XZ je možné v balíčích používat už od Debianu 6.x (Squeeze) a to jak pro zdrojové, tak pro binární balíčky. Ohledně Ubuntu platí, že XZ je možné používat už od Ubuntu 10.04 (Lucid) pro zdrojové a od Ubuntu 10.10 (Maverick) i pro binární. V Debianu 8.x (Jessie) tedy komprese XZ nepřišla, ale jen byla nastavena jako výchozí. A díky tomu, že podpora XZ byla připravená už několik let předem, tak byl přechod hladký.
Zatím to nevypadá, že by podpora ZStandard byla doplněna do oficiálního dpkg. A pokud nebude doplněna dříve, než s touto kompresí začne Ubuntu publikovat balíčky, tak tím způsobí nekompatibilitu. Tak jako tak způsobí nekompatibilitu se stávajícími verzemi Debian i Ubuntu distribucí.
Spíš by se měl autor vyjádřit k tomu, nakolik je komprimace zstd svobodná, protože Debian dost lpí na svobodnosti SW a vylučuje ze základní distribuce i programy, které jsou free, ale mají nějaká omezení pro užívání či úpravy. Svého času proto zavedl Iceweasel jako alternativu Mozilly, protože její logo bylo chráněné copyrightem (bezpečně to tak bylo ve verzi 5 a 6).
No a tou nekompatibilitou to zase nebude tak horký, jestli jsem to pochopil správně, tak vám nic nebrání při vytváření balíčku použít starý gzip a vezme ho jak debian, tak ubuntu. Pokud by šlo o stávající balíček pro ubuntu, tak vám ho zas nic nebrání přebalit. Jediný problém je spíš v použití repositářů, které by byli udělány na této ubuntu novotě, ale osobně neznám zase tolik lidí, kteří by používali ubuntu repositáře v debianu.
Ano, měl jsem na mysli nekompatibilitu při použití repository. Chápu, že použití Ubuntu repository v Debianu asi nebude moc časté (v mém případě by to komplikovalo použití debootstrap pro vytvoření base-image pro pbuilder). Ale použití nekompatibilní komprese by znamenalo komplikaci i pro běžné dist-upgrade ze starších verzí Ubuntu.
tak by starsi ale stale podporovane dostalo update apt/dpkg s backportem podpory pro zstd ;-)
btw: v Ubuntu se (apt-get) dist-upgrade nepouziva na povyseni verze systemu, ale na aktualizace stavajiciho pro balicky co vyzaduji odebrani svejch puvodnich a pridani novych zavislosti... pro povyseni systemu je: do-release-upgrade
Sice na povýšení doporučují používat do-release-upgrade, ale ve finále to stejně skončí u dpkg. Takže je jedno, jestli se použije apt-get dist-upgrade, aptitude dist-upgrade, do-release-upgrade,... zkrátka, se stejně musí začít předem s podporou v dpkg.
Aktualizace dpkg s backportem zstd pro starší distribuce je jistě vhodné a řekl bych jediné lehce schůdné řešení. Jak jsem zmiňoval v úvodu, ve standardním dpkg byla podpora nových kompresí přidána dlouho dopředu, než došlo k přepnutí výchozí == dobře zvládnuté, s rozmyslem. Jestli Ubuntu bude chtít tlačit na pilu rychleji, nic jiného než backport zstd a aktualizace dpkg do starších distribucí jim nezbude.
Těmi volbami se mění velikost okna a agresivita pokusů. -9 nikdy nebude větší než -6 a možná bude menší. U balíčků má smysl mít co nejagresivnější nastavení, protože se komprimují jednou a stahují nesčetněkrát, takže za trochu procesorového času máte velkou úsporu přenosu. U logů může být výhodnější rychlejší, méně agresivní komprese, málokdo přenáší ten samý log tisíckrát a ztracený procesorový čas se tak nevrátí.