Rollbacky jsou podstatná, nikoliv ale jediná výhoda Silverblue oproti klasické Workstation. Pořád to bude rychlejší (stačí jen stáhnout a restartovat, není potřeba rozbalovat a instalovat žádné balíčky) a spolehlivější (místo náhodné množiny balíčků baseOS image otestovaný jako celek) a v konečném důsledku i ty rollbacky budou pořád výrazně mocnější, protože se můžete vrátit na jakýkoliv snapshot v historii na OSTree serveru a to do jakékoliv releasu (Rawhide, F32, F31...).
Ale kdo ví jestli se to prosadí na desktopu. Pořád je pro mě takové no, na vývoj nepohodlné. Také si rád v tom systému něco občas měním. Tak uvidíme jak se to bude vyvíjet dále. Ta WS mi přijde osobně ideální a myslím že by pro mě bylo dosti bolestivé měnit. Spíše v tom pořád vidím že workstation zůstane na dlouhou dobu hlavní ale hlavně z lidského faktoru. A to silverblue možná jako nějaká samostatná věc...
9. 7. 2020, 21:48 editováno autorem komentáře
Na rýpanie sa v systeme je tu toolbox; ked sa niečo pokazí, nie je problém, zahodím a urobím nový, bez toho, aby to nejako ovplyvnilo samotný systém.
Pri Silverblue vidím skôr ako prekážku prístup niektorých vendorov, ako napr. hp. Rozchodiť hp-plugin je peklo, a to len preto, že neumožňujú redistribúciu.
Jen pro informaci, pro ty kteří se rozhodli přejít na BtrFS už teď, tak pokud chcete vlastní dělení disku (jako já, nemám rád boot oddíl a swap) tak Blivet-GUI si stěžuje když tam není /boot samostatný oddíl, což v případě UEFI není třeba (mám to vyzkoušeno). Takže bych doporučil používat tu možnost Pokročilé.
Snapper není nainstalován jako výchozí, alespoň podle mých testů na virtuálce, takže:
$ sudo dnf install dnf-plugin-snapper -y
$ sudo snapper create-config /
Zítra se pustím do záloh a přeinstaluji si fedoru k BtrFS už hned. :)
Já jsem s BTFRS zaznamenal jednu potíž po delší době používání - disk se najednou začne tvářit jako read-only , i když ja je místa hafo - je to takové hloupé chování btrfs. BTRFS občas přerostou metadata a na rozdíl od data (defragmentace) metadata se se staršími verzemi jádra pročisťovaly jen na vyžádání uživatele. S novějším kernelem se mi již nic takového nestalo (a to mám BTRFS jak na routerech tak na všech svých počítačích a serverech), ale i přesto se to po migraci na nový kernel ne úplně uklidí. V podstatě stačí pustit balancing (a možná i scrub) a místo by se mělo udělat. Trochu komplikované je když je ten filesystem read only, protože pak se ten balance, pokud si ze své zkušenosti pamatuji, nechce pustit. Tuším, že jsem to dělal na jednom svém PC z initramdisku.
Jinak první odkaz na google: https://askubuntu.com/questions/464074/ubuntu-thinks-btrfs-disk-is-full-but-its-not#464131 2 sice na Ubuntu ale problém i řešení je stejné.