Fakt má ten Omnia Enterprise jen 1 Gbit porty, když nadpis v datasheetu obsahuje "HIGH-PERFORMANCE 10 GBPS ROUTER POWERED BY OCTA-CORE"? To je buď solidní fail nebo tisková chyba.
My máme cca 5000 device-roků s RPi3BP a různými consumer i průmyslovými SD kartami (od Kingston až po Apacer SLC), je to v průmyslovém prostředí se zálohovaným napájením (takže žádné výkyvy teploty, výpadky napájení atd) a přesto jsme loni investovali balík peněz do migrace na jinou platformu. Nedostupnost raspi na trhu taky pomohla s rozhodováním :-)
Failure rate SD karet je v jednotkách procent za rok, což je šíleně moc. SLC karty jsou na tom lépe, ale stejně jezdíme skoro jednou za týden měnit kartu. Máme asi 1200 lokalit.
Tak v předminulé práci se udělalo 200 zařízení se systémem na read only SD kartě. 92% servisních výjezdů bylo kvůli kartám, celkem jich na těch 200 zařízení padlo během půl roku 500.
Zkušenost z domova:
RPi1, read only + 1TB SSD po USB jako náhrada NASu - 2.5 roku a karta šla do kopru. Nepodařilo se ji oživit.
RPi3, read only FS s USB flashkou, životnost karty 4 měsíce
Modrák při update na TurrisOS4 - instalována mikroSD, po 2.5 letech začal blbnout. Po restartu nenaběhl, nutná výměna SD karty
-->> 3x a dost. Další blbinu s bootem ze SD karty už jenom pokud v ceně dostanu 10 náhradních a cena bude nižší než cena času, který zabiju kopírováním a výměnou karet. Při mé hodinovce u maliny vychází záporná.
Ze současné práce - zákazník si nedal na jednom projektu vymluvit SBC s bootem z SD karty. Výroba se rozjela v listopadu, zrovna včera měli lidi z toho projektu dvouhodinový telco ohledně výměny 45 karet (zařízení je zatím ve světě instalováno tuším 60).
Mám asi 20 RPi za televizemi, na půlce běží jenom VNC klient na druhé Firefox s jedním nebo více okny s nějakými dashboardy. Každý den se to rebootuje v sedm ráno, mountnutý je to normálně RW, nedělal jsem žádné opatření co se týče snížení logování/zápisů atd.
Ty nejstarší kousky jsou ještě RPi 1, ty ostatní už RPi 3/4, protože už to nestačilo výkonově.
SD karty v tom odcházely jen na začátku, kdy se šetřilo a byly tam 2 GB nebo 4 GB ty nejlevnější paštiky. Takový karty vydržely tak rok a protože jich bylo dost na skladě do zásoby, tak to vydrželo asi dvě kolečka obměn.
S RPi 3 už jsem začal kupovat drahé SD karty, vyšší kapacita (32/64 GB), vyšší přenosové rychlosti, různé dovětky Pro/Plus/Premium, cenově vyšší průměr, ale pořád ne ty nejdražší, mix Samsung/SanDisk a od té doby jsem neměnil ani jednu kartu. Co to teď počítám, tak ty nejstarší kousky tam jsou 5,5 roku. Stejné karty jsem nakonec nakoupil i do stařičkých RPi 1, kde to pořád chce tak jednou za rok údržbu, ale ta je hlavně kvůli nekvalitě MicroSD/SD redukci / SD slotu na RPi - pomůže vždy vyndat/zandat redukci, vyndat/zandat MicroSD.
Moje zkušenost je, že buď ta karta do půlroku odejde nebo vydrží léta
.
Většina těch SD-powered zařízení mi funguje tak pět let, než dojde na nějaký upgrade hardware, případně změnu účelu. Asi nejstarší provozovaná bude karta v minirouteru, tedy přesněji v LTE modemu, odkud ten router startuje: ta bude mít kolem 10 let, možná o pár víc.
Obvykle to nemám nastavené read-only - takže spíš na té kartě dojde místo a je potřeba ji vyměnit za větší, než že by přestala fungovat.
Ale je pravda, že to je takový domácí vzorek v maximálně nižších desítkách kusů v posledních asi 10 letech. Předtím jsem hojně používal, například v routerech, USB "flashky" a ty vydržely typicky skoro deset let, pak došlo na upgrade toho routeru. Jeden jsem vyměňoval před rokem, s "flashkou" od roku 2005...)
Hm, tak jedna malina na SD už dva roku pod střechou (takže -15 až +50 stupňů), druhá vedle kotelny asi 4 roky, oboje je dokonce na R/W a chovají se mravně.
Ale máte pravdu, že je to sázka do loterie, dobře mi to funguje až co jsem do toho pořídil SanDisk, to co jsem měl předtím, tak to letělo do koše během maximálně pár měsíců (a zvlášť špatné bylo cokoli od Verbatim, ty šly do koše prakticky hned nejen jako systémové disky, ale i když jsem je používal jen na přenos tisků z PC do 3D tiskárny).
Tak na Verbatim neměl nikdo (naštěstí?) odvahu, ale u nás trhala rekordy ADATA - průměrná životnost 2.5 měsíce RW, 5 měsíců RO.
Kningstonka zdechne cca po třech letech v provozu 24/7, za tu dobu jsem viděl jenom <5% mrtvých SanDisků.
A v Turrisu teď testuju Samsung. Mají prý vlastní technologii výroby paměťových čipů, tak chci vidět, jak moc dobrou. Zatím se drží druhý rok (ale jednou týdně s pomocí cronu, btrfs a dd hážu kopii na externí HDD, jistota je sychr).
Každopádně boot z SD karty je dobrý jenom na hraní a prototypování, za nasazení v produkci by se mělo exemplárně popravovat vystřelením krikeťáku do rozkroku ze vzduchovýho děla před nastoupenou jednotkou. Je to velký špatný...
S Vasim poslednym odsekom sice suhlasim, ale mam skusenost aj s opravnenym pouzitim... HW pre inventarizaciu tovaru, ktory bootoval z flash alebo sdkarty... Brutalna vyhoda bola, ze ked sa to SW pokazilo z nejakeho dovodu, tak clovek (manazer na inventure) vytiahol z vrecka bundy jeden z 20 nahradnych kusov (onalepkovany veeelinakskym dvojcifernym cislom), pichol do zariadenia, zapol a ked do minuty videl na mobile v rozhrani app, ze zariadenie s danym cislom je online (zelene), tak to dal clovekovi a poslal ho naspat do terenu... Toto bolo sexy a za mna sa tento pristup osvedcil a neviem si predstavit, ako by dopadlo ine riesenie (ci uz cenovo, alebo funkcne).
Jo jo. Máme v práci rovnačky drátu od firmy Wafios. V Simaticu SD karty, na nich nějaké parametry pro dané stroje, v podstatě nevím co konkrétně na nich je, ale Simatic se resetuje spuštěním stroje s vytaženou SD kartou. Asi budou RO, protože vypadnou volitelné parametry a provozní počítadla. Obslužný SW je postavený na Windows CE. Stroje občas vypadnou kvůli poruše některého z frekvenčních měničů, motorů, brzdných odporů... Stroj se vypíná klasicky hlavním vypínačem, žádný softwarový shutdown. Jedná se o těžký provoz, teploty od 0°C do 40°C podle ročního období, elektrovodivý a magnetický prach, silné elektromagnetické rušení, silné vibrace... Některé stroje jedou patnáct let, žádná karta se neměnila.
Stará generace Simatic (S7-300) používá vlastní sérii MMC karet. Nová generace Simatic (S7-1200/1500) používá vlastní série SD karet.
v provozu nejsou RO, zapisuje na ně jak samotný simatic, tak na ně může zapisovat uživatelský program.
Je to PLC, je to profesionální zařízení, které většinou vydrží 10+ let (běžně 20). Pokud to nepotřebujete vypínat, tak to může běžet roky bez restartu. Výrobce si dopřává ten luxus, že když používá vlastní MMC/SD karty, tak ví s čím pracuje a může to odladit tak, aby to fungovalo.
Drahá PLC jsou velmi špatný příklad do obecné diskuze o vhodnosti bootování z SD karet.
Mám zkušenost s kamerovými systémy od Keyence. Keyence nezamyká možnost použít v jejich zařízení SD kartu třetí strany (ne na boot, jenom na ukládání dat). A většina SD karet (i když jsou v průmyslovém provedení) nevydrží a umře. Předražené originál SD karty od Keyence vydrží roky (nevím, že by nějaká umřela).
Zalezi na karte a jejim vyuzivani. Pouzivame industry level karty ktere toho vydrzi o mnoho vice a bezne karty typicky odchazeji kvuli mnozstvi malych zapisu na coz nejsou stavene. OpenWrt je koncipovane tak aby se pocet zapisu minimalizoval. A i kdyz na to dojde (a verim ze se najde nekdo kdo si tam pusti nejakou timeseries databazi pro svoje home IoT), porad je snadnejsi vymenit uSD kartu nez eMMC.
Bych si myslel, že část problému je v těch microSD kartách. Prostě pro telefony se dělají co největší, nejrychlejší a nejlevnější a pak to takhle dopadá. Druhá část může být brownout při vypínání a zapínání. Tomu by šlo zabránit tím, že se často nevypíná.
Dobrou zkušenost mám se Samsung PRO Endurance a to v RW i se swapem. Jinou microSD kartu už neprovozuji, přešel jsem na USB3 SSD.
No já mám jinak barevnou. Našel jsem rychle třeba recenzi z roku 2018
https://camerajabber.com/samsung-pro-endurance-microsd-card-review/
To mi skoro přijde že hodili přes palubu ty domácí uživatele co si kupovali Turris Omnia.
Doma asi málokdo potřebuje SFP ale zároveň asi chci víc než dva RJ45.
Takže přenosná verze je pro mně osekaná, Enterprise totální overkil - to si mám jako kupovat RJ45 moduly do SFP? Ti cenu úplně absurdně zvýší.
Turris Omnia 2023 je to nazýváno Turris teamem, například na fóru. Turris Omnia II je nějaké vaše označení, použil jsme na střídačku obě.
V listopadu představili nějaký prototyp s tím že takhle by to (Turris Omnia 2023) mohlo vypadat a že se to možná bude někdy vyrábět. Od té doby se nic nedělo a teď vyjdou články o SG1 a Enterprise a nepíše se tam nic o tom jestli se jedná nebo nejedná o novou verzi aktuální Omnie.
Proto mi přijde logické předpokládat že to tak je, zvlášť když nikde nezmiňují že to tak není a nikde ani nezmiňovali že pracují na nějaké enterprise verzi.
Pokud vám to bylo na první pohled jasné tak gratuluju, máte vyjímečně vyvinutou schopnost číst mezi řádky. My ostatní musíme spoléhat na tiskové zprávy a články a čekáme že to bude jasně vysvětlené.
Komunikace ze strany CZ.NIC byla u Turrisu vždycky trochu chaotická. On za to může trochu i ten produkt, protože se pro něj hledá cílovka dost složitě.
Nicméně často mluví o velkých zákaznících, kteří odebírají stovky či tisíce kusů, kde to fakt může mít smysl, takže mě třeba osobně tyhle dva modely nepřekvapily a jsem si docela jistý, že to je pro ně větší priorita než krabička pro plebs, co to kupuje po jednom.
To že nezmínili novou Omnii je čistě o tom, že tohle jsou úplně jiné produkty s jinou cílovkou a tvoje zmatení vychází z toho, že CZ.NIC nedokázal za celé roky mezi jednotlivými modely udělat nějakou čáru.
Turris Omnia II bylo původní označení, pak se tomu začalo říkat Turris Omnia 2022 a teď 2023.
Proto mi přijde logické předpokládat že to tak je, zvlášť když nikde nezmiňují že to tak není a nikde ani nezmiňovali že pracují na nějaké enterprise verzi.
Když máte verzi určenou primárně pro domácnost, a byl představen její nástupce (u kterého je problém jenom s nedostupností součástek), a pak jsou představena dvě nová zařízení, s jiným jménem a s jiným zaměřením, nepřipadá mi nic logického na tom předpokládat, že jedno z toho (co?) je nástupce.
Když automobilka představí osobní auto, pak modulární vozidlo, pak novou generaci osobního auta, a pak představí malý náklaďák a motorku, nepřipadá mi logické předpokládat, že ten náklaďák nebo motorka jsou nástupcem osobního auta. Na to opravdu není potřeba číst mezi řádky.
a je nejaky duvod predpokladat ze ty 2 nove modely maji nahradit ty stavajici?
logicky predpokladam ze ne, ale portable2port cili na novou (z jejich pohledu) skupinu co chce neco maleho a/nebo prenosneho a/nebo jen pruchozi 2port...
(a ma to byt ~konkurence hw jako WT3020, NanoPi R4S, atd...)
ten Enterprise je naopak nabusenej vykonem i port+rychlstma a cili, kupodivu do enterprise :-)
do home/small_office si muzes snad stale poridit Omnii ci ji upgradnout na AX, nebo MOX...
Jako spokojený uživatel Turrisů si dovolím říct, že pro někoho ta varianta "jen dva porty" mlže bát vcelku dost zajímavá.
Já mám v podstatě směrem k LAN jen jeden kabel - a ten vede do rychlého switche, kam jsou připojena ostatní zařízení. Výhodou je, že mezi sebou komunikují rychle a pokud musím router restartovat, nepopadá jim konektivita - prostě jen chvíli nejde Internet
.