Vlákno názorů k článku
Canonical chce na smartphone s Ubuntu 32 miliónů dolarů od fict10n - Podle mě je Canonical hlavní příčina proč se...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 23. 7. 2013 19:22

    fict10n (neregistrovaný)

    Podle mě je Canonical hlavní příčina proč se GNU/Linux na desktopech více nerozšiřuje a výhledově nerozšíří.

    Používal jsem Ubuntu od verze 5.04 a už tehdy to bylo velmi dobře použitelné. Po osmi letech je Ubuntu ve stavu, kdy ho prakticky není možné ve firmě na desktopu snadno použít (přešli jsme na Mint s MATE). Obrovské nároky Ubuntu na HW brání nasazení na starší počítače, na kterých končí podpora Windows XP, a kde je aktuálně obrovský potenciál.

    Co mohli udělat:
    Vzít hotové komponenty a postavit alternativu k Exchange, k tomu Evolution místo Outlooku a poskytovat placenou podporu.
    Dotáhnout prakticky bezchybné a kompletní GNOME, např. do menu přidat možnost přetahovat položky pro snadnou úpravu menu, tak jak to umí Windows 95-XP, aby se nemusel používat Alacarte. Pokročilejší editor témat.
    Udělat více témat vzhledu. Kompatní variantu pro malé displeje. vzdušnou pro velké displeje s jemným rozlišením, nekolik barevných variant. A ne jedno s barvami, které ukazují na nějakou duševní poruchu grafiků, a k tomu několik škaredých a neudržovaných.

    Kde prasili a prasí stále více:
    Setrvale odpudivý výchozí vzhled. Ignorování Tango projektu, který vytvořil konzistentní vzhled pro použití napříč platformami.
    S Redhatem zabili GNOME2. Zavedli Unity, který vyhovuje pouze zlomku původních uživatelů. Použití Compizu, který je zbytečně náročný na grafickou kartu a efektivně tak odříznul všechny bez relativně nové grafické karty.
    Míchání QT knihoven a kódu do původně čistě GTK distribuce, což zbytečně zvyšuje nároky na RAM (nemám nic proti QT ani KDE).
    Vytvoření Miru místo aby použili Wayland.
    Neustálé výměny aplikací.
    Protlačování debilních mono aplikací.
    Neustálé změny přihlašovacího manažeru.
    Nejsou backportovány aplikace jako Firefox a LibreOffice v LTS verzích.
    V poslední 12.04 strašlivé závislosti mezi balíky, které dříve nebyly.
    Šmírování uživatele ve vyhledávacím dialogu.

    Možná celé Ubuntu v pozadí financuji korporace typu Microsoft, Apple, Google. Bohatě se jim to vyplatilo. Nikdo je nemůže obvinit z monopolu atp.

    Že jde udělat krásnou, lehkou a hned po instalaci funkční distribuci ukazuje např, Mint a Bodhi. Kupodivu to zvládně pouhá hrstka geeků.

  • 23. 7. 2013 20:02

    dustin (neregistrovaný)

    Vidím to velice podobně. Ubuntu mělo dobře našlápnuto na firemní nenáročný desktop s placenou podporou. O ten posledními verzemi spolehlivě přišlo, nikdo se nebude každé dva roky přeškolovat. Trh s mobilními platformami je našlapaný konkurencí, zatímco na firmy peče už i MS. BYOD a vše v cloudu bude ještě hodně dlouho ve firmách minoritní způsob práce (naštěstí).

  • 23. 7. 2013 20:21

    Stilgar (neregistrovaný)

    No, osobně jsem taky trochu zklamaný vývojem Ubuntu .
    Nároky na HW jsou co půl roku vyšší a vyšší .
    Novinky/vylepšení jsou jsou přinejmenším diskutabilní - na Unity se zvyká těžce, ale nakonec to je jde (na Gnome Shell jsem si nezvykl). Software center je katastrofa .
    Nechat umřít Evolution mi přijde velmi nešťastní ,
    Rozjedou pěknou synchronizační službu One, ale klient je dost katastrofa (pomalý, pomalý, pomalý....).
    Opuštění Waylandu je asi racionální tah - výhoda Miru je , že je jen pro Unity a nikoliv pro Gnome, KDE,..., což značně zjednodušuje vývoj.

    Nepřijde mi moc pochopitelné připojovat telefon jako desktop - opravdu to nahradí desktop? Je to zajímavý proof of concept, ale využitelné to asi moc není. I té holce se to na tom videu seká.

    Na druhou stranu ten ten telefon je fakt hezkej a i to UI předvedené na obrázcích je sexy. Samsung by mohl něco okoukat .

  • 24. 7. 2013 7:28

    to_je_jedno

    No a pak jsou lidi jako ja a par dalsich kterym se Unity i vychozi cerne theme moc libi. Tazkze generalizovat kolika lidem to vyhovuje si myslim ze neni objektivni. Mate je asi dobry pro ty kdo dnes konci na XP. Ja mezitim dal nejaky 2-3 roky na W7 a Unity je mi vyrazne blizsi nez mit dole se 3 zapnutyma aplikacema plny panel. RAM je dneska sokoro zadaco, nevidim v tom problem.
    Mir? Kdyz jim to vyjde bude to super, v opacnym pripade muzu jet na 12.04 jeste hezkou radku let spokojene. I kdyby canonical umrel tak security updates se nekdo ujme. Me se to libi, ja chci jedno Ubuntu od telefonu pres tablet a desktop po server.
    IMHO uz nektere desktop aplikace backportuji, ale vzhledem k PPA me to nejak netrapi.
    Smirovani? Vypnout to lze na par kliknuti.

  • 24. 7. 2013 8:18

    bez přezdívky

    Dnes je další "akce". Dva telefony za 1400 dolarů. Určitě se tu najdou lidé, co se dokáží domluvit a rozdělit se. :)

  • 24. 7. 2013 12:37

    bez přezdívky

    Z mých známých nevyhovuje Unity nikomu, cca 20 zcela rozdílných lidí. Obecně uživatel nemá rád velké změny, především když k nim není žádný důvod. Zajímalo by mě jak vysvětlíš desítkám lidí, že prostředí, na které si zvykli, je najednou pryč. To prakticky nelze ve firmě provést, nedá se na tom stavět.

    Mít panel dole je samozřejmě nesmysl, protože ovládací prvky jsou v horní části oken. Stačí se podívat do historie, první Xeroxy měly menu nahoře, stejně tak MacOS, GEM ap. Panel dole zavedl M$. Dva výchozí panely v GNOME, kdy je jeden dole a druhý nahoře je taky ergonomická lahůdka. Uživatel nestále jezdí kurzorem a očima nahoru a dolů. Nejlepší je IMHO jeden panel nahoře.

    Zbytečné plýtvání RAM samozřejmě problém je. Poraď mi jak přidám RAM do mašiny, která podporuje jen 4GB RAM a má plné sloty. A že je takových počítačů spousta, protože výrobci takto vyrábějí záměrně. Mám si kvůli frikulínům kupovat nový PC? Chci počítač s bleskovou odezvou, ne moloch. U notebooku více RAM zbytečně zkracuje běh na baterii.

    Podle mě nedává smysl mít/chtít stejné ovládací prostředí na zcela rozdílných zařízeních s jiným účelem použití. Na desktopu mám plnohodnotnou klávesnici a myš a nepotřebuji dotykové ovládání. Na malém počítači (smartphonu) je dotykové ovládání z nouze cnost, protože pořádnou klávesnici k dispozici nemám - delší psaní je extrémně neefektvní. Na serveru je mocný textový režim, GUI by byl jen na obtíž.

    Šmírování ukazuje jak si Canonical váží svých uživatelů. Proč bych měl něco vyklikávat? Měla by to být max. volba k zapnutí, ne naopak.