Opakuju to porad dokolecka a zopakuju to i tady: opensource nema cenu v penezich, ale znalostech. Ty byvaji universalni, principielni, nikoliv tedy fakticka, postupova. To, ze nekdo povazuje cas (ktery se mu bude porad jen vracet jako usetreny), ktery stravi ucenim se neceho navic za ztraceny je jeho osobni problem, ktery je dlouhodobe nutne mnohem delsi = drazsi.
Jenze pri planovani cehokoliv se mysli kratkodobe, nanejvys strednedobe, ale dlouhodobe planovani dela malokdo i maloktera vetsi instituce. Opacne to resi IBM: naplanuje si fahrplan na deset let dopredu a nez aby prijala spatna rozhodnuti o jeho zmene za behu neprijima radeji zadna.
A ono by stalo za to delat oboji, zvazit co nas bude stat ted hned prechod na OO.org, zvazit kolik nam to usetri na licencich a kolik to bude stat navic na podpore. Nasledne dojit k zaveru, ze na zlomku pocitacu M$o zustanou jako alternativa k OO a na zbytek se navali vyhradne OO. Spravuju sit ve vetsi skole, kde to prave takhle funguje a problemy jsou po dvou letech od prechodu minimalni. Je fakt, ze kdybych tusil jak pomalu pujde vyvoj OO, asi bych prechod udelal pozdeji a kdybych tusil, ze vysledkem nebude spolehlivejsi a lepsi aplikace jak byva u opensource zvykem, mozna bych se na to vybodl uplne, ale stalo se a ted uz je klid.
V dohledne dobe se planuje temer kompletni migrace na linux, ta bude vzhledem k mnozstvi pouzivaneho ciste wokeniho vyukoveho softu mnohem zabavnejsi...