Protože telekomunikační sítě ke koncovým zákazníkům nejsou konkurenčním prostředím (nemůže je položit kdokoliv kamkoliv, závisí obvykle na místní samosprávě), po roce 2000 došlo zásahem regulátora (ČTÚ) k LLU pro zpřístupnění telefonních kabelů konkurenci. Podobně v mobilních sítích vznikli virtuální operátoři z důvodu omezených přídělů kmitočtů. Co se týká optických kabelů, pokud vím, CETIN je jedinou společností, která je pro připojení domácností pouze pronajímá. Oddělení distributora a prodejce je věcí, na které nám u prodeje plynu a elektřiny dnes nepřijde nic zvláštního, u optických kabelů to ale neplatí - např. samospráva zakazuje připoložit 10 let po rekonstrukci komunikace, případně zakazuje zcela s odůvodněním, že v daném místě má optické kabely již jiná organizace.
Otázka do rvačky: Bylo by možné / mělo by smysl provést LLU i pro optické sítě, případně jaký je rozdíl mezi někdejšími telefonními kabely a dnešními optickými, který LLU znemožnuje?
AFAIK se LLU prakticky nepoužívá, měly to Radiokomunikace (byl jsem u nich), a to znamenalo mít vlastní zařízení v místě vyústění kabelů (kolokaci). Tuto část Radiokomunikací převzal T-mobile. V okamžiku přechodu na VDSL mi ADSL/LLU zrušili (i s telefonem) a připojili službu na jiném páru - VDSL jede přes bitstream, tj. končí to v zařízení O2 (dnes asi CETINu) a operátor dostane jen data.
Ale to, co chcete, vlastně je - CETIN neposkytuje služby (hlasové, datové), z toho pohledu je na tom O2 stejně, jako třeba T-mobile nebo někdo jiný.
LLU prakticky znemožňuje použít předsunuté DSLAMy apod., bylo to zajímavé v roce 2004, ale ne dnes.
Ano, smysl to má. V jiných zemích to funguje:
https://www.sunrise.ch/en/residential/help/netz-und-verfuegbarkeit/glasfasertechnologie.html
OTO ID
215 poskytovatelů optiky, kteří staví optiku do bytu ve Švýcarsku. Prakticky jakýkoliv operátor si pak může na té optice nabízet co potřebuje a chce.
Protože je na našem telco trhu pevných přípojek obrovská tlačenice, kterou mnozí operátoři řeší cenovým podbízením. Viz třeba UPC, Starnet, mnozí další a menší, kteří nabízí marketingově krásných 300 Mbit/s za 95,- Kč.
Tím se rozbíhá sebevražedná spirála, ze které má sice výhodu zákazník, ale mnozí operátoři pak mají problém financovat rozvoj, údržbu, ...
V dnešní době je tlak zákazníků na cenu veliký, jsou si své pozice vědomi.
Kam to povede ... radši nedomýšlet.
Třeba tomu nerozumím, ale vaše zdůvodnění mi nedává smysl: Já neřeším, jestli někam vede či nevede kábl, a když nevede, tak zda se investorovi vyplatí jej zavést. Já řeším, že když někam vede, co brání jeho pronájmu za velkoobchodní cenu (pokrývající náklady i zisk majitele) operátorům tak, jak se to již dnes děje u elektřiny, plynu, tel. kabelů, optických kabelů CETINu (dobrovolně) a mobilních operátorů.
Otazkou je jestli je samsprava opravnena takto siroce zakazovat. Obvykle misto sporu ISP vycouvaji.
Argumentovat ze v miste ma opticke kabely jina organizace je uplne liche. Samosprava neni regulator mistniho telekomunikacniho trhu a neni opravnena v techto vecech rozhodovat.
Afaik jsou obce ktere sice nepronajimaji celou optiku ale pronajimaji prazdne chranicky, kabelovody, kolektory...
19. 5. 2021, 13:56 editováno autorem komentáře