v korporatech se jede esg a v jejich datovych centrech je nejdrazsi spotreba el. Nenazrany intel i vic topi, a protoze ucinnost chlazeni je relativne nizka, tim vice se promitne spotreba el. energie na chlazeni do tco. O vykonu na 1U nemluve. V aws jen amd nebo graviton (arm64), v korporatech s obmenou hw 3-5 let to za chvili bude taky pro Intel neudrzitelny. Museli by krute podplacet cely dodavatelsky a vyrobni retezec, nebo s tema svyma topitkama konecne neco delat. Navic virtualizace - spousta vyrobcu sw kvuli bezpecnosti radi rovnou vypnout ht v biosu, ale pak stejne patchuje firmware i sw na vsechny zranitelnosti cpu (a intelu vykon vs spotreba klesa tim vic).
Tohle není o jakékoli řadě, ale o Ježkově neléčené alergii na Intel a vyvolávání flame Intel vs AMD. Nic takového v korporátu neexistuje, používá se prostě Intel v Dellu a v notesech, stanicích i v serverech. Nokoho by ani ve snu nenapadlo cpát někam AMD. Stejně jako by tam nenapadlo nikoho cpát Linux na stanice. To je vše.
Statistiky prodeju jsou vskutku vymluvne, v serverech ma 70% intel a Amd sotva 20%.
Takze kraviny mels leda ty.
https://www.tomshardware.com/news/amd-will-hold-20-of-server-cpu-market-in-2023-analysts-say
Spis bych se podival na dlouhodoby trend, a na privatni a verejne cloudy. Taky vyvoj cen akcii je pro investory celkem prehledny:
https://www.nasdaq.com/articles/better-semiconductor-stock:-amd-vs.-intel-0
Rozdil v cene Intel vs AMD vs ARM jde nejlip pozorovat v cenach instanci AWS, a se zdrazovanim el. energie a zavadenim povinnych ESG reportu, se zavadenim kontejnerizace (docker, kubernetes) tak nejak neverim, ze ty privatni cloudy a farmy pro kontejnery nebo CEPH nekomu pobezi na Intelu, kdyz si kvuli ESG bude detailneji pocitat nakladovost (tj i spotrebu energii) a navic vykazovat nesmyslne CO2 emise. Datova centra chtej snizit teplo kvuli drahymu chlazeni a dostat co nejvetsi vykon do co nejmensich rack unit. Opet AMD vyhrava.
Co se tyce vazeb MS a Intel, pro backoffice je O365 nutnost, jenze se to cele tlaci do cloudu (a MS preferuje predplatne a sluzby v cloudu pred krabicovymi produkty). Navic MS v ramci Azure nabizi jak AMD guesty, tak i linux. Aktualni MS OS ostatne podporuji i ARM platformu - a o prachy jde MS predevsim.
Ohledne Linux, AMD podpora vyvoje je sakra lepsi nez u Intel-u.
Nas konzervativni nadnarodni zakaznik ma v testu prvni privatni kubernetes cluster a od nekolika dodavatelu uz roky provozuje reseni dodavana jen ve forme docker kontejneru (nebo jako vmware guest s linux + docker uvnitr). Temer nulova udrzba, jen upravy velikosti lun.
Aktualne RH a tusim SuSe implementuji AD GPO do svych distribuci, coz (snazsi nastaveni a vynuceni centralni politiky) korporaty tlacene regulatory a cyber"security" a'la NUKIB rozhodne uvitaji. Uz jen zbyva totez implementovat i v Debian/Ubuntu/RHEL klonech zdarma.
Krom toho RH prubezne a mazane likviduje historicke zakladni sluzby a aplikace v linux systemu jejich tichym poziranim do molochu systemd (ntp, dhcp, networking, time, filesystem mount, ...), takze az do toho systemd udelaj i nejake zabezpecene network API (ted jen d-bus a libsystemd), budou mit tenky centralne manageovatelny zaklad pro virtualizaci i kontejnerizaci namisto "sloziteho" OS se stovkami konfiguracnich souboru a zavislosti.
U malych a strednich firem akvizice vmware Broadcomem aktualne lehce nakopla vyvoj proxmox (ma zlepsujici se UI, HA, pouziva CEPH, snadno importuje guesty z vmware, umi zalohy s deduplikaci na urovni guest snapshots).
KVM virtualizace a AMD procesory se nove dostavaji cim dal vic i do NAS pro male a stredni firmy, z relativne levnych NAS se diky vykonnejsim a uspornejsim Ryzen CPU a pridanim pameti pozvolna stavaji hyper-konvergovana reseni za pusu (KVM vcetne HA, CEPH, deduplikace, backup, AD, weby s nginx atp).
AMD ma levnejsi vyvoj blize fabrikam na cipy, nez Intel. Navic tezi AMD v desktop segmentu i z lepsich integrovanych GPU, a co zacina byt zajimave, i vykonnejsich NPU v ramci CPU/iGPU.
Vaše užívání slova "nikdo" a jeho odvozenin prošlo zjevně značnou inflací. Ostatně jenom pro vaší informaci, potud, pokud jsem pracoval v korporátech, nepotkal jsem se tam s jediným dellem. HP, Fujitsu, Lenovo, Apple, toho bylo plno... A taky z toho, hele, nevyvozuju, že delly nikdo nikde nepoužívá ;-)
Co znamená "cpát Linux na stanice netuším", vývojáři si stejně vždycky všude používali co chtěli, a pracoval jsem tam v době, kdy člověk AMD nechtěl ani doma takže to se nedá počítat.
V korporátech typu "fakt velká banka" nikdy neprojde žádný linux na desktopu auditem a to ani u vývojářů. A smlouvy jsou pouze s bezpečným dodavatelem západního typu. Tam bohužel Lenovo už nepatří. Vše je unifikované a s NBD podporou, proto Dell a ne ostatní zmíněné. A Apple ? V nějaké reklamce nebo frikulínské firmičce nebo tam kde je třeba ukazovat před klienty příslušenství k sektě možná, v opravdovém korporátu ani náhodou. Tak do mě, mám rád slzy zoufalců.
Zajímavé, dneska jsem měl hodinový hovor se zákazníkem (výrobce aut) co má několik tisíc desktopů s podnikovým linuxem nejmenovaného dodavatele a řešili jsme úpravy automatizace instalací těchto desktopů - potřebují je přeinstalovávat rychleji a účiněji. Kreslí na tom díly do aut v CADech. Takových zákazníků jsem viděl hodně, a to je moje specializace automatizace instalací linuxových serverů, nikoli desktopů.
Tolik asi k básničce "linux na desktopu neprojde auditem".
Gratuluji k procitnutí z komatu. A rovnou si dovoluji upozornit, že posledních 5 let to schytávám za moje poukazování na to, že Intel nemá tak horší produkty než AMD, neustále mám nálepku fanouška Intelu. Takže jste musel být v komatu, pokud jste si toho nevšiml. S pozdravem TEN Ježek, co už 15 let v kuse jede na Intel CPU a nedá na ně dopustit :-).
Mam entry level workstationy od dellu (3640 MT) a jsou tam i9-10900K - ale prakticky to je k nicemu, protoze ta masina ma "klasicky kancelarsky bios", takze nejde nic relevantniho ke K modelu menit (nasobice, boot casy a vykony). A celkem pochybuji ze by to ta genericka deska (vrm) ci stock divnochladic ktery tam je nejak zvladl.
Osobne bych to nakonfiguroval s xeonem kvuli ECC, existuje ekvivalent k 10900, ale prvni majitel jen proste chtel mit neco hodnotneho k prodeji, kdyz to porizoval jen kvuli tomu, ze v te dobe lepsi GPU sli koupit jen v sestavach.
Predcasne umirajici CPU, to uz tady bylo s Atomy nekdy z let 2013-2017... :-) Bylo tim afektovane hromada veci. Opravovalo se pomoci pull-up rezistoru.
Protože se nepřehřívá, spotřeba energie není o moc lepší ani horší než u AMD a výkon je obdobný. Podotýkám, že mám v notebooku AMD Ryzen, fakt nejsem fanoušek Intelu; nejsem fanoušek nikoho. Rozdíly mohou být v některých segmentech nabídky a trhu, to ano, ale v jiných je to často spíš o momentální nabídce a tedy o tom, co je zrovna snáze dostupné.
> spotřebovává hodně energie, má nízký výkon a navíc se přehřívá
Chipletové Ryzeny sú poväčšine efektívnejšie (čo do perf. na watt) až od stredných záťaži, pri near-idle záťaži vie mať nižšiu spotrebu monolitický Intel.
A bežný osobný počítač, či už nb. alebo desktop, mimo špecifických minoritných scenárov (content creation, dlhotrvajúce výpočty, simulácie, gamesenie a pod.) funguje väčšinu času práve v tom near-idle režime, poriadne ho niečím vyhulíš skôr príležitostne a na krátky čas. V tom režime môže Intel pokojne vychádzať priaznivejšie, čo sa dlhodobej spotreby týka.
Prave proto, ze zcela blabolis.
Za stejnou cenu dostane dotycny +- totez, az na ten drobny detail, ze pokud nekdo resi, ze neco nefunguje, tak je to z 99% majitel AMD/ATI.
A ano, muze za to vyvojar prislusne aplikace, jenze proc by to uzivatel mel resit?
Mimochodem, opravdu se valim smichy, kdyz se vsemozni frikulini vysmivaji intelu a jeho grafikam, pricemz prave intel je zdaleka nejvetsi vyrobcem GPU vubec.
Je to k popukani o to vic, ze i podle statistik steamu na tech "nepouzitelnych" integrovanych grafikach lidi zjene bez problemu a ve velkem hraji hry.
S vypnutými limity ty CPU odcházejí ještě před skončením záruky a po zapnutí zázračného intel profilu s omezením napájení to bude odcházet za jak dlouho? půl roku po záruce? Takže už nebude možné jako dnes používat 14 let staré, přetaktované Core i5 2500K - protože na spoustu použití ještě stačí, ale dnešní intel CPU už bude dávno mrtvé?
2. 5. 2024, 21:18 editováno autorem komentáře
Minuly rok jsem dostal ntb Dell, rekl jsem si o i7, at to sviha a ted jsem z toho nestastny. Oproti 7 let stare i5 nepozoruju nejak extremne vetsi vykon. Jo jasne, 2x tolik jader, kompilace zdrojaku v jednom vlakne bude asi rychlejsi o 30%, ale vice vlaknova neni zas uplne hyper jak jsem cekal. Co je ale horsi, u stareho ntb jsem slysel vetrak jen pri kompresi videa a nebo kdyz se sekla nejaka aplikace a vytizila jedno jadro naplno a tim ze ja ntb nevypinam, tak treba za 10h se ntb zahrat a vetrak pustil zlehka. Fakt asi 3 roky jsem ani netusil jestli ten vetrak vubec funguje - pac se nezapl. U toho noveho ntb, jen staci vlezt do uefi a uz jede vetrak naplno. Kompilace zdrojaku a ntb musim zatizit aby neodletel. Pokud se neco na pozadi sekne, tak to clovek nepreslechne, to ihned zacne jecet vetrak. Prijde mi to, jak kdyby nekdo tu starou i5 jen přetaktoval a prodal znovu. Jako fakt bida. Radeji jsem si koupil Macbooka na práci. Ted asi pred mesicem jsem si vzpomnel ze ntb Dell mam, tak jsem jej vzal k rodicum na praci, no a ihned po zapnuti mi došlo proc ho nepouzivam. Sileny stroj.
Kolega ma ten samy, jen s i5 a taky mu to v kanclu kazdou chvili jeci, on si tam ale hraje s virtualkama, kubernetes apod, tak tam bych to asi chapal.