Laboratoře CZ.NIC opět, stejně jako u předchozí verze již nezvládly uvolnit balíčky ani pro Ubuntu/Debian, natož pro jiné distribuce. Takže z repozitáře CZ.NIC odkazovaného přímo na Knot DNS uživatel novou verzi prostě nezíská.
Úpadek v CZ.NIC je patrný na první pohled. Hlavně, že se řeší PR a marketing. Ale věci už nejsou pořádně dotažené do konce. A nejspíš i s kvalitou kódu tu půjde pomalu z kopce. Namísto precizní práce a důsledného testování se každou chvíli jen chrlí nový kód. Kvůli marketingu. A není to problém peněz, těch má CZ.NIC dost. Je to problém vedení organizace. CZ.NIC je stále vedený jako garážová firma v devadesátých letech. Pozlátko navenek, bordel uvnitř.
Na vašem příspěvku jsou zajímavé dvě věci. Jednak je to celkem pochvala, jestli považujete za největší problém tohoto projektu balíčkování. A ta druhá, že byste si měl nejprve zjistil fakta, než začnete šířit nesmysly. Zkuste se podívat na stránky projektu https://www.knot-dns.cz/download/, kde je odkaz na oficiální repozitář projektu pro Ubuntu https://launchpad.net/~cz.nic-labs/+archive/ubuntu/knot-dns a tam je verze 2.6.8. Pak následují odkazy https://packages.debian.org/testing/knot, https://apps.fedoraproject.org/packages/knot, https://github.com/Homebrew/homebrew-core/blob/master/Formula/knot.rb, https://github.com/salzmdan/packages/tree/master/net/knot. Co se týče oficiálního repozitáře pro Debian, tak ano, tam máme 2.6.7, protože je s tím více práce a bohužel jsme to ještě nestihli. I lidé v CZ.NIC si někdy čerpají dovolenou. Zaráží mne, že používáte Debian, který je velmi konzervativní distribuce a stáří balíčků je tam stále aktuální téma a tady vyšilujete kvůli lehce opožděné verzi. Co se týče verze 2.7.0, tak čekáme na vydání nové verze Knot Resolveru, neboť ta současná není kompatibilní s novými knihovnami a vyskytly se určité potíže s novým API. V každém případě, jestli některý z místních expertů v balíčkování je ochoten pomoci, ať se nám klidně ozve. Rádi se budeme věnovat pouze samotnému vývoji projektu než balíčkování.
Kvůli výkřikům smrkáčů tady na Rootu bych si těžkou hlavu nedělal. Tady Aaaaa byl donedávna rád, že věděl, kterou stranou se sedá na hrnec – a ejhle, dnes je z něj odborník na distribuci softwaru a softwarové inženýrství vůbec. To jsou věci.
Správce domény, jakého máme my, nám závidí kdekdo ve světě. Jinde není vůbec běžné, že by se peníze z registrací domén investovaly do vývoje a vzdělávání. Buďme za to rádi.
Kdo konkretne zavidi Ceske republice CZ.NIC? Slovensko, kde nejspis dodrbali domenu podle cesko-slovenskeho vzoru kapitalismu z 90. let? Nebo tu zavist projevila nejaka vyspela ekonomika, jejiz populace by nenasla CR ani na mape? Vsak budte konkretni kdo je ten vas "kdekdo", at ty vase proklamace nezni jak "republiku si rozvracet nedame".
Jistě, CZ.NIC nám možná závidí celý svět, ale pracovat tam už chce málokdo. I lidi, co tam jsou utíkaj jinam - za lepším. A trend je to dlouhodobý. Kdejaká jejich přednáška dnes obsahuje náborový slajd. A o tom, jak CZ.NIC lidi ani zaplatit nedokáže si cvrlikaj i vrabci na střeše.
Je to těžké. Když mají zaměstnanci CZ.NIC normální mzdy, tak je to špatně. Kdyby měly vysoké, tak se z toho tady všichni zblázní ještě více. Osobně si nepřipadám až tak špatně. Ono ne každý hledí jen na prachy! A že hledáme nové kolegy je špatně? V IT je obrovská migrace, projekty narůstají a možnosti pracovního trhu jsou bídné.
A to je přesně ono. Aneb "vyskytli se určité obtíže" = "něco jsme nedomysleli". Provede se změna v API takovým způsobem, že to rozbijí věci jinde. Viditelná neschopnost udržet kompabilitu i mezi vlastními kusy software. Vývoj jak na divokém západě. A když se to začne pitvat, tak se jen mlží.
Vážená paní/pane Aaaaa,
máte pravdu, že děláme chyby, protože pokrytí testy není 100%. Snažíme se pokrytí testy zlepšovat a chyby opravovat, stejně jako v tomto případě, kdy jsme chybu našli těsně před vydáním nového Knot Resolveru.
Pokud máte data, která ukazují na systematický problém ve vývoj, tak nám je prosím zašlete nebo je zveřejněte. My jako jako vývojáři se velmi rádi poučíme, kde máme mezery a jak lze vývoj dělat lépe. Z relevantních dat by mohlo jít např. o srovnání chybovosti s obdobnými projekty, posouzení kvality kódu pomocí zavedených metrik atd.
Děkuji vám za vaši starost o kvalitu projektů CZ.NIC!
Když nevíte o co jde, tak se zdržte blbých komentářů. Budete se divit, ale i nekompatibilní změny API u knihoven jsou běžná věc. K tomu slouží třeba verzování knihoven. Tohle je také další důvod, proč vázne zabalíčkování 2.7.0, protože to ještě nemá nahradit řadu 2.6, ale chceme nabízet obě řady.
Mohl byste vystoupit z anonymity a ukázat nám co jste dokázal vy? Rádi se poučíme.
ad verzovani - pokud pouzivate mantru X.X.X, ocekaval bych semanticke verzovani, kdy ovsem pri zpetne nekompatibilni uprave ma vyjit nova MAJOR verze, povyseni MINOR je nedostacujici, viz https://semver.org/#spec-item-8
Davalo by tedy smysl mit radu 2.x a zaroven radu 3.x, v obou pripadech s jasne definovanou zivotnosti.
To API které se změnilo je používáno pouze knot-resolverem (pokud víme), takže tím není potřeba uživatele tak moc zatěžovat. Za zajímavější považuji jak moc se mění "schopnosti" knotd serveru.
Jinak SemVer považuji za velmi dobrý pro široce používané stabilní knihovny, ale prostě ne všude jeho pohled sedí tak dobře.
Vážený pane/paní asdf,
dovolte mi uvést na pravou míru, že nekompatibilní změny nastaly v neveřejném API, a jediným podporovaným uživatelem tohoto API je Knot Resolver. S týmem Knot Resolveru byl plán na změnu API konzultován a my, jakožto vývojaří Knot Resolveru, jsme s ním souhlasili a podílíme se na testování.
Vzhledem k tomu, že API je neveřejné (tj. z principu věci bez garance stability), tak se zdálo poněkud zbytečné poznámky k vydání zaplevelit popisem změn. Pokud vás zajímají detaily, tak vám doporučuji použít nástroje jako např. ABIcheck, které vám zobrazí změny v API/ABI do posledního detailu.
Snad se mi situaci podařilo vysvětlit. Přeji vám pěkný den.
Muzes jim treba poslat email. Moznosti je spousta viz https://www.knot-dns.cz/development/
> A nejspíš i s kvalitou kódu tu půjde pomalu z kopce. Namísto precizní práce a důsledného testování se každou chvíli jen chrlí nový kód.
Chtěl bych jen veřejně poznamenat, že ani o kvalitě kódu, ani o preciznosti práce, a důslednosti testování v projektech Knot DNS a Knot Resolver nemám sebemenší pochybnosti.
Po dvanacti letech u CZ.NIC musite byt na takove veci upozornovan? Tomu rikam ironie na druhou a ukazku vlivu CZ.NIC na kvalitni IT specialisty :-) Ciste osobne si opravdu myslim, ze v jinych organizacich byste mel vice prostoru k realizaci skutecne zajimavych veci...ale i vase loajalita si zaslouzi obdiv.
Pokud nechcete svůj software dostat mezi lidi, tak balíčky samozřejmě řešit vůbec nemusíte. Akorát to pak nikdo nebude používat. Uživatelé se na nějaké ruční kompilování zvysoka vykašlou.
Má to ještě další rovinu. Autoři se prsí, jak ten software sami používají. Na své servery to ale také nějak dostat musí. A pokuď to není cestou distribučního balíku, tak je něco špatně. Ale tomu nevěřím, určitě nasazují z balíčků. Takže spíše to bude tak, ze tu novou verzi ani samotný autoři do provozu nenasadili... Absence balíčků je toho dobrým důkazem. Kdyby je měli, tak jim přece nic nebrání je uvolnit.
A pokuď to není cestou distribučního balíku, tak je něco špatně.
Ovšem nemusí být něco špatně u té aplikace, ale v distribuci.
Ale tomu nevěřím, určitě nasazují z balíčků.
Je něco jiného udělat balíček pro svůj systém a něco jiného univerzální balíček, který bude fungovat (ideálně) komukoli s danou distribucí.
Takže spíše to bude tak, ze tu novou verzi ani samotný autoři do provozu nenasadili... Absence balíčků je toho dobrým důkazem. Kdyby je měli, tak jim přece nic nebrání je uvolnit.
To, že vy si umíte představit jenom jeden jediný způsob provozu, neznamená, že se nepoužívají i jiné. Neměl byste ze svého omezeného rozhledu dělat tak dalekosáhlé závěry.
Rád bych upozornil, že autoři jsou programátoři a opravdu nemají v náplni práce nasazovaní na produkční servery. Vy asi nemáte moc zkušeností s praxí, když očekáváte, že pár dní po releasu se všechny servery překlopí na nejnovější software :-) Nicméně, kdybyste si přečetl celou místní diskuzi, tak byste mohl vyčíst, že i balíčkům se věnujeme a že nová řada vyžaduje více práce zabalíčkovat (třeba díky vylepšenému omezování oprávnění procesu). Také jsem si dovolil vybrat si dovolenou a nemám v plánu to během ní řešit. Jako mohli jsme to vydat až za měsíc s balíčky. Ale většina našich velkých uživatelů, kteří nás i finančně podporuje, si balíkuje server stejně po svém, takže nebyl důvod to odkládat.
P.S. Já se panu Grudlovi vůbec nedivím...