Priznam se, ze neuspech Windows pro mobilni zarizeni je pro me tak trochu zahadou.
Co si vzpominam, Microsoft s Windows urcenymi pro mobilni zarizeni prisel uz kdysi v polovine devadesatych let - tehdy se to jmenovalo Windows CE. Co si vzpominam, Win CE mely uz od zacatku dobrou podporu v tehdejsim Visual Studiu, v MSDN byla k dispozici kvalitni dokumentace API s mnozstvim prikladu.
Byl jsem tehdy presvedcenej, ze Microsoft ovladne OS pro mobilni zarizeni podobne jako se svymi Win ovladl kategorii PC.
Ze k tomu nakonec nedoslo i pres vsechny ty miliardy USD, ktere Microsoft behem let nacpal do vyvoje a propagace. To nejak nedokazu pochopit.
Z mých zkušeností byl ted důvod jednoduchý. Mobily s nějakými Windows jsem měl dva - T-Mobile MDA a HTC Touch Pro. V obou případěch se stavalo, že systém vytuhnul takovým způsobem, že přestala fungovat základní věc, kterou od mobilu očekáváte - že se vám někdo dovolá. A stávalo se to s intervalem několik dní. Na to jsem nebyl ani u hloupých, ani Symbian telefonů zvyklý a nechtěl jsem si zvykat.
@lazywriter Mohu podpořit. V naší firmě zrovna koupili napůl mobily s Windows Phone (myslím že dva druhy) a napůl s Android. O mobily s Windows se málem porvali. Do půl roku všichni chtěli Windows vrátit. Systém s Windows Phone často vytuhnul, třeba při hovoru a musel se restartovat.
8. 5. 2024, 20:55 editováno autorem komentáře
Ale ono to je jasné - byly to "drahé" telefony složité na ovládání.
Až příchodem iphonu začali v Microsoftu makat na uživatelské přívětivosti, ale to už nezvládli. Android pak díky cenám přetáhnul zákazníky.
Je jenom směšné, že tehdy nám připadaly WinCE / WM6 drahé, dneska si lidi běžně kupují telefony za 20K+ a ani nepřemýšlí nad tím, nakolik ho využijí (upřímě - většina lidí fakt ten telefon nevyužije naplno)
Dneska vás okolí (stát, firma, banka...) donutí co tři roky koupit nový smatrphone za minimálně 5000 Kč, přestože ten přístroj z 95 % používáte stejně, jako tlačítkový mobil 20 let starý, tehdy v ceně 2500 Kč: na telefonování.
Ve výsledku takové zařízení používáte i na brouzdání sociálními sítěmi, hledání slev na internetu, placení kartou, a obecně k dalšímu utrácení peněz a plýtvání časem, prostě proto, že to zařízení máte a ono tyhle věci umí. A ještě si k tomu platíte drahý mobilní data.
Ta zařízení se tenkrát neujala především proto, že nebylo jak je využít (nebyly appky) a nikdo masově netlačil aplikace na tom postavené, protože reálně ani neexistovaly.
Až iPhone přišel s tím, že smartphone není (jen, primárně) pracovní nástroj, ale nevázaná zábava a znak společenské úrovně. (Kolega si prosadil iPhone 1S jako pracovní mobil, a firmu to stálo nejen cenu mobilu, ale 20000 Kč za data, spotřebovaná jednoho večera, když mu odpadla wifina během stahování pornografie.)
Asi extrém v poměru cena/využití bude můj firemní iPhone: netelefonuji z něj, nebrouzdám, jediným využitím je použití OTP pro přístup do firemní infrastruktury.
Poněkud přeháníte. Problém je, že řada lidí kupuje jako "nové" levné smartphony s deset let starým systémem. Když koupíte něco, co je alespoň trochu aktuální, vydrží vám to řadu let. Navíc velká část lidí to zařízení fakt z 95 % nepoužívá jako tlačítkový mobil starý 20 let. To, že vy ano je jiná věc.
8. 5. 2024, 17:23 editováno autorem komentáře
No, já používám smatrphone jen jako OTP; na telefonování mám Nokii 6025. ;oD
Ale oni to používají jako starý telefon: na telefonování. ;o)
Pak tam jsou funkce, se kterými tráví asi většinu času, ale bez kterých by se nejspíš obešli: hry, sociální sítě, bulvární zpravodajství a podobně.
A nakonec tam mají ty aplikace, bez kterých se neobejdou
: bankovnictví, slevy do obchoďáků, případně OP... To jsou věci, které by bez chytrých telefonů nebyly - a obejít se bez nich vyžaduje poměrně značné úsilí.
Společnost je nastavená na to, že smartphone má každý
, je neustále on-line, nabitý, a připravený utratit nějaké peníze.
A zkuste se lišit! ;oD
Já si třeba na telefonu běžně čtu. Ano, obešel bych se bez toho. To ale bez papírové knihy taky. A přesto čtu i knihy. Takhle to fakt nefunguje. Ostatně to jediné, co jste vyjmenoval, bez čeho se u některých bank bohužel nelze obejít (a ano, to je na facku) je to bankovnictví. Zbytek vyžaduje úsilí nulové.
Mobil dost velký na čtení knih je příliš velký na (pohodlné) telefonování. (Ostatně, všiml jste si, kolik lidí telefonuje tak, že mají telefon nahlas a drží si ho před obličejem, ba placato?)
Drtivou většinu těch věcí se lépe dělá na tabletu (čtečce, notebooku...). Mobil musí mít alespoň pětiapůlpalcovou úhlopříčku, aby se na něm tyhle věci daly dělat - a to už se většině lidí špatně drží u ucha. A i při této velikosti je pro tu starší polovinu populace těžko použitelný, protože slabší zrak si vynucuje zvětšit písmo, takže se toho na display vejde méně.
I to bankovnictví lze většinou mít bez mobilu - pokud si zařídíte čipovou kartu (ve firemním prostředí vcelku běžné) nebo bankovní klíč na tabletu. Ostatní věci jsou opravdu v podstatě zbytné, ale ten tlak na pořízení je velký: dodavatel energie be zppky trvá na osobním převzetí vyúčtování (do e-mailu to neposílají a obyčejnou poštou už také ne), obchodní řetězec vám nenabídne slevy, takže máte nákup o desetinu dražší, lístek do divadla vám neprodají, protože než otevře pokladna, je vyprodáno, škola vám nedá vědět o důležitých věcech, protože to nepíší na nástěnku/em>, ale posílají na WhatsApp...
To úsilí rozhodně není nulové.
Ja cez to počúvam rádio, hudbu, privolávam si taxík, kupujem lístky na autobus, prenajímam bikesharing, meriam športové aktivity, a som veľmi rád za existenciu online máp. Fotoaparát v tom fotí slušne, oveľa je lepší než žiadny fotoaparát.
A keď rád nakupujete bez zliav, no je to váš problém, ja nerád platím viac, keď nemusím :)
Toš, nikto vám nebráni žiť v elektronickom skanzene.
Edit: Mne to šetrí peniaze, keď spočítam, koľko harabúrd to nahradí. A mám lacné mobilné dáta. Nemám problém.
8. 5. 2024, 20:15 editováno autorem komentáře
Netvrdím, že právě Vy jste ten případ, ale většině lidí to skutečně peníze nešetří. (Proto to ty firmy dělají.)
Ten vtip spočívá v tom, že mnohem levněji koupíte mnohem více zboží a služeb, které vlastně nepotřebujete. Já vyrazím do obchodu pro máslo a polohrubou mouku, protože to potřebuji, a koupím máslo a polohrubou mouku, beze slevy, v prvním obchode (kde budou mít mé oblíbené máslo). Moje tchýně zjistí, ve kterém obchodě mají největší slevu na máslo a polohrubou mouku, dojede tam autem nebo MHD přes celé město, a když už tam je, tak ve slevě koupí vajíčka, mraženou rybu a jogurty.
Mně nevadí platit víc, když nemusím - vadí mi nakupovat, když nemusím. ;o)
Možná máte pocit, že musím žít elektronickém skanzenu
, protože mám starý tlačítkový telefon. No - mám ho proto, že ta dotyková zařízení se se mnou odmítají bavit, takže prostě potřebuji tlačítkové věci.
Ano, je to svým způsobem indispozice, je otravné, když se nedostanu z autobusu, protože dotykové ovládání dveří nereaguje, je otravné prosit někoho, ať na bankomatu zmáčkne, že chci vybrat, je otravné několikrát denně bojovat s iPhonem, aby se probudil, připojil k mé BlueTooth klávesnici, abych mohl napsat vstupní heslo, spustit progam s OTP a opsat ta čísla do notebooku pro přihlášení k pracovní aplikaci. Ale s tím nic nenadělám.
>> iPhonem, aby se probudil, připojil k mé BlueTooth klávesnici, abych mohl napsat vstupní heslo, spustit progam s OTP a opsat ta čísla do notebooku pro přihlášení k pracovní aplikaci. Ale s tím nic nenadělám.
Skúste dotykový display, je to fajn vec. Horúca novinka, mám to na telefóne skoro 20 rokov :)
Edit: Počkať, vy máte niečo s rukami? Nejaký náprstok ste skúšali alebo tak? Ja také mám na rukaviciach.
8. 5. 2024, 21:45 editováno autorem komentáře
Zkoušel jsem stylus, ale to je nešikovné. Hlavně - když nemám odezvu dotkl jsem se
, špatně se to ovládá. (Asi to souvisí, ale nejen, že to ty prsty nečte, ale taky v nich mám snížený cit.)
Pro mne platí: není nad tlačítka. ;o)
Asi výrobní vada. Zkusil jsem to reklamovat u výrobce, ale mám smůlu: mí rodiče prej uznávali reklamaci jen prvních pět let. ;oD
"Moje tchýně zjistí, ve kterém obchodě mají největší slevu na máslo a polohrubou mouku, dojede tam autem nebo MHD přes celé město, a když už tam je, tak ve slevě koupí vajíčka, mraženou rybu a jogurty."
Toto ešte nie je ten najhorší príklad, pokiaľ toho nekúpi toľko, že sa to skazené musí vyhadzovať, tak pri rovnakej spotrebe (vplyv väčších zásob potravín na obezitu neviem či je dokázaný) finálne zaplatí o niečo menej, ak to teda neprevýši cena dopravy alebo času. Horšie by bolo, keby pri tom nákupe nakúpila rôzne nepotrebné cetky, ktoré sa zjesť ani vypiť nedajú, a len v dome zavadzajú.
Já myslím, že to zabila nekompatibilita aplikací napříč verzemi WP. Sám jsem měl Microsoft Lumii 600 (asi). Měla tuším 1-2GB RAM a běhala svižně. Kvalitní displej, always on notifikace, foťák, probouzení dvojklikem fungovalo spolehlivě.
Paradoxně jsem ty dlaždice na mobilu měl rád než na PC. Na hlavní ploše jsem měl všechny aplikace. Nemusel jsem rollovat mezi obrazovkami a přesto jsem viděl, kdo mi volal, náhled emailu, došlou smsku, nadcházející akci v kalendáři... Srovnejte to s androidem... prostě se na tu jednu plochu vešlo víc informací než na tu androidí. To platilo tehdy, teď i v budoucnu. Na android jebnete widget Spotifiy a půl obrazovky pryč, max pár ikonek. Ve WP by to byl jeden obdélník a ještě zbylo místo na kalendář a další zástupce.
8. 5. 2024, 15:59 editováno autorem komentáře
Otázka je, jestli přesně tohle nebylo špatně. Bylo to pochopitelně dobře pro ty, co ten smartphone používají skutečně primárně jako komunikátor. Problém je, že to je dnes jen neurčitě velká část uživatelů a obávám se, že spíše menší než větší. Já třeba žádné widgety nemám vůbec nikde, ani na lock screenu, ani na ploše. Prostě je nepotřebuju. A myslím, že takových lidí je spousta.
Ja jsem byl s Windows Mobile vcelku spokojen, v dobe rannych Androidu mi prisla lepsi nez Android. Take mozna castecne i z duvodu, ze jsem byl zvykly na PDA s Windows Mobile. Kazdopadne Android se pomerne rychle vyvijel a pomerne brzo je prekonal.
To co pozdeji nasledovalo pod nazvem Windows Phone bylo podstatne jine.
Windows Phone 7 byla krok vedle. Sice to fungovalo pomerne svizne i na slabem a lacinem HW, ale moznosti byly proti WM a soudobym Androidum omezene, nemluve o nabidce aplikaci. Ta omezenost byla znacna i v porovnani s iOS te doby.
Windows Phone 8 byla zrejme (zadny telefon s nimi jsem si neporidil) pouzitelna, ale asi uz bylo pomerne pozde.
Nejakou nenavist si moc nevybavuji, spis bych rekl, ze to nikoho moc nezajimalo. Par (nejspis doslova) nadsencu v mem okoli si poridilo Lumie kvuli fotaku a mozna kvuli vztahu ke znacce a byli s nimi vicemene spokojeni co se tyce fotaku, rychlosti a podobne, ale nekdy je stvalo, ze nemaji aplikaci, kterou jini na Androidu nebo iPhone maji.
Jedním z hlavním problémů bylo 2x zaříznutí zpětné kompatibility aplikací. Dlouho bylo relativně úspěšné Windows CE, pak přišlo Window Phone 7 které odřízlo všechny staré aplikace. O cca 1,5 roku později přišlo Windows Phone 8 které opět odřízlo všechny aplikace a pak to všechny vývojáře i uživatele přestalo bavit.
Konec všech Windows Mobile 2003/CE aplikací opravdu bolel.
Dalším problémem u WP8 byl problém s tím vůbec nainstalovat funkční vývojové prostředí ve Windows (Windows 8 Pro, Hyper-V s nutností SLAAC), v podstatě zejména ke konci házeli lidem klacky pod nohy, aby na platformu nevyvíjeli.
A u WP7 na začátku ani nefungoval správně vstup v češtině (a jestli si ještě správně pamatuji, nefungovala na začátku schránka). Vůbec tehdy působily dojmem vypuštěné nedodělané alfa verze.