Vlákno názorů k článku
Charitativní projekty se vyhýbají open source od anonym - Aha, a když si v orgranizaci instaluju komerční...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 9. 11. 2006 15:26

    bez přezdívky
    Aha, a když si v orgranizaci instaluju komerční software, tak tu zaplacenou podporu nepotřebuju? No, možná to proto se stabilitou počítačů s windows vypadá tak jak vypadá.
  • 9. 11. 2006 15:52

    pb (neregistrovaný)
    Ale o tom to prece je. Windows se tvari jako ze podporu a udrzbu nepotrebuji, nejsou na udrzbu stavene, proto se take jakakoliv udrzba dela spatne, proto po nejakem case ten "system" vypada tak jak vypada, a proto je jednodussi vystoupit/nastoupit, preinstalovat a podobne.

    Radeji nebudeme mit pristupova prava - to by se muselo udrzovat. (prehnane, ale v podstate pravda) Radeji nebudeme mit moznost vzdaleneho pristupu, radeji nebudeme mit command-line shell, to by vypadalo slozite, najdete si svoje priklady...
  • 9. 11. 2006 16:03

    anonymní
    Zcela typické. Správu systému dělá všem v kanceláři nejpokročilejší BFU, teprve když něco opravdu hodně nefunguje a otravuje to všem život, zavolá se externí admin.
    Přístupová práva se neřeší, ale pak se řeší, jak se udělá, aby A neviděl do sdíleného adresáře na serveru, kam by měl mít práva jenom B. Což je problém, protože všichni mají direktivně heslo do domény stejné (nešlo zrušit) a tudíž by si tam mohli lézt. Heslo musí mít všichni stejné, protože co kdyby někdo onemocněl a bylo potřeba vlézt mu do počítače. Že se takové věci dají elegantně nastavit přístupovými právy buď nevědí, protože nejpoučenější BFU v kanclu se s tím ještě nesetkal nebo to vědí, ale bylo by moc drahé si nechat vymyslet a implementovat určitou bezpečnostní politiku. Takže všichni jak blbci dělají podobná harakiri a vymýšlí se, jak to udělat, aby se šéfovi nikdo nedostal do privátních dat. Řešení je nasnadě - má je na USB disku vždy u sebe :-/
  • 9. 11. 2006 19:28

    bez přezdívky
    No, asi tak. Totiž naše firma touto cestou naštěstí nejde (zčásti asi i proto že vyvíjíme různé IS ;), ale u táty v práci to takhle funguje. Tam je to ale ještě o to horší že podle mého pozorování je admin taky jenom BFU a podle toho to taky vypadá. Bohužel přímé náklady na údržbu počítačů jsou sice minimální, ale collateral damage je asi vysoká (i když to nikdo nespočítal) - ono totiž nejde jenom o ty kancelářské počítače, ale třeba i o to že "manager" rozhodl že dávat 200 měsíčně za kvalitní hosting je zbytečnost, takže stránky mají na serveru v kanceláři a do světa je to připojené přes jakousi wifi. Inu, bezpečnost a stabilita na n-tou ...
  • 9. 11. 2006 21:24

    Pingu (neregistrovaný)
    jo, na blbce a německý turisty narazíte všude (nic proti němcům, cituji z červenýho trpaslíka)
  • 9. 11. 2006 21:23

    Pingu (neregistrovaný)
    Jo, známá měla problém, měla strach, jestli jako nemá vira, vystřídalo se ji na tom stroji pár "odborníků". No, a furt žádný efekt. No a pak jsem se nachomítnul já, prolezl jsem nejimponovanější místa v registrech, smazal vše, co mi nevonělo a v poho. Nakonec to vypadalo tak, že ani sama nevěděla, co všechno má nainstalovaný a co všechno jí běží na pozadí...
  • 9. 11. 2006 23:48

    vd (neregistrovaný)
    Predne ... mam rad Linux, ne ja ho primo miluju. Na open source a free software nedam dopustit.

    Ale! Windows rozhodne spravu prav a opravneni maji (tato dve slova maji v podani MS odlisny vyznam). Maji ACL dokonce na systemovem disku. Pokud chcete pouzivat ACL na ext3, muzete na jine partition, na ktere neni jadro...

    Windows XP Professional maji hromady voleb k nastavení vseho mozneho, takze spravovat se daji. Problem je v tom, ze (alespon) pro me, je to tam tak nejak zazdene. Nemuzu pouzivat prikazovy radek tak, jak bych si predstavoval, musim klikat, spousta veci je tak zahrabana v nastavovacich dialozich, ze je casto nedokazu najit. Vychozi nastaveni systemu ja naprosto katastrofalni (skryvani pripon, zjednodusene sdileni, atp.), navrh nekterych casti systemu je primo debilni!

    A nejvic me vytaci to, ze nemuze byt prihlaseno najednou vice uzivatelu. To je proste u systemu, ktery se tvari jako multiuzivatelsky, smesne. Dalsi vec je, ze to proste neni unix a me tam chybi logika unixu.

    Jenom chci rict, ze Windows nejsou neschopne. Ale pro linuxaka proste nekdy jen nepochopitelne. To, ze jediny unix (a jeho derivaty) zatim preckal vsechny mozne i nemozne pokusy o ne-unixove operacni systemy, nechme stranou .-).
  • 9. 11. 2006 23:56

    bez přezdívky
    Ehmm ... po pravde v XP muze byt prihlaseno najednou vice uzivatelu. Ale shrnul bych to takto: Windows s velkou slavou implementuji veci, ktere jsou v unixu 25 let, zato to ovsem delaji hure a mene prehledne (spousta veci se MUSI klikat, na druhou stranu nektere klikanim udelat nejdou ...).

    Vyrok "Pokud chcete pouzivat ACL na ext3, muzete na jine partition, na ktere neni jadro..." mi pripada jako nesmysl. Proc by to neslo ? Nevim proc bych na /boot nemohl mit pripojene ext3 s ACL ... ale priznavam, nezkousel jsem to.
  • 10. 11. 2006 10:52

    nax (neregistrovaný)
    Kolik lidi najednou? Max. 10 - teda v pripade klientskych windows (w2k, xp). To je treba to, co me vytaci. Firma o 20ti lidech by proste musela koupit Windows Server. Resim to sambou:) Ale tohle umele oklesteni systemu me stve. A dalo by se najit urcite vice prikladu.