Vůbec ne. Drtivá většina uživatelů nemá o nějakém IP, TCP, DNS a dalších zkratkách vůbec ponětí. Mají jediný požadavek: aby jim fungovaly webové stránky. Takže je na poskytovatelích služeb a sítí, aby jim tohle zajistili. Jelikož ale IPv4 adresy dávno došly a cena na trhu letí nahoru, máme s tím velký problém a řešením je přejít na aktuální verzi IP.
U poskytovatelů služeb dávno problém není, tam je to vyřešené. Čeká se právě na poskytovatele připojení. Podle statistik přístupů na Google už k IPv6 má globálně přístup téměř polovina uživatelů, takže to jde. U nás je to necelá čtvrtina, zejména kvůli mobilním operátorům. Kromě O2 nikdo na mobilní síti šestku nenabízí.
Aktuální linuxový firewall nftables umí jedny společné tabulky pro IPv4 a IPv6, takže většinu pravidel stačí nadefinovat jednou pro obě verze IP.
Ani ty poskytovatelé do bohužel nemají vyřešené. Nedávno se mi z nějakého důvodu na telefonu sekla IPv4 a nemohl jsem si aktivovat jízdenku v PID lítačce, služby po IPv6 v O2 síti fungovaly.
Na IPv6 only serveru mě zase zarazila nedostupnost www.github.com.
Takže i mezi poskytovately se najdou ignoranti.
Kolik uzivatelu ma na desktopu linux s nftables?
I kdyby poskytovatele internetu meli jenom IPv6 tak tady jsou poskytovatele obsahu kteri IPv6 nepodporuji. Statni organizace v CR maji povinnost pouzivat IPv6 pres deset let a vsichni na nej prdi. Kriticka infrastruktura? O IPv6 si muzete nechat zdat. Proc by soukroma firma mela investovat xM do implementace IPv6 kdyz na to prdi stat a zakaznik je ochoten to zaplatit? Ze by zakaznik mel benefit typu vzdaleny pristup bez nutnosti konfigurace? Bavime se o 10tis lidech z 10M kteri tohle chteji? Pro poskytovatele internetu je to absolutne nezajimave cislo.
Ony i velké služby mají občas s IPv6 problém. Aktuálně jsem vyhrál
(= zprovoznil přístup po IPv6) u Disney+, vedu více-méně úspěšnou válku s Netflixem (čas od času mne vykopnou, "protože VPN"), zcela neúspěšnou zákopovou válku se SkyShowtime, a první přestřelky s e-mailem Seznamu (který donedávna fungoval).
"Aktuální linuxový firewall nftables umí jedny společné tabulky pro IPv4 a IPv6, takže většinu pravidel stačí nadefinovat jednou pro obě verze IP."
Coz neni tak uplne pravda. Kuprikladu ICMP vs ICMPv6. Jako bonus se opakovane menila syntax a nft odmital po aktualizaci nacist pravidla, ktera si predtim sam ulozil. Dohledatelne je to samozrejme i na webu, kde se povaluji vsemozne navody, ktere ale se soucasnou verzi nebudou fungovat.
Je to konina. Když mi funguje co potřebuju,proč bych požadoval něco
Co mi nic nepřinese
Je složitější
A bude mně to stát peníze a čas
A adresu si nezapamatuju
Autoři ip6 měli trochu zvětšit adresní prostor a ne se snažit věcma ,, pohnout a zatřást''
Jenže teď už pozdě ega honit. Čím déle omyl trvá,tím je jeho vyvrácení složitější.
Takze o tom nic nevis ...
Narozdil od IPv6 by to znamenalo, ze vznikne jak dopredne tak zpetne zcela nekompatabilni protokol. A stejne jako u IPv6 by se kvuli nemu musela vymenit vsechna zarizeni. A co hur nastal by toalnich chaos v situaci, kdy by paket dotazil na zarizeni zvladajich jen IPv4, tak to by ho normalne zpracovatlo.
Pricemz v dusledku by to nic neresilo, protoze i rozsireni o bajt by se ukazalo jako nepouzitelne malo.
Ostatne ono NATovani je svym zpusobem rozsireni IPv4 ... o 2 bajty, a ani to nestaci.
Možná víte, jak vypadá hlavička IPv4 paketu, ale asi nevíte, jak se používá. Routery potřebují na konkrétním místě v paketu najít IP hlavičku, podle které budou směřovat – a ne že budou IP adresu shánět v různých částech paketu (ne na pevných místech) shánět pár bitů adresy. Navíc délku adresy bylo potřeba prodloužit několikanásobně, pár bitů by nic nevyřešilo. A to, co navrhujete, by stejně byl nový protokol, stejně byste pro jeho podporu potřeboval nová zařízení a software – akorát by byl problém se starými zařízeními, která by si myslela, že dostala paket IPv4 a zpracovávala by ho starým způsobem, a on by to ve skutečnosti byl paket IPv6 a zpracování starým způsobem by komunikaci rozbilo.
WTF?
Provideři, kteří stojí počtem klientů za zaznamenání, používají CGNAT. Tam žádný port nejde forwardnout, dokonce ani dvě různá spojení nemusí jít ze stejné veřejné IP adresy toho CGNATu.
A když je to menší provider, který by byl ochoten forwardnout nějaký port, určitě to nebude 80 a 443, takže zapomeňte na web nebo aspoň na Let's Encrypt certifikát přes acme.sh
Bylo by to složité jak pro poskytovatele – musel by udržovat vazbu mezi klientem a jednou veřejnou IP adresou a dvaceti porty; přišel by o možnost ty IPv4 adresy podle potřeby měnit. Tak by to bylo složité pro klienta – musel by ty porty dál přesměrovávat na svém routeru. A bylo by to složité pro tu službu – nestačilo by zadávat DNS název nebo IP adresu, musel by se zadávat ještě port.
Včera 21:53. Pravda, ne přímo.
Tam ale není ani slovo o tom, že by to mělo být kvůli tomu, že to ISP blokuje firewallem. Naopak, pokud je tam něco řečeno nepřímo, tak z věty o tom, že s IPv6 se P2P aplikace zase objeví, mi vychází, že tenhle důvod na mysli určitě neměl.
Co můžu říct z vlastní zkušenosti, tak tam, kde jsem měl připojení s pevnou a globálně routovatelnou adresou, mi ISP nikdy příchozí provoz neblokoval (nanejvýš to někdy nabízel jako službu navíc).
To není pravda. "zařiďte si u ISP veřejnou IPv4 adresu" má 38 písmen, kdežto "povolte příchozí komunikaci na firewallu" má 41 písmen. Tedy jednodušší (nebo alespoň rychlejší) je napsat "zařiďte si u ISP veřejnou IPv4 adresu".
Ale jinak je to prašť jako uhoď, BFU nebude ani u jednoho vědět o co jde, takže mu to stejně nebude fungovat.
Ten firewall může být nějak nakonfigurovaný by default. A jsme zase v p***
Argument mám, ale vy ho nechápete, nebo děláte, že ho nechápete. Dneska je možné z bezpečnostních důvodů otevřít volně do internetu pouze tu síť, kterou spravuje někdo znalý. A to BFU není. Takže je nutné síť takového BFU "preventivně" zablokovat zvenku firewallem.
Je to opačně. Aby firewall plnil svou funkci, musí ho provozovat někdo znalý. Drtivou většinu domácích sítí je potřeba z hlediska bezpečnosti považovat za sítě otevřené do internetu. Protože i když jsou třeba za NATem, nikdy nevíte, zda tam není nějaké zařízení v moci útočníka, přes které se lze dostat na všechna ostatní zařízení.
Opravdu by bylo dobré, kdybyste uvedl ISP, který komunikaci z venku blokuje na firewallu. Zatím to totiž vypadá, že si jen vymýšlíte.
Znám jen jednoho takového ISP. IPv6 jim šlape krásně, ale ten implicitní IPv6 firewall na straně sítě je takový... zvláštní.
Na požádání to ale pro konkrétní přípojku hned vypli.
https://windyghoul.cz/internet.php
Ostatní ISP nechávají firewallovat až routery u zákazníků.
Ty zjevne nechapes, ze je zasadni rozdil dat branu pred dum ke kteremu vede silnice, protoze nechci aby mi na ten muj dvur jezdil jen tak ledackdo vs nemit tu silnici vubec, takze si neprivezu nic ani sam (ale muzu si objednat dopravu treba letecky, vynesou to do vesmiru a pak mi to na dvore pristane).
No a na Slovesnku si o IPv6 můžeme nachat jenom zdát. V O2 o tom ani netuší (trochu nadsázka, ale 2 roky nic jiného neslyším). UPC sice nabízí IPv6, ale jen na jimi dodaném HW a informace o možnosti přepnutí z routeru na bridge žádná. Telekom jsem neověřoval - nepřijatelné ceny za montáž resp. vázanost. Orange jsem zavrhnul, za neseriózní praktiky - stálo mě to 400 eur. Už jim nedám ani euro.
A čtu tady komentáře typu - na co je komu IPv6 resp. uživatelům to nic nepřinese. Tak potom asi nepotřebujou řešit přístup ke kamerám, tiskárně, různým IoT řešení apod. bez potřeby nějakého toho poskytovatele cloudu o kterém nevím nic, nevím co s mými daty dělá, komu je poskytuje apod.
Teď mám (zatím, do kdy ? ) veřejnou dynamickou IPv4 adresu tak mám VPN-ky mezi lokalitami kde mám kamery, různé senzory (IoT) apod. a nemusím za to nic navíc platit. Kdykoliv se podívám na poskytovatele různých cloud řešení za podobný komfort a rozsah služeb, tak bych zaplatil měsíčne minimálně 30 eur, spíš víc.
Celkem logicky, Jirsáku, myslím přímý přístup. Dost by mě zajímalo, jestli tahle vaše systematická neschopnost s kontextem pracovat je z vaší strany obyčejná demagogie nebo to fakt nedáváte a možná za to tedy ani nemůžete. Ale bije to do očí.
Většině z nich je jedno jak placatej šutr jak přesně to funguje a nějaký "cloud" (bleh) jim spokojeně stačí.
Já si nedomýšlím, co chcete napsat, ale vycházím z toho, co jste doopravdy napsal. Doporučuju po příště, když chcete napsat něco jiného, napište něco jiného.
Jinak lid by samozřejmě přímý přístup ocenili. Nemuseli by se bát, že na jejich kamery vidí někdo jiný v nějaké čínské firmě. Nemuseli by se bát, že provozovatel za půl roku zkrachuje a oni budou mít z kamery jen drahou cihlu. Měli by levnější kameru, protože by v její ceně nemuseli platit cenu cloudu.
Většina lidí neví, že IPv6 chce, ale až bude dostatečně rozšířené a vyplatí se dělat IPv6-only služby, většina lidí takové služby bude chtít používat.
To máte pravdu. Nemusí ho řešit, protože to za ně vyřeší výrobce cloudem. Otázka je, zda-li to je správně. Když pominu bezpečnost takového řešení(většinou výrobci HW nejsou moc dobří ve psaní SW) tak je tu třeba soukromí, životnost (výrobce změní API a přístroje 2 roky+ nemusí v podstatě aktualizovat -- a ani to mnohdy nedělá). V neposlední řadě taky cena, která musí být započítána do přístroje (nebo se pak platí separátně za cloud)
Správné nesprávné, pro uživatele je to nejjednodušší a pro výrobce v mnoha ohledech taky. A vyšší cena zase navýší obrat. To je v podstatě přídavná služba podobně, jako výrobci aut cpou do vozidel věci, které po nich nikdo jako povinnou výbavu nechce ani v rámci těch nesmyslů, co dnes EU nařizuje, ale zvyšuje to obrat a tedy i marže a tedy i zisk.
Rozdíl v ceně je zjevně příliš malý na to, aby to bylo podstatné.
Když si koupím IoT věc(/tiskárnu s eth/eth kameru/televizi s eth...), tak mě osobně nepřijde jako přídavná služba taky to, že ji můžu ovládat dokonce z mobilu. Vlastně mě to přijde jako zcela základní funkčnost a přijde mi logické že by to mělo fungovat lokálně (ideálně i vzdáleně přes IPV6). Cloud a platby za něj by měly být optional.
Ano, kdejakému ňoumovi taky v autě nepřijde navíc, že se připojí přes bluetooth telefonem na nějaké šílené vestavěné patladlo. Jenomže reálně to s mezním užitkem vozidla souvisí jen značně okrajově. A je jedno co by mělo nebo nemělo a co přijde vám jako minimálně silně poučenému uživateli, ale ještě spíš technikovi. Ano, je to dementizace produktu masami, což je odporný jev. Ale to na věci nic nemění.
Což je ovšem přiřazení naprosto nesmyslného významu těm pojmům protože o tom internet nikdy nebyl. Internet byl a je síť sítí. Může fungovat lépe nebo hůře, s IPv6 nebo nez něj ale nic jiného jako "skutečný internet" neexistuje a pokud to někdo tvrdí, blábolí. A blábol je i název téhle akce. Kdyby ji někdo nazval "Den IPv6", pochopím to. Ale chápu to nezní tak úderně a spasitelsky, to není tak atraktivní. Co na tom, že je to úplná kravina.
Vítejte v roce 2023.
Internet v původním smyslu slova znamenal, že libovolná dvě zařízení spolu mohla komunikovat (existovala mezi nimi komunikační trasa, zablokování na firewallu je něco jiného). Dnešní připojení přes IPv4 tohle nesplňuje - vaše zařízení obvykle není připojeno ke skutečnému internetu, ale je připojen jenom k něčemu, co poskytuje některé služby internetu. IPv6 to mění, protože umožňuje připojit se k tomu skutečnému internetu, kde zase může každé zařízení komunikovat s každým.