Vývoj aplikací by se bez téhle role webového prohlížeče jistě nezastavil.
Takže ty aplikace by byly.
To vychází z chybného předpokladu, že vývoj aplikací buď je, nebo není, a pokud je, aplikace se vyvíjejí konstantním tempem. Jenže nic není vzdálenějšího realitě. Množství aplikací totiž závisí na rychlosti vývoje a na množství vývojářů, kteří se mu mohou věnovat. Přičemž v obojím prohlížeče vývoj dost urychlily. Což je dost paradoxní, protože HTML+CSS je dost nevhodný nástroj pro tvorbu GUI a JavaScript je dost nevhodný jazyk pro začátečníky.
Jen se podívejte na ty mraky změn a optimalizací, které mají za cíl ten novodobý OS trochu zefektivnit (QUIC / SPDY, ..)
Zrovna tyhle optimalizace jsou důležitější pro klasické webové stránky než pro webové aplikace. A desktopová aplikace komunikující s HTTP serverem z těch optimalizací těží úplně stejně, jako webová aplikace.
Např. 1 stránka Gmailu (což je jedna z top aplikací v tomto zvěřinci) zabere cca 500MB RAM.
Když si vezmu, že do toho množství by se mi před 20 lety vešlo 15 operačních systémů a v každém by běžel poštovní klient, který by mi umožnil minimálně 80% funkčnosti, které využívám v Gmailu, tak je to pro mě znechucující.
Jenže těch 500 MB zabere i jakákoli jiná aplikace spuštěná v prohlížeči. A těch je mnohem víc, než kolik jich bylo před 20 lety. Navíc ty dnešní aplikace mají mnohem víc možností – u vás to dělá 20 %, jenže u jiného uživatele to bude dělat jiných 20 %, takže ta aplikace toho nakonec umí třeba o 200 % víc.
Před pár lety mi tohle téma jeden agenturní frontenďák Googlu říkal svůj pohled: že JavaScript velmi snadno požírá RAM, stačí málo a už ji velmi nesnadno uvolňuje, že mnozí weboví vývojáři, jsa vybaveni našlápnutými vývojářskými mašinami a bez zkušenosti s nižšími programovacími jazyky, nemají cit pro alokaci paměti, ekosystém kolem JavaScriptu že je solidní divočina, best practices se mění, podle toho, kam se který interpret JS pohne a DOM je pomalý moloch.
To všichni vědí. Jenže i přes tyhle nedostatky je to dnes zdaleka nejefektivnější platforma pro vývoj frontendu. Je to smutné, ale je to tak. Cosi velmi nelichotivého to vypovídá o ostatních platformách.