nie úplne viď TLBleed
Také komplikuje ochranu aplikací před tímto typem útoku, protože správně napsaný program může odolávat na jedné architektuře, ale mírně odlišná architektura (i stejného výrobce) může znamenat problém.
https://www.root.cz/clanky/utok-tlbleed-na-procesory-intel-ohrozuje-sifrovaci-klice-pomoci-hyper-threadingu/
Nie tak celkom, v Hygone má AMD 49% podiel a berie ešte licenčné poplatky. A vďaka tomu AMd bude mať svoje CPU v Číne aj keď USA zakáže vývoz do Číny, resp. budú tam clá. napr. server CPU sú z USA zakázané vyvážať do Číny
a aj z toho má Intel "bobky"
CEO Intelu: Musíme zabránit, aby AMD obsadila 15-20 % trhu serverů
18. 6. 2018
https://diit.cz/clanek/intel-musi-zabranit-aby-amd-obsadila-15-20-procent-trhu-serveru
a bez tohto kontraktu by sa Intel toho ťažko bál lebo to by znamenalo pre AMD z 0,25 na 20% na konzervatívnom server trhu za cca. 2 roky.
AMD: Zen zpětinásobil podíl v serverech, od Zen 2 čekáme ještě víc
18. 6. 2018
Procesorová architektura Bulldozer prakticky vymazala AMD ze statistik v serverových procesorech. Při nástupu Zenu dosahovala AMD 0,2% podílu…
https://diit.cz/clanek/amd-zpetinasobila-podil-v-serverech
Chengdu Haiguang IC Design Co is a new x86 CPU vendor that is a joint venture between AMD and Haiguang Information Technology Co. This joint venture is aiming to make x86 CPUs for the Chinese server market. This deal was announced back in May and paid out $293 million to AMD for using their intellectual property.
The first Hygon CPU offerings is the "Dhyana" family that is based upon AMD technology and is derived from the AMD Family 17h "Zen" micro-architecture.
https://www.phoronix.com/scan.php?page=news_item&px=Hygon-Dhyana-AMD-China-CPUs
Procesor, který má být obdobou platformy Epyc, je plodem spolupráce AMD s čínskou státní společností THATIC, která byla uzavřena v roce 2016. Součástí této dohody byla součsná společnost Haiguang Microelectronic Company (HMC) (tehdy ještě THATIC, která se rozdělila na HMC a Hygon), v níž má AMD 51% podíl.
Tím se AMD do jisté míry podařilo obejít legislativu Spojených států, která v roce 2015 zamezila prodeji procesorů Xeon do Číny.
A Mubadala slušne zarobí a AMD súčasné dostane likviditu
"Mubadala prodala jednu část AMD, jen aby výhodněji koupila jinou
10. 3. 2017
Austin Craig, který zná dobře smlouvy mezi AMD a Mubadala, které definují vzájemné postavení obou firem.
Součástí těchto smluv je záruka ze strany AMD, že Mubadala může kdykoli - nejpozději však do 29. února 2020 - od AMD koupit 75 milionů akcií za $5,98 kus. To je velmi pěkná cena, zvlášť při stávajících $13,63 za kus. "
https://diit.cz/clanek/mubadala-prodala-akcie-amd-pro-nakup-jinych
Kupovať za 5,98 a hneď predať má burze za 30 USD/ kus je veľmi dobrý obchod. Oplatí sa to aj pri terajších
16,17 USD/kus
https://www.marketwatch.com/investing/stock/amd
aj po poklese vďaka oznámenia jazier whisky od Intelu
Intel Whiskey Lake zvýší takty na 4,5GHz při 15W TDP
před 7 hodinami
https://diit.cz/clanek/intel-whiskey-lake-zvysi-takty-na-45ghz
Dnešní procesory jsou dlouhodobě dostačující. Mimoto soudruzi jsou na kvantitu zvyklí - co neumlátí výkonem, umlátí počtem. Takže strategicky jsou dlouhodobě zabezpečeni.
A to nemluvím o tom, že každopádně 1. aktuální technologii dostali zadarmo, 2. kdyby to do budoucna náhodou chtěli řešit, nezačínají z nuly.
Přesně tak si poradili s SC Sunway TaihuLight. Nemaj Xeony, tak dali 40960 vlastních Sunway SW26010, celkově to má přes 10 milionů Core.
https://www.top500.org/lists/2018/06/
Tak licencovali to určitě za prachy, jestli z každého kusu něco kápne, mají příjem za nic. Licencovali architekturu ZEN, která je už "zastaralá". Číňani můžou být nedůvěřiví, bojí se US backdoorů, Intel je samý průser, AMD má taky mouchy, nebudou to chtít od nich kupovat, tak si to budou péct sami a platit poplatky.
"V roce 2016 založilo AMD danou firmou s investiční společností THATIC (Tianjin Haiguang Advanced Technology Investment) a svolila s licencováním svých x86 procesorů a SoC pro účely vývoje. THATIC později založila firmy HMC a Hygon, přičemž v první jmenované AMD drží podíl 51 procent a v druhé pak 30 procent, zbytek patří firmě THATIC. Právě tato skutečnost umožňuje výrobu procesorů Hygon Dhyana plně v souladu s licenčními ujednáními mezi AMD a Intelem, protože duševní vlastnictví vlastní v tomto případě společnost s většinovým podílem spravovaným právě firmou AMD. " - https://www.svethardware.cz/procesory-hygon-dhyana-cinske-verze-epyc-od-amd/46969
Je to velice těžké z pohledu AMD a nás, je v tom rozdíl. Ano AMD se vrací pomalu nahoru, ale ty dluhy jsou stále a potřebuje je platit. Je to blbé, ale museli něco udělal, aby netratili a nešli do stejné situace, která byla před 5 lety, kdy málem celé AMD mohlo zabalit svou činnost.
Snad to čína moc neposere.
x86 má v patentu buď IBM, nebo Intel (teď nevím kdo přesně). Ale čiré 64-bit CPU má patentované AMD.
Intel prej (neříkám, že to tak je, ale slyšel jsem o tom, takže kdo ví), emuluje své 86 na 64, čřímž nemusí plnohodnotně platit AMD za celý patent, ale jen za část. Ale kdo ví jak to má Intel, jen jsem o tom slyšel.
Intel a AMD mají dohodu, díky které mohou vzájmně využívat své patenty bez poplatků.
https://www.sec.gov/Archives/edgar/data/2488/000119312509236705/dex102.htm