Problém je, že ještě neexistuje ani referenční implementace. Pak je problém formát podporovat. Není s čím srovnávat ani ověřovat implementaci. Ještě tak dekodér - ten se dá napsat přímo podle standardu, ale enkodér je vždycky tak trochu magie. V téhle magii má referenční implementace obrovskou roli.
Příští rok už to bude veselejší.
Nutno říct, že JPEG XL má potenciál. Přináší výraznou kompresní výhodu (oproti JPEGu). Za jeho problém považuju, že si vzal trochu větší sousto, než měl. Měl zůstat čistě u rastru. Chápu, proč je tak lákavé v něm mít křivky, ale napsat nějaký univerzální enkodér, který je bude umět smysluplně využívat ku prospěchu věci, bude spíš zbožným přáním. To neznamená, že se využívat nebudou. Dovedu si jejich využití představit. Jen to asi budou ad hoc řešení.
S jedním problémem jsem se už setkal. Implementace dekodéru, kterou jsem zkoušel, byla šíleně pomalá. Oproti dekodérům JPEGu o řád až dva. Jestli se tohle rychle nezlepší, nevím, nevím...
Naopak se mi moc líbí modelování šumu.
JPEG XL může rozčísnout vody formátu pro fotky. Nejdůležitější bude podpora embedded zařízení. Pokud ta bude, tak se hodně věcí změní dost rychle. Pokud nebude, tak ani výborné výsledky co se komprese týče takovému formátu nepomůžou. Uvidíme, co za problémy nový formát embedded zařízením přinese. Snad nebudou problémy s patenty.
Samozřejmě starý JPEG tu s námi bude ještě hodně dlouho. Kompletní náhrada se konat nebude. Obrovskou výhodou JPEG XL je bezeztrátový převod z JPEGu, takže embedded klidně můžou dál pořizovat obrázky v JPEGu, ale soft na zpracování si je může převést na JPEG XL a uspořit desítky procent úložiště.