Nejenom nižší výkon. Všimnul jsem si toho hned po aktualizaci v debianu, když jsem ani nevěděl, že se zapnul wayland. U her totiž nefunguje pointer lock. Prostě místo aby pohyb do strany pokračoval donekonečna, dojedeš na konec displeje a pak se to přestane hýbat. Je to bug známý roky (https://bugs.freedesktop.org/show_bug.cgi?id=84014). Ale přepnout do X je triviální a aspoň se zvýší tlak něco s tím udělat.
Díky, tohle řeknu mé ženě, bude ráda. Ale ona pokročilý uživatel není, to ani náhodou - není ani trochu technický typ. Pouze chce, aby počítač dělal to, co chce ona a ne to, co chce pořítač (v zastoupení programátora, designéra, marketingu apod.) S Xubuntu pracuje velmi ráda a rozhodně to není tím, že bych systém nějak spravoval. prostě jej nainstaluji, občas udělám update a je to.
Ale je pravda, že delší práce s Linuxem mé ženě neprospívá, protože když se pak vrátí k Widlouz, je na prášky z toho, jak dlouho systém startuje, poté co předstírá že běží vlastně ještě neběží, zapomíná nastavení wifi a tak bych mohl ještě dlouho pokračovat.
Takže - hezký pokus, ale platný tak před patnácti (dobře, tak deseti) lety.
No jasně že ne. To je o všeobecném povědomí nebo spíš nevědomí. Reagoval jsem spíš na narážky na "běžné" uživatele a "potřebu" být kdo ví jaký guru, aby Linux fungoval. Já jsem jej nijak zvlášť nerozcházel. Jen nainstaloval a bylo hotovo. Takže v tomto smyslu se k němu chovám jako totální lama a vše funguje. Pořád. Na rozdíl od Widlí třeba.
Ta funkcionalita nechybí, je zcela záměrně a vědomě vyloučená z bezpečnostních důvodů. Ve Waylandu se zprávy dají předávat jedině mezi jednotlivými okny a kompositorem. Není žádný legitimní důvod, proč by aplikace A měla mít možnost interagovat s okny aplikace B. Pokud si aplikace chtějí vzájemně něco říct, mají použít DBUS, od toho tu je. Příslušná dbusová rozhraní postupně přibývají i pro oněch několik málo případů, kdy se dneska vrtání se v událostech a cizích oknech používá k něčemu užitečnému (typicky screenshot, screensaver, případně podpora braille a pár podobných věcí).
> Ta funkcionalita nechybí, je zcela záměrně a vědomě vyloučená z bezpečnostních důvodů.
Je celkom zamerne vylucena, nakolko bol Wayland protokol zo zaciatku navrhnuty blbo (chyba moznost zaslat na spravu odpoved) a tak sa v procese zistilo, ze nieco take proste implementovat nejde. Potom sa pre istotu zacalo vykrikovat, ako neuveritelne je to bezpecne, napriek tomu dodnes nedokazal nikto najst priklad, pri ktorom by sa XSendEvent dal pouzit na nieco zakerne :)
Mimochodom, pred tym, ako som zacal premyslat nad odpovedou, stlacil som alt+q, co odchytil program pre spravu klavesovych skratiek a spustil skript, ktory vyhladal okno s youtube a zapauzoval v nom video. Toto uplne bezne pouzitie je pod Waylandom zhola nemozne, zlyhava hned v prvom kroku. Neimplementoval totiz este klavesu alt :)
Jestli byl Wayland původně navržen blbě, na to nemám názor, nepovažuju se v této oblasti za experta. Ale XSendEvent se samozřejmě dá použít zákeřně a také už tak používaný byl, např. k odeslání sekvence kláves "rm -rf /" do terminálového okna :)
Zajímalo by mě naopak, k čemu je to vlastně dobré a v jakém případě to doopravdy chybí, jaká uživatelsky užitečná featura se nedá místo toho řešit dbusem?
Rovnako sa Vam, mimochodom, nepodari odchytit heslo grabnutim exkluzivneho keyboard locku nad oknom gksudo (alebo podobnym) a preposielanim zachytenych klaves, co je druhy casto teoretizovany utok co ma ospravedlnit wayland. Nefunguje to z dvoch dovodov:
1. Okno pre zadanie hesla si exkluzivny keyboard lock vyziada same a ak ho nedostane, skonci s chybou.
2. Aj gksudo a spol ignoruju XSendEvent :)
Na druhej strane sa da keyloger celkom slusne zapracovat ako extension pre Gnome a tam bude, narozdiel od X11, naozaj vsemocna. Wayland nepozna exkluzivny keyboard lock, takze gksudo nema sancu zistit, ze mu niekto klavesy odchytava.
Používám Debian s LXDE na desktopu už deset let a vyhovuje mi. Na serverech bez X, pokud to nevyžadovala nějaká apka, a to jsem to měl jen kvůli ssh -X :) Osobně si myslím, že většina uživatelů nepotřebuje speciální funkcionalitu X, kterou nemá Wayland.. Otázka je, jestli ta chybějící funkcionalita má v těch X být.. ale já nejsem ani vývojář ani architekt, jen BFU :)
Jsem jeden z "early adopters", bohužel jsem se po měsíci vrátil na X. Wayland je fajn, ale vadí mi následující:
- při změně velikosti okna GTK3 aplikací jsou okraje černé
- VirtualBOX má tendence padat
- nová okna aplikací se neobjeví někdy uprostřed, třeba na pravém okraji
- občas se seká kurzor při vyšším zatížení procesoru
- po třeba 5 hodinách se stává, že kurzor nemá zcela plynulý pohyb
- nefunguje OBS, SimpleScreenRecorder apod. - vím, že je to vlastnost Waylandu (jedna aplikace nemůže číst obsah druhé), ale i tak, jak mam nahrávat plochu, když potřebuju?
- v FPS hrách podivně plynulá myš, výkon většinou stejný jako na X11 s výjimkou jedné hry, kde pozoruju opravdu znatelný propad a to je CSGO - vzhledem k tomu, že tvoří 95% toho, co hraju, to zamrzí
- za dobu testování se mi 2x všechno ukončilo a hodilo mě to na GDM, to bez varování v průběhu pár vteřin (pár prostředí)
Není dobrý nápad ho nasazovat jako výchozí.
Tak toto nahrávání nemyslí vývojáři Gnome snad vážně - nikde nastavení (počet snímků, bez podpory NVENC = absolutně nepoužitelné), procesor na 100%, sekající kurzor, zahlcené ramky bez možnosti spustit nějaký program (chyba "nelze rozvětvit, nelze alokovat pamě"), i po přerušení nahrávání stále procesor na 100%, nenapíše ani kam ukládá. Po otestování jsem musel restartovat. Tohle nevypadá dobře ty urychlené přechody na Wayland.
Hlavně, že jsou lidé, co nejsou ochotní si nechat cpát produkt, který je za a) proprietární a za b) sr*čka, naopak na svobodě jim záleží a ano, samozřejmě jsou ochotni za ni zaplatit. Evidentně nechápete podstatu svobodného software. O tom nemuset platit to opravdu není, o tom, jestli distro o něčem rozhoduje také ne.
Je dobré si uvědomit, že nákupem hardware náklady u Apple rozhodně nekončí. Ale ano, my, kterým Linux bez problémů funguje už léta jako primární domácí OS jsme rádi, že ve společnosti je čím dál více jasno, kdo je konzument a ještě je ochoten za to platit s vlastní iluzí kvality.
Pro kverulanty: S točícím se kolotočem jsem se osobně několikrát setkal a nyní vím, že tohle mi nesmí do domu. Lístky do cirkusu nikdy nebyly levné. Tak děkuji všem, kteří nás baví zadarmo.
Souhlasím, že je dobře, že jsou na planetě stále lidi, co jsou ochotni za něco zaplatit. Stejně tak je ale dobře, že jsou lidi, co se rádi v něčem hrabou a zadarmo. Čím víc produktů(skupin), tím je větší svoboda volby, víc nápadů, atd. Kdyby existovala jen jedna možnost, pak by to byla nuda a vývoj by se třeba i zastavil. Takhle lidi hledají cesty jak se odlišit a vývoj jde kupředu. Každý si může vybrat co chce používat, i jestli chce být u aktuálních novinek nebo na stabilním (i třeba zastaralým) systému.
Máte nějaký konkrétní příklad MacBooku, pro který to platí? Já co hledám, tak MacBook stojí tak o polovinu víc, než obdobná konkurence.
MacBook Air 13" za 25000 Kč. Intel Core i5 na 1.8GHz, RAM 8 GB DDR3, grafika integrovaná Intel HD 6000. Disk SSD 128 GB. Display 1440x900 pixelů.
Lenovo IdeaPad 510s za 17000 Kč. Intel Core i5 na 2.5GHz, RAM 8 GB DDR4, grafika integrovaná Intel HD 620. Disk SSD 128 GB. Display 1920x1080 pixelů.
Za co přesně si těch 8000Kč připlácíte? Za lepší integrovanou grafiku? Lesklý display? Thunderbolt?
V dobe keď som kupoval môj MacBook 2015 early tak bol hlavný konkurent Dell XPS 13 a ten mal asi o 60% menšiu výdrž a so svojim takmer 4K nedokázal ani poriadne pracovať ani na Widlách ani na Linuxe. Iné notebooky som ani nezvažoval lebo proste nesplňovali moje predstavy.
Išlo mi vtedy hlavne o: displej, telo, výdrž
Opět - kdysi. A jde zase o osobní preference. Takže já třeba po jediné zkušenosi lesklý displej nechci ani zadarmo, někdo jiný může mít jiné preference. Tělo - ano, jistá odolnost je nutná u stroje, který je třeba přenášet. Ale to v dnešní době už také není problém a neznamená to, že musím mít pětikolový stroj. Výdrž je dnes již !dostačující! (zase relativní pojem - jak pro koho). Mů i5 16G RAM, 512 SSD s displejem 15.6" mi v pohodě při práci (Windows 10 + Xubuntu ve Virtualboxu) vydrží 8-10 hodin. Víc nepotřebuji. Takže máte nějaké jiné výmluvy pro své nepodložené tvrzení? Nic ve zlém, jen se ptám.
Nevím, jak to bylo v roce 2015, ale v roce 2017 mi to vychází pro XPS 13. Model 9360 (HiDPI, i7, 16 GB RAM, 512 GB disk) jde koupit za $1400 dolarů. Obdobnou konfiguraci člověk u Macbooku dostane za $2000. A má horší rozlišení, krapet pomalejší procesor, pomalejší grafickou kartu. Jediné, v čem má Macbook asi pořád navrch, je výdrž, protože když si někdo dělá jak hardware, tak software, dokáže to optimalizovat. Ale s XPS 13 se dostanu na 7-10 hodin provozu na baterce s Fedorou, což mi přijde na takto výkonný a kompaktní notebook dostatečné.
Mám rozlišení 3200x1800 a k tomu v práci používám externí monitor s DPI kolem 100 a neříkám, že to funguje bezchybně (některé aplikace prostě neumí škálovat), ale žádné zásadní problémy ve Fedoře 26 nemám.
A pak je tu ještě podpora. Nevím, jaký je stav AppleCare for Enterprise v ČR, ale my ve firmě taky nějaké Macbooky máme, ale skutečnou next business day on-site podporu k nim v ČR nedostaneme. U Dellu jsem jim volal v pět odpoledne a v devět ráno už to borec opravoval.
No a pak je tu kompatibilita s ostatními zařízeními. Na XPS 13 jsou ještě 2 klasické USB porty, ale většinu věcí musí člověk dělat už přes USB-C a Thunderbolt, u Macbooku ani nemá na výběr. Linux nemusí všechna zařízení podporovat bezvadně, ale aspoň dělá best effort. TB dock od Dellu připojím k Lenovu s Fedorou a ono to funguje, připojím ho k Macbooku a dostanu informaci, že připojené zařízení není certifikované a že si mám pořídit certifikované.
Proč? Ukaž mi systém, který si budu moct dát na notebook, který bude dělat přesně co chci, tak jak chci a ve kterém budu mít nad vším kontrolu, který se postará o aktualizace, ovladače, nebude blikat kontrola disku HDD dokud mu nepřiřadim akci která to vyžaduje, který nebudu muset přeinstalovávat a přesto bude každý den 100% aktuální. Současně bude stabilní, rychlý, sežene mi veškerý SW co potřebuji z vlastních zdrojů, zařídí instalace všeho co ten SW potřebuje a nebudu pro jeho provoz po prvotní instalaci muset udělat vůbec nic, než párkrát do týdne spustit jeden příkaz v terminálu.
Arch Linux - spokojenější jsem nikdy víc nebyl a používat něco jiného už mě nikdo nedonutí i kdybych měl být posledním uživatelem na světe.
linux na desktopu je a vzdy byl blbost i pokud clovek vyviji a libi se mu ten ekosystem tak je lepsi to mit pusteny ve virtualu aby jinej odladenejsi system kterymu neni potreba vymenovat plinky a babysittovat ho plne vyuzil hw (na linuxu problemove banality typu vicero displeju nebo uspavani) a umoznil pouzivani dobrych na linuxu nedostupnych aplikaci
je to videt i zde ze srgumenty nejsou technickeho charakteru ale obvykle freetardi vzyvani svobody atd; ale mozna to tak ma byt ze masa zblblych picusku svou blbosti plati za komfort lidi jako jsem ja nebo gugl nebo nejdo jiny kdo si chirurgicky vyzobne technicky kompetentni cast z te hromady sracek a tu pouzije ku prospechu svemu a zbytek ponecha v tom nekonecnem odnikud nikam konvergujicim pinozeni
Na mém pracovním ntb jsem neřešil žádnej problém, kterej by nebyl typu "jak se konfiguruje todle a ono v apache?", za dobrý 3 roky, co mám tento ntb s Debianem stable. Domácí PC, na kterém mi běží Debian testing, jsem v zimě měnil, ale od té doby jsem neřešil také žádné problémy se systémem. Ani předtim jsem neřešil žádné problémy, za které by mohl systém. Jediné, co jsem řešil, bylo, když jsem kompiloval go bind qt, kterej je ale zabugovanej. Pracovní PC mam ntb + externí monitor, doma mám desktop s dvouma monitorama a žádný problémy s monitorama jsem nezaregistroval.
Nepovažuji se za nikterak zkušeného Linuxového uživatele, nainstaluju a nakonfigurujusi pro své potřeby co potřebuju, na nějakej produkční server bych se nepustil, ale už ani nepamatuju, s čim a kdy jsem naposled s něčim bojoval. Tušim, že to bylo před asi 8mi lety na ntb s atinou, kdy se něco měnilo v xkach a ati drivery s novějšíma xkama odmítaly fungovat.
Asi je dobře, že jste si zvolil cestu Apple, když nejste schopnej ani odklikat instalaci systému. :P