Jestli to nebude tim, ze Fedoru nepouziva kdejaky BFU. Ja si celkem dobre umim predstavit uzivatele, kteri bezi se strojem do servisu, ze se to zaseklo, neco to anglicky napsalo, tak to vypnuli a pak uz to nejelo. Samozrejme, tady zalezi na tom, jak blbe bude Dell ty aktualizace mit resene. Jsou moba, kde preruseni flashe BIOSu znamena odchod do elektrosrotu. Jsou jina, kde to lze zachranit stiskem mahicke kombinace klaves a bootem ze specialniho CD. Umim si predstavit, ze by mobo po znovuzapnuti jednoduse spustilo flash znovu, az se nakonec podari, protoze BFU si sel uvarit kafe.
Jinak ale opravdu nevidim duvod, proc by se BIOS mel updatovat sam. Kdyz to chodi, tak do toho neryju. Nejdulezitejsi ale stejne je, aby byla zachovana moznost flashovat BIOS z USB disku, protoze nejaky flash z OS je mi na dve veci v pripade, kdy kvuli chybe BIOSu nemuzu nainstalovat OS nebo treba muzu, ale pak mi to najede s cernou obrazovkou a nedostanu se ani do konzole, jako na ThinPadu T60 s originalnim BIOSem z fabriky.
Popravdě teď nevím, nakolik je to automatické, jestli se to instaluje hromadně s ostatními aktualizacemi nebo to musí člověk speciálně povolit. Tipoval bych spíš to druhé. Ale jak jsem říkal, v tom, že můžu dostávat aktualizace BIOSu přes stejný nástroj jako ostatní aktualizace, vidím výhodu. Nemusím pro to nic udělat, nemusím je hlídat. Když je budu chtít nainstalovat, nainstaluju, nebudu chtít, nenainstaluju. Ostatně v opravdu kritických nastaveních admini neaktulizují bezhlavě každou aktualizaci, ale jen to, co je pro ně relevantní.
Mimochodem Fedoru používá i moje máti, aktualizuje si ji sama a zatím si nic aktualizacemi nerozbila. A to je nějaké BFU :)
Zrovna minulý týden jsem posílal na reklamaci jeden vykutálený AssRock. Po aktualizaci UEFI si ten křáp dovolil půlku nastavení zapomenout. Takže např. boot mode se z Legacy přepnul na UEFI, vypnulo se nastavení WoL a zapínání po výpadku napájení. Prostě samé vychytávky.
Že ta deska (spolu s další podobného výrobce) fungovala nějak divně oproti konkurenční desce se stejným HW mi vzalo hooodně času.
V tomto ohledu ať si aktualizaci v BIOSu narvou někam, nebudu ji potřebovat, pokud produkt, který uvedou na trh není rychlokvašený šmejd. Bohatě si vystačím s tím, když mohu aktualizovat BIOS pomocí položky v menu z USB flashky.
Soudě dle zkušeností, tak od AssRocku žádné. Pochopím nové revize pro podporu novějších CPU apod. Ale to u desky s integrovaným CPU, notebooku nebo již běžícího PC postrádá smysl.
Spíš se bojím, že to směřuje k samoaktualizačním kurvítkům (dnes prostě nový firmware opravující 2 bugy a přidávající 5 nových nenahraju a jedu s tím, který doteď funguje) apod. <ironie>Při množství pozitiv, které přináší UEFI nás přitom čekají samé světlé zítřky. </ironie>
Jako rozumnější řešení bych viděl repo s firmware (různé síťovky, tv tunery, USB periferie apod.), který se obvykle nahrává při natažení modulu. Často je opruz to shánět po všech čertech, nebo to vykosťovat z windows ovladače.
Ano moznost aktualizacie s flash ci CD uplne vyhovuje a je OS nezavysla.
Blbe, ze napr moj zbook to ma tiez OS nezavysle pekne s kluca ale subor je .exe , ktory treba spustit a vybrat moznost len rozbalit do zlozky(je tam este spravit update cez OS, vytvorit USB update flash disk atd.) az potom sa to da nakopcit na kluc. Wine nato posluzi kazdopadne je to zbytocna komplikacia pritom by stacilo to tam zaroven dat spakovane.