Od té doby na Wayland přešly v podstatě všechny hlavní distribuce a Wayland se tak během pár měsíců stal z experimentální technologie novým linuxovým standardem.
Uff... že bych na dnešek nějakým omylem místo sedmi hodin spal sedm let? Tedy, představa je to krásná, ale vydávat to za aktuální realitu (máme pořád listopad 2017?) vyžaduje značnou dávku fantazie.
Tak Fedora, Mageia a Ubuntu už ho mají v produkci. SUSE a Debian ho ohlásily pro příští vydání. Co zbývá? Arch, Gentoo nebo Slackware při vší úctě nejsou relevantní z hlediska hlavního proudu Linuxu (a to nijak nesnižuje jejich merit). Neboli prakticky všecha hlavní distra dneska mají Wayland buď v produkci, nebo ho tam právě nasazují. Takže ano, Wayland už je standard, zatímco na začátku roku to byla jenom jakási kuriozita pro pár odvážlivců na Fedoře.
To, že jsou balíčky v distribuci, je jedna věc, ale výrazy jako "přešly na" a "stal se (novým) linuxovým standardem" budou na místě v době, kdy ten, kdo si nainstaluje mainstreamovou distribuci a nechá všechno na defaultech, bude mít spuštěný Wayland místo X serveru. A tak daleko ještě zdaleka nejsme.
Přesně tak daleko dneska jsme. Když si instalujete Fedoru, Ubuntu nebo Mageiu ve výchozím nastavení, běží vám celý desktop automaticky na Waylandu bez X11. Tedy přesněji řečeno X11 tam je v podobě mezivrstvy XWayland, pro aplikace, které stále potřebují X server, ale desktop a jeho appky ho nepoužívají. Docela mě ale překvapilo, že na Ubuntu 17.10 i řada aplikací třetích stran, včetně některých s velmi komplexním UI, jako Eclipse, Virt Manager nebo Libre Office (mimo jiné) už běží přímo na Waylandu, aniž by používaly XWayland. Dlužno říct, že v případě LO to ještě není zcela bez problémů. Když říkám, že SUSE a Debian ohlásily Wayland, znamená to, že jejich příští vydání budou rovněž používat Wayland jako výchozí. Balíky v prakticky všech distrech existují už dávno, o to tady vůbec nejde.
Zníte ohromně přesvědčivě a kdybych na desktopu, u kterého zrovna sedím, neměl pre-release příští verze openSUSE, tak bych vám nejspíš uvěřil. Ale takhle mne to spíš nutí položit si otázku, jestli i zbytek vašeho příspěvku je podobně věrohodný jako to tvrzení o příštím vydání openSUSE.
Spíš se jedná o malé nedorozumění. Wayland bude ve SLES 15. Takže do openSUSE se patrně dostane až v dalším cyklu. Ale prosím, máte teda pravdu, openSUSE je, na rozdíl od SLES, poslední tržně významná distribuce, která ho nemá.
Odkaz na Debian si už vygůglujte sám.