Bohužel mě to nepřekvapuje. Stejným způsobem jsme museli vyhodit HW firewall od CheckPoint, protože natvrdo blokoval určitý IP rozsah, který byl dřív nějak vyhrazený, ale pak se začal normálně použivat.
Řešením bylo dokoupit SW podporu (zpětně za celou dobu, co jsme ji neplatili) a získat nový firmware, ale bylo to dražší, než jinak funkční HW vyhodit a koupit nový.
IT je v rade firem jen nakladova polozka, ktera nevydelaja zadne penize. Potreba usetrit vsude a z vsech okolnosti je pochopitelna - i kdyz se to nekdy muze vymstit.
Pokud je cena za support 10% z "list price" a vy koupite zarizeni s nejakou slevou. tak se muze byt proste vyhodnejsi kazdych 6 let kupovat novy HW, nez platit suport.
Dalsi faktor muze byt realna zkusenost se suportem, kdyz zjistite ze je v realu k "nicemu". Max co ziskate je moznost stahovat aktualizace, pokud se vubec vydavaji. Zazil jsem i situaci kdy jedna korporace platila 10let support jine korporaci, a pak si zjistilo ze zdrojoky aplikace uz nekdo davno ztratil.
9. 9. 2022, 11:57 editováno autorem komentáře
Moc dobře vím, že IT je ve firmách vnímáno jako nákladová položka - a je na každém vedoucím takového oddělení, aby vyššímu vedení vysvětlil, že potřebuje prachy. To je prostě součást práce vedoucího a pokud to neumí, je to problém.
A ano, může to tak být - ale pak je trochu blbé brečet v diskuzi, že vyjebávka tentokrát nevyšla a že jsem musel koupit nové železo, protože výrobce tyhle praktiky taky zná...
Mimochodem doplacení supportu není věcí jenom CheckPointu
Support je především právní ochrana, ne technická. Není nutné, aby to IT člověk chápal, ale měl by ve firmě být někdo, kdo to chápe. A pro tohle je uplně jedno, jestli dodavatel ztratil zdrojáky. Spíš naopak, pokud by se cokoli stalo, dá se poměrně snadno veškerá zodpovědnost za škody "poslat dál".
Support je síce právna ochrana, ale len zadku toho, kto o jeho zakúpení rozhodol. Lebo tým sa virtuálna zodpovednosť za prúser prehadzuje ("passing the buck") na vendora - "Áno, vieme, že to už dva dni nejde, eskalovali sme to na IBM/Redhat/HPE/Lojzu a riešia to...".
Nezávisle na tom, čo a ako rýchlo ten support reálne vyrieši. Trebárs u nás v tíme sme za mnohé roky zhromaždili toľko skúseností s "enterprise aplikáciou", čo sme mali na starosti, že väčšinu vecí sme si vedeli vyriešiť sami. Ale aj tak skoro vždy, keď sme potrebovali niečo od vendora (aj to len preto, že sme od toho nemali zdrojáky), museli sme najprv týždeň prechádzať kolečko first level supportu, ktorí o produkte vedeli takmer houno a radili veci buď úplne nezmyselné alebo také, čo sme už dávno skúsili. Ale bez toho by sme sa nedostali k levelu, ktorý predsa len vedel problém vyriešiť.