WTF?
Provideři, kteří stojí počtem klientů za zaznamenání, používají CGNAT. Tam žádný port nejde forwardnout, dokonce ani dvě různá spojení nemusí jít ze stejné veřejné IP adresy toho CGNATu.
A když je to menší provider, který by byl ochoten forwardnout nějaký port, určitě to nebude 80 a 443, takže zapomeňte na web nebo aspoň na Let's Encrypt certifikát přes acme.sh
Bylo by to složité jak pro poskytovatele – musel by udržovat vazbu mezi klientem a jednou veřejnou IP adresou a dvaceti porty; přišel by o možnost ty IPv4 adresy podle potřeby měnit. Tak by to bylo složité pro klienta – musel by ty porty dál přesměrovávat na svém routeru. A bylo by to složité pro tu službu – nestačilo by zadávat DNS název nebo IP adresu, musel by se zadávat ještě port.
Včera 21:53. Pravda, ne přímo.
Tam ale není ani slovo o tom, že by to mělo být kvůli tomu, že to ISP blokuje firewallem. Naopak, pokud je tam něco řečeno nepřímo, tak z věty o tom, že s IPv6 se P2P aplikace zase objeví, mi vychází, že tenhle důvod na mysli určitě neměl.
Co můžu říct z vlastní zkušenosti, tak tam, kde jsem měl připojení s pevnou a globálně routovatelnou adresou, mi ISP nikdy příchozí provoz neblokoval (nanejvýš to někdy nabízel jako službu navíc).
To není pravda. "zařiďte si u ISP veřejnou IPv4 adresu" má 38 písmen, kdežto "povolte příchozí komunikaci na firewallu" má 41 písmen. Tedy jednodušší (nebo alespoň rychlejší) je napsat "zařiďte si u ISP veřejnou IPv4 adresu".
Ale jinak je to prašť jako uhoď, BFU nebude ani u jednoho vědět o co jde, takže mu to stejně nebude fungovat.
Ten firewall může být nějak nakonfigurovaný by default. A jsme zase v p***
Argument mám, ale vy ho nechápete, nebo děláte, že ho nechápete. Dneska je možné z bezpečnostních důvodů otevřít volně do internetu pouze tu síť, kterou spravuje někdo znalý. A to BFU není. Takže je nutné síť takového BFU "preventivně" zablokovat zvenku firewallem.
Je to opačně. Aby firewall plnil svou funkci, musí ho provozovat někdo znalý. Drtivou většinu domácích sítí je potřeba z hlediska bezpečnosti považovat za sítě otevřené do internetu. Protože i když jsou třeba za NATem, nikdy nevíte, zda tam není nějaké zařízení v moci útočníka, přes které se lze dostat na všechna ostatní zařízení.
Opravdu by bylo dobré, kdybyste uvedl ISP, který komunikaci z venku blokuje na firewallu. Zatím to totiž vypadá, že si jen vymýšlíte.
Znám jen jednoho takového ISP. IPv6 jim šlape krásně, ale ten implicitní IPv6 firewall na straně sítě je takový... zvláštní.
Na požádání to ale pro konkrétní přípojku hned vypli.
https://windyghoul.cz/internet.php
Ostatní ISP nechávají firewallovat až routery u zákazníků.
Ty zjevne nechapes, ze je zasadni rozdil dat branu pred dum ke kteremu vede silnice, protoze nechci aby mi na ten muj dvur jezdil jen tak ledackdo vs nemit tu silnici vubec, takze si neprivezu nic ani sam (ale muzu si objednat dopravu treba letecky, vynesou to do vesmiru a pak mi to na dvore pristane).