Chápu správně, že si už nenakonfiguruju ani printserver v místní síti? A co takový webserver na mém domácím serveru od kterého mě dělí jen pár metrů drátu a jeden switch, to už taky bude znemožněno?
Co zůstane dovoleno? Přístup na bigtech weby? Další krůček k tomu, aby člověk přestal být pánem svého zařízení?
A jak vůbec to zneužití a útok na lokální zařízení skrz prohlížeč probíhá? Nějaký javascript běžící v zobrazeném webu, kterému je dovoleno přistupovat kamkoli jinam, ne jen na URL odkud byl spuštěn?
Budiž, bude-li tímto způsobem omezený pouze uživatelem nevyžádaný přístup, tak je snad vše ok. Naopak je hodně špatně, že to dosud šlo. (DNS ReBind)
Bohužel "dobrých" umyslů a "naivních" implementací, které vedou k špatným důsledkům okolo sebe vidím čím dál víc (nejenom v IT), tak proto jsem poněkud "skeptičtější". A Google rozhodně není z nejdůvěryhodnějších.
"Privatni" neni to same, co "interni". Ted se to uz sice nedeje, ale kdysi sem delal ve firme, ktera mela interni sit postavenou na verejnych adresach (i kdyz primej pristup z/do internetu router blokoval). Tehdy bylo jeste adres jako plevelu, tak vzali jednu B-class, a pokud se nemylim, maji ji doted...
Jenže interních adres se ten standard nijak netýká. Ten standard vychází z toho, že většina lidí se mylně domnívá, že síť za NATem je nějak chráněná a považují ji za interní bezpečnou síť. S tím se bohužel nedá rychle nic dělat, a pravděpodobně to skončí až s koncem NATů. Do té doby je tady tenhle standard, který alespoň trochu chrání ty, kteří jsou takhle pomýlení.
Ja bych za interni sit bral cokoliv co je dostupno na fyzickem rozhrani - i kdyby to melo byt soucasti komercniho a verejneho cecka treba. Proste vsechny primo dostupne site, nez trefite na router.
Ty skutecne "privatni" site se totiz neroutuji, ne? (a pokud mate prave takovou adresu, protoze jste za natem, tak to pokryva to pravidlo co jsem napsal vyse).
Webova stranka nema co kontaktovat cizi adresy krome te, kterou jsem zadal. To uz pak je spis aplikace a daval bych si pozor na hromadu veci (soubory, mikrofon, kameru, gpu, atd.. vetsina veci uz je hlidana nastesti - ted prichazi rada na sitarinu).
Ja bych za interni sit bral cokoliv co je dostupno na fyzickem rozhrani
Jak by to prohlížeč poznal? Posílal by ARP pakety?
Ty skutecne "privatni" site se totiz neroutuji, ne?
Spousta privátních sítí se routuje. Neroutují se v globálním internetu, což ale neznamená, že ne neroutují v jednotlivých sítích připojených k internetu.
Webova stranka nema co kontaktovat cizi adresy krome te, kterou jsem zadal.
Existují dobré důvody, proč třeba statické soubory (styly, skripty, obrázky) stahovat z jiné domény, než na které je adresa, kterou jste zadal. Stejně tak dobré důvody jsou pro to mít na jiné doméně API. Přičemž to API může být od třetí strany. Potřebujete na stránce vygenerovat QR kód pro platbu? Proč by si to měl každý implementovat sám, když může použít hotovou službu? Chcete našeptávat adresy? Totéž. Chcete umožnit uživateli přidat si událost do svého kalendáře? Daleko lepší než ho otravovat stahováním souboru a jeho uploadem někam jinam je kontaktovat rovnou jeho webový kalendář. Atd. atd.
A že to je webová aplikace a ne webová stránka? No jo, ale je to pořád ten stejný prohlížeč, stejný protokol, stejná omezení, stejné možnosti. Ostatně, takový Root – je to stránka nebo aplikace? Můžete tu přidávat komentáře, hodnotit ostatní komentáře – to je spíš aplikace než statický obsah, ne?
Máte na mysli podsíť/segment? Jinak to snad ani nejde, protože aplikace neumí zjistit strukturu sítě (snad nějakým multicastovým pingem do sítě, a to musí router podporovat). Segment ale není LAN. A ten článek a obrázek jak pro blbečky toho taky moc nevysvětluje.
V LAN složené z více segmentů se routuje. Měl jste na mysli něco jiného?
Webový prohlížeč běžně načítá obsah z jiných adres, než ze které načetl stránku, javaskript může komunikovat kdekam. Měl jste na mysli něco jiného?
Jop, segmenty site. Ty zjistite jako user pres ifconfig, neni treba privilegia, takze prohlizec by nemel problem o tom vedet.
Slo me o to, ze co je privatni v mem segmentu, je jenom vyjimecne soucasti "internetu". At uz jde o LAN za domacim natem, nebo firemni VPN skrze sw reseni.. tak prohlizec by do techto mist nemel lezt. Nelze se spolehat jenom na private-IP rozsahy, kdyz jste bohata firma a ve VPN se vam objevi zcela nefiltrovana sit (z internetu viditelna treba pres fw jen na specificke casti).
Samozrejme se to komplikuje, kdyz takovou webovou aplikaci budete vyvijet nebo provozovat interne, ze to poleze horem dolem po vasi siti.. ale tomu pak staci opravneni, protoze vite o co jde.
https://developer.chrome.com/blog/private-network-access-preflight/
a specialne
Key Term
Private network requests are requests whose target server's IP address is more private than that from which the request initiator was fetched. For example, a request from a public website (https://example.com) to a private website (http://router.local), or a request from a private website to localhost.
Jo, to chci videt, jak to na GUA ipv6 naimplementuji.
To není žádný problém, protože stránka z privátní sítě může komunikovat s ostatními stránkami z privátní sítě. IP adresy jsou rozdělené do tří skupin – veřejné, privátní a lokální. Není možné komunikovat z venku dovnitř, ale opačným směrem nebo v rámci jedné skupiny lze. Nějaké problémy to způsobí, ale myslím si, že je to lepší řešení než zákaz překladu DNS na privátní adresy ve veřejném internetu.
Já jsem ovšem reagoval na jeden konkrétní vámi popsaný problém, který předpokládá, že to bude fungovat jinak, než je popsáno ve specifikaci. Asi jste specifikaci nečetl. Dále jsem napsal, že to nějaké problémy způsobí. A nemyslím si, že by si někdo spouštěl Chrome v Kubernetes. Navíc pokud se ukáže, že to někde způsobuje neřešitelné problémy, je možné to udělat vypínatelné v konfiguraci (možná to tak bude rovnou, v článku to napsané není).
14. 1. 2022, 09:48 editováno autorem komentáře