Lidstvo spěje sem - https://www.csfd.cz/film/185578-absurdistan/ (mám tu komedii rád, i když predikuje nedobrou budoucnost pro lidstvo)
Kdyz jsem na tento film koupal v anglii v jednom houseshare s uklizecem oken, tak ja jsem se smal jak silenec a on nechapal o co jde a byl ticho. Ten vypravec je tam potreba, jinak by ten film trval o moc dele.
Pak lide jsou zvykli na tahaky bohuzel, filmy ktere pusobi hodne na vase emoce.
Nicmene u tohohle filmu, idkyz je zobrazeno dost pravdivych situaci, je potreba se zamyslet a treba ho zkouknout znova, aby ty absurdity vyplynuly napovrch.
Videl jsem ho uz nekolikrat a rad se podivam znova.
Ja som to síce videl len raz, ale mal som z toho dojem, ako by to boli dva odlišné filmy zlepené dohromady. Sľubná prvá polovica bola totálne zabitá idiotskou druhou, ktorá akoby bola robená pre idiotov z tej prvej polovice (trebárs ten rozvláčny boj v aréne, či čo to bolo, pri tom som vyložene trpel).
Tiez som to videl iba raz a nebavilo ma to vobec. Je to taky pred-zoomersky humor, ktory tlaci absurdnost do extremu aby ju naozaj nikto neprehliadol a straca na hlbke, uveritelnosti. V podstate mi to prislo neskutocne trivialne - pre edgy deti z 4chanu, ktore sa chcu citit vynimocne inteligentne https://xkcd.com/610/
Pokial ide o film Absurdistan ja mam velmi rad tento https://www.csfd.cz/film/240997-absurdistan. Je to taky cimrmanovsky humor s nadychom erotiky.
Ak by som chcel film ktory popisuje dnesnu dobu dezinformacii tak urcite https://www.csfd.cz/film/906706-k-zemi-hled.
Ludstvo (aspon v nasich koncinach) ide hodne do sraciek uz peknych par rokov a zrychluje sa to. Napriek tomu si myslim, ze sa tam nedostaneme. Vyvoj zvykne ist tak nejak v spirale.
Na druhej strane u nas budu coskoro prezidentske volby a taky "President Camacho" by urcite zamiesal poradim uz teraz. :D
Byl čas, kdy se bez strojového kodu nedalo efektivně programovat.
Programovat se bude, ale jinak. Rozdíl mezi například Javou (c# ...) a ASM je tak velký, že tehdejší programátoři by možná ani neřekli, že jsme i my programátoři a vnímali by nás asi tak jak my programátoři vnímáme programátory, kteří umí psát jen makra v Excelu.
Můj odhad je, že toto bude pokračovat. LLM a AI si najde místo, ale dokud nebude mít vlastní vůli a vědomí, tak bude dělat jen to, co po ní někdo s vůlí a vědomím bude chtít.
https://en.wikipedia.org/wiki/P-code_machine
Mimochodem UEFI "BIOS" taky vykonává bajtkód. Díky tomu BIOS karet, např. síťovky, se provede na serveru, který má CPU x86, ARM i do budoucna něco jiného. Nemusí se to řešit jako např. tehdy na Amize, že se pro grafickou kartu S3 emuloval x86 pro provedení jejího BIOSu.
27. 2. 2024, 11:16 editováno autorem komentáře
A kdo bude ten lidský vstup dodávat? Ja totiž kolikrát když vidím co z businessu a managementu vypadává, tak opravdu nemám moc iluze o tom, že by to takhle mohlo fungovat. Sny o low/no code platformách tady jsou snad 30 let a že by se to nějak uchytilo se říct nedá. Takže tohohle se opravdu nebojím.
26. 2. 2024, 17:38 editováno autorem komentáře
Koukám, že nVidia hodlá tuhle bublinu dřenit skutečně důkladně.
Je to triviální. Stačí vám na to nějaké levné FPGA a najít se dá plno bezplatných projektů, které vám na tom grafický akcelerátor vytvoří. Můžete si s tím dost vyhrát, já na to mám hezké vzpomínky.
Tady ten člověk nemá moc detaily, ale jako úvod je naprosto dostačující: https://www.fit.vutbr.cz/~zemcik/publics/sccg2002.pdf
Pokud otázka je, zda dokážete vyrobit něco, co bude byť jen vzdáleně výkonnostně podobné tomu, co je na trhu, pak se obávám, že odpověď je: ne. Nemáte výrobní procesy, nemáte know how.
No ale fakt nema. Kolega ze staty skoly vse tiskne, ma 6 obrich skrini plnych papiru. Za 2 roky jde do duchodu, uz jsem mu nekolikrat rikal at to spali, bo ja to nechci.
Jako na co psany text, mame mobil, certifikaty, datovku, MojeId, na co mit plastove karticky a tuny papiru. Za me jsou zbytecny i bankovky, plati se mobilem.
Kazdy dodaci list a kazdou fakturu tiskneme. Neni to moc, dva tri baliky (500) papiru za rok. Kazdy dodaci list a kazda faktura je samozrejme ve file. Ale ten papir ma stale neco do sebe. Zkus jenom tak v rychlosti prolistovat 50 files za posledni mesic a najit, ve kterem dodacim listu byl soucasne computer a scanner. To mam podstatne rychleji prolistovane na papire nez to nejak silenym zpusobem otevirat jedno po druhem. Muzu si to samozrejme grepnout ze seznamu prodanych polozek, ktery se z nich automaticky generuje, ale ten papir je leckdy rychlejsi. Navic se na nej daji lehce psat poznamky a reference na faktury a zpatky.
Js jsem za papir. I kdyz jsem koncem minuleho stoleti trvdi al, ze papir je prezitek.
27. 2. 2024, 08:20 editováno autorem komentáře
A pak si škytnul cloud/disk/flashka/paměť ... a nemáte nic.
Stačí že se někdy blbě zapíše jeden bit, v nějakém klíči a budete koukat na hromadu důležitých dat ke kterým nemáte přístup.
V horší situaci se to stane někomu jinému a jeho chyba vám znemožní přístup.
A v tom nejhorším případě to budou ne vaše úspory, ale vaše unikátní nenahraditelná data, data která nemá nikdo jiný.
Do all digital bych asi nešel, je potřeba najít nějaký balanc ...
BTW zajímalo by mne kolik bitcoinů je ztraceno v důsledku zapomenutého hesla k peněžence?
jj, dycinky se smeju az se za pupek popadam, kdyz v krame stoji podobny uchyl u kasy, a tech 5korunpadesat nemuze zaplatit, protoze .... mu nejde net, lehla mobilni sit, nefunguje rozhrani banky, vybil se mu foun, ....
A sem zvedav, jak v ty datovce budes hledat ... treba 30 let stary potvrzeni o prijmech. Jo aha, ono tam uz za 3 mesice nebude.
Na platbu telefonem nebo hodinkama nemusíš být online. Je možné, že ani ten terminál, jen to je pak méně bezpečná transakce. Mě víc dojímaj ty lidi, co tam těch "5korunpadesat" počítají v mincích.
Z tý datovky si to můžeš stáhnout a pak buď vytisknout, uložit do nějakého svého archivu nebo třeba do Paperless. Není to úložiště dokumentů, je to komunikační kanál.
Se svýma synama jsem kdysi na prvním stupni základy začal pravidelně dělat matematiku, pak postupně během let jsme přibrali fyziku a taky i chemii. Výsledky těch našich pravidelných sezení mimo jiné typicky byla první tři místa v různých školních soutěžích (olympiády, pythagoriáda, matematický klokan, apod...) většinou v nejvyšším levelu jaký dotyčná soutěž pořádala, párkrát i na celostátní úrovni. Pochvalné články v místním plátku. Dále maturita z fyziky z jedna se speciální ředitelskou pochvalou a státní maturita z matematiky (ta těžší varitanta) s úspěšností něco přes 90 percentil. Přesné číslo si už nepamatuju. Dneska dva potomci studují FIT VUT a Matfyz, třetí je na gymplu zaměřeném na matiku.
A proč se vlastně tak trapně okatě chlubím? Kromě dobrého pocitu ze samotnéo procesu chlubení.... :D ....mám i jeden racionální důvod - jako pomůcky jsem používal vždy pouze papír a tužku. Staré A4 z jedné strany popsané, určené na vyhození a množsví pentelek. Toť vše. Žádná kalkulačka, žádný počítač, žádný internet, žádný mobil. Pouze kreslení a psaní tužkou na papír. Jo, abych nekecal, občas jsme používali taky i pravítko a kružítko a vyjímečně jsem použil i nějakou tu didaktickou pomůcku - např. harmonické kmity jsem předvedl na kmitání pravítka a pružinky a lissajousovy obrazce jsem ukázal dokonce na osciloskopu ke kterému byly připojené dva generátory signálu. To jsem se tehdy fakt rozšoupl. :D
Za ty roky, které jsem takle s potomstvem strávil, jsme popsali hromadu A4, která by nejspíš pár metrů na výšku hodila, kdybych všechny ty papíry schovával a všechny se daly na sebe. To bych ale pro ty papíry nesměl vymyslet ještě další, tentokrát opravdu konečné, řešení - pálit je v krbu...... :D
28. 2. 2024, 15:40 editováno autorem komentáře
Tihle globalističtí hlavouni na summitech si v podobných prohlášení přímo libují. Podívejte se ale na GitHub kolik je tam lidí a kolik je tam projektů. Ty projekty jsou pravděpodobně ve většině případů z profesionálního hlediska brak, ale lidé programování milují a nenadělá s tím nic ani CEO Nvidie....
Možná nechodili a netvrdili, ale když se podíváme pro kolik % lidí je dneska problém ujít pěšky pár kilometrů i po rovině, klidně mohli (a teď chodit a tvrdit "já jsem to říkal")?
Jestli má smysl pokoušet se učit VŠECHNY děti programovat je zajímavá otázka, podobně jako pro spousty dalších činností (vzít do ruky šroubovák, pilu nebo kleště, spočítat cokoliv složitějšího než kvadratickou rovnici, ...).
Zrovna v případě matematiky to skutečně otázka je protože v oborech, kde je potřeba tu matematiku stejně učí od základů a jinde není moc k využití. Nejkomplikovanější výpočty, které jsem reálně za posledních dvacet let běžně využíval byly procenta, z operací nějaké mocniny, výjimečně pak člověk použije goniometrické funkce a odmocniny a hodí se mít velmi obecnou představu o derivacích.
Ale to je asi tak vše. Podotýkám, že mě IT živí a ne, nespravuju tetám v kanceláři Office. Jenže z matematiky se stal mezi některými vrstvami obyvatel fetiš, díky kterému se mohou cítit povznesené a nadřazené nad zbytkem světa a vesmíru.
Ještě před 30 lety se veškeré ekonomické (!!) a inženýrské (!) výpočty dělaly ručně, protože nejpokročilejší dostupná pomůcka bylo logaritmické pravítko (a to bylo dobré spíš na odhad, resp. kontrolu). A nepočítali to inženýři, nýbrž středoškoláci (THP, tzv. počtáři). Mechanické počítání už sice dnes nepotřebujeme, ale například marketing posílil, a tam to jsou stejně jako v ekonomice exponenciální a logistické funkce (tj. i logaritmy). Samozřejmě tomu nemusíte rozumět, ale pak můžete rovnou chodit ke kartářce a posilovat čakry.
Co se týká například procent, dnešní maturanti je neumí, protože není povinná maturita z matematiky. A podle toho to také vypadá. Neumí účtovat se zápornými čísly, věří na výhru v loterii, nechápou exponenciální podstatu úroků a tím ani dluhovou spirálu. Myslí si, že půjčka na iPhone je nejlepší investice. A samozřejmě nejsou schopni vyplodit ani jednoduchý byznysplán, takže první pokus o podnikání končí exekucí.
"Ještě před 30 lety"
Ehm ... zcela jiste uz byly naprosto bezne dostupne kalkulacky, vcetne programovatelnych, do kterych bylo lze ulozit i sofistikovany tahak.
To bys musel tak 20 let pridat. A i to by bylo na hrane.
Dluhy ti u nas odpusti stat zakonem, takze naopak, pitomci jsou ti, kteri setri. A to nezminuju ani inflaci ... ze pry si mame setrit na duchod ... tak jo, ja si k tomu odchodu do duchodu to jedno(mozna i dve!) piva za ty 50tilety uspory dam.
Kalkulačky se základními operacemi (+-*/) se ve školách i firmách začaly objevovat asi kolem roku 1982, před tím se používaly běžně mechanické sčítačky. Kalkulačky s funkcemi MR610 až kolem roku 1986 (ale omezeně), v roce 1988 pak jako výkřik techniky Sharpy EL-508A. Programovatelné se sice sehnat daly, ale jen z Tuzexu nebo od vexláků (např. TI-66), ale bylo to opravdu hodně drahé a nedostupné.
Nj, to je tak, kdyz nekdo nezvlada ten soucet ... -30let === 1994.
A jestli je kalkulacka elektronicka, nebo elektromechanicka, nebo ciste mechanicka je z pohledu pouziti pomerne sumafuk. Moje babicka pouzivala v praci prave tu mechanickou (po navoleni operace bylo treba zatocit klikou), matinka elektromechanickou (kliku to melo, ale uz se to tocilo samo po zadani operace).
Jup ... a UI byla role papiru na kterou to, v nekterych pripadech i barevne (cervena zaporna cisla) tisklo ...
Mimochodem, ty teslacky kalkulacky mela tak 1/2 decek na ZS. Takze to ani drahy ani nedostupny nebylo. Mozna bych ji nekde i nasel.
Nekdy z roku 92+- mam casio, co ma 32kB ram. Ma to cernobily LCD na ktery to umi nakreslit i grafy funkci. Jup tenkrat to stalo neco kolem 3kKc+-.
Tehdy se ty jednotlivé modely vyráběly delší dobu, například zmíněná programovatelná TI-66 se vyráběla tuším 5 nebo 6 let a teprve ke konci se dostala do Tuzexu, kde stála dvojnásobek průměrné výplaty (tj. jako dneska cca 70+ tisíc). Ovšem do běžného použití (školy, kanceláře) to šlo ještě pomaleji nebo vůbec, protože nebyly devizy na rozhazování (tj. západní měna byla na příděl). Tehdejší strojírenství bylo konkurenceschopné, ale prodej textilu byl ztrátový už tenkrát (přesto se vyrábělo na vývoz, protože dolary a marky byly potřeba).
Logaritmické pravítko se nepoužívalo pro přesné výpočty, ale pro odhady, tj. obvykle kontrolu. Přesné výpočty se počítaly ručně pomocí tabulek, i když i tady se logáro dalo použít (jenže zase jen pro dílčí výpočty). Pro letce, topografy, ekonomy nebo astronomy či geometry samozřejmě existovala logára s pomocnými speciálními stupnicemi, ale opět s omezenou přesností. O trochu přesnější bubnová logára byla k dispozici obvykle výjimečně.
"Zrovna v případě matematiky"
Vidis, a vetsina produktu naseho skolstvi ti klidne rekne, ze kdyz si vemou uver na 20 let s 5%, tak zaplatej 5% navic.
Zato umej zpameti hromady nesmyslnych vzorcu na vypocet obsahu, objemu a tuny dalsich kravovin, ktere vzivote nanic nikdy potrebovat nebudou.
Tuhle sem jednu "ucu" dostal do kolen, kdyz sme se na tohle tema dohadovali, predlozila mi takovej ten skolometskej modylek at reknu jeho objem ... potopil sem ho do drezu. A takhle zjistim objem u u zcela nespecielnich pripadu na ktery zadny vzorce neexistujou.
Muzeme jit i vejs, kdyz sem chodil na VS, tak tam tech matik bylo mozna dokupy 10. Vsechny vlastne uplne knicemu, protoze ve vsech tzv "odbornych" predmetech bohate stacila ta stredoskolska. Oni totiz pani docenti (a dalsi zviratka) nedokazali (a nedokazi) pochopit, ze to je stejny jako lopata. Tu potrebujes umet pouzivat, ale nepotrebujes vedet jak se vyrabi.
A pak tu mas ten finalni produkt, co ti tvrdi, ze most se roztahne o 17 metru.
Zrovna obsah a objem jsou základní úlohy i pro obyčejnýho dlaždiče (kolik koupím dlaždiček nebo lina do bytu), případně zedníka (kolik pytlů betonu potřebuju, abych dostal podlahu v koupelně do určené výše). Nepočítám krejčové (spotřeba látky), malíře (jsou placení od metru čtverečního). Případně převody jednotek (spotřeba elektřiny je v MWh, spotřebiče nebo cena je v kWh, případně převod na GJ od teplárny). Jistě, umět to nemusíte, ale pak nemusíte umět vůbec nic.
Škola uči jednoduché úlohy, protože nikdo neví, co budete dělat. A i obyčejná kancelářská krysa může počítat plochu oken, přepočítávat ceníky o procenta, nebo pomocí trojčlenky objednávat nákupy surovin podle objednaného počtu osob). A když umíte počítat jednoduché věci, ve složitých se snadno zorientujete. Obráceně to bohužel nefunguje.
"kolik koupím dlaždiček nebo lina do bytu"
To jiste, on si to nejdriv vsechno premeri, pak to skolometsky spocita, nakoupi ten material, a pak zjisti, ze mu to nevyjde, a ze oni dalsi stejny kachle uz nemaj ...
Protoze PRESNE toto je uloha na tema kvalifikovany odhad.
Ja, neznalej amater, ti reknu, ze prorez na podlaze v obdelnikovy mistnosti je 10%. To v pripade, ze nebudes skladat vzor. Pokud budes, tak 30+.
Mimochodem, asi si uz dlouho nikde nic nekupoval, mezi zakaznikama mam mimo jine prodejce podlah. Prijdes s nakresem a rozmerama, a oni ti reknou kolik ceho potrebujes. A to u kazdyho typu podlahy samozrejme jinak. ... zeby duvodem bylo prave to, ze se to spocitat nijak neda?
Pardon, ale nesouhlasím. Jsem přesvědčenej, že matematika má velký a zcela reálný význam pro každého, i pro toho, kdo v profesním životě nebude matematiku nijak používat a žádný "fetiš" to fakt není.
Protože sám bych to lépe nenapsal, dovolím si vykopírovat text z webu školy do které chodí jeden můj potomek.
Matematika rozvíjí především logické myšlení, ale také paměť. Napomáhá rozvoji abstraktního a analytického myšlení, vede ke srozumitelné a věcné argumentaci. Učí pamatovat si pouze nejpotřebnější informace a vše ostatní si odvodit.
28. 2. 2024, 16:09 editováno autorem komentáře
Spravicka hovori pomerne jasne myslienku "aktivita X bude v buducnosti nahradena automatom/strojom, neucte deti nieco co nevyuziju v zivote". To ci je ta predpoved pravdiva je samozrejme druha vec.
To iste by mohol tvorce google-translatoru povedat o uceni cudzich jazykov, ci Bata o siti topanok.
Samozrejme, vzdy sa najdu vynimky, typu "zakazkove sitie topanok pre TOP1%".
Osobne som si pred nejakou dobou uvedomil, ze presne toto sa stalo tvorcom WWW stranok. Ziadne programovanie... vyrobime pekny obrazok, klik-klik, dalsi prosim. (ako zakaznika ma samozrejme tesi nizka cena, rychle dodanie a slusny vysledok :) )
27. 2. 2024, 08:04 editováno autorem komentáře
Kdysi davno jsem delal servisniho technika. Mimo jine jsme instalovali PC a ruzne karty (sitovku, zvukovku, rozsireni seriovych portu, a pod.). Co mimo jine obnaselo nastavit IRQ, DMA a nakonfigurovat CONFIG.SYS.
Kdyz prisli windows 95 tak Balmer taky prohlasil ze servisni technici prisli o praci protoze tohle uz je Plug&Play.
Odpusťte OT reakci...
I na PCI přetrvala potřeba, IRQ signály nějakým způsobem routovat až na procesor (LAPIC). Děje se to sice automaticky, ale je tam prostor pro chyby tvůrců BIOSu, na několika úrovních (konfigurace routování v čipsetu, obsah ACPI DSDT).
S tím měla zatočit sběrnice PCI-e, která odjakmrtva v normě stanoví, že PCI-e zařízení musí podporovat message-signaled interrupty, rozumí se v moderní podobě "přímo na procesor", takže na tom není co explicitně konfigurovat v čipsetu nebo sdělovat skrz tabulky BIOSu.
Jenom jako mechanismus pro "legacy kompatibilitu" se starým softwarem a pro ranou fázi bootu počítače, než naběhne OS se všemi bells and whistles, zbyla na PCI-e legacy emulace starých routovaných IRQ = "virtual wire, INTx messages".
PCI-e je stará asi dvacet let. Dneska už paralelní legacy PCI prakticky vymizela, jsou to fakt poslední historické zbytky co občas zahlédnu. Vnitřnosti čipsetu komplet na PCI-e, periferie taky na PCI-e, včetně moderních miniaturních formátů M.2 a MiniPCI-e.
Přesto dodnes existují ovladače, i pro relativně moderní PCI-e hardware, které jedou IRQ tvrdošíjně v režimu "virtual wire". Nepřepnou na MSI.
Zrovna jsem řešil, že mi ovladač konkrétní PCI-e periferie jede "virtual wire", a jeho INTA je údajně dle DSDT naroutovaný na IRQ18, ale ve skutečnosti interrupty chodí na IRQ16. Výrobce švába se nemá, upravit ovladač pro Windows na MSI (přestože vanilkový ovladač v Linuxu spokojeně MSI jede), výrobce motherboardu zívá nudou a nijak se nehrne, opravit si bug v inicializaci čipsetu (nebo aspoň popravdě přiohnout DSDT).
Hlavně že už 30 let nemusíme konfigurovat interrupty ručně...
Já bych tak rád dělal něco tvůrčího! ale živí mě, že diagnostikuju cízí bugy a následně nad nimi často lámu hůl / hledám workaround, pokud se nedomůžu triviální přímé opravy...
No tak se holt kromě AI bude muset vymyslet ještě AS (Artificial Stupidity).
Jen si dovolím upřesňující poznámku inspirovanou mou aktuální anabází: legislativa ještě není zdaleka to nejhorší. Ten zásadní problém je kombinace skutečné legislativy s lidovou tvořivostí jednotlivých úředníků, a to jak na straně státní správy, tak ve firmách. Protože u nás je taková tradice, že každý úředník, který dostane funkci a razítko, získá pocit moci a přesvědčení, že je oprávně generovat vlastní nařízení a ukládat lidem povinnosti bez ohledu na zákony a vyhlášky.
A odkedy vymysleli kalkulacky nie je nutne vediet pocitat. Kam to vedie vidime na poctoch exekucii. Programovanie zlepsuje schopnost vyjadrit jednoznacne svoje myslienky. Vzdy sa bavim, ked dvaja ludia spolu rozpravaju nejednoznacne, kazdy si predstavi svoje vysvetlenie a ked nakoniec zistia, ze kazdy hovori o niecom inom, netusia preco, lebo to druhe vysvetlenie ani jedneho nenapadne.
Ano i ne. Za mě, kalkulačku by měl začít používat přesně tehdy, pokud je schopen udělat příslušné výpočty i na papíře. Prostě ve chvíli, kdy to přestane být "naučit se něco nového" a začne z toho být zbytečná rutina.
(Kdykoli musím doučovat někoho, koho kalkulačka "zachránila", tak je to naprostý děs, ti lidi nezvládají ani trojčlenku)
"pokud je schopen udělat příslušné výpočty i na papíře."
Duvod?
Takze podle tebe kopac, musi ..
1) umet najit a rozpoznat zeleznou rudu
2) z te rudy musi zvladat postup jeji premeny na zelezo
3) a posleze zelezna na ocel
4) vykovat z te oceli ten krumpac
5) musi znat drivi, poznat spravny strom
6) z toho stromu umet vytesat nasadu
7) umet to spojit do sveho nastroje
To ze nezvladne tim krumpacem kopat je nepodstatna drobnost ... presne takhle funguje nase skolstvi.
Ja mám dyskalkúliu a užil som si svoje. Najmä kvôli pedagógom, ktorí boli zaprdení matfyzáci a neboli to schopní pochopiť. Najlepšia bola krava, ktorá mi just dala o štvrť boda menej, na lineárnej algebre, než bol zápočet.
Prežil som ich, prešiel som. Kalkulačku mám stále pri sebe. Dnes je v mobile aj spreadsheet.
A 100% jsou to skolometsky priklady na neexistujici tema ze? Kazdy jeden zacina "mejme idealni ..."
V jakekoli praxi je radove dulezitejsi zvladat to, cemu se rika kvalifikovany odhad, a neni podstatny, jestli dotycny umi provest nejaky zcela teoreticky vypocet.
Kdyz si totiz v elektrikarine spocitas treba kapacitu, tak chci videt, jak nekde koupis 138,1575 mikrofaradu ... a nebo, jak to z realnych soucastek s tolerancema +50-20% ... postavis. Nemluve o tom, ze on to je taky z casti odpor (navic nelinearni), takze vlastne RC obvod ... a to ti celej zbytek vypoctu pekne rozbije co?
Jenze protoze ti, kteri to uci zadnou praxi vzivote nevideli, tak samozreme budou vsude vykladat, jak je to podstatny.
Ano, díky za skvělej příklad. Takže když místo těch 138 mikrofarářů koupíš v řadě 150uF jako nejbližší v E12, tak musíš odhadnout, co ti to jak moc rozhodí.
No fajn. Takže musím vědět, s kolikátou (od)mocninou to ujede, a pak to tak nějak musím umět odhadnout. Což je ekvivalentní derivaci, což je první semestr na VŠ, nebo si třeba "jen" vzpomenout na tu numerickou aproximaci (a + da) ^2 ~ a^2 + 2a*da což zvládne každej ne zcela tupej případ prváka ze střední, a ten druhej člen i s povolenou tolerancí dát z hlavy. Vono u laděnýho LC to asi vadit bude, u pulzního měniče +- autobus, teda dokud se nějaká harmonická nezašne trefovat někam, kam by fakt neměla.
Nebo to tupě bušit do kalkulačky bez základního pochopení.
"Což je ekvivalentní derivaci, což je první semestr na VŠ"
lol ... derivace je prvak lilbovolny elektroprumky ... a na urceni toho jaka tam bude soucastka se to vubec nepouziva ... protoze obvody se, jak vi kazdy kdo kdy nejaky navrhoval, ladi. Kapacity a indukcnosti ti totiz generuje treba i plosnak, jak zjevne vubec nevis.
A proto to pak vypada tak, ze na te VS prijde jeden z kazdych nekolika stovek, kteremu VF obvod funguje, protoze to vi, nic nepocita, a postavi to. Zatimco ti ostatni to maji sice naprosto dokonale spocitany, ale nefunguje jim to.
Ladeni VF obvodu se dela traba i tak, ze se ohybaji draty, pripadne se s pilnikem v ruce ten kuzdrat zkracuje ...
Chapeme, mas praci v ktere nevyuzijes zadnou pokrocilejsi matematiku od scitani a nasobeni. To je pomerne bezna situace. Netvarme se ale, ze to je takto v "jakekoli praxi", existuje mnoho profesi, kde se vyuzivaji denne veci ktere se uci na vysce.
Ja jsem rad za vsechno, co me na matematice naucili, a v praci to i vyuzivam (linearni algebra, analyza, dokonce i nejake diferencialni algebry) a vyuzil bych i vic, ale mam mezery (statistika, machine learning metody).
balkovic: Já mám dyslexii a naopak jsem vděčná učitelům, kteří o tom nevěděli (zjistila se u mě až dost pozdě) / bylo jim to jedno, protože právě díky těmto učitelům dnes umím číst a knihy jsou moje vášeň a zvládla jsem vystudovat humanitní i ekonomické obory, kde si na čtení a psaní rozsáhlých prací dost potrpí. Taky jsem mohla říct jsem chudáček a existuje kontrola pravopisu nejen ve Wordu a čtení je zbytečná věc, když máme audioknihy, rádio a TV, ale naštěstí mi tohle rodiče a učitelé nedovolili si říct…
U mňa neexistuje lepšie počítať, akokoľvek sa usiľujem. Chápem všetky princípy, možno aj preto mi lepšie idú abstraktnejšie veci a geometria. Matematiku v robote používam, robil som na veci, kde sa dosť hojne používala analytická geometria a musel som vymýšlať vzorce na sférickú geometriu + v AI je to všade. Ak mám po ruke stroj, výpočty spraví za mňa. Úroky si spočítam v spreadsheete, nie som úplný debil a som finančne gramotný.
Možno to s vašou dyslexiou nie je až také zlé, ani gramatické chyby nerobíte. Ja keď sa nesústredím, kľudne poviem, že 3 > 5, alebo 2+2 = 7. Ja nie som vďačný pedagógom a nepovolenie kalkulačky, od nich bol číry sadizmus. Zarábam dobre, chudák nie som. Bol by som, ak by som nebol dosť tvrdohlavý a dal na ich kecy.
To s tým chudákom je váš konštrukt, asi projekcia.
28. 2. 2024, 12:00 editováno autorem komentáře
Mimochodem nemyslím si, že se mi dyslexie vyléčila. To prý ani nejde. Ale když se snažím a soustředím, tak dokážu projevy alespoň zmírnit. Ale vytáčí mě, když člověk své neúspěchy svádí na jiné. Taky bych našla spoustu pedagogů, o kterých jsem si v tu chvíli myslela, že mi ublížili, ale když se na to teď dívám zpětně, tak mě spíš někam posunuli. Někdy i navzdory jim jsem dokázala něco, co bych nedokázala, kdyby byli vždy všichni hodní a spravedliví. A hlavně jsem šťastná, že jsem nikdy neměla v ničem žádné úlevy, protože to, jak se znám by nedopadlo dobře...
Ja si tiež nemyslím, že ste sa vyliečili. Lebo píšete o nejakých neúspechoch. Neúspech by bol, kebyže ma vyradia zo štúdia.
Ja hovorím o úplne zbytočnom sadizme absolventov matfyzu na študentoch, ktorým nejdú mechanické zručnosti. Je to proste prekážka, zbytočné nervy. Taká, ktorá nikam neposúva. Jediné, čo sa človek naučí, že sa treba vyhýbať sadistom.
Vy ste ten typ, ktorý beznohým vozíčkarom vyčíta, že sú neúspešní, keď bez vozíka nevedia chodiť.
Vy ste ten typ, ktorý beznohým vozíčkarom vyčíta, že sú neúspešní, keď bez vozíka nevedia chodiť.
A vy jste ten typ, který všem lidem přikáže jezdit na vozíčku, protože existují lidé, kteří nemohou chodit a musí jezdit na vozíčku. Když jsou podle vás na matfyzu takoví sadisti, měl jste se mu obloukem vyhnout a ne žádat, aby se kvůli vám nikdo neučil počítat, protože jste dyskalkulik a máme přece kalkulačku.
Musel som sa 2x pozrieť do kalendára či je 1. Apríl, a on nie je.
"Nemajú sa"? Už to je nezmysel. Je to ich voľba, i keby to robily ako hobby.
Ale ak hovorí o "AI", od ktorej máme dnes teda hodne ďaleko (na pár storočí), tak ak my chce povedať že tá "AI" čo pred nedávnom sme na Roote mali výsledky v koľko % prípadoch odpovedalo správne na otázku či číslo X je prvočíslo, teda len 2 možné odpovede, a ono to odpovedalo správne len v 2% prípadoch. Tak ak to má nahradiť prácu, kde logické myslenie je najdôležitejšie. Tak to už môžem povedať že akváriové ryby nahradia prácu konzultantov.
Jeden týpek čo "AI" obdobne hypuje a tvrdil že to nahradí programátorov, tak som mu povedal že nech pomocou tej "AI" naprogramuje veľmi primitívnu funkciu, ktorá zobere pole mailových adried, a vráti pole unikátnych mailových adries, kde ale v prípade gmail.com domény sú unikátne aj variácie s bodkou, viď: https://support.google.com/mail/answer/7436150?hl=en )
Tak:
1. Trvalo mu to asi 40 minút, čo som ja urobil za 4.
2. Výsledok bol skorej chybný, keď to vrátilo kód čo považovalo doménu gma.il.com za rovnakú ako gmail.com
3. to "AI" musel človek upozorniť celkovo 3 krát na rôzne chyby aby to nakoniec vrátilo správny kód (k čomu logicky človek musí vedieť že chyba tam je, čo znamená že musí vedieť programovať)
4. kvalita kódu bola katastrofálna, 7 násobne pomalší než môj kód.
5. "AI" sa furt ospravedlňovala a nechápala zadaniu, a ešte bola schopná presvedčovať že ten kód je správne.
V práci kde som pracoval s ERP systémom NetSuite, čo je trocha specifickejšia vec, tak ChatGPT 4 tam pohorel natoľko, že vlastne ani za celý pracovný deň sa neporadilo vytvoriť kód čo mal len primitívne skopírovať riadok zo sublistu A a vložiť do sublistu B. To čo som ja naprogramoval za 2 minúty. ChatGPT furt vracal len kód, v ktorom sa používali metódy nad `record` objektom, ktoré neexistovali. Dokonca to raz skúsilo cez `query` modul pomocou SuiteQL, ale to už vygenerovalo taký nezmysel, že syntakticky sa to ani nepodobalo. Ako keby to programovalo v úplne inom jazyku.
V podstate ChatGPT či copilot je pri programovaní úplne mimo. Jediné čo to zvláda je možno tak doplniť boilerplate (gettery a settery v Jave, getState a useState v Reacte, a podobne). Dokonca keď o tomto hovorím, tak raz Copilot vrátil kód "a = this.a" namiesto "this.a = a". Takže aj takto absurdnú chybu dokáže "inteligencia" urobiť. Alebo že by "AI" bola skratka pre "Artificial Idiotism"?
To už by som sa skôr obával toho že Sora nahradí filmových producentov a hercov, alebo DALL-E nahradí grafikov, pretože tam nejaké "chyby" fakt nevadia. Tých pár zlých pixelov sa tam stratí...
I keď občas čo vidím, tak to generuje obludy s 7 prstami na jednej ruke, či 3 nohami, keď chceš vygenerovať obyčajného človeka bez genetickej mutácie.
Vážne "AI" nenahradí absolútne nikoho... je to dobré leda tak pre entertainment (sem tam "AI" použijem pri roleplay s kamatárom, aby som text "okorenil" viac poetickým štýlom). Na takéto účeli je to fajn. Ale na programovanie rozhodne nie. A žiadna AI nenahradí programátorov najbližších pár generácií.
Kefalín, čo si vy predstavujete pod takým pojmom "AI"?
Pri tých copilotoch a chatgpt býva aj problém medzi monitorom a stoličkov. Treba vedieť písať prompty. A uvedomiť si, čo je umelá inteligencia. Niekedy je dobré mentálne cvičenie si s tým pokecať, lebo ten stroj je tak trochu autistický a ak nejasne formuluješ zadanie, tak zle odpovie.
27. 2. 2024, 12:14 editováno autorem komentáře
No keď je chyba medzi monitorom a stoličkou, nech sa páči, pošli mi sem link na ChatGPT, kde to zadanie s mailami vyriešiš. A ideálne aj video, nech je vidieť že to neskúšaš na dvadsiaty pokus, kedy náhodou ti dá správnu odpoveď hneď, a neklikáš "regenerate".
> čo si vy predstavujete pod takým pojmom "AI"? A uvedomiť si, čo je umelá inteligencia.
Tak to mám pocit že si to neuvedomuješ ty... ja som tu už mnohokrát písal čo AI reálne je, a ako dnešné neAI ale LLM fungujú. Trebárs tu:
Viem úplne presne ako funguje jazykový model. To naopak nevieš ty.
> Niekedy je dobré mentálne cvičenie si s tým pokecať, lebo ten stroj je tak trochu autistický a ak nejasne formuluješ zadanie, tak zle odpovie.
A unit test je ako moc nejasný? Keď to nevie dať ani kód, ktorý by daným unit testom prošel, aj keď celý unit test si ChatGPT poskytol?
27. 2. 2024, 13:12 editováno autorem komentáře
Dobre, tak neviem, LOL. Ty si múdry, ja hlúpy.
Treba si uvedomiť, na čom sa to učí. Pozrieť si, v akom jazyku sú projekty na githube najčastejšie. Problém rozbiť podproblémy a tak ho riešiť. Pekne po kúskoch.
Test driven development je zlá technika a mučiť ňou AI je ešte horšie.
Idem spáliť diplom a povedať pedagógom teda, že neurónové siete, nie sú umelá inteligencia. Navrhnem mlocika za profesora.
> "Ty si múdry, ja hlúpy."
Hlavne že minulú správu si hovoril ako to neviem. Už nevieš ako "útočiť".
> "Test driven development je zlá technika a mučiť ňou AI je ešte horšie."
Ale však ste sami písali že presnosť zadania je potrebná. Čo dá väčšiu presnosť než popis + unit test? To čo ty popisuješ je práve menej špecifické a presné. Si protirečíš.
A ak to nerozumie unit testu, tak potom ako to môže programovať?
Zrejme si sám mimo. Tu s tebou končím debatu.
U mě to ChatGPT zvládl napoprvé, zkusil jsem pustit testy a zelená. S videem jsem se tedy neobtěžoval. Link: https://chat.openai.com/share/62662446-0cd5-4a91-9490-a6bd8449f4b6
Test na iné domény tam nechýba, viz "another.email@example.com"
Že to telepaticky nezjistilo, že kdesi po světě pobíhající Mlocik97 v hlavě nese touhu mít test zrovna na `gma.il.com` je nedokonalost, kterou oželím, ostatně myslím že tuto nedokonalost mají všichni kromě tebe - ale u tebe je ta telepatie trochu podvod.
Fajn, i tak to ale nesvedčí o tom že ak sa raz z mnoha podarí na prvý pokus dostať správny výsledok, že ho dostaneš vždy... a presne na toto zadanie už mnohokrát to odpovedalo nezmysel. A to zadanie vtedy písal taktiež podobný týpek ako ty, čo mi tvrdil že chyba je u mňa (medzi klávesnicí a židlí). Môžeš ešte skúsiť druhý a tretí krát aby si sa sám presvedčil, trebárs aj v iných jazykoch.
Kdyz si odeme nekdo objedna analyzu na tema trebas ... EU NIS2 ... tak to klidne zadam AI, reknu ji ze zadani je 150+ stranek textu o zabezpeceni firemnich systemu na technologich dell, hp, cisco ... a ona to vybleje. Cist to ani netreba, on to stejne nikdo cist nebude, a kdyz, tak to bude nejaky duty negramot z NUKIBu nebo tak nekdo. A ti se stim naporsto spokoji.
Pocitam ze tak 500kKc ... by to mohlo hodit.
Tie som si to tak povedal, ale to hodnotim z pohladu vlastnej nenahraditelnosti, podobne ako vacsina osadenstva roota. Ale povedzme si na rovinu, ze vacsina repetitivnych veci co ludia robia by sa dalo s pomocou AI optimalize away alebo aspon minimalizovat ak to podmienky umoznuju. Bohuzial AI nedokaze preklenut fyzicky priestor, takze bez veci ako nejake standardizovane B2B su paper pusheri nenahraditelni stale.
Taktiez si vsimam ako bohata zapadna spolocnost je stale viac zavisla na konzumnych sluzbach. Teda niekto musi robit tie veci ktore nevies alebo si prilis lenivy, potom importuju poliakov ktori im krtkuju upchaty hajzel.
28. 2. 2024, 07:10 editováno autorem komentáře
Zajímalo by mě, jak znělo původní znění toho výroku, protože takhle je to samozřejmě naprostá kokotina. Ve skutečnosti programuje úplně každý, i když mnozí především sami sebe, a první tři (paradoxně ty úplně nejnáročnější) programy zvládnou v prvních několika letech života (ano, vnímání, pohyb, a řeč).
Celkem si troufnu tvrdit, že ten výrok neměl být chápán ve smyslu, že už nebude potřeba přímo programovat.
Vždycky bude nutné připravit zadání, a tam kde to bude dávat smysl, může konkrétní kód vygenerovat AI. Ale určitě to nebude stylem "naprogramuj mi alternativu k fotošopu".