Pro nejake aplikace zrejme ano, ale priznam ze jsem je nikdy nepouzil. Jednak jsou obvykle celkem neprijemna pouzdra typu FBGA, pak cena a dostupnost.
SDRAM ma nevyhodu nutneho "sloziteho" controlleru v FPGA a hromada spoju, zase se budou koupit dat zrejme i za 10 let v identickem pouzdre, ktere jde navic zapajet rucne na plosnak se "zemedelskymi" tolerancemi.
Docela by mne ale zajimalo jestli nekdo pouzivate ruzne DDR4/5 v embedded designech co je tam vse za uskali. Jestli si nechaji libit alespon z casti veci co si muzu dovolit k te SDRAMce.
3. 2. 2021, 13:19 editováno autorem komentáře
Ja embedded nedelam (delal jsem kdysi davno kdyz jsem nevedel do ceho pichnout - pro prazaky : nevedel jsem profesne kam dal).
Co koukam v cem se hrabe manzelka tak uz dlouho nic vyjma mereni a par workaroundu primo takhle nepajeli. Proste navrhnou prototyp a v cine jim to doplacaji z nejakeho referencniho designu. Treba ovladaci panel je v podstate tablet, ale ty PLC a dalsi prvky na ktere to je napojene je vetsi sranda. Takze BGA neni uplne problem. Respektive je problem "plicniho oddeleni". Plus controller chiplet stejne dodali vyrobci te SoCky takze je tam vyhodna sleva.
3. 2. 2021, 19:58 editováno autorem komentáře
jojo, to je presne ono. Ale i to napeti je komplikovane, 3V3 ma svoje kouzlo, clovek pak neresi ruzne VCCIO pro ruzne banky, ktere casto nejsou tak jak by chtel layout plosnaku.
Technicky neni az takovy problem BGA zapajet, hlavni problem je ten plosnak. Priznam ale ze BGA jsem pajel rucne jen vyjimecne a vse to byly humpolacke roztece, uspesnost nebyla 100%. nemam praxi, ale treba TQFP s 0.4mm rozteci dam bez potizi. Nebo QFN s 0.5 taky.
jj, jak to ma vyvody okolo, da se :) dobra pasta, dobrej flux, horky vzduch a jde to. Kdyz je mikroskop je to bomba. Co prebejva clovek odsaje copankem :) bga to je pak jak shredingerova kocka. Dokud to nezapnes, nevis jestli to je zive nebo ne. A pak se ti muze stat ze to pri zapnuti umre :D
skvela prednaska jednoho pana borce ... veci co se ve skole nedovite
https://www.youtube.com/watch?v=ySuUZEjARPY
Jestli Tě zajímá názor amatéra, tak také něco přidám. Nedávno jsem si postavil linux desku, tak nějakou zkušenost mám. Řekl bych, že je jedno, jestli děláš SDRAM nebo DDR5. Pořád to je high-speed, jenom tolerance se snižují. Pořád řešíš to stejné - impedance, délky, crosstalk, propagation delay atd. V různých vrstvách se signál šíří různou rychlostí, což u vysokých rychlostí může vadit. Jo, SDRAM určitě odpustí mnohem více, ale dnes si to dokáži představit na nějaký embedded s RTOS, kde to postavíš na 4 vrstvách. Ale když chceš linux, tak zjistíš, že aplikační procesor se prakticky dělá pouze v BGA, k tomu máš paměti, které jsou také BGA. Aby jsi udělal fanout z BGA, potřebuješ alespoň 6 vrstev, vhodný strack-up a relativně přísné výrobní tolerance, což něco stojí. Byť amatér, chtěl jsem si to zkusit a zaplatil jsem to. Ale znovu bych touto cestou nešel, pokud bych neplánoval vyrobit minimálně 100vky kusů. Záleží na jakých projektech děláš, ale "zapájet" BGA je na tom asi to nejjednodušší bych řekl. I u profíků jsem viděl, že raději použijí nějaké jiné polo-hotové řešení nebo se drží referenčních designů, což také může být problém, protože třeba máš jiný stack-up a musíš to celé přeroutovat (můj případ). Takže u malých sérií bych asi sáhnul po nějakém System on module. Podívej se třeba na https://octavosystems.com/ Je to hotové řešení CPU-RAM-VREG, BGA které nebudeš mít problém osadit a stačí 4-vrstvá deska doslova za pár korun...
Ono to není jenom o RAMkách, momentálně náme dost divoké zprávy z Číny a Taiwanu, že je nedostatek čipů různého druhu napříč trhem - hlavně rychlejší digitální součástky (CPU/RAM/flash), protože svět je hladový po SoHo počítačích a tiskárnách a serverech a velcí výrobci těchto věcí skoupili nepřímo produkci křemíku v moderních fajnovějších litografiích... (a že si při zajišťování svých potřeb určitě servítky neberou.) Už pár dnů (možná už pár týdnů) proskakují v médiích zvěsti, že výrobci automobilů pociťují nedostatek čipů (do aut). I mimo automotive odvětví jsou tu zákazníci, kteří by rádi využili polochcíplou COVIDovou dobu k upgradu technologií, a brzy jim nebude co prodávat :-( Možná budou ke koupi mobily / notebooky / tiskárny, ale nic moc dalšího.
Zrovna o víkendu jsem byl nucený kupovat nový HW po odchodu staršího MB (nebo CPU - nezkoumal jsem, co z té dvojice odešlo, náhrada stejně dostupná není).
Takže nový Ryzen 5, MB a paměti - grafiku (GeForce GTX1050) jsem měnil asi předloni, ta zůstala.
Děti si libují, že hry ted běhají daleko lépe než předtím. :-)
Chapu herni topidla, chapu servery, chapu sitove prvky. Pruser bude s 5G a budovanim siti. V CR se zadne fixni site jen tak stavet nebudou a tech par metru optiky pro Prazske vesnice a pripojeni domku na sumave pro papalase hrave schramstne cela dotace.
Nechapu ty workstation/pracovni pecka. To jako lidi zili v praveku nebo co? Na tom je nejhorsi ze nekde skutecne ano a nemaji ani stare krapy.
Kolega ted zjistil ze potrebuje tri PC pro decka.. no mladistve. Japonska pobocka zjistila ze pan Toshiaki uz nebude moci posilat faxy ze sveho stareho compu.
U nas kdyz cely megacorp presel na homeoffice tak jsem vybrali co zbylo v kanclech. Jenomze jsou firmy ktere neefektivne poskytuji extra notas na doma.
Ma to ale jednu vyhodu. Tim ze neni HW (ani ten ktery si sami vyrabime, kompletujeme, mame rezervovane vyrobni kapacity) se muzu soustredit na systemova reseni a nemusit resit tolik inovace hw/ datacenter planning/ provisioning atd.
Na storage tym cekaji nove storage na nalozeni do kontejneru. Jenomze nejsou SSD disky. Zakos zvazuje zmenit zadani na archivacni storage jako jiny tier s rotacnimi disky a omlatit mi chybejici SSD o hlavu.
Ze pry zkusi jine vyrobce. No hodne stesti... s migraci celeho billingu do cmoudu - ale to muze byt i zamitnuto zakonem v dane zemi nebot indie zrovna neni moc pratelska k presunu klicovych sluzeb mimo administrativni dosah.
ci naopak, u repase jednak to je davno zahorele, druhak to pred prodejem je otestovane ;-) (resp. mluvim spis o repas z CR, kde je navic k tomu mistni zaruka)
EDIT: zrovna u RAM, mam vicekusu(Samsung, Hynix) "repasovanejch" 4 a 8GB DDR3 v (repas) notebookach (treba x220t jede uz par let nonstop, ci T420, T430 kazdej den ~10h par let) roky (u me) jedoou ok... pred 1.5rokem sem do minipc kupoval novou (Kingston HyperX Impact) 16GB DDR4, ten stroj jel 10-20h/tejden a odesla po 1roce ;-)
4. 2. 2021, 00:53 editováno autorem komentáře
psal si o "repase", na coz sem reagoval, ne na jednotlivce co prodava vadnou RAM ;-) to uz je na uzivateli aby se zamyslel od koho kupuje pro "nulove" ci minimalizovane" problemy... pripadne jak sem psal o nakupu repas stroje ci dilu v CR tak to mas se zarukou...
btw: to by se dalo podobne rict, ze koupi nove ram od nekoho na bazosi je take risk, nebo kupovat novou ram z www.lesnipozary.cz s lamanou cestinou ;-)