Všem "hrdinům" a "obdivovatelům" obrodných procesů v západním světě nabízím následující linky k zamyšlení:
1. Americké technologie hromadných protestů se dostaly až do Hongkongu
http://czech.ruvr.ru/2014_09_29/Americke-technologie-hromadnych-protestu-se-dostaly-az-do-Hongkongu-1944/
2. Kontraktoři federální vlády postavili ve 30ti amerických městech silniční zátarasy kvůli odběru DNA
http://www.nwoo.org/2014/09/27/kontraktori-federalni-vlady-postavili-ve-30ti-americkych-mestech-silnicni-zatarasy-kvuli-odberu-dna/
3. 200 let terorismu USA: Přehledný seznam všech amerických válečných zločinů, teroru a válek
http://euserver.parlamentnilisty.cz/Articles/1099-200-let-terorismu-usa-prehledny-seznam-vsech-americkych-valecnych-zlocinu-teroru-a-valek.aspx
4. Satirická kritika Ukrajinských poměrů v německé TV:
https://www.youtube.com/watch?v=q0FIhgBY8Aw&feature=player_embedded
Je zřejmé, že pojem "demokracie" a "svoboda projevu" je v USA a nejen tam velice účelově vysvětlována ve smyslu - když se nám to hodí, OK - když se nám to nehodí - je to špatně...
Přitom musím konstatovat, že nejsem obdivovatelem ani Putina, ani Frau Merkel, ani Obamy. Jde o to zachovat si zdravý úsudek - a to velice bolí !!!
Děkuji za zprávy z Ruska, je to zajímavé čtení :)
1. No ne, v Hong Kongu chtějí demokratické volby. Z organizování protestů je proto potřeba nařknout zlé Američany, důkazy samozřejmě nejsou potřeba :). Mimořádně vtipné je házet špínu na Mortona Holbrooka III s tím, že je rozvědčík. Jednak je to bez důkazu (podle všeho je to kariérní diplomat). Ale hlavně prezident Putin byl 16 let tajným agentem KGB spolupracujícím s východoněmeckou Stasi.
2. Jedná se o dobrovolný anonymní odběr vzorku slin a krve, a stejná akce byla realizována v letech 1973, 1986, 1996 a 2007. V ČR a zbytku Evropy vás může policista zastavit kdokoliv podle vlastního uvážení a odebrat vzorek slin, potu nebo krve pro kontrolu na alkohol a drogy. V USA je to naopak velmi komplikované díky čtvrtému dodatku ústavy. NHTSA se snaží prosadit legislativní změny, které by vedly k zavedení evropského modelu kontrolu řidičů, a sbírá k tomu tímhle způsobem statistické údaje. O sběru DNA nikde není ani zmínka.
3. To je snůška nesmyslů. Například dobytí Japonska bez pomoci atomových zbraní by bylo nesmírně náročné díky fanatismu tamního obyvatelstva. Ohledně údajné pomoci US bolševikům i Hitlerovi - různé části amerického obyvatelstva měly různé názory, a podporovaly různé skupiny.
5. V podobných textech zpravidla chybí zmínky třeba o "stěhování národů" nařízených Stalinem. Například původní tatarští obyvatelé Krymu byli v počtu cca 230000 lidí poslání do Střední Asie, a při deportaci jich polovina zemřela. Podobně byli přesídleny dohromady miliony Korejců, Němců, Japonců, Italů, Řeků, Estonců, Litevců, Litvanů, Číňanů atd. Za Chruščeva Švernikova komise napočítala skoro 20 milionů zatčených, z toho 7 milionů bylo zastřeleno, a zbytek skončil v koncentračních táborech. Z toho zbytku někteří zemřeli (počet je neznámý), a zbytek skončil na Sibiři, ve Střední Asii a na Dálném východě.
http://en.wikipedia.org/wiki/Forced_settlements_in_the_Soviet_Union
Podobně se asi nehodí do krámu pakt Ribbentrop-Molotov, kdy Stalin uzavřel spojenectví s Hitlerem. Zato se hodí připomenout, že společnost IBM dodávala nacistům stroje na zpracování děrných štítků. Jo, objektivita musí být :)
Podobně se v Rusku moc nemluví o hladomoru, který Stalin podle všeho záměrně rozpoutal na Ukrajině, a který zabil přes tři miliony lidí. Když pak Hitler zaútočil na Rusko, mnozí obyvatelé Ukrajiny naivně vítali německé vojáky jako osvoboditele, protože věřili, že hůř než za Stalina být už nemůže.
Možná byste chtěl tvrdit, že za tohle přece není možné vinit dnešní Rusko. Proč bychom potom měli vinit třeba dnešní USA za to co provedli předkové tamních obyvatel s Indiány, a proč tedy celý ten tyátr v bodu 3?
Za co je ovšem možné vinit dnešní Rusko je zřejmě doživotní vládnutí prezidenta-premiéra Putina (ve většině civilizovaného světa by to nedovolila ústava), násilné potírání opozice (včetně zavírání nepohodlných novinářů na psychiatrii - oblíbená taktika z dob SSSR), omezování svobody internetu (včetně nutnosti registrace bloggerů s více než 3000 čtenáři, týká se i Facebooku), omezování svobody slova (prakticky veškerá média jsou pod kontrolou vlády, nedávno prošel zákon o zákazu novin a TV stanic se zahraniční účastí), a samozřejmě masivní porušování mezinárodního práva (invaze na Krym, invaze do Gruzie, ruští vojáci na Ukrajině, vydírání cenou plynu).
Myslím že Češi už udělali historickou zkušenost s orientací na východ :). Pokud ji chcete opakovat, nepřesouvejte na východ ČR, ale sebe ;)
... "Podobně se asi nehodí do krámu pakt Ribbentrop-Molotov, kdy Stalin uzavřel spojenectví s Hitlerem....". Prospělo by Vám prostudovat si důvody vzniku tohoto "paktu" mezi Německem a SSSR. Papouškujete výhradně verzi "demokracií", které nacpaly naše Sudety do chřtánu Německa a vychloubali se jak zachránili mír v Evropě. Podpisem dohody získalo vedení Sovětského svazu čas na přestavbu ekonomiky na válečnou. I tak jej bylo málo.
:-) :-) :-) :-)
Obvyklá reakce na konstatování, že masový vrah Hitler a masový vrah Stalin byli před wwII velcí kamarádi a jen tak si rozdělili třeba Polsko.
Že pak jeden šmejd zaskočil(?) druhého šmejda je už o něčem jiném a na významu předchozího odstavce to nic nemění.
PS: O tom, že o této části historie nám jediní správní a nejhodnější (čti bolševici) "taktně" mlčeli už ani nebudu psát ...
Na té jeho reakci je ale nejhorší to, že přebírá bolševické "boj za pravdu a svobodu". Neuvědomuje si (a asi ani není schopen pochopit) situaci před druhou světovou válkou. Lidé zažili první světovou válku, jatka na západní frontě, vymření třetiny Evropy na španělskou chřipku. Pisatel si nedokáží připustit, jak velký strach lidé měli z války a jak moc a za jakou cenu se jí chtěli vyhnout. Proto tak snadno odsuzuje postoupení Sudet. Je to dnes běžné, naše generace, která nikdy nezažila válku a úmrtí znají leda tak na stáří, rakovinu nebo při bouračce v autě, je celá natěšená válčit a jakýkoliv pokus řešit věci mírovou cestou je pro ně nepřijatelný. Zkrátka, lidstvo se nepoučí a chyby si musí čas od času zopakovat.
Tu citam: "Invazia na Krym." Aka invazia? Krym patril rusom snad od 17teho strocia. To ze prasa chruscov ho "venoval" ukrajinskej ZVAZOVEJ republike znamenalo len to, ze po rozpade ZSSR sa mal vratit spat k Rusku.
Vidim, ze su tu sami znalci historie. Zjavne wikipedickej historie. To uz rovno mozete komunikovat s detmi na ZDS. Tie maju lepsie znalosti ako sucasna wikipedia.
:-o
I zde?
Jasně, jak jde o rusa, tak ten může všecho, přes všechny smlouvy, platné mezinárodní hranice, pohoda.
Očekávám, že by se měly obnovit hranice původních států v jakém byly na konci 19. století. Ne, 18. Nebo 17.? A proč ne 12.?
PS: Předpokládám, že i sudetští Němci měli plné právo na sebeurčení a na připojení se k Německu ...
Chruščev měl plnou pravomoc učinit Krym součástí Ukrajiny (BTW možná byl podle vás prase, ale srovnejte ho s masovým vrahem Stalinem). A asi se shodneme, že pokud se to Putinovi o 60 let později nehodí do krámu, tak ho to nijak neopravňuje k vojenské invazi. Předpokládám že kdyby se Ukrajina rozhodla spojit s Ruskem, neviděl byste to jako legitimní důvod, aby Slovensko vojensky obsadilo Podkarpatskou Rus :)
V případě Krymu jde o jasné porušení mezinárodního práva. Navíc Rusko v roce 1994 podepsalo Budapešťské memorandum, kde se explicitně zavázalo (mimo jiné) respektovat ukrajinskou nezávislost a suverenitu v tehdejších hranicích, nepoužít sílu ani výhružky silou proti Ukrajině, nepoužívat ekonomický nátlak k ovlivnění ukrajinské politiky atd. Ukrajina podepsala tuto smlouvy jako ujištění o vlastní bezpečnosti, když se vzdá jaderných zbraní, které měla jako jeden z nástupnických států SSSR. O dvacet let později Rusko opakovaně vydírá Ukrajinu cenou plynu, provedlo invazi na Krym, posílá vojáky na východní Ukrajinu a tvrdí že může dobýt Kyjev za dva týdny. Těžko si představit hrubější porušení mezinárodních závazků.
http://en.wikipedia.org/wiki/Budapest_Memorandum_on_Security_Assurances
A co je horší: kdyby si Ukrajinci nechali jaderné zbraně, Rusko by si na ně netrouflo. Pro režimy v Severní Koreji, Íránu a dalších zemích je to jasný důkaz, že smlouvy mají sotva hodnotu papíru na kterém jsou sepsané. Pokud se chtějí udržet u moci, musí si opatřit jaderné zbraně, a nespoléhat na nějaké papíry. Skvělý výsledek, gratuluji Putinovi ke zhacení snah o jaderné odzbrojení. Zároveň Ukrajině vystavil jízdenku do EU (která se do jejího přijetí zrovna dvakrát nehrnula), a možná i do NATO. Navíc za jeho agresi budou celé generace Ukrajinců nenávidět Rusko. Well done :/
Ach ako mali chlapci...
Uz som pisal, vase wikipedicke "znalosti" historie konzultujte so ziakmi ZDS, nie s ludmi, ktori sa tym zaoberaju. Na laela nema zmysel reagovat. Jedine co pozna je M$ a wikipedia (v podste M$ medzi informaciami = kopec bugov, chyb, nepresnosti, manipulacie s faktami a pod.)
Jasně, jak jde o rusa, tak ten může všecho, přes všechny smlouvy, platné mezinárodní hranice, pohoda.
Očekávám, že by se měly obnovit hranice původních států v jakém byly na konci 19. století. Ne, 18. Nebo 17.? A proč ne 12.?
PS: Předpokládám, že i sudetští Němci měli plné právo na sebeurčení a na připojení se k Německu ...
Aha, takze z opacneho spektra - ak ide o zamorsku opicu, tak ta moze vsetko, cez vsetky zmluvy, platne medzinarodne hranice, pohoda. Vid kosovo, vacsinu afriky, blizky a stredny vychod, aziu...
Ja ocakavam obnovu hranic z obdobia Velkej Moravy. Len zasrani madari nechcu vratit Ostrihom, Balaton a ine casti nasho uzemia.
To zaroven odpoveda aj na otazku sudetskych nemcov (slovanske kmene na zapade zhruba po Cierny les (dnes Bavorsko) ).
To Budapešťské memorandum opravdu existuje :), Rusko ho opravdu podepsalo, a opravdu ho zásadním způsobem porušuje. K tomu abyste to viděl není potřeba studium historie.
Takže si nalijme čistého vína: Rusko zásadním způsobem porušuje nejen mezinárodní právo, ale i své vlastní mezinárodní závazky. To je prostý fakt. Souhlas?
Rusko v roce 1994 podepsalo Budapešťské memorandum s tím, že uznává Krym jako součást Ukrajiny, a následně podepsalo několik smluv o pronájmu sevastopolské základny, kde uznalo totéž. Takže o invazi do cizího státu evidentně šlo i podle ruských zákonů. Putin navíc opakovaně lhal o tom, že tam žádné neoznačené vojáky neposlal, což později to sám vyvrátil (ruský zdroj, abyste mě nenařkl z „propagandy“).