Vývoj aplikací bez prohlížečů.
Na to mám jiný pohled. Množství aplikací závisí samozřejmě na množství vývojářů a pak na mnoha dalších faktorech. Dostupnosti IT vzdělání, rozšíření HW, vývoj programovacích jazyků, ale jedním z hlavním motorů bych viděl poptávku po aplikacích, a ta by podle mě vzrůstala, tak jak vzrůstala již před nástupem Internetu a prohlížečů. Nepopírám, že multiplaformnost a snadná distribuce, které přišly s prohlížeči tomu napomohly, ale nemyslím si, že bez prohlížečů bychom k tomu stejnému nepřišli jinou cestou.
Zmínil jsem: QUIC / SPDY ale měl jsem na mysli stovky dalších technologií, jako WebAssembly / Ajax / CORBA / WebDAV / ActiveX / Silverlight / Flash / Java Applety / a desítky dalších, které rozšiřují funkčnost webových prohlížečů a snaží se jejich funkčnost přiohnout pro běh webových aplikací. Myslím, že při vhodném návrhu nástroje, který by byl orientovaný na multiplatformní webové aplikace by třeba nikoho nenapadlo, že by byla vhodná bezstavovost relací a desítky dalších aspektů, ze kterých se vycházelo, když byl WWW prohlížeč skutečně jen prohlížeč.
Ne, těch 500MB je údaj o množství paměti, které zabere stránka Gmailu. Údaj beru z Integrovaného správce úloh v Google Chrome.
S povděkem koukám, že aktuálně to už není 500MB jako v roce 2018 ale jen 350MB. Paměť zabranou samotným prohlížečem uvádí cca 300MB + Proces GPU cca 250 MB, + síťařina +50 MB + několik procesů k vykreslování + cca 250MB [TfujTajxl]
Pro srovnání stránka Seznamu žere >500MB, Root 100MB, jednoduchá stránka s pár texty a obrázky, ve které má souhrnný obsah (html + css + grafika) velikost cca 1MB zabere > 30MB, slovy, třicetinásobek, a to mi přijde dost.
<i>Navíc ty dnešní aplikace mají mnohem víc možností.</i>
Ne, to si nemyslím. Můj pohled na věc je že většina uživatelů používá základní funkce a pak je malá skupina těch, kteří tam potřebují nějaké spešl fičůry.
<i>Jenže i přes tyhle nedostatky je to dnes zdaleka nejefektivnější platforma pro vývoj frontendu.</i>
Zde se shodneme a tvrdil jsem to už před 20 lety, že je to jediné skutečně multiplatformní prostředí pro běh aplikací (tehdy jsa znechucen HW nároky Javy).
Ale o tom to právě jde. Nespokojit se s tím, jak fungují prohlížeče a jak se tam postupně snažíme dolepit funkčnost, na kterou nebyly navržené, ale hledat cestu k lepšímu návrhu webové platformy pěkně na čisto se zohledněním toho co o potřebách webových aplikací víme teď.