režim, GUI by byl jen na obtíž.
Šmírování ukazuje jak si Canonical váží svých uživatelů. Proč bych měl něco vyklikávat? Měla by to být max. volba k zapnutí, ne naopak.
Podle mě takový koncept v civilizovaném světě moc neuspěje. V nejlepším případě telefon nahradí linuxový desktop, což je pro zákazníky naprosto okrajová záležitost. Jinými slovy čekám velmi nízkou poptávku.
Naopak v rozvojovém světě může mít smysl připojit telefon k televizi a používat ho jako počítač. Jenže... Vyjde to na USD 600 za telefon, plus potřebujete klávesnici, myš a televizi s HDMI vstupem (což ve třetím světě nebývá dvakrát obvyklé). To už vyjde levněji si koupit řekněme Lumii 520 za USD 177, a k tomu all-in-one počítač Lenovo Essential C540 za USD 430 (fullHD LCD, 4GB RAM, 1TB HDD, WiFi, Windows 8). Takový počítač pak můžete naládovat SW dostupným zdarma, nebo v souladu s místním zvyky někde na tržišti - mezi zeleninou, vložkami a kusy masa obletovanými mouchami - koupit poslední verze komerčního SW a her za jednotky dolarů. Ve výsledku pak máte telefon i celkem slušný počítač, který můžete nechat doma rodině na email, zprávy, Skype, Youtube a hry.
Já si naopak myslím, že tenhle koncept uspěje linux nelinux a takovéhle all-in-one zařízení časem nahradí pracovní notebooky. V práci bude mít člověk monitor, dock, klávesnici a myš a domů si bude brát jen malý (firemní) smatphone, který připojí stejným způsobem ke svému vybavení.
Dost by mě to překvapilo. Z telefonu se totiž mimo jiné i telefonuje (často při práci), a to se s připojeným HDMI a USB dělá dost mizerně. Navíc výkon telefonů není na desktopové aplikace moc vhodný. Koukněte na "rychlost" OpenOffice. Canonicalu se přitom na tom telefonu seká i běžné GUI. I ve střednědobém výhledu to vidím pro tenhle koncept špatně.
Dnes kancelářské PC znamená procesor Intel s aktivním chlazením. Je pravda, že se výkon HW zatím vyvíjí rychleji než nároky SW. Nicméně asi bude chvíli trvat, než přebytek HW výkonu povede k možnosti opravdu pohodlně pracovat na desktopu s HW nějakého smartphonu. Problém se SW jsem už zmiňoval. Linux je pro uživatele desktopu dost nezajímavý, a Windows zase vyžadují Intel (a nejspíš dále vyžadovat budou - zpětná kompatibilita je potřeba).
I pokud se tyhle problémy podaří časem překonat, nevidím žádnou výhodu v použití telefonu s připojením k monitoru. S notebookem můžete pracovat na desktopu v dopravních prostředcích, v kavárně, v restauraci u pláže. Osobně bych to viděl běžné pracovní stroje za pár let spíš nějak takhle:
http://www.youtube.com/watch?v=3uDZvNrpoVY
Ja uz so si celkom zvykol na to, ze hovoris zasadne z cesty, ale tentokrat sa musim spytat priamo:
> Dnes kancelářské PC znamená procesor Intel s aktivním chlazením
He?
Kancelarske PC je cokolvek, na com pustis browser a textovy editor. Stare Pentium 3 s WinXP a Operou je kencelarske PC. Prastrykov iMac, na ktorom este tento rok spisoval danove priznanie netusiac nic o pokroku vo svete je kancelarske PC. Ked k tabletu pripichnem dok a pustim tam Kingsoft office, bude to kancelarske PC (s nedostatocnym displayom.) Este aj moje PS3 bolo nejaky cas kancelarskym PC, potom som ale vyhlasil pokus s dualbootom za uspesny a vratil som ho do skryne. Ak nezhrdzavelo, este nim stale je.
Neexsituje dovod, preco by sa nedal ktorykolvek smartphone vydany tento, ci po bucude roky pripichnut do doku a vyhlasit za kancelarske PC. Mozno to nieje najpricetnejsii sposob vyuzitia, ale vykonu na to maju viac, nez dost.
Ono je to jakési Androbuntu, což by mohlo nalákat uživatele, kteří znají Android.
Kombinace počítače s telefonem má určitě výhodu v tom, že není potřeba mezi těmito zařízeními synchronizovat data. Na druhou stranu uznávám, že je to pro mě nepraktické:
* Mobil nemá hardwarovou klávesnici. Což je pro mě zásadní nedostatek. Možná to bude pro mě důvod, proč časem odejdu od Androidu. Nicméně to asi většině uživatelů vadit nebude.
* Mobil mi přijde strašně velký. Na druhou stranu, bez klávesnice by se dal asi používat i větší displej. Zatím jsem na 3".
* Nepoužívám stolní počítač, ale notebook. Je fakt, že Ubuntu může přijít s většími "docky", které z toho udělají notebook či tablet, ale zatím se tak nestalo.
* Zatím nevím, jak na tom bude podpora push. Na Androidu je to i přes některé moje výhrady prostě fajn věc, která umožňuje být online na Jabberu a SIPu bez dopadu na baterku. Věřím, že takové věci bude Canonical taky řešit, ale ještě jsem o tom neslyšel.
* Potřebuju výkon. Ne na prohlížení webu, ale na vývoj. Scala compiler není z nejrychlejších (i tak to stojí za to) a provozovat jej na pomalém procesoru...
* Potřebuju někdy i RAM. Občas si pustím několik virtuálních strojů, se současnými 6GB RAM se do toho nějak vlezu.
* Jak jste psal, volání může být problém. Handsfree není úplně optimální řešení, ledaže by něco takového bylo v docku, jinak to bude další otrava při připojování. Ale uvidím, možná tento problém bude nějak vhodně vyřešen, např. bude telefon v docku na drátu.
Něco z toho nebudou starosti běžného uživatele, něco ano. Vypadá to, že starosti mnohých běžných uživatelů jsou ale řešitelné (notebookodocky, tabletodocky, telefon na drátu jako sluchátko, ...), tak uvidíme, jestli je bude Canonical skutečně řešit.
Já bych to vidě právě na větší důraz na ten dobře řešený dock. Těžko předbíhat, ale pořád mi prostě přijde komfortnější s sebou tahat smartphone, než notebook. Samozřejmě, pokud člověk dělá v terénu, tak je to něco jiného. Ale tam je zase otázka, kolik případů práce v terénu může zastoupit tablet. Další věc je, že já třeba používám starší notebook v kuchyni jako přehrávač, malou televizi a pro jednoduchý browser. I tohle by mi jednoduše zastoupil dock pro smartphone. Těch využití je vícero.
Jinak pro Ophira z blogu IndieGoGo:
Ubuntu Edge : Top 20 Countries by Contribution:
1. United States 11. Italy
2. Germany 12. Austria
3. UK 13. Spain
4. Netherlands 14. Israel
5. Australia 15. Poland
6. Canada 16. Taiwan
7. Sweden 17. South Africa
8. France 18. New Zealand
9. Singapore 19. Mexico
10. Brazil 20. Chile
S těmi rozvojovými státy to tedy nebude tak horké.
Například ASUS Padphone je dokovací koncept, ale na nějaký závratný úspěch to nevypadá.
V rozvojovém světě ta možnost připojení telefonu k TV může udělat radost třeba farmářům, pro které je počítač drahý, a na smartphone šetří rok či déle. Tahle skupina asi do crowdsoucingu moc nepůjde :)
Telefon se momentálně seká, protože jde o dost pomalý prototyp postavený na Galaxy Nexusu. Specifikace Edge jsou dost jinde.
Ze zkušenosti se OOo akorát pomalu spouští a potřebuje hodně paměti. Úložiště s NAND a dostatek RAM to celkem řeší.
Telefonování lze řešit snadno: stačí handsfree, drátová sluchátka s mikrofonem (v open space velice běžná) nebo ten telefon po dobu hovoru jednoduše vytáhnete z doku a po návratu do doku můžete v práci pokračovat.
Nakonec někomu dojde, že než vymýšlet jak dostat mobil do docking stanice a přitom stále mít možnost telefonovat, tak se prostě udělá docking stanice s parametry PC a pouze se zapracuje na komunikaci mezi mobilem a tou stanicí. Tak, aby uživatel nepoznal, že to vlastně jsou počítače dva.
Vy jen "vložíte mobil do dockovací stanice" (ideálně tím, že ho položím na podložku, která ho bude dobíjet a bezdrátově komunikovat), dock si načte důležitá data a připraví se na synchronizaci dat dle potřeby. Začne se tvářit, jako by šlo o rozšířený desktop vašeho telefonu. Pokud telefon vezmete do ruky a půjdete telefonovat, tak stanice buď bude pokračovat s tím, co už má, nebo se bude snažit s mobilem udržet spojení (wifi, blootooth) nebo to celé bude fungovat tak, že data vlastně nebudou v mobilu, ale někde v cloudu, takže jediné, co se "umístěním do docku" stane je spárování těch dvou zařízení.
Aneb uživatelům je úplně jedno, jak to funguje. Jim záleží jen na tom, jak to vypadá, že to funguje. A stejného efektu jako s Ubuntu Edge se dá dosáhnout s levnějším Android mobilem a mikro PC (pokud možno něco krapet silnějšího než Raspberry Pi). Stačí "jen" před uživatelem skrýt fakt, že se vzájemně musí synchronizovat.
prijde mi zrovna dost sahle sbirat 32 mega na po*rany telefon, kterych tu navic je cely kopec...
to uz nikoho nese*e, ze pulka planety hladovi apod zejo...
boha jeho, tesim se na zanik tehle zvrhle Empire, i kdyz mam IT rad a to velmi, tak tohle mi prijde dost uchylne.
Ja sve penize udam lepe, a budu se snazit, aby se aspon cast z nich zasadila za dobrou vec a ne za dalsi SpyPhone