Táto bleskovka je tak stručná až je zlá. V skutočnosti sa má jednať o softvér, ktorý stojí viac ako celý počítač, napr. taká háveď ako Microsoft Office.
No, svate pravo asi ne, pouze trzni pravo. Na druhou stranu ma Cina pravo zakazat prodej M$ za vysoke ceny ala regulace trhu, nebo muze na M$ SW ulozit pekne vysoky dane, a to minimalne podle svych zakonu a pokud takove nemaji, tak si je udelaji, ikdyz tam se o skutecne paragrafy asi nikdo moc zajimat nebude, takze ani zakony mozna potreba nebudou, proste se to zaonaci a zapise pod nejaky souhrnny nazev "ochrana trhu".
V USA at si M$ prodava co chce, komu chce a za kolik chces. On si M$ ty zakony v USA proste umi zaridit lip nez v Cine:-)
Ty budeš asi pěkný komunista, co? Každý má právo svoje výrobky nabízet za jakoukoli cenu a je jen na ostatních, jestli to za ni budou kupovat. Když máš k něčemu vlastnické právo, tak ty rozhoduješ, jestli to prodáš a za kolik.
Neni to tak uplne pravda, protoze Microsoft je do znacne miry monopol. Vlady si obvykle vyhrazuji pravo monopolisty regulovat. Muzete s tim nesouhlasit, ale pravne je to obhajitelne.
Nevím jestli jsem správně rozluštil informaci, kterou jste chtěl sdělit, ale je úplně jedno, jestli je ten produkt zdarma nebo stojí milión. Dumping je prostě nekalá soutěž.
No, ikdyz je nadpis clanku velmi moderne pojat:), tak realita je nekde jinde, jen si precist originalni zpravu ... kazdopadne Windows jsou celkem drahe na cesky trh, jako 2 litry za OS co vydrzi aspon 5 let neni tolik, ale kdyz chce clovek Ultimate verzi, tak je to skoro 4 a to uz je fakt hodne .... kdyby staly litr, tak si je koupim ... na USA jsou ceny primerene .... tech 100 nebo 200 dolaru vydelaji prumerne nekde za pul dne .... u nas je to horsi a verim ze v cine jeste mnohem vic nez u nas .... ale tvrdit, ze to stoji vic nez HW je fakt uz docela kravina
Cena o ktere mluvite je OEM za tu nejhorsi nejvykuchanejsi verzi (Home). Pokud se budem bavit o OEM , tak ma smysl uvazovat o variante za 4000,-, coz uz je trochu vice.
V pripade krabicove verze ceny zacinaji kolem 4500,- za vykuchanou verzi. Slusna verze stoji kolem 6000 az 8000,-.
Coz je za NAHY operacni system v porovnani s cenou pocitace (byt slusne vybaveneho v cenove relaci kolem 30 000,-) hodne.
S podivem zákanzíci kupují drahé Windows, a nepoužívají Linux zdarma. Aso jim mají Windows co nabídnout. Potom je cena ovšem zjevně v pořádku.
S těmi vykuchanými verzemi... V případě Windows 2000 a Windows XP si (i na tomto serveru) řada lidí stěžovala, že Windows jsou v jediné či dvou edicích, a zákazník nemá z čeho vybírat. Dnes si může zákazník vybrat mezi Vista Home Basic, Home Premium, Business, Ultimate, to vše ve 32-bit a 64-bit verzi, a ještě jsou tu evropské a korejské "N" a "K" verze (které už nikdo ani nenabízí, protože je nikdo nechce).
Nevykuchaná Vista Home Premium vás přijde v OEM verzi na 2100 Kč. To zdaleka není špatná cena.
Ze sveho okoli znam pouze zakazniky, kteri windows kupuji, protoze musi (jsou "nuceni" pouzitymi aplikacemi nebo napriklad skolou). Linux pouziva ten, kdo chce a pouziva ho dobrovolne pro jeho vlastnosti.
Vyber mezi 32 a 64 bit bych nepovazoval za vyber (co do vybavy jsou obe verze stejne). Nabidka vykuchane a jeste vykuchanejsi verze je spis o tom, aby lidem byla zavrena pusa, ze windows nejsou drahe (pred cca 10 lety staly nejlevnejsi windows 4000,- a dnes stoji nejlevnejsi windows 2000,- nehlede na rust mezd) ale ve skutecnosti windows ktere chcete pouzivat profesionalne (napriklad do firmy) tak vas porad stoji 6000,-.
Z meho pohledu mam na vyber ze 4 variant, z nichz jedna jedina (za nehoraznou cenu) nabizi vsechny slibovane funkce, jedna je pouzitelna do firemniho prostredi a zbytek je vykuchane skoro demo.
Mimochodem kvanta prodanych windows jsou vetsinou OEM Vista nasilne vnucene k notebooku, ktere vetsina uzivatelu stejne preplacne jinym systemem.
Samozrejme, ze zminovana doba plati pro OEM verzi, kterou je mozne zakoupit jen v urcitych pripadech, a pro spoustu lidi je z duvodu licencni politiky OEM verzi nezajimava.
Jinak plati 42 hodin prace (48/8,5 = cca5 => cely pracovni tyden !!) za verzi Home Basic ...
OEM verzi můžete zakoupit s novým počítačem, případně i s jiným HW. Pokud je pro vás nezajímavá, připlaťte si za lepší, nebo si kupte cokoliv jiného. Některé systémy si můžete stáhnout i zdarma (včetně dister Linuxu).
Nechápu ty výkřiky stylu "Windows jsou drahé". Jejich vývoj trval několik let, pracovaly na něm minimálně tisíce lidí, a vy dostáváte výsledek za pouhých pár korun. Když se vám cena nelíbí, neberte. Tak funguje trh.
Otázkou je koľko ľudí má svoju mzdu na úrovni priemerneho platu, bez tej otázky má porovnanie s priemernou mzdou nulový význam. S danou odpoveďou je zas cena argumentácie na bode mrazu.
To je dôvod prečo na inSolventsku chcú zrušiť ten pojem. Veď ako sa dotkne bežného človeka ak zopár šikovných ľudí zdvihne hodnotu priemernej mzdy?
Proto asi politici neustale odhlasovavaji sami sobe vyssi platy. Mohou se pak vytahovat, ze se prumerna mzda neustale zvysuje a ekonomice se dobre dari. Co by pro narod neudelali.
Prumerny plat je statistika = presny soucet nepresnych cisel.
Vemte si priklad, bude podnik s 5 zamestnanci a ti budou mit prumerny plat 20 tisic. Ve skutecnosti budou 4 delnici s platem 8 tisic a reditel s platem 68 tisic.
Statistika (prumerny plat) rika, ze se vsech 5 zamestnancu ma prumerne dobre. Skutecnost je ale takova, ze jeden zamestnanec se ma velmi dobre a 4 zamestnanci se maji velmi spatne.
To už je taková vlastnost průměru - někteří lidé mají více než průměr, a někteří méně. Když jsme u toho, postkomunistické země jsou velmi rovnostářské. Procento lidí, kteří berou méně než polovinu, méně než čtvrtinu, více než dvojnásobek a více než čtyřnásobek průměrné mzdy je v porovnání se zbytkem světa velmi malé.
Ti, kdo pláčou, že mají málo peněz, se asi málo snaží, špatně snaží, nebo pracují na špatném místě. Lidé jsou strůjci svého štěstí, a stejně tak výše svého platu. Kdo chce, peníze vždy vydělá. Vždy je tu řada příležitostí, které nevyžadují protivit se morálním zásadám, a často nevyžadují ani vzdělání či zvláštní schopnosti. Každý mohl jít bez vzdělání a zkušeností třeba prodávat penzijní připojištění, nebo dělat realitního makléře, a za rok dva ukázat, jak je dobrý. Každý mohl sehnat nějaké peníze a otevřít si krámek. Školy jsou ještě pořád skoro zdarma, různé kurzy za pár korun. Vzdychat nad nízkým příjmem umí každý; zvednou zadek z hospody, a postarat se o sebe, to holt umí jen někdo.
Kecy kecy plác plác... to chce občas zvednout zadek a podívat se, jak to vypadá jinde než v Praze, třeba v severních Čechách nebo na Moravě. Kecy jsou to hezké, ale naprosto mimo mísu.
Ale nesmysl. Jako příklad uvedu, že Praha má nezměstnanost 2.2%, Kladno 7.5%, a Mělník 8%. Přitom jsou ta dvě města vzdálená jen 20-30km od Prahy. Zřejmě se nezaměstnaní nesnaží hledat práci v Praze, a raději brečí, že jim nikdo nestrčí dobře placenou práci s 5 týdny dovolené až pod čumák. Nebo jsou na dávkách, a k tomu pracují někde na černo. Se mzdou je to podobné. Kdokoliv může jít do regionu s vyšší průměrnou mzdou. Dnes je dokonce možné jít pracovat do zahraničí. Možnost má každý.
A pokud někdo tvrdí, že mu ty peníze nestojí za dojíždění či stěhování, a že je raději mimo město, je to jeho volba. Pak si ale nemá smysl stěžovat, že má mimo město méně peněz.
Abych se nenavážel jen do prostého lidu... Samozřejmě problémem je nízká mobilita obyvatelstva, daná nesnadným stěhováním (regulace trhu s bydlením, s tím spojené vysoké ceny, a nemožnost najmout si stejně drahý byt pokud máte regulované nájemné). Dalším problémem jsou příliš vysoké sociální dávky, díky kterým je pro řadu lidí jednodušší nepracovat. Dalším problémem jsou vysoké daně, kvůli kterým se podnikatelům vyplatí dávat zaměstnancům minimální mzdu, a zbytek na ruku bez dokladu. Jiné státy mají jiné problémy; například v Belgii existují na 20km silnice rozdíly v nezaměstnanosti o 10% i více, protože Valoni neumí jinak než francouzsky, takže se s nimi Vlámové (hovořící vlámsky, anglicky, a typicky ještě německy) nedomluví.
Mě nezajímá, co je v Belgii, mě zajímá co je v Česku. Dlouhá léta jsem žil na Severní Moravě, takže tak trošku mám přehled, jak to tam vypadá. Nejde jen o nezaměstnanost, ale i o nízké platy. Pokud vám jako montážnímu elektrikáři s x-letou praxí nabídnou 60 Kč na hodinu, nemáte na výběr, pokud se nechcete stěhovat stovky kilometrů daleko. Že to vždy možné není, někdy dokonce i téměř vyloučené, o tom se tady vůbec nehodlám bavit. Já to měl jednoduché, protože jsem svobodný a nemám žádné závazky; po té, co jsem 3/4 roku nemohl sehnat i přes veškerou snahu zaměstnání (práci v OBI za 9 tisíc měsíčně nepočítám), sbalil jsem kufry a jel za prací jinam. Ani tak to zdaleka nebylo jednoduché, protože jsem jel do neznáma a skoro bez peněz, protože z těch 9 tisíc, nebo nedej bože podpory se toho moc našetřit nedá. Takže se mi tu nesnažte mluvit o něčem, co jsem zažil na vlastní kůži a v čem mám hodně velký přehled. Jako obvykle hezké řečičky ala PR, ale pravdě na hony vzdálené.
Já dělám vlastně PR liberálnímu pohledu na svět, a určitě me za to někdo platí :)
Belgie se týkala jedna věta, zbytek byl o ČR. Nevím kam jste odešel za prací, ale jestli to bylo po ČR, tak je to "do neznáma" dost srandovní. Nevydávejte prosím přenesení osobních věcí z jednoho koutu republiky do druhého za nějaký extrémní výkon. Pořád je to jedna země, jeden jazyk, jedna kultura. Napadají mě snad jen tři možné změny: nejbližší prodejna potravin bude v jiném městě jinak umístěná, místní nářečí bude lehce odlišné, a v Praze je metro. Takže samé neznámo ;)
Každý týden potkávám lidi, kteří se rozhodli jít pracovat do Evropy (nakonec jsem sám jedním z nich). Řada Čechů pracuje v USA, Kanadě, a různě jinde mimo Evropu. Typický obyvatel ČR ale zřejmě bere jako velkou křivdu, že nemá dostatek dobře placené práce za dveřmi, a nevidí důvod, proč by měl z Kladna jezdit za prací až do "daleké" Prahy.
A co třeba rodina? To je tak zanedbatelný problém, že nestojí ani za zmínku co? ČR není jenom Praha a Kladno, řešení bytové otázky v Praze je taky nic moc... je vidět, že jste v zahraničí a co se děje tady si jenom domýšlíte. Jako ostatně ve všem.
Jak co rodina? Když bydlíte v Kladně, necháte asi rodinu, kde je, a budete pracovat v Praze. Když bydlíte v Ústí, asi bude stát za to se přestěhovat. Pokud se rodina stěhovat nechce, bude mít nižší příjem. Kde pořád hledáte problémy ve věcech, které jsou naprosto zjevné?
Bytů je v Praze dost, podívejte se na nabídky. Samozřejmě regulace nájemného snižuje mobilitu pracovních sil. Pokud bydlíte "v regulovaném", možná vystačíte s menším příjmem, protože ušetříte na bydlení, a není pak důvod se stěhovat za prací.
Myslíte si, že Praha je jediné město, které má dražší bydlení, než vesnice? Zkuste se podívat na ceny bytů v Londýně, nebo Lucemburku. A myslíte si, že ČR je jediné místo, kde se lidé rozhodují, jestli se přestěhovat za prací? Průměrný amík se stěhuje 11x za život. Chápu, že ČR je tak malá, že se tu těžko 11x stěhovat ;)
Jasně, rodina pak bude bezvadně fungovat, když vás uvidí jednou za uherský rok.
Bytů je sice v Praze dostatek, ale za neregulované nájemné. Navíc to požaduje počáteční náklady, které je třeba mít, nebo se zadlužit. Otázka je, jestli existuje někdo, kdo vám do začátku půjčí.
Opět: mě nezajímá Londýn nebo Lucemburk. Nezajímá mě ani USA. Žiju v Česku.
Když se rodina nepřestěhuje, asi vás bude vídat méně. Máte to fakt těžké. Fér by bylo, kdybyste měl ze zákona nárok na slušně placené místo, a pokud by takové nebylo, nebo by bylo dál než pár minut od vašeho bytu, nebo by vám práce moc lezla do osobního života, tak vám prostě budou ostatní platit ze svých daní náhradu mzdy :). Zjevně vycházíme z úplně odlišných pohledů na svět. Vy říkáte "mám právo na...", a já říkám "všechno je jen na vás, nejvýše vás společnost nenechá umřít hlady".
Samozřejmě se byty pronajímají za neregulované nájemné, tak jako se housky prodáavjí za neregulované ceny. Je špatné, že regulace nájemného nebyla dávno zrušena.
politicka propaganda je snad este atraktivnejsi odbor, nez ta firemna:-)
a propagovat, ze ludia sa nemaju pravo dozadovat socialnych zabezpeceni a ze nechat zamestnavatela so sebou robit co chce je pre nich vlastne dobre, ze opustit muza/zenu a deti aby ich uzivil/a je vlastne ich povinnost, je dost tazka uloha, chce to schopnych ludi:-)
buddte tak hodny a kdyz pisete slovensky zkuste to s diaktiritou. takhle je to totiz naprosto necitelne, kdo na to ma odpovidat.
Určitě mě platí někdo typu Liberální Institut, a dostávám hlas za každého pravicového voliče :)
Čemu říkáte sociální zabezpečení? Já tomu, že když zkrachuje váš zaměstnavatel, tak se nestane, že nebudete schopen zaplatit nájem, že neskončíte s manželkou a s dětmi dva týdny poté pod mostem, a že vaše televize a oblečení nebudou prodané okamžitě ve dražbě. Místo toho dostanete podporu v nezaměstnanosti. V ČR jí dostáváte dokonce půl roku. Pokud ale říkáte sociální zabezpečení tomu, že 70% populace pobírá nějakou formu sociálních dávek, a jsou tak vysoké, že se řadě lidí nevyplatí pracovat, tak říkám hlasité NE.
Zaměstnavatel s vám nikdy nemůže dělat, co chce. Vy prostě zítra nemusíte přijít do práce, a zaměstnavatel to dobře ví.
Pokud je k uživení partnerky a dětí třeba pracovat přes týden mimo bydliště, necháte je raději zahynout hlady? Asi ne. Spíš budete doma na podpoře, kterou vám já zaplatím ze svých daní, co? No, poprat se se situací, a postarat se sám o sobe, to chce schopné lidi. Většina Čechů (Slováků také) to řeší tak, že sedí v hospodě, a nadávají, že jim nikdo nic nestrčí pod čumák.
moze vas platit nejaka pravicova strana napriklad:)
co sa tyka tej vacsiny slovakov a cechov, mate nejake cisla, kolko ludi pracuje v zahranici?:) ja sice nie, ale viem, ze polovica nasho mesta studuje/pracuje v prahe/bratislave alebo niekde v rakusku/nemecku/anglicku, vratane mojich susedov, rodicov, mna a sestry:) rodina a komunita, zakladna bunka spolocnosti, ze ano:)
to je dobre, ze zamestnavatel vie, skoda len, ze vela ludi si nevie dupnut. ked kazdy taha sam za seba, nie je to ani velmi realne. a odbory su kompromisny nepodarok.
udajna vyska socialnych davok je hovadina, musite mat hafo deti, aby ste z toho vyzili.
V mém okolí pracuje věštině lidí v zahraničí, nebo pro zahraniční společnosti v ČR. Oficiální statistika asi neexistuje.
Odbory jsou dobré jen pro lidi, kteří se sami nejsou schopni prosadit. Bohužel takoví na světě jsou, a tedy proti odborům nemám námitek (i když nejsou pro mě). Ovšem jejich role v Evropě je příšerná. Majitel vlastní firmu, a dává lidem možnost si vydělat. Zaměstnanci mají samozřejmě slabší pozici (čí je asi ta továrna?), a poto mají odbory. Výsledek? Majitel musí strpět existenci odborů, poskytovat jim informace, vyjednávat s nimi, na své vlastní náklady jim poskytovat prostory, hradit jim náklady na provoz a údržbu, a dokonce odborářům poskytnout náhradu mzdy po nezbyteně nutnou dobu, kdy se účastní odborové akce. Když si odboráři uspořádají schůzi, za peníze firmy, v prostorách firmy, tak jim za to ještě firma poskytne náhradu mzdy! Totéž v případě, kdy se rozjedou demonstrovat do Prahy.
Odborům musí podnikatel také hlásit předpokládaný vývoj zaměstnanosti v podniku. Jinými slovy pokud někoho bude vyhazovat pro mizerné pracovní výsledky, musí to odborům říci. Dotyčný skoro-vyhozený pracovník si pak může šťastně založit vlastní odbory, na což stačí podpisy celkem třech zaměstnanců (ano, stává se to). Předsedu či místopředsedu odborů pak v podstatě nelze vyhodit, protože k jeho propuštění je třeba souhlas odborů (který k tomu on sám asi neudělí). Pěkný způsob, jak se stát nevyhoditelným.
Zajímavé je i to, že odbory mohou vyjednávat podmínky i pro ne-členy odborů. Podotýkám, že práv odborů je ještě více. Opravdu si nemyslíte, že se nám něco celkem zásadně pokazilo? Ve firmě mají odbory skoro více práv, než její majitel.
Myslím, že pokazilo. Miesto toho aby za svoje práva a pozície bojovali sami zamestnanci napr. vyvlastňovaním, majú od štátu a zákonu ako ústupok páky vo forme byrokratických odborov, ktoré nikdy nebudú tak účinné ako radikálna akcia.
To je všetko?:) Cakal som viac z kapitalistickej etiky a moralky. Vy ste len opísali skutočnosť a jej právne podchytenie, pridali jeden ideologicko-osobný odsudok a to by bolo asi tak všetko:-) Dufal som, ze sa docitam nieco o tom, ze pravo na sukromne vlastnictvo vyrobnych nastrojov je svate... a nič:(
Tady nejspíš nejde o soukromé vlastnictví výrobních prostředků, ale o nadmnožinu, tedy o soukromé vlastnictví jako takové. Samozřejmě, že soukromé vlastnictví je svaté.
Proč by mě tohle mělo zajímat? Jde o běžný pracovně-právní spor, jakých existuje celá dlouhá řada. Jako důležitější otázku vidím, proč si chce zaměstnanec místo u mého soustruhu nárokovat. Je to moje továrna, můj soustruh, a zaměstnanec je někdo, koho najímám na obsluhu soustruhu. Pokud pro tu obsluhu již nemám práci, nebo dělá svou práci špatně, proč bych jí měl platit?
"Moje továrna, můj soustruh" je hlavně hluboce pravdivé ;)
Nejde o nárokovanie miesta pri sústruhu ale o nárokovanie istých zamestnaneckých práv, ako môže byť napr. 8-hodinová pracovná doba a iné ťažko vybojované:)
btw, preco si myslite, ze si mozete klast podmienky diskusie?:) preco vy neskusite pisat slovensky a bez diakritiky? ziadanim, aby sa ostatni prisposobovali vasim konvenciam davate najavo svoju panovacnost a tuzbu po dominancii.
takze ked nabuduce budete nieco chciet, skuste pekne poprosit a ja zvazim kroky, ako vam pomoct k tomu, aby ste mi rozumeli. zatial si vazte moj formalny ustupok, ze som ochotny vam napriek vseobecnym internetovym zvyklostiam vykat.
Obrat "buďte tak hodný" je v češtině považován za žádost, nikoliv projev panovačnosti a touhu po dominanci. Možná vám to tak nepřijde (protože je pro vás slovenština nativní jazyk), ale my slovenštinu nečteme a neslyšíme. Jestli chcete, aby vám ostatní rozuměli, nehažte jim klacky pod nohy mršením svého vlastního (pro Čechy už tak dost exotického) jazyka.