Samozrejme, ze da. Kolega ma v Praze 1gbps symetrickych za nejakych 6000. Nekdo holky, nekdo chlast, nekdo internet, priority lidi jsou ruzne. Muj dotaz byl o tom proc sakra na optiku davaji asymetrickou rychlost kdyz to z pohledu technologie nedava smysl. Z pohledu trhu to chapu, specificke chute ceskeho trhu a CTU ktery misto prace vymysli treba nettest.
podívat se po okolí, kdo kde staví, poptat se majitele budovy a zjistit si, kdo má kde jaké vedení, oslovit jeho. Případně oslovit firmu, která ti to vedení zajistí (ať už bezdrátovými pojítky nebo dotažením optiky).
Mám kancelář na P1, nakonec jsem poptal společnost GTS, která mně zajistila dotažení optiky ke dveřím a platím si od ní služby, a to jen díky tomu, že ve vedlejší ulici stavěli novou kancelářskou budovu a ta chtěla také připojení. To je B2B.
Pokud chceš zůstat u B2C, zkus poptat firmy jako třeba Poda, která v poslední době v Praze expanduje.
Důvodů může být víc.
Třeba jde o obchodní rozhodnutí.
Možná jde o technické omezení: ještě nevíme, jestli u CETINu půjde o GPON nebo XGS-PON - ten první má limit na upstreamu někde lehce nad gigabitem, teoreticky 1.244 Gbps, ale kolik z toho je dostupné pro samotný Ethernet a kolik zkonzumuje PPPoE, tj. kolik z toho může naměřit uživatel?
Na XGS-PONu jsou linkové rychlosti symetrické, tam se dá jít až k těm 8 Gbps nabízeným v Americe. I když to už asi bude chtít opustit PPPoE...
cena a malá poptávka. Ve firmě také máme symetrický 10Gbit, ale za to se platí 8000 Kč (~ 350 USD) a to je kvůli počtu uživatelů a nikoliv kvůli nutnosti něco stahovat velice rychle.
Neumím říct, jestli na doma by taková věc našla využití na doma, pro firmy již tady nabídka 10Gbit sítí je, ač omezená a drahá, tak je.
Já mám doma 500/500 Mb/s, a jako ono je to hezké že torrenty se stahují 40+ MB/s, ale není to nic bez čeho by nešlo žít. Navíc na tohle musíte mít i odpovídající hardware. U mých rodičů je 50/50 Mb/s, a to když jsem tam loni v létě vyměnil 10 let starý router za nový tak se projevilo neskutečným nárůstem propustnosti, až mě to popravdě překvapilo.
SSD už mají všichni? To opravdu těžko. Životnost hardwaru (a to i výkonová) je dnes dostatečná na to, abyste patnáct let nemusel upgradovat. A třeba mým rodičům i prarodičům je úplně jedno, jestli na jejich desktopu systém naběhne za minutu nebo za deset sekund. Popravdě, ono je to na desktopu úplně jedno i mně, v něm mám SSD jen proto, že chci aby byl tichý.
(Něco jiného jsou notebooky. Tam mají pochopitelně další výhody.)
Já to chápu, hned v první větě píšu, že máme každý jiné nároky. Pro mě je frustrující, když na počítač musím čekat a SSDčko to vyřešilo. Co si budem, ono je dneska docela složité koupit třeba lepší notebook bez SSD. Do mého HDD ani nejde dát. Vám to je fuk, ochotně byste si počkal. Kdybyste tam to SSDčko tedy už neměl. Zjevně už ho mají prakticky všichni :-)
tak ja SSD mam vsude + nekde HDD (2.5") pro archivace/velka_data...
v NB (T430s) sem prel pul rokem 512GB(funkcni) vymenil za 2TB
= tu mi jde o rychlost/spotrebu/ticho
do aktualniho HTPC sem dal 512GB NVMe WD-Black i presto ze to Kodi nastartuje 1x za X tydnu a pak se jen suspend/resume, takze by to klidne mohlo i s OS byt na 4200rpm 1.8" HDD nebo 3600rpm IBM Microdrive@CF :-)
= tu mi jde jen o ticho (2.5" HDD s multimediama se uspava a jede jen kdyz se z nej prehrava)
na druhou stranu vim a chapu, ze SPOUSTA lidi neresi rozdil v rychlosti mezi HDD a SSD, nevidi rozdil jestli neco nastartuje za 1-3s nebo 5-15s...
ale take vim ze SPOUSTA lidi ani nevi ze SSD je o tolik rychlejsi (vctene uplne jineho IOPS), nikdo ale asi nevi kolik z tech co jim ten delsi cas nevadi by po vymene za SSD to nejak ocenili, nebo si toho ani nevsimli, nebo je to jen prekvapilo ale bylo jedno...
Co je to "pravý slova smysl"? Oni nepotřebují, aby to či ono trvalo o pár vteřin kratší dobu. Oni z toho mají mezní užitek jen malý. Což má ostatně mnoho lidí, ale mnoho lidí jsou zároveň snobové, pro které je příliš nóbl chvíli počkat. Takových lidí je, mimochodem, zrovna tady mnoho. Podobné je to třeba s auty: velké části lidí bohatě stačí prakticky cokoliv, kde na ně nefučí, má to volant, motor a kola. Ale přesto se podívejte, co se kolem aut děje.
Já to nekritizuju, je mi to jedno, ale ať pak proboha hlavně někdo netvrdí nesmysly, že "bez SSD to nejde" (to tu dnes, mám dojem, nepadlo) nebo že "SSD snad mají všichni" (to tu padlo). To je prostě pitomost.
6. 1. 2023, 14:11 editováno autorem komentáře
Takže jste si v hlavě nakreslil nějaké čáry a pokud je někdo překročí, tak je pro vás snob. To je docela silná káva. Odsuzujete lidi, protože si koupili něco, o čem si vy myslíte, že to nepotřebují. Já jen doufám, že se nikdy nedostanete po pozice, kdy tu vaši vybájenou pokřivenost lidského bytí budete moct řešit.
10Gb dopravit po optice problem neni, je to otazka stovek korun (tedy naklady na lasery), pripadne XGSpon (pro ktery prozatim bude dostupny jenom prevodnik na ethernet). Problem je to co je na konci - zakaznicke zarizeni. Udelat nat/firewall nad 10Gb trafficu neni nic jednoducheho a levneho.
Standardni home routery konci s wan rozhranim na 2,5Gb a to je top-of-the-line. Ted se teprve objevuji zarizeni, ktera maji tech 2,5Gb i do vnitrni site. Samozrejme speciality existuji, ale mluvime o konzumni tride, ktera se pohybuje do jednotek tisic za router/nat krabici. Neznam cloveka ktery by chtel dat za krabici k domaci pripojce napriklad 20kKc.
ano, 10Gb link to umi, ale kdyz to hodite na merak, zjistite, ze pri NATu (a to nemluvim o firewallu) to zacne zahazovat packety uz na gigabitu. A s trochu slusne nastavenym firewallem ten vykon jde jeste rapidne dolu.
Nehlede na to, ze kdyz to clovek zatizi malejma ramcema, tak se to zadycha velmi velmi brzy -> chcipne to (stejne jako jiny boxy) u par set tisic pps.
A co třeba řada QNAP QSW-2104 nebo netgear GS110? Stojí kolem 5tis podle vybavení, pak o dva tisíce dražší může být ubiquiti USW XG. Ano, jsou to managed switche, což ale vadit nemusí, záleží na návrhu sítě.
O to ale nejde, tohle vše jsou low costy a pokud chci doma vyšší přenosové frekvence, zaplatím si to. Doma třeba jedu na mellanoxu, protože se dají dobře odkupovat vyřazené z projektů.
Veď práve, sú to všetko switche, nie routre. Niekde musí byť niečo, čo izoluje subnety a prehadzuje pakety medzi nimi, beží tam firewall, NAT... to je dôvod, prečo by som tam nedal ani CRS305 - ktorý reálne má l3hw schopnosti, prvú časť by ako tak zvládol, ale firewall/NAT by ho zamordoval.
Zase keď chcem routovať 10G, tak desať tisíc za router nie je zlá cena.
Dream Machine Pro má podle reportů na webu omezenou propustnost při použití PPPoE (do 700 Mbps):
https://community.ui.com/questions/ETA-on-bugfix-for-UDM-Pro-bad-PPPoE-performance/9119aa98-412f-41c7-9188-a30036c2e4c2?page=3
https://www.reddit.com/r/Ubiquiti/comments/v7er1o/pppoe_issues_on_udmse/
https://www.reddit.com/r/Ubiquiti/comments/p6p8gj/does_the_udm_pro_se_fix_the_pppoe_performance/
https://www.reddit.com/r/Ubiquiti/comments/q6tfpa/ubiquiti_has_finally_improved_the_pppoe/
S Mikrotikem by to možná bylo lepší, ale zase potřebujete metalické SFP+ s podporou 2.5 Gbps (předpokládám, že zařízení od CETINu bude mít metalický 2.5 Gbps Ethernet a ne SFP+ šachtu s 10 Gbps modulem), a to od Mikrotiku prý poněkud hřeje.
Pokiaľ to chcete k 2.5 Gbit pripojeniu a nie k 10 Gbit, tak je riešením RB5009, ktorý je lacnejší (cca 4k CZK) a má 1x2.5G, 1xSFP+ (a 7x1G).
Ono väčšina SFP+ -> RJ45 transceiverov dosť hreje; relatívne OK sú transceivery založené na BCM84891, ale tie sú trocha drahšie a nevedia 2.5GBASE-T a 5GBASE-T.
PPPoE je vo všeobecnosti dosť problém, implementácie sú single-core a tým pádom cpu-bound. Je fajn, ak teda už ISP trvá na PPPoE, aby podporoval RFC4638, nerobil MSS clamping a umožnil MSS=1460. Potom potreba silného CPU poklesne. (Či to CETIN spĺňa, vôbec netuším).
RB5009 ma svou vlastni skupinu problemu s tim 2.5 Gbps portem. :-)
https://forum.mikrotik.com/viewtopic.php?t=182691
https://www.reddit.com/r/mikrotik/comments/rq7ytu/rb5009_25gbe_slower_than_1gbe/
https://www.reddit.com/r/mikrotik/comments/x12djb/rb5009uprsin_same_speed_throttle_issue_with/
https://www.reddit.com/r/mikrotik/comments/yxk72n/maybe_the_25g_port_on_rb5009s_is_fixed_now/
:-)
Ještě k tomu RFC4638 - CETIN ho chvíli podporoval (https://twitter.com/zajdee/status/1499695712472379392), dokonce i teď na PPPoE tag PPP-Max-Payload 1500
odpovídá BRAS tak, že pošle zpátky totéž, ale v rámci PPP relace pak natvrdo vynucuje MTU 1492. Nevím, proč to změnili, ale zkusím to zjistit.
No pokud mne takove pripojeni stoji alespon 1000-1500 mesicne tak asi nebudu mit problem zaplatit si zarizeni v cene 1.5 rocniho pausalu. Krom toho cena zarizeni se da rozpustit v cene nebo pronajmout od operatora.
Fakt nevim co vidite za problem.
Pokud zajistuji pripojeni nekam do bubakova tak cena kolem 20kkc za terminal je rekneme "entry level" a v celkovych nakladech nezajimava.
Muze vsak take jit o kalkul operatora kdy pocita s tim ze jen zlomek zakazniku bude moci kvuli koncovym zarizenim pouzit a on pomalu bude upgradovat sit.
@Hobbit
BTW: tohle by stihat mohlo asi dost s 8core CPU (s AES) + 8GB RAM a ma 2x 2.5Gb (+1x 1Gb) FiendlyElec NanoPi R6S
a jeste k tomu prehravat 8k@60 h265/VP9 :)
Buď ešte rád ;-)
V našej dedine v Jizerkách som si predplatil rok Cetínu za pripojenie 2Mbit (rýchlejšie tu nejde) a po mesiaci som musel hľadať miestnu WIFI. Tie 2Mbit boli v skutočnosti 1.3Mbit / 200-300kbit a počas obyčajnej videokonferencie to furt vypadávalo. Mne by bohate stačilo aj tých 18 Mbit. Ale sem sa im to neoplatí ťahať.
Doporucuji cist zpravy o rychlostech mimo US. Rezervovane lze brat i Francii. V US rychlosti cvicily hodne se zavedenim tarifu RV.
Ja tedy mam vicemene stabilne mezi 90-200Mbit a to mam ne uplne dobre umistenou antenu.
Jinak je treba pocitat s tim ze do firmwaru rezou od te doby co se ze starlinku stal nastroj vojenske stragegie porad. Je treba tedy oddelit vypadky kvuli updatum vs zbytek systemu. Myslim ze jsem ted uz v appce zahledl ze lze nastavit kdyz se ma zarizeni kvuli updatum otocit.
Byl jsem u dobreho wifi ISP ze Slaneho. Ted my uz zbyl jen ten nedostupny a desny (pres huste stromy mi na ferovku ted nabidl pripojeni).
V cem Starlink dobre konkuruje je zatim konektivita a RTT do US ktery je mirne lepsi nez u vodafoniho fixniho LTE.
Kazdopadne na kanadskem/ americkem venkove neni az tak problem pevna linka(jsou tam prakticky v kazde jeskyni) s hodne pomalym DSL nebo digitalnim okruhem (kdyz neni DSL). Nejopustenejsi mista balancuji mezi dialupem, sat terminalem na geo druzice a starlinkem. Hadejte co vyhrava :-)
6. 1. 2023, 12:25 editováno autorem komentáře
Někteří místní poskytovatelé mají připojení velmi stabilní (typicky ti na 60 GHz) a jiní naopak naprosto nikoliv. Na některých místech je LTE tak přetížené, že zvlášť ve špičkách lze o stabilitě mluvit stěží a o použitelných rychlostech jakbysmet a jinde je stabilní dost a dost. (Mimochodem třeba i v centru Prahy; teď nedávno jsem tu měsíc na LTE jel a tedy zlaté DSL. Sice to bylo rychlejší ale stabilita byla úplná katastrofa.)
Takhle paušalizovat se to tedy fakt nedá.
V momente kdy nemate sanci na cisty LOS k druhe strane - typicky udoli rek, hory, husty les jsou vam nejake xxGhz spoje uplne k nicemu. Potrebujete zbudovat retranslace (nekdy i vice nez jednu) se pri nevhodnych podminkach muze blizit stavbe fixni kabelove site. A stozar musite zaplatit ISP, vymyslet napajeni, resit orezy, cekat na stavebni povoleni apod.
6. 1. 2023, 14:39 editováno autorem komentáře