Take me ten "novy vzhled" prekvapil. Asi vsichni zacali plasit diky tomu, ze GRUB menu dostalo do nazvu 2008.11, ale realne je 2008.11 jeste dost daleko.
Ackoliv jsem v minulosti byval fanda do Solarisu, i presto mi stale unika v cem je OpenSolaris o tolik jiny/lepsi nez nejen mainstreamova distra Linuxu nebo treba MacOS...
Samozrejme chapu, ze ZFS je vicemene revolucni, ale kde jsou dalsi veci jako podpora nikoliv nejmodernejsiho HW?
Cas od casu si cvicne zkusim nainstalovat OpenSolaris na experimentalni partition, ale uprimne receno me z uzivatelskeho hlediska nikdy nicim nenadchnul. Napr. dnes jiz velmi stary PATA/SATA radic Promise TX4 a stejne tak ani celkem beznou zvukovku CMI-8738 nebylo mozne rozchodit... O TV karte bych si mohl nechat jen zdat a s beznymi vecmi jako ACPI/APM nebo cpufreq asi nelze zatim ani pocitat...
UI je vcelku standardni Gnome a nevsiml jsem si, ze by obsahovalo nejake custom ficurky a tak nevim - mam pocit, ze napr. *ubuntu prinese uzivateli mnohem vice...
Pak snad me napada jedina vyhoda a tou je uplatneni OpenSolarisu na serveru, ale potom neni zapotrebi zadneho GUI...
Dokaze mi nekdo z mistnich vysvetlit co mi unika?
Dobrý den,
musím s Vámi souhlasit v tom, že nejvíc přednosti a vlastnosti Solarisu (případně OpenSolarisu) uživatel (administrátor) ocení na serveru. (Viz. odkaz ve zprávičce.) Na druhé straně, ne každý open source vývojář má možnost mít několik serverů s různými operačními systémy a vyvíjet na nich vzdáleně. A někdy je zkrátka praktičtějsí vyvíjet přímo nativně na cílové platformě, než si hrát s VirtualBoxem apod. A cílem OpenSolarisu je nabídnout vývojáři operační systém, který bude moct nabootovat na svém notebooku, případně pracovní stanici a který mu nabídne rozumné a příjemné pracovní prostředí (Gnome, Firefox, ... pro hračičky i Compiz) + možnost používat DTrace, ZFS, mdb (i v kernelu), ... a pak ho nasadit jako server.
Samozřejmě vždycky záleží na oblasti použití a jiné operační systémy zase excelují v jiných oblastech, takže jako domácí počítač, kde hlavními používanými aplikacemi jsou ICQ, webový browser, poštovní klient, přehrávač hudby, foto album, DVD player a přehrávač TV používám Mac mini s Mac OS X, prostě proto, že má příjemné uživatelské rozhraní, které jednoduše zvládá i moje přítelkyně. Ovšem nastavit na něm jenom trochu složitější pravidla firewallu (to znamená taková, která nejdou naklikat pomocí GUI) se mi ještě nepodařilo. Přitom v Solarisu, případně Linuxu je to záležitost na 5 minut a editaci jednoho konfiguráku.
Co se tyce radice od Promise, je dost mozne, ze ovladac neni. Promise se zameruje na vyvoj ovladacu pro sve aktualnejsi radice.
CMI-8738 se zda byti OSS podporovan.
TV karty nejsou, Sun se o to nezajima, takze prispevek by musel prijit z venku.
ACPI v Solarisu je podporovane od nepameti, podle pametniku dokonce o nejaky cas dele nez v Linuxu... Takze, co si pod ACPI predstavujete?
cpufreq? Myslite tim podporu PowerNow! ci Speedstepu? Jiste, k dispozici, dokonce uz delsi cas (nejdele pro unicore K8, to asi 3 roky). Ano, jsou veci, ktere podporovany nejsou, jako treba dualcore K8 ci historicke verze Speedstepu.
sun se nezajima ani o to aby mu v solaci fungovali pgup/pgdown v xtermu.
pro Sun nevypada stav na burze dobre. Nikdo nechce Sun ani zadarmo. Jeste ze jsem tech 20k sun akcii co jsem mel uz davno prodal. Pravda mohl bych si ted nejake koupit kdyz je dole, chlapci ze sunu vydaji novy solac nebo UltraSPARC a zase pujdou kratkodobe nahoru. Sun byl nazacatku 2007 na burze porad ok, ale od te doby jde dohaje.
Se spravne nastavenym terminalem samozreme pgup/pgdown fungovat bude.
Jinak tedy, kloubouk dolu, moc Cechu nemelo v Sunich akcich par set tisic dolaru. Divim se, ze vas to tady jeste bavi.
Ano, na Sun dost vyrazne dopadl stav americke ekonomiky i nektera spatna ekonomicka rozhodnuti z drivejsi doby. Posledni propad ovsem byl dusledkem spekulaci rozvirenych 2 bulvarnimi zdroji, stav se pomalu stabilizuje po uverejneni predbeznych vysledku.
Jinak, zkuste konecne zase jednou rici neco skutecne k tematu.