Bohužel to, že Dell prodává něco s Linuxem, ještě neznamená, že to bude v Linuxu opravdu fungovat. Po velmi negativní zkušenosti s nákupem Dell Inspiron 10 Mini už od nich s Linuxem nic nechci. Na předinstalovaném Ubuntu vše fungovalo, v momentě, kdy jsem tam nainstaloval klasické Ubuntu, přestala polovina věcí fungovat od grafické karty, přes funkční klávesy až po wifi. Na jiných distribucích to samé. Kvůli výtečné kartě GMA500 je ten netbook nepoužitelný v Linuxu doteď (ve Fedoře 17 funguje konečně spolehlivě aspoň 2D).
S žádným jiným počítačem jsem neměl v Linuxu takové problémy jako s tím, který jsem koupil od Dellu s předinstalovaným Linuxem.
Mám stejný problém s Asus Eee T91 9"LCD. Také je tam GMA500 a psal jsem intelu, za nechtějí konečně v zájmu dobrého jména uvolnit zdrojové kódy pro tuto grafiku aby mohli vývojáři v linuxové komunitě tuto grafiku přidat do jádra a tudíž by pak mohla na tomto zajímavé malém zařízení běžet i Meego. A oni na mě něco jako, že pokud mám problém s ovladačem, tak se mám obrátit na výrobce zařízení a stáhnout si je z jejich stránek. A když jsem vypíchl tu část, že bych rád zdrojové kódy pro tento grafický čip, tak mi napsali, že tento grafický čip vyrábí(běla) nějaká jiná firma a že snad i zdrojové kódy pro tento ovladač nemají či tak něco. Prostě jsem neuspěl :(
tiez som trpel na booku s gma500, kedysi to vedela rozchodit mandriva, potom edubuntu... ale nic vhodne na netbook. potom fedora obcas.. no a nakoniec je opensource driver od alana coxa v kerneli, takze si ho uzivam uz par mesiacov (arch linux). 2d ok, video to rpehra (mplayer), 3d ani nahodou. inac som s bookom spokojny, ale na drajvri by mohli este pomakat... a tak. a rozmyslam ze vyskusam, ako je na tom s gma500 fidorka
To je podobné jako kdyby jste si koupil notebook s předinstalovanými Windows 7 a vy by jste chtěl se zbavit těch předinstalovaných "s*ač*k" které tam výrobce naseká (například antivir, různé programy pro monitoring atd..) a chtěl by jste si nainstalovat čisté windows 7 samozřejmě dle klíče, který by jste měl zespoda na svém NB. A ono ejhle! Vaše instalace čistých windows 7 (nepředinstalovaných výrobcem) by skončila zatuhnutím nebo chybovou hláškou o nekompatiblitě či tak něco. Já upřímně bych očekával, že když jsou na tom notebooku předinstalované windows 7 a já si je přeinstaluji "vlastními" windows 7, tak to poběží.
V případě linuxu, konkrétně Ubuntu (o kterém je v tuto chvíli řeč) je to to samé.
Proč mi má NB zlobit při instalaci čisté distribuce Ubuntu, když už tam bylo předinstalované defakto stejné Ubuntu od Dellu?
No a praveze stejne asi ne, kdyz to "stejne" ciste ubuntu na tom laptopu zlobi.
A ano, je to presne jako pripad Win. Ty se taky k dannemu HW casto priohybaji. Bohuzel za cenu toho crapwaru co do toho serou.
Tak bud mam schopnosti a trpelivost si OS priohnout k HW, anebo se ridim heslem "If it ain't broken, don't fix it".
No vidíte. A já tu v diskusi četl samé pochvaly, jak po instalaci Linuxu na skoro každém notebooku všechno funguje, není potřeba tahat drivery, nejsou problémy se spánkem... Teď fakt nevím, jestli je instalace Linuxu na notebook naprostá triviliata při které vše běhá v pohodě, nebo jestli je to utrpení a půlka věcí pak nefunguje. Moje osobní zkušenost svědčí pro ten druhý scénář.
Na některých noteboocích v Linuxu něco nefunguje, na těch ostatních funguje vše. Zde je třeba problém s tím, že Intel pro svou vlastní WiFi a grafiku nedokázal napsat fungující ovladače.
Tenhle černobílý pohled, kdy vždy buď vše funguje hned nebo nefunguje půlka věcí, mi spíše připomíná Windows (kde je moje osobní zkušenost, že to druhé je o dost častější), kde následně musíte u jiného počítače s fungujícím připojením vyrazit na lov ovladačů, tak, aby byly pro zrovna tu vaši verzi a konfiguraci Window a aby se snesly i s ostatními ovladači, co tam už máte.
Je pěkné, že Dell experimentuje s Linuxem. Ale mnohem víc by mi udělalo radost, kdyby se nějak legislativně dal oddělit prodej softwaru od hardwaru.
V současné době hledám nějaký solidní notebook a nemíním platit za Wokna, když už několik let chovám výhradně tučňáky. A sehnat slušný notebook jakékoliv značky bez zaplevelení Woknama je úkol nadlidský.
Stačí se podívat třeba na CZC - na skladě mají přes 600 notebooků, ale bez OS nebo s Linuxem je jich sotva 40. K tomu přidejte požadavky jako Sandy/Ivy Bridge, grafiku nVidia, USB3 a pár dalších věcí a dostanete se na počet, který spočítáte na prstech jedné ruky.
Desktop si člověk alespoň postaví sám.
Takže snaha Dellu je chvályhodná, ale mě by stačilo, kdybych mohl koupit noťas bez jakéhokoliv systému. Stejně si ho potom instaluji a konfiguruji sám podle svého.
A pokud už chtějí výrobci HW podpořit Linux, tak ať místo instalování systému udělají svůj hardware standardně tak, aby na něm jely standardní ovladače.
Nemusím k příkladu chodit daleko - viz nedávný případ, kdy měl Linux výrazně vysokou spotřebu, načež se zjistilo, že skutečným viníkem je nestandardní BIOS, který výrobci úmyslně zkriplili tak, aby vyhovoval nestandardním Woknům.
Mimochodem před čtyřmi lety byl článek o vrácení licence na Vistu:
http://www.abclinuxu.cz/blog/kamil_paral/2008/8/vraceni-licence-windows-u-lenovo-cr
... má někdo podobnou zkušenost?
http://www.root.cz/clanky/proc-ma-linuxove-jadro-velkou-spotrebu-a-co-s-tim/
"Larabel ale tvrdí, že mnoho BIOSů je špatných a snaží se vycházet vstříc rozbitému power managementu MS Windows, místo aby dodržovaly standardy."
http://www.abclinuxu.cz/zpravicky/reseni-regrese-zvysujici-spotrebu-linuxu
A kvůli téhle aroganci jsem u nového desktopu koupil desku od Asusu i když jsem léta používal Gigabytky.
http://www.root.cz/zpravicky/gigabyte-ma-reseni-vysoke-spotreby-linuxu-prejdete-na-windows/
No jo, Larabel může tvrdit cokoliv, stejně jako třeba vy. Navíc se mi v linkovaných článcích nepodařilo nic o rozbitém Windows power managementu dohledat. Nejvýše tohle: "The problem stems from the fact that many BIOSes are oriented toward Windows power management, and are often flawed when it comes to communicating with Linux over power issues."
http://www.desktoplinux.com/news/NS7241828987.html
Jinými slovy to vypadá buď na mizerný překlad (pro root.cz typické), nebo o bájení autora článku (pro linuxovou komunitu typické).
Oddelit prodej SW a HW mi neprijde dobry napad. Jaka zarizeni by to postihovalo? Desktopy? Notebooky? Netbooky? Tablety? Chytre mobily? Televize s Androidem? Nezapomente ze zakony reaguji na trh az zpetne a se zpozdenim. Podle me by to nefungovalo. Krome techto zjevnych nedostatku, co treba zarizeni od Apple, taky by si uzivatele museli doinstalovat system sami?
Na druhou stranu: "A pokud už chtějí výrobci HW podpořit Linux, tak ať místo instalování systému udělají svůj hardware standardně tak, aby na něm jely standardní ovladače." Do kamene tesat!
"Jaka zarizeni by to postihovalo? Desktopy? Notebooky? Netbooky? Tablety? Chytre mobily? Televize s Androidem?"
Odpovím velice jednoduše - povolit software od výrobce tam, kde má povahu spíše firmwaru (OS pro mobily, tablety, televize, routery) než operačního sysytému. Pokud má výrobcův software povahu operačního systému (počítače), tam povinně nařídit prodej dvou verzí - s OS a bez OS.
Co se týče třeba počítačů, tak je pravda, že stoupenci Rozežraného jablka si rozhodně instalovat systém nebudou. Přece se nebudou v pocitu svojí výjimečnosti snižovat k něčemu tak přízemnímu. :-)
Nicméně se určitě najde řada lidí, kteří by si i do Macu dali Linux (dostat ho jako firemní počítač, tak bych to sám udělal).
Zvláště u notebooků/sestav by měla nabídka vypadat tak, že stejný model bude v nabídce bez OS např. za 15 tisíc a s Win7 za 17 tisíc.
Konkrétní operační systém prostě není nutnou součástí počítače.
Je samozřejmě k diskusi, co se smartphony a tablety - Android je OS i když je více firmwarem než OS. To platí stejně i pro ostatní smartphone ekosystémy. Nicméně máme tady Cyanogen.
"Výrobci nabízejí to co zákazníci kupují."
:-D
Omyl, zákazníci kupují co jim monopol podstrčí. A kupují buď z neznalosti, nebo proto, že nemají jinou možnost.
Můžeme se o tom přesvědčit nejen na poli počítačů a notebooků, ale i v oblasti např. mobilních operátorů, bank, kvality potravin atd... U nás je proti okolním zemím situace o to horší, že Česká republika je v tomhle jako vždy "specifický trh".
Co já chci jako zákazník koupit?
Notebook s kvalitním pevným tělem, procesor i5 IvyBridge, 8GB RAM, USB3, eSATA, grafika nVidia a BEZ operačního systému. Klasický HDD si sám nahradím SSD.
... zatím mi vychází z více než 600 modelů na trhu jen JEDEN typ... a to ještě s přivřenýma očima.
Jsem "nenormální" nebo je něco špatně s tím názorem "Výrobci nabízejí to, co zákazníci kupují."
Nevím, jestli je na místě mluvit o monopolu, ale budiž. I monopol má zájem nabídnout to, co si zákazníci přejí. Pokud to neudělá, může na volném trhu (to je důležitá podmínka!) přijít konkurence.
K požadavkům na notebook: něco takového znám u mobilů. Chci Android s HW klávesnicí a celkem malé rozměry. To moc výrobců nenabízí a taky bych rád měl telefon bližší mým představám. Rozhodně si ale nemyslím, že by kvůli tomu měl někdo nařídit všem výrobcům, aby ke každému modelu dělali variantu s klavesnicí. Prostě uznávám, že moje požadavky nejsou až tak časté. Podobné je to v případě notebooku bez HDD.
A oba jsme něco našli. Je prostě přirozené, že největší výběr je v nejžádanějším segmentu a v méně žádaných je menší výběr. Má to být naopak, na úkor většiny?
Regulace by tu mimochodem moc dobrého nepřinesla. Výrobci, kteří by nechtěli se tomu podřídit, by se tomu podřídili spíše formálně (nebylo by to použitelné) nebo by nevstoupili na trh. A ti, kteří by to reálně dodržovali, by to měli na úkor ostatních.
A poukazovat na regulované trhy a říkat, že volny trh nefunguje, je argumentační faul. Kdo chce být operátorem, musí si sehnat licenci. Jak úspěšný byl U:fon s GSM licencí...
V případě bank tu nějaký celkem použitelný výběr máme. Pokud nechcete platit poplatky nebo jich platit co nejméně (to bývá IMHO nejčastější výtka) a nepozadujete nějaké speciální služby nebo třeba třicet výběrů z bankomatu měsíčně, máte u nás několik bank.
Problém je v tom, že "volný trh" s OS je deformovaný, bez konkurence.
Kdybych vynechal podmínku "bez OS", tak nezůstane JEDEN notebook, ale můžu vybírat z asi DVACETI modelů. To rozhodně JE omezení trhu a významné. A jako zákazník se tím cítím poškozen.
A malé vysvětlení - nechci notebook bez HDD, ale chci ho vyndat a nahradit SSD.
Co se týče operátorů - máme tady normální kartel, což už přiznávají i státní úřady. V zahraničí je volání mnohem levnější. Co se týče bank - zde změna skutečně proběhla, ale až v posledních letech.
Rozhodně bych nepoužíval slovo regulace. Nevidím důvod, proč by nebylo možné nařídit oddělený prodej OS a hardwaru. Máme pro x86 a AMD64 platformu systémy Windows, Linux, Mac OS, FreeDOS, BSD, Unixy...
Nevidím žádný racionální důvod, proč by v ceníku nemohl být stejný HW s různým OS nebo bez něj. A pokud chce výrobce notebooku tvrdit, že bez Windows to nejde, tak by mu měl státní inspektor ukázat Knoppix a následně udělit pokutu za kartel s Micro$oftem. Protože nic jiného to není.
Například ten noťas co jsem si našel se prodává za 14 tisíc bez OS a za něco přes 16 tisíc s Win7. V tomhle případě je to v pořádku a cena OEM licence je odpovídající.
A ty dva tisíce v ceně jsou sice relativně nízká částka, ale jsou to také moje peníze a za ně se dá sehnat spousta jiného, užitečného. A skutečně nemám potřebu dotovat M$ placením za něco, co nepoužívám. To říkám proto, že se vždycky najdou tupci s argumenty "socka nemá na Wokna a Oppice".
Mám právo říct prodejci párku v rohlíku, že tu hořčici nechci a že za ni nebudu platit a že odmítám podporovat výrobce té hořčice?
Pokud většina k tomu chce i hořčici, bude přirozené chování trhu, když se variantě bez hořčice nebudou věnovat všichni, ale jen část. (Nikoli nikdo.)
K operátorům: kdyby se nereguloval jejich počet...
"Rozhodně bych nepoužíval slovo regulace. Nevidím důvod, proč by nebylo možné nařídit oddělený prodej OS a hardwaru."
A to není regulace?
"Nevidím žádný racionální důvod, proč by v ceníku nemohl být stejný HW s různým OS nebo bez něj."
Může být: už vidím ty o stovku levnější Macy...
Na druhou stranu, můžete se zkusit domluvit s výrobcem, jestli vám prodá notebook bez Windows.
"Mám právo říct prodejci párku v rohlíku, že tu hořčici nechci a že za ni nebudu platit a že odmítám podporovat výrobce té hořčice?"
- zajdu do obchodu, koupím si své oblíbené rohlíky a párky a udělám si párek s rohlíkem sám... a vyjde mi to i levněji... bohužel součástky notebooku se prodávají za natolik přemrštěné ceny, že se stavba vlastní sestavy nevyplatí (u desktopu naštěstí zatím ano)
- mimochodem u automatu na kafe si můžete zvolit, jestli s cukrem nebo bez
"Na druhou stranu, můžete se zkusit domluvit s výrobcem, jestli vám prodá notebook bez Windows."
- větší firmy nakupují běžně počítače bez OS a řeší to potom hromadnou licencí... takže koupit bez OS jde... jen je na pováženou, proč firma může koupit noťas za 20 tisíc bez systému a obyčejný BFU ne... copak jeho 20 tisíc je jiných než těch 20 tisíc od firmy?
Samozřejmě notebooky bez OS dodá ten samý výrobce i vám. Objednejte si jich minimálně dvacet, a máte je mít. Dokonce vám do nich klidně natáhnou image, který jim dodáte.
BTW fakt si myslíte, že je právem zákazníka si diktovat, jakoi konfiguraci má výrobce dodávat? Nepřipadá vám to jako neskutečná arogance, a navíc porušení práv výrobce? Jako výrobci by se vám asi také nelíbilo, kdyby vám někdo diktoval, co máte produkovat. Můžete poptávat, můžete hlasovat peněženkou, ale to je tak všechno. Já bych třeba chtěl notebook bez HDD a bez paměti. Pokud si jich ale neobjednám dvacet, výrobci mi nevyjdou vstříc. Je to jen můj problém. Můžu si postěžovat, ale neměl bych tu drzost tvrdit, že bychom měli výrobce zákonem přinutit dodávat notebooky bez HDD a paměti, protože právě *mě* by se to líbilo.
Tak jedna poznámka pro SpookYho: Když by to teda bylo přání tolika lidí, můžete si založit firmu, která by na přání zákazníků takto přeprodávala notebooky bez OS. Klidně by mohla mít i o něco větší marže. Myslím, že redakce Rootu by vám ochotně vydala zprávičku. Můžete napsat i na http://contact.v6ak.com/ - pokud budete fost rychlý, možná bych se brzy stal i Vašim zákazníkem. Líbil by se mi tento notebook bez Windows: http://interlink.tsbohemia.cz/notebook-dell-inspiron-queen17r-17-3-core-i7-2670qm-6gb-640gb-gt525m-s-2gb-dvd-rw-wifi-bt-cam-w7hp-64bit_d140209.html . Případně by mohl být třeba i bez dedikované grafárny a dalších (pro mě) zbytečností, ale smířím se s nimi.
Neberte to jako výsměch. Možná tu máte jen díru na trhu, na které můžete vydělat. Jsem ochoten zaplatit třeba i o lirt méně za notebook bez Windows, ačkoli OEM licence je cca dva litry. jako průkopník byste toho mohl zpočátku využít. Pokud budete dělat objednávky až v případě dostatečného zájmu, nebudete mít ani velké počáteční náklady. Chci ale říct, že je lepší se do něčeho reálně pustit než snít o zásahu úřadů. Každý nedostatek na trhu je příležitost jej napravit a vydělat na tom.
Já jsem psal zdejším diskutérům totéž, opakovaně. Prakticky libovolný výrobce dodá své notebooky bez OS, pokud objednáte zajímavý objem (řekněme 20 ks). Takže jde jen o sehnání dostatečného počtu objednávek. Jenže česká nátura je taková, že si v hospodě stěžujeme u piva na zlej svět kolem, a nic s tím neděláme. Root.cz, nebo jakýkoliv jednotlivec, může začít ty objednávky sbírat. Otázkou samozřejmě je, kolik by jich reálně nasbíral. Pokud zdejší diskutéři budou hlasovat peněženkami stejně zaníceně jako svými názory, neměl by to být problém.
Ale ale. MS ke své pozici na trhu nepřišel náhodou. V mnoha oborech byl trh obsazený, a MS musel zákazníky přesvědčovat. Například v oblasti DB, office ani groupwaru neměl MS prakticky nic. Z nuly se postupně dostal na leadera trhu. Proč tohle nejde autorům Linuxu? Protože mají mizerný produkt, který zákazníci nechtějí ani zadarmo.
No já myslím, že by to byl skvělý nápad, protože stávající situace dost zavání monopolem. A jsem přesvědčen, že by to EK udělala velmi ráda.
Ale ruku na srdce - dost by to zvedlo kradení software, protože by si většina lidí nakonec ty windousy nechala nainstalovat a platit by se jim za to nechtělo. Kritiku by za to ve výsledku schytala právě EK.
A co lidi, co si koupili licenci na MS Wokna a MS Oppice v krabici (ne OEM) a nechtějí za ně platit podruhé?
A co lidi, kteří používají jiný OS a nemají zájem o licenci na Win?
Je to stejné svinstvo, jako když musím platit "výpalné" za DVD nebo harddisk, na které si chci nahrát svoje fotky nebo video.
Komu to prospěje? Prostě se Windows označí za firmware a nahráním jiného OS navíc ztratíte záruku... neexistuje oběd zadarmo.
Nebo si budeme moci koupit libovolný notebook i bez OS (třeba i jabka), ale za variantu s OS si připlatíte jen stovku, protože bude ve slevě s notebookem. Že to prakticky nebude levnější, je druhá věc, hlavně že to naplní legislativní omezení.
Vážení , základní problém vašeho uvažování je ten, že produktem který si kupujete (notebook, tablet, telefon) je kompletní zařízení ( tj hw + sw), tak jak je prodejce nabízí. To že na toto zařízení jde mimo jiné nainstalovat ubuntu, fedora.. bsd, a td. je jaksi něco navíc - a buďme rádi že to "zatím" jde.
Když si půjdete koupit auto, prodejce vám též neprodá karoserii s nápravami, bez převodovky s motorem - protože víte že tam půjde nacpat něco jiného. Je mi jasné že tento můj názor zde asi nebude vítán, ale prostě je to tak.
"Produkt" a marketingová politika výrobce je taková a taková a je jeho právem si ji volit ( v mezích zákona..). Oproti ostatním prasečinám v jiných oborech; záměrně nízká životnost dílů, vysoká cena výrobně nenákladného dílu předem předurčeného k výměně a specifikovaného jako "spotřební - záruka se nevztahuje", prodej levného produktu který ke svému plnému užití potřebuje "něco", co tu cenu dožene a zákazník později spláče - původně si myslel jak krásně nakoupil....
Prostě více-méně dobrovolně žijeme v systému který je tomhle vyjebávání založen...
Dobrý obchodník umí klady produktu zvýraznit a zápory potlačit, špičkový si kladné vlastnosti v případě potřeby vymyslí...