Jenže s tou živností zůstanou také závazky. Vaše auto určitě nemá závazky, pohledávky a zaměstnance.
Ne, moje auto nemá závazky ani pohledávky. Ty ovšem nemá ani žádná živnost.
Práva a závazky mám vždy já jakožto právní (fyzická) osoba. A to jak vázané na vlastnictví a provozování auta (např. povinnost uzavřít povinné ručení a z toho plynoucí závazky), tak i ty vázané na provozování živnostenského podnikání. Když živnostník s někým podepíše smlouvu, tak je smluvní stranou on jakožto fyzická osoba.
A ne žádná hypotetická živnost - protože živnost prostě není subjektem práva, není to (právnická ni fyzická) osoba, takže prostě subjektem práva a tedy stranou smlouvy být nemůže. Todle jsou fakt úplné základy práva.
To, že závazky a pohledávky "z živnosti" přetrvávají i po smrti FO pak není nic divného ani nestandardního, tak se chovají všechny závazky a pohledávky.
Kdyby - jak zde tvrdíš - živnost byla také právnická osoba... netvrdím
Ale tvrdil jsi to. Maximálně nevíš, co jsi vlastně tvrdil, ale to na tom, že jsi to tvrdil, nic nemění. Napsal jsi, cituji:
Naopak, v českém právu jsou fyzická osoba a podnikající fyzická osoba odjakživa dva různé subjekty.
Subjekt práva je přitom buďto právnická nebo fyzická osoba. Nic jiného. Viz OZ. Tvrdil jsi, že FO a PFO je jiný subjekt. Tedy že to není tatáž právní osoba. A protože PFO těžko může být jiná fyzická osoba (to je z podstaty FO, jak je zachycena v OZ, naprosto evidentní), tak jsi v citaci nutně tvrdil, že PFO je právnická osoba. Nějaká osoba být musí, když tvrdíš, že je to subjekt (práva), a fyzická být nemůže.
"Já jsem ovšem nepsal „firma“, ale „obchodní firma"
Psal jste např. "Vaše firma smlouvy uzavírá".
To se jen teď snažíš vymlouvat, že jsi tím myslel termín "obchodní firma", ale tím více jen zabředáváš do bahna. Protože termín "obchodní firma" sice je v ZOK použit, ale ve smyslu "název korporace". Tedy pokud bys opravdu myslel tento termín, tak bys musel tvrdit, že "Váš název korporace smlouvy uzavírá". Odkdy názvy uzavírají smlouvy??
Občas je lepší, než se hloupě vymlouvat, tak mlčet. Sorry. Evidentně jsi tou "firmou" myslel korporaci - ta uzavírá smlouvy a jejím jménem se jedná. Ale právě to, že jsi nepoužil správný termín, Ti zastřelo podstatný fakt, že typy korporací jsou v zákoně vyjmenované, a že nějaké "provozování živnosti" mezi ně nespadá.
Takže Tvůj implicitní argument, že s živností se zachází jako s firmou, je nesmysl. Nezachází, protože "firma" (ve smyslu obchodní korporace) je podle zákona právnická osoba. Živnost prostě nikoli.
===
Prezident republiky ovšem není právnická osoba. Je to pořád fyzická osoba, jenomže je ...
Sory, ale opět jsi mimo.
Zaprve zde děláš analogii mezi soukromým a veřejným právem, takové analogie je dosti ošidná, protože ta práva fungují často dosti jinak. Např. v soukromém právu neexistuje analogie "orgánů veřejné moci", apod.
Především ale píšeš nesmysl. MZ je fyzická osoba, a to nerozštěpená (teda přinejmenším nerozštěpená tím, že byl zvolen prezidentem). Tato FO má díky svému zvolení nějaká práva. Např. podepisovat zákony nebo působit jako orgán veřejné moci (tedy v zákoně stanoveném rozsahu vykonávat pravomoci PO Česká Republika).
Ať už k svému podpisu napíše cokoli, nebo třeba nakreslí králíčka, tak zákon jím podepsaný bude platit. To, že kdyby tam nenapsal prezident, nebo napsal občan, tak tím ten podpis "zneplatní" je s odpuštěním kravina.
A to, že ta práva, která má teď, nebude mít za půl roku? A? Já za půl roku zruším jednu pojistku a tak také ztratím práva a tedy některé právní akty, které mohu udělat teď, už pak dělat moci nebudu. A????