Mám 15" bez numbloku a nechybí mi. Numblok je na klávesnici obvykle někde stranou vpravo, to znamená, že jej musím nahmatat někde bokem, a pak přesunout pravou ruku zpět a nahmatat klávesu J. Pokud občas napíšu nějaké číslo (nepíšu tuny čísel v kuse), je toto přehmatávání neefektivní.
Akorát mě zamrzelo, že už nedělají virtuální numblok přes Fn. Nakonec jsem si virtuální numblok udělal sám úpravou layoutu. Místo Fn používám tu klávesu vedle levého shiftu – bohužel to ale není úplně univerzální řešení pro všechny layouty.
Než vlastní layout by bylo asi lepší upravit vstup z klávesnice přes stap – už kvůli virtuálním strojům, VNC a RDP. Vizte https://blog.cloudflare.com/how-to-monkey-patch-the-linux-kernel/amp/ . Bohužel ale nemám k dispozici potřebné symboly a nechtělo se mi kvůli tomu kompilovat celý kernel.
Nemyslím si, že to reprezentuje hodnotu výdrže notebooku v idle. Typicky to je nějaká výpočetně nenáročná práce v letovém režimu. A pro mě je ta hodnota v pohodě uvěřitelná. 6 let starý ThinkPad X240 mi s novou baterkou vydržel přes 15 hodin a za tu dobu se úspornost hardwaru a kapacity baterií hodně posunuly.
proč by 15 mělo být 25?
25 hodin deklaruje tento nastávající model (ve zprávičce), 15 hodin dosahuje můj současný (z komentáře). Jsou to dva úplně jiné přístroje. U mého Dell deklaroval až 20 hodin "of general use".
Mimochodem, screen on time je terminus technicus právě popisující reálné použití. V odborné literatuře (doporučuji notebookcheck.net) to mají formalizováno jako lehkou kancelářskou práci - psaní, prezentace, web.
Dell pise u 17 az i7 8c/16t a 64GB RAM... to asi ne bude 1.6GHz stroj pro notepad ;-)
EDIT: notebookcheck zminuje i i9-10885H 5.3GHz v leaknutem seznamu configuraci
21. 5. 2020, 21:31 editováno autorem komentáře
Co chvalim je prechod na 16:10. Vedel som, ze raz sa k tomuto pomeru vyrobcovia vratia (minimalne ked budu hladat ako sa odlisit, ak uz nie z praktickeho hladiska) a teraz sa to konecne deje.
Negativum beriem zvecsenie touchpadu, dalsi trend, ktoremu nerozumiem.
Co v clanku nieje spomenute a povazujem to za velke minus, je fakt, ze nova verzia obsahuje uz len USB-C konektory. Ten trend nechapem. Slot na SD kartu tam nechaju ale aspon jeden klasicky USB port nie, pricom ten slot na SD kartu by chybal ovela menej ludom. Osobne som tlacenie citacky na SD karty do kazdeho notebooku nepochopil. Podla mna zbytocnost, ktoru vyuzije len mala skupina ludi.
Osobne dufam, ze kvalitu trochu vylepsili.
V praci mame niekolko kusov XPS 13 a XPS15(dokopy 10-12 kusov. vsetko tak 1-1,5 roka stare). Vsetky do jedneho uz mali nejaky problem. XPS 13 ovela vaznejsie a konci sa to vymenou skoro kompletnych vnutornosti. Ako dalsie plus beriem. ze konecne zahodili ten ich napajaci konektor, ktory sposoboval len problemy. Nejako doziju do konca 3-rocnej zaruky a pojdu kade lahsie.
Inac tu je cerstva recenzia
https://www.tomsguide.com/reviews/dell-xps-15-2020
Mi to vadi a nevidm v tom ziaden prinos. V praci pozivam macbok pro 15" mid 15 a ten ma touchpad tak akurat, ze pri pisani mi nijako nevadi. Novsie verzie macbookov maju citelne vecsi touchpad a ten mi uz pri pisani vadi. Cast dlani mam na touchpade a cast na sasi. Apple ma dobre vychytane, ze to nechyta kurzor ale nezvykol som si na to. Ovela radsej by som privital aspon Del klaves ako vecsi touchpad(idealne cely rad klaves, ktore pozna zvysok PC sveta).
Větší touchpad je pro multi-touch gestures, různé ty "pinch to zoom" a další.
USB A se z ultratenkých laptopů dávají pryč (jak to doba umožňuje), protože na tak tenkém (nízkém) zařízení je ten konektor prakticky na stole - kabely do toho ještě dáte, většinu USB flashdisků taky, ale pak nejdou vytáhnout - s celokovovými Kingston Data Traveler musím notebook nadzvednout, abych ho měl jak uchopit :-)
Zapojením něčeho tlustšího, např. flash disku Corsair Survivor (takový váleček), si ten port následným položením na stůl vylomíte, a máte po žížalkách.
Čtečky SD karet jsou trochu přežitek z dřívějška. Hardware stojí málo (Realtek prodává all in one controllery hluboko pod $1, slot na microsd stojí dolar), a všichni výrobci laptopů členy SD Alliance stejně jsou, tak proč to tam nedávat, když už si to právo pronajímají.
Mám Thinkpad X1 Carbon 7. generace, ten je myslím také dost tenký a klasické USB A má tři. :-)
A zrovna slot na SD kartu bych celkem ocenil, na T410, kde SD slot byl, to bylo nejrychlejší stahování fotek z foťáku. Ale u některých notebooků to nahradili za micro SD slot a ten už mi tak smysl nedával. Já vím, dá se používat microSD v adaptéru a to mít ve foťáku a pak do počítače to z té redukce vyndat. Ale pak to spíš někde člověk ztratí a navíc jsem s tímhle řešením měl spíš špatné zkušenosti - ty redukce nějak často odcházely...
Já mám i podobně tenkou nadílku od HP (Spectre), taky má Ačkové porty, a používat to taky jde — jen papouškuju, co mi říkali obchoďáci firmy :)
Jako veterán několika IoT projektů můžu říct, že microSD adaptéry jsou to největší svinstvo, co je. Nejen že to často odchází, ono to může díky špatnému kontaktu tiše ničit přenášená data. Full size SD karty se ale dnes používají čím dál míň, snad už jen ve fototechnice?
Ono ani nejde o to, jestli se tam ty porty fyzicky vejdou, ale jestli je tam chtějí mít. X1 Carbon a XPS 15 mají krapet jinou cílovku. Oba jsou to ultrabooky, ale zatímco X1 Carbon je orientovaný čistě jako pracovní nástroj do podnikového prostředí, kde je důležitější praktičnost než "cool" efekt, tak XPS 15 je tzv. prosumer notebook, který cílí jak na individuální zákazníky, tak na firemní zaměstnance, kteří chtějí mít jednoduchý, dobře vypadající notebook. Pro ty, kteří preferují praktičnost před tím "cool" efektem, má Dell řadu Latitude.
Už třetím rokem mám XPS 13 a přišel jsem na to, že dnes, kdy mám notebook téměř pořád připojený k vysokorychlostnímu internetu, mi ty porty nechybí. A když už se jednou za čas potřebuju připojit třeba k projektoru, tak mám holt v batohu malý konvertor, který je použitelný i pro další notebooky.
Měl jsem nedávno na testování předprodukční letošní generaci X1 Carbon a z těch konektorů jsem byl popravdě trochu rozpačitý. Už je to tam tak natlačené a kombinované různé 2v1, že už člověk musí přemýšlet, co má kam strčit. Přišlo mi to docela nepřehledné.
Příliš tenké
Ze zkušenosti se mi u takhle tenkých žiletek špatně otevírá displej, není za co uchopit bříškem prstu.
Ze zkušenosti, skoro jistě se to bude kroutit. Ještě jsem nepotkal notebook, takhle tenký, který by se nekroutil a neměl na prd mechanickou odolnost.
Nemám důvěru v supertenkou klávesnici, tlačítka musí mít nějaký minimální zdvih a lehounkou prohlubeň na bříška prstů, jinak nejsou ergonomická.
Nemá ethernet. Velké mínus. Pouze WiFi není dost, chci obojí.
Nemá dost USB obou druhů, chci alespoň jeden USB-A konektor, ne jen USB-C
Reklamní fotky jsou zvolené tak, aby pokud možno neukazovaly nic důležitého, jako třeba rozložení kláves..
Nejtenčí přijatelný z Dellů je pro mě něco jako Latitude 5470, nebo 5490. I na nich bych ocenil některé detaily masivnější, lépe provedené klouby, tužší konstrukci. Jsou skoro ok, ale ne dost.
Kdyby náhodou někoho z mých uživatelů napadlo si tohle vybrat, zkusím mu to rozmluvit.