SystemD je monolit. Ak Vam niekto niekedy povedal nieco ine, znamena to len, ze sa z neho nikdy nepokusil vysekat jeden komponent.
Mícháte hrušky a jabka. Jedna věc je unixová filozofie, že jeden proces dělá jen jednu věc – jak to dělají třeba jednotlivé komponenty qmailu, Postfixu nebo právě systemd. systemd PID 1 se pokud vím stará jen o spuštění správce procesů a o zombie procesy. Míň už toho PID 1 dělat nemůže.
Druhá věc je, že máte nějaký softwarový balík, který se skládá z většího množství komponent, které navzájem spolupracují. Vysekat jednu náhodně vybranou komponentu z qmailu nebo Postfixu také nebude snadné. Ale tak je to v pořádku – ty komponenty si navzájem poskytují nějaké služby, a pokud někdo chce nějakou komponentu nahradit, musí nahradit ty funkce, které ostatním poskytuje. Nemá smysl omezovat funkcionalitu jenom proto, aby nevznikla závislost na nějaké další komponentě. Většina lidí chce software používat kvůli jeho funkcím, ne pro to, aby měl co nejméně závislostí.
Normalny server hlavne nema ocakavat pritomnost dakeho spravcu sluzieb.
Který server očekává konkrétního správce služeb? Tedy pokud vynecháme třeba Apache, který očekává nemožného správce služeb, takže si radši implementuje vlastní správu, nebo Postfix, který rovněž očekává nemožného správce služeb, takže si raději implementuje vlastního správce, nebo qmail, který toho vlastního správce rovnou zveřejnil jako samostatnou aplikaci.
Pokial podporuje beh ako demon, je to samozrejme plus.
Já v tom žádné plus nevidím, pro mne je to akorát komplikace a možný zdroj chyb.
Kazdopadne, citajuc toto vlakno zacinam premyslat, ako sme to tych 30 rokov pred vynalezom SystemD vobec dokazali fungovat.
To, že jsme nějak dokázali fungovat, neznamená, že to nejde lépe. Taky jsme dokázali fungovat bez internetu, bez elektřiny, bez vodovodu, bez domů.
tolko use cases, co sme ani nevedeli, ze potrebujeme...
To je podobné jako s IPv4. Taky si mnozí nedokážou představit, k čemu je dobré mít všude veřejné IPv6 adresy, a neustále pláčou nad tím, že jim přestanou fungovat jejich rovnáky na vohejbáky na obcházení NATu. Pravda je, že u veřejných IP adres je to ještě pikantnější, protože internet tak dlouhá léta fungoval, takže tam to ani není posun vpřed, ale jenom návrat k lepšímu stavu, který už jsme dříve měli.