Názor k článku
CPU Intel umírají, dopad oprav na výkon je v jednotkách procent od mad - Spis bych se podival na dlouhodoby trend, a...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 2. 5. 2024 18:45

    mad

    Spis bych se podival na dlouhodoby trend, a na privatni a verejne cloudy. Taky vyvoj cen akcii je pro investory celkem prehledny:

    https://www.nasdaq.com/articles/better-semiconductor-stock:-amd-vs.-intel-0

    Rozdil v cene Intel vs AMD vs ARM jde nejlip pozorovat v cenach instanci AWS, a se zdrazovanim el. energie a zavadenim povinnych ESG reportu, se zavadenim kontejnerizace (docker, kubernetes) tak nejak neverim, ze ty privatni cloudy a farmy pro kontejnery nebo CEPH nekomu pobezi na Intelu, kdyz si kvuli ESG bude detailneji pocitat nakladovost (tj i spotrebu energii) a navic vykazovat nesmyslne CO2 emise. Datova centra chtej snizit teplo kvuli drahymu chlazeni a dostat co nejvetsi vykon do co nejmensich rack unit. Opet AMD vyhrava.

    Co se tyce vazeb MS a Intel, pro backoffice je O365 nutnost, jenze se to cele tlaci do cloudu (a MS preferuje predplatne a sluzby v cloudu pred krabicovymi produkty). Navic MS v ramci Azure nabizi jak AMD guesty, tak i linux. Aktualni MS OS ostatne podporuji i ARM platformu - a o prachy jde MS predevsim.

    Ohledne Linux, AMD podpora vyvoje je sakra lepsi nez u Intel-u.

    Nas konzervativni nadnarodni zakaznik ma v testu prvni privatni kubernetes cluster a od nekolika dodavatelu uz roky provozuje reseni dodavana jen ve forme docker kontejneru (nebo jako vmware guest s linux + docker uvnitr). Temer nulova udrzba, jen upravy velikosti lun.

    Aktualne RH a tusim SuSe implementuji AD GPO do svych distribuci, coz (snazsi nastaveni a vynuceni centralni politiky) korporaty tlacene regulatory a cyber"security" a'la NUKIB rozhodne uvitaji. Uz jen zbyva totez implementovat i v Debian/Ubuntu/RHEL klonech zdarma.

    Krom toho RH prubezne a mazane likviduje historicke zakladni sluzby a aplikace v linux systemu jejich tichym poziranim do molochu systemd (ntp, dhcp, networking, time, filesystem mount, ...), takze az do toho systemd udelaj i nejake zabezpecene network API (ted jen d-bus a libsystemd), budou mit tenky centralne manageovatelny zaklad pro virtualizaci i kontejnerizaci namisto "sloziteho" OS se stovkami konfiguracnich souboru a zavislosti.

    U malych a strednich firem akvizice vmware Broadcomem aktualne lehce nakopla vyvoj proxmox (ma zlepsujici se UI, HA, pouziva CEPH, snadno importuje guesty z vmware, umi zalohy s deduplikaci na urovni guest snapshots).

    KVM virtualizace a AMD procesory se nove dostavaji cim dal vic i do NAS pro male a stredni firmy, z relativne levnych NAS se diky vykonnejsim a uspornejsim Ryzen CPU a pridanim pameti pozvolna stavaji hyper-konvergovana reseni za pusu (KVM vcetne HA, CEPH, deduplikace, backup, AD, weby s nginx atp).

    AMD ma levnejsi vyvoj blize fabrikam na cipy, nez Intel. Navic tezi AMD v desktop segmentu i z lepsich integrovanych GPU, a co zacina byt zajimave, i vykonnejsich NPU v ramci CPU/iGPU.