Mac OS v poslední verzi (a Safari) s ním začaly masivně využívat swap a disk. Nevím, která varianta je lepší, jestli snižovat životnost disku nebo používat operační paměť.
Chrome jsem kvůli jeho způsobu využití paměti přestal používat, způsob, kdy každý web je vlastním procesu dělá výrazný DoS útok na OS. Nelze jednoduše omezit celkové využití paměti a hlavně cpu pro chrome, prostě to jede silou.
Ten swap na disk ale neopotřebovává SSD, protože 1) stránka se uloží zamrzlá (obsah na SSD se opakovaně nepřepisuje) a 2) SSD v Macách je o třídu lepší než ve většině PC (zvládnou více přepisů - ale o to je taky dražší, spousta lidí by upřednostnila méně kvalitní, ale větší SSD). SSD bylo poprvé v Apple v nějakém Air, 64 GB a 4 GB RAM - kvůli malé RAM to furt swapovalo, ale disk stejně bez problému přežil... kolik, 10 let?
Myslel jsem to tak, že je jiná kvalita SSD v notebooku za 15-20 tisíc a v notebooku/macbooku za 30-80 tisíc. Spousta lidí, co se setká s po čase pomalým SSD to zná právě z těch levných notebooků, které Apple ani nevyrábí. Podobně je to s Androidem za 2-5 tisíc verzus Android/iPhone za 20-30 tisíc. Opět, Apple nedělá lowend, takže i roky data generace iPhone z bazaru je kvalitněji udělaná než nový Android za 2,5 tisíce (kde se šetří na každé součástce).
Zjednodušeně :-) Ale časem ho konkurence vždy dožene. Takže zákazník má na výběr lepší, ale dražší teď / levnější a horší teď / stejně dobrý a levnější, ale rok si počkat. Např. se běžně uvádí, že v singlethread výkonu CPU je Qualcomm rok a půl za Apple. Podobně nahrávání videa je u konkurence slabší (např. na posledním Google Pixel 5 se při nahrávání ve 4K telefon přehřeje a aplikace spadne). Jinými slovy, leader musí jít furt vpřed, nesmí se zastavit (a když ho někdo brzdí, tak změna - např. přechod z PowerPC na Intel a teď z Intelu na vlastní). Apple je ve výhodě, že vystartoval první (první smartphone v moderním smyslu, např. ovládaný prsty a jednoduchá instalace aplikací - bez připojování kabelu k PC). Takže stejně jako ve Formuli 1 mu stačí neriskovat a nedělat chyby.
1) stránky jsou ale dynamické, pořád se mění a pořád je potřeba zapsat nová data
2) nikterak nutně ;), dříve se používali pouze SLC disky, ty jsou skoro věčné, bohužel i Apple dnes už používá klasické TLC (a snad i QLC), ty věčné nejsou
Problémů s opotřebením ssd u nových maců je docela dost, namátkou koukám na "mac os ssd wear level" a ten problém existuje.
"Ten swap na disk ale neopotřebovává SSD, protože 1) stránka se uloží zamrzlá..."
Takže ona se tam uloží, ale SSD se tím neopotřebuje? Nějaký zázračný způsob zápisu?
A že dříve existovaly jiné SSD (SLC), které vydržely o jeden dva řády zápisů více, to opravdu není jen záležitost Applu. A tak jako tenkrát, i dnes tam má Apple běžný HW, který koupíte i jinde. Jen prostě někteří když je to v Applu, tak nad tím vidí snad svatozář...
Tak jde o bezpečnostní funkci nebo snad chcete, aby jeden tab měl šanci přistoupit do paměti druhého? To asi ne. Přidělit CPU a paměť samozřejmě jde, ale nedokážu si představit situaci, kdy by to bylo potřeba. K čemu by mi bylo, že bude crashovat nějaký tab, protože nemá k dispozici dostatek paměti.