Protože telekomunikační sítě ke koncovým zákazníkům nejsou konkurenčním prostředím (nemůže je položit kdokoliv kamkoliv, závisí obvykle na místní samosprávě), po roce 2000 došlo zásahem regulátora (ČTÚ) k LLU pro zpřístupnění telefonních kabelů konkurenci. Podobně v mobilních sítích vznikli virtuální operátoři z důvodu omezených přídělů kmitočtů. Co se týká optických kabelů, pokud vím, CETIN je jedinou společností, která je pro připojení domácností pouze pronajímá. Oddělení distributora a prodejce je věcí, na které nám u prodeje plynu a elektřiny dnes nepřijde nic zvláštního, u optických kabelů to ale neplatí - např. samospráva zakazuje připoložit 10 let po rekonstrukci komunikace, případně zakazuje zcela s odůvodněním, že v daném místě má optické kabely již jiná organizace.
Otázka do rvačky: Bylo by možné / mělo by smysl provést LLU i pro optické sítě, případně jaký je rozdíl mezi někdejšími telefonními kabely a dnešními optickými, který LLU znemožnuje?
AFAIK se LLU prakticky nepoužívá, měly to Radiokomunikace (byl jsem u nich), a to znamenalo mít vlastní zařízení v místě vyústění kabelů (kolokaci). Tuto část Radiokomunikací převzal T-mobile. V okamžiku přechodu na VDSL mi ADSL/LLU zrušili (i s telefonem) a připojili službu na jiném páru - VDSL jede přes bitstream, tj. končí to v zařízení O2 (dnes asi CETINu) a operátor dostane jen data.
Ale to, co chcete, vlastně je - CETIN neposkytuje služby (hlasové, datové), z toho pohledu je na tom O2 stejně, jako třeba T-mobile nebo někdo jiný.
LLU prakticky znemožňuje použít předsunuté DSLAMy apod., bylo to zajímavé v roce 2004, ale ne dnes.
Ano, smysl to má. V jiných zemích to funguje:
https://www.sunrise.ch/en/residential/help/netz-und-verfuegbarkeit/glasfasertechnologie.html
OTO ID
215 poskytovatelů optiky, kteří staví optiku do bytu ve Švýcarsku. Prakticky jakýkoliv operátor si pak může na té optice nabízet co potřebuje a chce.
Protože je na našem telco trhu pevných přípojek obrovská tlačenice, kterou mnozí operátoři řeší cenovým podbízením. Viz třeba UPC, Starnet, mnozí další a menší, kteří nabízí marketingově krásných 300 Mbit/s za 95,- Kč.
Tím se rozbíhá sebevražedná spirála, ze které má sice výhodu zákazník, ale mnozí operátoři pak mají problém financovat rozvoj, údržbu, ...
V dnešní době je tlak zákazníků na cenu veliký, jsou si své pozice vědomi.
Kam to povede ... radši nedomýšlet.
Třeba tomu nerozumím, ale vaše zdůvodnění mi nedává smysl: Já neřeším, jestli někam vede či nevede kábl, a když nevede, tak zda se investorovi vyplatí jej zavést. Já řeším, že když někam vede, co brání jeho pronájmu za velkoobchodní cenu (pokrývající náklady i zisk majitele) operátorům tak, jak se to již dnes děje u elektřiny, plynu, tel. kabelů, optických kabelů CETINu (dobrovolně) a mobilních operátorů.
Otazkou je jestli je samsprava opravnena takto siroce zakazovat. Obvykle misto sporu ISP vycouvaji.
Argumentovat ze v miste ma opticke kabely jina organizace je uplne liche. Samosprava neni regulator mistniho telekomunikacniho trhu a neni opravnena v techto vecech rozhodovat.
Afaik jsou obce ktere sice nepronajimaji celou optiku ale pronajimaji prazdne chranicky, kabelovody, kolektory...
19. 5. 2021, 13:56 editováno autorem komentáře
Naše ulice byla vybudována v roce 2013. Není tu natažená metalica ani optika. Metalica končí se starou zástavbou. Dodnes nechápu, proč stát nedává povinnost v nových ulicích alespoň natahat chráničky. Takhle to je promarněná šance moderně připojit přes 50 baráků. Já teda gratuluju miliontému zákazníkovi a kvůli neschopnosti našeho státu plánovat na víc než měsíc dopředu, budu 10 km od dvou krajských měst čekat na StarLink.
Zrovna jsem chtěl napsat něco podobného. Spíš než dotování vysokorychlostního internetu do odlehlých oblastí by stát měl dotovat výstavbu podzemních kabelovodů v intravilánu měst a obcí, do kterých by se poté měly přemístit všechny sítě do 400 V. Pak už je pro každého poskytovatele snadné a levné tam natáhnout cokoli, ať už jde o metaliku, optiku, coax, nebo co vlastně bude za 50 let.
Akorát i na těch vesnicích je třeba počítat s tím, že na to může sedlák najet traktorem.
Mimochodem i ty optické kabely stárnou a degradují. Vzpomínám na slova již zesnulého známého od Telecomu, že dřív optický signál v pohodě došel z Prahy až do Brna, zato dnes už musí být po cestě několik zesilovačů.
Doslova před pár dny jsem se setkal se souvisejícím problémem: Jednalo se o prodej stavebních pozemků na vesnici kus od Vyškova (původně asi pole rozsekané na cca 40 pozemků), kde už je naplánovaná výstavba infrastruktury pro budoucí domy. Nikdo ovšem nenaplánoval, aby byly k domům dotaženy aspoň pevné linky, když už ne optika. I kdyby to nebylo hned od začátku napojené na internet, jistě by se toho v budoucnu někdo ujal (možná zrovna ten CETIN, ačkoliv nevím, jak se to pak musí smluvně ošetřit). Nikdo se tím ani nechce v téhle fázi zabývat, prý už by se to nestihlo.
Naštěstí se to netýká přímo mě, ale hlava mi to nebere. Buď byl někdo diletant a vůbec nad tím nepřemýšlel, nebo věří ve všespásnost rozličných bezdrátů (což sice fungovat bude, ale s optikou se to co do šířky pásma a hlavně spolehlivosti nedá srovnávat). Udělat takovou botu v situaci, kdy se všechno staví úplně od nuly, mi přijde nepochopitelné.
Projektoval to diletant, financuje to diletant a realizuje to diletant. To je jednoduché vysvětlení.
Nikdo si dnes nedovolí vybudovat novou lokalitu bez vodovodu, kanalizace, asfaltové silnice, chodníků, osvětlení, plynovodu - pokud v lokalitě je plyn. Ale úplná ignorace připojení k internetu je běžná - "vždyť to nějak půjde vzduchem".
A bohužel je jen málo projektů, kde se s optikou do domu počítá.
Přitom naprojektovat a položit chráničky a rozvaděče není v rané fázi stavby takový problém. Dělat to dodatečně už problém je.
Naproste h... ne diletant. Kdyz jsem jeste pracoval u telekomancu rikali jsme jim "betonove hlavy". Tohle nekde zverejnit.
Lokality bez kanalizace se take staveji. Hlad po nemovitostech je obrovsky takze majitele casto strpi zumpu kdyz jim nepovoli cisticku - povoleni cisticky neni vubec samozrejma vec.
Nektere obce casem treba postavi tlakovou kanalizaci - v podstate staci trubka sirky hdpe chranicky.
Jasně, pokud v lokalitě není kanalizace, staví se místo toho čističky. Ale nějaká infrastruktura na tenhle typ odpadu existovat musí...
Pokud obec nemá kanalizaci a nepovolí ani čističku, tak je asi zralá na odpis.
Chybějící chráničky v nově stavěných lokalitách nikdo neřeší, a je to špatně.
Podobně nikdo neřeší absenci vnitřních kabelových rozvodů - až pak se diví, že i pro tu wifinu je potřeba provrtat díru do fasády, dírou natáhnout kabel ze střechy, kabel k něčemu připevnit, na něco přidělat klientskou wifi jednotku, něčím ji napájet...
Bydlím v malé obci, kde je cca 210 obyvatel. Jsme jedna z posledních obcí na okrese, kde ještě není kanalizace. S těmi žumpami bude problém, že od roku 2022 bude muset každý zdokladovat vývoz 30 m3 splašků na přihlášenou osobu.
Domácí čističky vodohospodáři už neradi povolují, protože jejich majitelé poté dost často kašlou na údržbu, takže nefungují a splašky jdou do potoka.
Nepletete si náhodu tlakovou kanalizaci s výtlakem? Několik domů, nebo i celá ulice, část obce je spádovým vedením svedena do jímky na nejnižším místě a odtud se přečerpává tlakovým vedením klidně kilometry daleko do jiného spádového vedení nebo rovnou do čističky.
A když jsem na veřejné schůzi přednesl vizi kabelovodů, tak si všichni ťukali na čelo.
Ne tlakova kanalizace neni spolecny vytlak. Ten je dost draha sranda a funguje jen tam kde neni velky rozdil ve vysce a je možno ho umistit. Což neni vsude možné.
Jedna se o soustavu ktera sestava z mini jimky pro kazdy dum ktera ma noze na drceni a cerpadlo na pumpovani splasku. Hadice neni o moc vetsi nez vodovodní hdpe trubka. Cerpadlo s jimkou je krapet mensi něž vodomerna sachta.
Soustava muze mit po ceste i "repeatery". Cele to pak usti do nejbližší gravitacni kanalizace.
U domovnich cisticek se nyni pozaduje rozbir sr.... / kalu . Coz porad stoji radove mene nez vyvoz zumpy.
20. 5. 2021, 00:10 editováno autorem komentáře
To bych rad vedel kde to starne. Starnou zejmena spojky a konektory. Zivotnost nekde mezi 30-40 let.
Hlavne dnes se site projektuji na snadnou vymenu kabelu is rezervou.
Dalkova sit se velmi rychle vyplati a zaplati i paralelni vymena.
Krom toho nelze srovnavat mistni sit a dalkovou sit na 200km nebo jak je to daleko z ministerstva vseho do baziny. To jsou uplne jina vlakna,technologie a vykony.
19. 5. 2021, 19:23 editováno autorem komentáře
Spis by mel stat naridit stavbu tech kabelovodu, v podobnem gardu jako stat narizuje vystavbu podzemnich garazi u novych baraku nad urcity pocet bytovych jednotek. Mela by existovat zakon a nejaka navazana organizace ( ne nutne statni ) do ktere by meli rovny pristup vsechny subj. na trhu a umoznovalo by jim to vyuzit tuto infrastrukturu.
Vitej kolego. Mam ulici na Praze - Zapad postavenou v huste zastavbe taky tak nejak kolem toho roku . Dle vyjadreni cetinu dostavba metaliky (az 50 mbit v bondingu, prakticky vsak mene) skoro tri ctvrte mega jen muj dum. Optika asi 2 000 000 Kc bez vecneho bremena. A co myslis? K mistni velke LTE BTS do pul ulice se asfaltovala silnice a zase nic. Nedivil bych se kdyby cetin o tom vubec nedostal echo.
Pritom treba v Tuchomerich se pracuje na vystavbe optiky aspon v novych bytovkach coz v nasich bytovkach pro bohate puvodne chybel i ten telefon. A neni to odsud vubec daleko.
Na tom je nejlepsi ze tato "osoba" : https://ekonomickydenik.cz/brzy-budeme-zeleznici-jezdit-rychleji-problemy-se-odradit-nenechame-rika-generalni-reditel-spravy-zeleznic-jiri-svoboda-nabidku-optickou-sit-od-privatni-firmy-odmitl/
Odmitla nabidku firmy na pripoloz optiky na trati ktera povede kolem nasi obce coz by pomohlo mistnim malym ISP. Doufat akorat v CDT ale ta ma nejblizsi PoP az v Hostivici.
19. 5. 2021, 14:25 editováno autorem komentáře
Tak u nás v obci roztahali optiku už před mnoha lety. ale telekom v té době místo toho aby naši vesnici propojil přes optiku zakopal nějaké obyč metalické kabely (teda on oficiálně měl použít optiku a vzal za to i dotace, ale skutek utek).
Když jsem se po tom pídil tak nikdo nic neví. A když u nás začali plánovat cyklostezku, tak jsem zjišťoval jestli by se nedalo v souvislosti sní natáhnout aspoň nějaké chráničky nebo něco kde by se pak dal poslat optický kabel. A bylo mi řečeno že ne. Že se to nesmí, že by nedostali dotace.
Tak si tak říkám co se v tom našem státě děje.
Obávám se, že s těmi dotacemi si to nevymysleli. Kdysi jsem slyšel minimálně jednou legrační (tedy vlastně hrozně smutnou) historku na podobné téma. Jednalo se tuším o rekonstrukci školy, kam mj. osadili nová plastová okna, ale bez žaluzií s tím, že si je tam pak sami dodělají (nebo to byla nějaká podobná marginalita, už nevím přesně). Bylo jim ale řečeno, že pokud do těch oken zaplacených z dotací jakkoliv během určité lhůty zasáhnou, o dotace přijdou a budou je muset vrátit.
Takže absurdita typu nelze připoložit chráničku při budování cyklostezky za dotace mě, bohužel, nepřekvapuje. Že to je nebetyčná blbost, to je asi mimo jakoukoliv diskuzi. A krom té legislativní stránky tam vidím ještě jeden problém - ono často jde o to vykonat konkrétní úkon (vypapírovat a nechat vybudouvat cyklostezku, například), ale už nejde o to snažit se to udělat co nejlíp a udělat to tak, aby to opravdu lidem k něčemu pomohlo.
20. 5. 2021, 12:43 editováno autorem komentáře
Zalezi na tom kdy a z jakych penez. Pokud jsou to penize ciste obce tady vetsinou zadna omezeni nejsou.
Pokud se jedna o dotace, tak tady MPO nebo MMR vydalo v tomto smeru metodicky pokyn kdy je umoznena pripoloz prave pro SEK. Nebylo to ale hned a zalezi na tom kdy se ta akce konala. V mezicase se obce zcela opravnene baly aby o dotaci neprisly.
Tohle je takovy pruser ze by za to mely padat hlavy.
20. 5. 2021, 13:41 editováno autorem komentáře
To jsou takové mytické historky. Ve skutečnosti je to tak, že když se něco dělá z dotací, je potřeba si dopředu rozmyslet, jak to má vypadat. Protože kdyby se něco zaplatilo z dotací, a pak se to začne zase předělávat, byla vlastně část těch dotací jen vyhozena z okna. Což se poskytovateli dotace samozřejmě nelíbí a brání se tomu. Jenže v ČR s tím máme problém, protože něco naplánovat dopředu a pořádně to připravit, to je sprosté slovo. My to radši nějak zflikujeme, pak zjistíme, že takhle ne, za pár let to zflikujeme zase trochu jinak, takhle taky ne… Ve výsledku to stojí desetkrát tolik a je to vlastně pořád nepoužitelné, ale zato to bylo „levné“ (každý rok, ne v součtu).
Tady jde o to koho tim chcete oslovit. Jestli obec nebo developersky projekt. Na mytickych historkach neco je zvlaste vzhledem k vydanemu metodickemu pokynu - rad bych ho sem pastnul ale stary bookmark uz mi nefunguje, fungoval pred pulrokem.
Nevztahuje se nove na neoznameni zameru liniove stavby kde by mohla byt pripoloz vysokorychlostnich siti nahodou pokuta az pul mega?
Uz mnoho let je planovana cyklostezka podel ohre z karlovych varu. Myslite ze nekoho napadlo podle prakticky nove vybudovane komunikace prihodit site? Aspon posileni elektriny,vodovod,tlakovou kanalizaci kdyz uz ne tu optiku? Nikoho. I presto ze se delaji dost hluboke zarezy do skal, masivne kaci stromy a lokality jsou ve spatne pristupnem terenu.
Namisto toho jsou v miste (tedy aspon od strany podel reky dubina/muzikov) zakazovany cisticky odpadnich vod a jeden poskytovatel zde radeji nenabizi ani to fixni LTE. Je to tak blby teren ze franta wifinar tam nedosviti aniz by financne vykrvacel na retranslacich
20. 5. 2021, 15:14 editováno autorem komentáře
Taky si to myslím.
Když se někde klade kabel (ne chránička), tak správně by na to mělo být územní rozhodnutí a zanesené do map.
A přesně jak píšeš, tak se na to nemyslí dopředu a vhodit tam chráničku jen tak sice technicky jde a nic to nestojí, ale fakticky to tak nemá být.
U cyklostezky to nebude uznatelný náklad a projektant může starostu vyděsit, že s tím budou problémy (územní rozhodnutí, že se to tam nevejde apod.).
Tohle je i podle mě fakt problém. CETIN prostě o všech stavbách vědět nemůže a když mu stát/samospráva/majitel nedá včas vědět, tak na tom pak zákazníci tratí a musí čekat, jestli se tam CETIN dostane třeba při přestavbě kanalizace atd. Řekl bych, že kvalitní připojení k internetu už by mělo v dnešní době být bráno jako základní vybavení spolu s vodou, kanalizací elektřinou atd.
Takhle to chodí u nás - od neochoty Města až po vyloženě odpor. Otázkou je, zda by se na to třeba nedal napasovat i paragraf porušení povinnosti řádného hospodáře, protože by byly telekom. firmy ochotny se spolupodílet na nákladech.
Nejde o to, zda považovat telekom. síť za základní infrastrukturu - kdyby byla obec co k čemu, řeší to bez keců automaticky ve prospěch obyvatel, koneckonců proto ji obyvatelé živí.
Což o to, čísla vypadají na první pohled hezky. Ale když si je člověk vydělí deseti, aby dostal rychlost v opačném směru, tak jsou spíš k pláči. A i ta částečná náprava, kterou slibovali, se nějak zadrhla.
Protoze cena vykopu je zhruba 1000kc/metr. To je celkem realny naklad. Nehlede na vecne bremeno. Treba v mem miste se pohybuje mezi 200-400kc/m.
Navic predpokladam ze tu cenu cetin stanovil bez dodatecnych pravnich nakladu.
Doporucuji si precist take toto:
https://www.lupa.cz/clanky/jak-a-proc-se-v-cesku-ne-stavi-optika-aneb-proc-statni-urady-nedodrzuji-zakony/