Do ******, už teď mě s tím pěkně ***** a oni ještě chtějí přitvrdit.
Pan, na ktoreho reagujes, pravdepodobne chcel vyjadrit myslienku, ze niekto opat robi nadpracu/softver robi nieco ine, ako by mal. Ak antivirovy program detekuje umyselne false-positives, tak to urcite nie je ziaduce a pouzivatel pri jeho zadovazeni pravdepodobne o tom nebol vopred informovany, kedze kto by aj taku skriplenu funkcionalitu cakal, ze? To iste aj browser. Nie nadarmo sa hovori, ze iniciativny blbec je horsi ako triedny nepriatel. Dnes to vyzera tak, ze sa firmy predhanaju v tom, kto bude inciativnejsi a blbejsi.
Nikoli, ten software dělá to, co má. O tom, co ten software má dělat, rozhoduje jeho autor, a dělá to podle toho, co podle něj chce většina z cílové skupiny uživatelů programu. Pokud se to pár uživatelům nelíbí, mají v tomhle případě možnost danou funkci vypnout (v případě prohlížeče) nebo vůbec neinstalovat (v případě antiviru).
To, že by antivir úmyslně hlásil podezřelý kód tam, kde nic není, je pouze vaše ničím nepodložená spekulace.
Takže tam antivir skutečně detekuje něco podezřelého a jako takové to označí. A jiný antivir používá jiné heuristiky, takže tam nic nenajde. A nijak se to netýká zrovna cracků nebo něčeho podobného, ale všech souborů. Kdybyste si napsal vlastní program, který také bude provádět podobné podezřelé operace, antivir vás na něj upozorní také.
Takže to je vlastně v pořádku, že zcela legitimní program antivir označí jako "Generic Trojan", vyhodí alarm přes půl obrazovky, zablokuje ho a případně ho rovnou smaže. Jako autor takového programu jistě budete nadšený(zvlášť až vás začnou uživatelé bombardovat vřelými vzkazy).
Vzhladom na to, ze tato diskusia uz ide dookola, tak ju skusim doplnit mojim poznatkom. Donedavna som nerozumel, co vedie tieto firmy ku kripleniu vlastnych produktov. Ale teraz uz asi rozumiem, co sa deje. Pracujem pre firmu, ktora vyraba velmi specificky produkt, ktory ma klientelu len z jedneho odvetvia. Ide vsak o biznis, kde je kazda jedna zakazka radovo v milionoch. Mame zatial jedineho zakaznika, kedze nas produkt je este v zaciatocnej faze. To znamena, ze bezne funguje, ale obcas sa sprava nepredvidatelne, co je ale ohladom na charakter produktu pochopitelne a chape to aj zakaznik. Kupili od nas uz niekolko kusov a kedze maju v nas doveru, zaplatili vopred dost velku ciastku (nasa firma z toho moze zit dalsie roky). My sme dodali produkty a tie sa pouzivaju. My ich na vlastne naklady monitorujeme a prebieha u nas stale masivny R&D, pricom im zadarmo tie produkty upgradujeme. Zakaznik sice nema 100%, co chcel, ale my sa snazime ho uspokojit, on to vidi a doveruje nam a v buducnosti chce od nas produkt masivne odoberat.
Firma sa postupne rozrasta a tak vedenie rozhodlo, ze je na case prijat manazera. A ten clovek, co prisiel, to je presne ten typ lofasa, ktorych asi maju aj v inych velkych firmach. Jeho CV obsahuje milion firiem, cez ktore presiel a ktore zlyhali. Ked sa nam predstavoval, 45 minut rozpraval len o tom, co robil, s kym sa stretol a ako je najvacsi odbornik na vsetko, od mikroelektroniky az po ponorky. To by este bolo v pohode. Ale teraz sa rozhodol, ze R&D su vyhodene peniaze, zakaznik kupil produkt, zaplatil za neho, tak uz sa neoplati viac do toho investovat. A tak vsetkych ludi z R&D preradil do klasickeho vyvoja. Rozhodol, ze produkt, ktory sme dodali je uzavrety a vsetky dalsie updaty uz budu za peniaze. A ak nebude zakaznik spokojny, tak kaslat na neho, zaplatil a to je hlavne. Par rokov nas peniaze trapit nemusia, tak kde je problem?
Teraz vymysla nenormalne debiliny, ktore ma dalsia verzia produktu obsahovat. Pricom tie veci naozaj nikto nechce. Zakaznik pozaduje zakladnu funkcnost a 100% spolahlivost. Ale 100% spolahlivost stoji peniaze, lebo research trva proste dlho a nema ziadne hmatatelne vysledky (neprinasa nove featury a nemoze sa to dat do reklamnej brozurky). Je tu sotva dva tyzdne a uz je to neznesitelne. Dufame vsetci, ze ho coskoro vyhodia, skor, ako tuto firmu uplne znici. A ak tu zostane, o par rokov bude s nami koniec. On si da do CV dalsiu polozku a poberie sa dalej. Zostane po nom X rokov vyvoja a slubny produkt v kosi.
Myslim si, ze takato sorta ludi sa presuva po vsetkych tychto uspesnych firmach a svojou korporatnou zvratenou logikou zabijaju jeden produkt za druhym. Google, Eset, Microsoft, Facebook nie su ziadnou vynimkou.
No, zatím jsem se o "zcela legitimních" programech nebavili, že? A ano, pro uživatele, který počítač pouze používá, je lepší, když antivir podivný program zablokuje - od toho tam ten antivir přece je. Uživatel, který ví, co dělá, ten antivir buď vůbec nepotřebuje, nebo ho má nastavený tak, že podezřelé soubory jen přesouvá do nějaké karantény - a uživatel se pak může sám rozhodnout, co s programem udělá.