Hlavní navigace

Vlákno názorů ke zprávičce Co vám chybí na linuxovém desktopu? od pavel - mě osobně chybí trochu dg sw v OS,...

  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 25. 4. 2017 11:00

    pavel (neregistrovaný)

    mě osobně chybí trochu dg sw v OS, rád se dívám na cports, tcpeye, více ucelené osvěty pro začátečníky, lepší wine, které se neblokuje, omezení šmírování - stejně jako ve win, nevím proč by se mě vše o uživatelích někam odesílat - Teroristi to jen uměle vytvořený fenomén pro technokratickou vládu, která následně dovolí krást vše v uživatelských mobilech, pc, nb serverech a db!

  • 25. 4. 2017 11:21

    Lael Ophir

    Ad nevím proč by se mě vše o uživatelích někam odesílat - zkuste se vžít do role vývojáře. Vám aplikace funguje, ale tam venku je pár miliard velmi různých zařízení, a snadno může někde třeba padat. Pak je dobré se dovědět, že řekněme u 10% uživatelů dochází k pádu v modulu X na adrese Y. Také je dobré vědět, které funkce uživatelé používají velmi často, a které naopak nepoužívají vůbec. Případně jak se lišily funkce typicky používané uživateli, kteří aplikaci odinstalovali, od těch kteří ji používají. Když dostanete tahle data (samozřejmě anonymizovaná), tak můžete aplikaci vylepšovat.

    Pozor: netvrdím že ochrana soukromí není důležitá. Jen upozorňuji, že existuje spousta legitimních důvodů, proč vývojáři mohou uvítat anonymizovaná data o používání aplikací.

  • 25. 4. 2017 11:40

    asdf123 (neregistrovaný)

    cize dovetky v EULA o tom ze vsetky udaje ktore OS/apliakcia o tebe pozbiera sa budu sprostredkuvavat tretim stranam mozme kludne ignorovat (nenarazam teraz konkretne na MS a W10) :) tvorcovia to robia len v dobrej voli ako neverending betatest za ktroy si uzivatelia este zaplatia a nie jednorazovo, ale cez mesacne platby :)

  • 25. 4. 2017 14:18

    Lael Ophir (neregistrovaný)

    Spousta případů sběru dat bude jistě za hranou toho co bychom vy nebo já byli ochotni akceptovat. O tom žádná.

    Ten "neverending betatest" je myslím bezdůvodné označení. Aplikace se časem rozvíjejí a zlepšují. Neznám moc aplikací, které se jsou v první verzi megaúspěšné a není je potřeba dál vylepšovat.

  • 25. 4. 2017 13:29

    Ondro (neregistrovaný)

    To Lael Opir:
    Nemusim sa vzivat do roly vyvojara a mozem ti povedat, ze dnes sa to so zbieranim dat prehana a uzivatelovi sa casto komplikuje moznost tieto reporty vypinat lebo v defaultne su vsetky samozrejme zapnute.

    To, ze niekomu nieco padne sa da vyriesit aj inac. Plus z mojich skusenosti to v mnohych pripadoch aj tak nicomu nieje lebo su to tak specificke a nereprodukovatlene podmienky. Pri 10% pripadov ti tuto chybu urcite niekolko ludi nahlasi do bug reportu.
    To, co pouzivaju a co nie ide zistit aj bez takehoto zbierania dat. Taketo zbieranie trpi aj dost vysokou mierou skreslenia, lebo napriklad to, ze niekto nejake funkcie nepouziva moze byt sposobene roznymi faktormi - od zleho prekladu, umiestnenia az po ich komplikovanost. To ti to ten report nepovie. Toto je len jeden z prikladov.
    Prejdi si bug reporty a wishlisty hocijakeho SW, ked vysi X nevyriesenych zavaznych veci a ty tu sa ohanas zberanim dat pre potreby vylepsovania. Taketo zbieranie dat fakt nieje potrebne.

  • 25. 4. 2017 14:11

    Lael Ophir (neregistrovaný)

    Zkreslené jsou bug reporty a wishlisty, protože je většina uživatelů ignoruje. Naopak telemetrii vypíná (pokud to vůbec jde) jen malé procento uživatelů. Ta vám samozřejmě neřekne důvod, proč uživatelské nějakou feature nepoužívají, ale řekne vám že máte problém a kde ho máte. Navíc na velikém vzorku. Můžete pak hledat jestli je to překladem, špatně přístupným UI, nebo něčím jiným. Plus můžete ty informace použít pro design UI. U spreadsheetu nám oběma asi dojde, že funkce SUM bude používanější než řekneme nahrávání maker, a podle toho navrhnete UI. Ale ve spoustě případů to tak zjevné není.

    Ohledně toho že se sbírá dat příliš a často nevybíravým způsobem: naprostý souhlas. Chtěl jsem jen říci, že telemetrie není *nezbytně* vedena snahou špehovat uživatele. Slouží vývojářům aplikací ke zlepšení produktů, stejně jako dělají totéž třeba tvůrci webů.

  • 25. 4. 2017 17:47

    asdf123 (neregistrovaný)

    moja otazka z prispevku vyssie stale plati. Preco sa drviva vacsina (a to drviva vacsina nieje podlozene ziadnou statistikou ani vyskumom, je to len pocitove :) ) pripadov telemetrie kombinuje spolu s odsuhlasenim posuvania tychto informacii tretim stranam? Co je dovodom tohto konania? zlepsenie user experience? Zlepsenie chodu aplikacie? Zrychlenie bugfixov?

  • 25. 4. 2017 19:38

    Lael Ophir

    Těžko říct. V případě OS to může být třeba sdílení vybraných údajů s výrobci driverů, protože drivery jsou pro stabilitu celkem zásadní. U přehrávače multimédií by mě sdílení telemetrie dost překvapilo. Ale tam bych spíš čekal, že tam se sdílení s třetími stranami bude týkat spíš třeba názvu souboru a metadat při stahování dodatečných informací o souboru (autor, rok, booklet), protože tyhle informace typicky poskytuje třetí strana. No a co si budeme povídat, v některých případech se nepochybně bude jednat o neférovou praktiku zbytečného sběru osobních informací. V tom si nemá smysl dělat iluze.

  • 25. 4. 2017 19:58

    xxxxx (neregistrovaný)

    Pokud nejde jen o řečnickou otázku. Re: "kombinuje spolu s odsuhlasenim posuvania tychto informacii tretim stranam"

    - Už jen když se nechává kontrolovat(či dělat) účetnictví třetím subjektem (paltí i pro malé podniky kdy účetní má vlastní živnost), tak už jen z účetnictví lze zjistit hodně o zákaznících. Tím informace předávám. Toto platí pro ty běžné věci chodu firmy. Telemetrie to obvykle nepotřebuje.

    - V případě, že si sběr dat, jejich zpracování (a generování výstupů) nedělám _komplet_ 100% celou cestou ve své režii a to jedinou společností, tak to znamená, že už byla některá data poskytnuta třetí straně. Tedy, pokud nedělám šifrování/deši­frování vždy výhradně jen ode mne, tak např. data ležící na serverech, možná i přenosová cesta (TCP,...) a pak DB (už jen hrabání se v té DB, hledají-li se smysluplné údaje, nejde zašifrovaně) znamená, že data jsou poskytnuta třetí straně.

    - Dceřinné společnosti. I pokud vše výše uvedené budu dělat sám, znamená to, že _nesmím_ využít žádnou jinou mojí společnost. Vše bych musel dělat v jediné společnosti. Což je nesmysl už jen v případě, že vlastním 2 a více společností - obvykle jedna zastřešující a dceřinky se starají každá o své produkty. Nesměl bych pak mít datové zpracovávání jednotně, každé dítě by si to muselo dělat po svém. Svá datová centra, atd., atd. Protože jinak už informace (telemetrické) poskytuji někomu jinému než s kým byla z mé strany uzavřena kupní/nájemní/au­torská smlouva (EULA).