Nespadl, jen zjevně "kvalitní" ruský SW nezaznamenal, že je čtvrtý stupeň špatně orientován a zahájil další manévr v okamžiku, kdy trysky směřovaly jinam než měly. Nejspíš tomu předcházela nějaká mechanická závada, ale SW ji nezaznamenal a myslel si, že je vše OK. Družice tak sice jsou na orbitě a pod kontrolou, ovšem jejich dráha je o dost jiná než požadovaná. A nemají dost vlastního paliva, aby tuto chybu mohly korigovat.
Budování sítě mělo tímto startem začít, tato chyba ho opět zpozdí. Toto byl první start družic již pro ostré nasazení, plán byl vypouštět dvojice na Sojuzech a čtveřice na Arianne, obojí startující z Guayany
Použitý Soyuz-2-1b Fregat má success rate 91% a predicted probability of success 85%. Od roku 2015 bude satelity vynášet Ariane 5ES, který má sice zatím success rate 100%, ale jen čtyři starty, a díky tomu má predicted probability of success 83%.
http://www.spacelaunchreport.com/log2013.html#rate
BTW Ariane 5 Flight 501 je příběhem zřejmě nejdražšího SW bugu v historii. Od toho roku 1996 v ESA/EADS dost pokročili ohledně spolehlivosti SW, ale přesto je to poučné čtení.
http://en.wikipedia.org/wiki/Cluster_(spacecraft)#Launch_failure
Ano, SW chyb bylo víc, tady mají krátký přehled: http://www.fi.muni.cz/usr/jkucera/pv109/2005/xobsivac.htm
Zde v druhé části textu je popis toho nezdařeného letu Sojuzu s Galileem. http://www.russianspaceweb.com/galileo.html#0828
Vidím tu nějaké dotazy na MS technologie, tak jsem tu s odpověďmi :)
SharePoint je prostě DMS, který bude řídící středisko Galileo používat na zemina ukládání směrnic a dokumentace, workflow atd. Nejsou sami - SharePoint používá většina větších společností. Mluvit o "softwarovém vývoji projektu Galileo" je trochu nadnesené, ale společnost BoldBrick má hezkou referenci, a PR se počítá :)
Veřejně dostupné informace o satelitech systému Galileo: HW je postavený na CPU ERC32, což je rad-hardened verze SPARCu V7. Jako OS se používá RTEMS (který EADS mimochodem používá na více projektech), což je RTOS napsaný v jazyce C, který neposkytuje aplikaci žádnou správu paměti a nepodporuje procesy. Aplikační vrstva je psaná v jazyce Ada, a je implementovaná jako smyčka s HW watchdog timerem. Používání klasické dynamické alokaci paměti je zakázáno (Ravenscar profile). V případě fatální chyby se systém restartuje v "safe mode". Kompletní binárka má 1.2MB a potřebuje 2.6MB RAM.
Ten "operační systém" a smyčka není nic překvapivého, podobné cyklické schedulery jezdí i v autech. Záleží ale na tom kde - někde se nasazují i opravdové RTOS.
Kolik ms trvá jeden cyklus? Když se ptám "kolik ms", znamená to "kolik milisekund", nikoliv kolik "MicroSoftů"...
Je někde dokument, ze kterého jste čerpali?
Tady je to shrnuté, včetně toho, že tam kromě RTEMS používají i Linux :-)
Já tam ale nevidím, že by na satelitech Galileo byl použitý Linux. Píše se tam o Linuxu na prototypu planetárního roveru, a o tom že Critical Software má ve vývoji projekt XLuna. To je projekt používající RTEMS nebo FreeRTOS, nad kterým běží Linux nebo Android.
http://www.criticalsoftware.com/en_us/products/p/xluna
BTW to co dělá xLuna je principu je podobné jako RTX64 (RTOS nad Windows řady NT) od společnosti IntervalZero.
http://intervalzero.com/assets/RTX642013/RTX_RTX64_integratedplatform.jpg
http://intervalzero.com/assets/IZ-Raytheon-CS.pdf
Souhlas, je to v podobných aplikacích poměrně obvyklý design. RTOS to je, časy jsou deterministické. ACOS podle všeho používá 200ms smyčku.
Vývoj dělala University of Würzburg, a mají o tom na webu dost informací:
https://wuecampus2.uni-wuerzburg.de/moodle/pluginfile.php/372080/mod_resource/content/1/Galileo-DHS.pdf
Pár dalších zajímavostí. Myslím že někde najdete i Galileo Software Standard (GSWS, GAL-SPE-GLI-SYST).
http://air.di.fc.ul.pt/air-ii/downloads/Silva09inforum.pdf
http://www.qasystems.de/fileadmin/data/Case-Studies/CaseStudy_AdaCore_Technologies.pdf
Je to jako napsat "firma XY bude vyrábět automobily", když ve skutečnosti firma bude dodávat ručně šité potahy na sedačky. Ty potahy jsou dobrá věc, ale za výrobou auta by si člověk představil trochu více.
PS: Pro jistotu, nadpis právě těď zní: "Češi se budou starat o softwarový vývoj projektu Galileo"